Paroda „Ramunėlės vitražai“

Vasara – gėlių žydėjimo, žolynų vešėjimo metas. Visur pilna įvairiausių žiedų, vaistinių ir kitokių žolynėlių. Kokie jei visi gražūs! Sakoma, kad kiekviena žolelė kokią nors ligą gydo, tik reikia žinoti ir neskinti bet kokių augalų, ir tik vieną kitą šakelę. „Nėr žolynų negydančių, tik atitikt reikia“ – sakydavo Eugenija Šimkūnaitė. Seimas 2020-uosius metus paskelbė E. Šimkūnaitės, vaistininkės, etnobotanikės, Lietuvos nacionalinio kultūrinio paveldo bei tradicinės medicinos puoselėtojos ir vaistinių augalų žinovės habilituotos gamtos mokslų daktarės metais. Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 30-mečiui vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ inicijavo „Lietuviškiausios vaistažolės“ rinkimus, kuriuose lietuviškiausiu vaistiniu augalu pripažinta vaistinė ramunė. Taip pat Seimas 2020-uosius metus paskelbė Tautodailės metais. Žolynų reikšmė lietuvių tautodailėje labai svarbi. Stilizuoti augalų raštai: lelijos, tulpelės, rūtos, įvairiai išdėstyti lapeliai ir šakelės – tai tautodailėje sutinkami motyvai. O kur dar įvairūs šiaudų, medžio, džiovintų žolynų paveikslai ir kiti dirbiniai! Todėl buvo sumanyta pakviesti  ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų bendruomenes išeiti į miškus, pievas, laukus ir parkus, pasidžiaugti vasaros žiedų spalvų, kvapų, raštų įvairove, atrasti ir susipažinti su mūsų aplinkoje augančiais vaistiniais, dekoratyviniais, pievų, laukų ir miškų žolynais, o prisirinkus labiausiai patikusių žolynėlių išreikšti savo patirtį bei įspūdžius kuriant vitražines kompozicijas  su vaistine ramune ir dalyvauti kūrybinių darbų parodoje „Ramunėlės vitražai“.

Parodą organizuoja Vilniaus lopšelis-darželis „Pušynėlis“, vykdantis visuomenės aplinkosauginio švietimo projektą „Mes – gamtai, gamta – mums“, finansuojamą iš Vilniaus miesto savivaldybės aplinkos apsaugos rėmimo 2020 metų specialiosios programos lėšų.  Parodos iniciatorius – ikimokyklinio ugdymo mokytoja Diana Poklikajevienė. Parodos koordinatoriai: direktoriaus pavaduotoja ugdymui Irena Peciukonienė ir ikimokyklinio ugdymo mokytoja Diana Poklikajevienė.

Parodos tikslas – tobulinti vaikų gamtamokslinę ir meninę kompetencijas, skatinant kūrybiškumą ir racionalų gamtos resursų naudojimą. Įtraukti vaikus, jų tėvus, pedagogus į aktyvią kūrybinę veiklą, kuriant, gaminant augalų paveikslus, atskleidžiant vasaros augmenijos grožį.

Organizuojant parodą sudarytos sąlygos vaikams patirti kūrybos ir saviraiškos džiaugsmą išradingai, savitai kuriant vasaros augalų paveikslus-vitražus, naudojant žolynus. Taip patobulintos vaikų gamtamokslinė ir meninė kompetencijos, skatinant kūrybiškumą ir racionalų gamtos resursų naudojimą, inspiruotas įsitraukimas į aplinkos stebėjimą ir puoselėjimą, sudarytos sąlygos susipažinti su vasaros augmenija ir atskleisti patirtį bei įspūdžius kūrybine raiška. Parodoje dalyvavo vaikai iš 19 ugdymo įstaigų, iš 4 Lietuvos miestų. Eksponuota 52 darbai.

Parengta pagal I. Peciukonienės informaciją.

Aplinkos apsaugos ir želdinių tvarkymo poskyris