Svarbi informacija
Pasaulinės aplinkos apsaugos dienos minėjimas
Pasaulinę aplinkos apsaugos dieną paskelbė Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja 1972 m. Stokholme vykusios tarptautinės konferencijos, skirtos globalinėms aplinkos problemoms spręsti, atidarymo metu. Konferencijos dalyviai – 115 šalių ir tarptautinių organizacijų atstovai – pareiškė, kad gamtos ištekliai, įvairios ekosistemos turi būti išsaugotos ateities kartoms. Ši diena yra svarbi kiekvienam žmogui. Jungtinės Tautos siekia informuoti pasaulio visuomenę įvairiais aplinkosaugos klausimais bei ragina politikus imtis konkrečių veiksmų.
Birželio 5-ąją Vilniaus miesto savivaldybės Aplinkos apsaugos ir želdinių tvarkymo poskyris ir VU botanikos sodo Vingio skyrius pakvietė Vilniaus miesto jaunuosius piliečius ir pedagogus, aplinkosauginių projektų vykdytojus, į botanikos sodą, įteikė jiems padėkas ir atminimo dovanėles, dovanojo spektaklį, kūrybines dirbtuves, ekskursiją. Susirinkusius pasveikino savivaldybės ekologė, gamtos mokslų daktarė Ona Motiejūnaitė, VU botanikos sodo Vingio skyriaus vedėja dr. Regina Juodkaitė, draugijos „Žaliuojanti Vilnija“ pirmininkas Antanas Stackevičius.
Dalyviai galėjo susipažinti su nuotraukų aplinkosaugine tema paroda. Už parodą dėkojame Žaliosios politikos institutui.
Už nuoširdžią aplinkosauginę veiklą, bendruomenės narių gamtamokslinės kompetencijos, aplinkai draugiško gyvenimo būdo, pagarbos gyvybei ir atsakomybės už ją ugdymą, kūrybingumą kuriant mokyklos aplinkoje žaliąsias edukacines erdves ir dalinantis aplinkosauginio švietimo gerąja patirtimi padėkota pedagogams:
- Audronė Boikovienė, Vilniaus lopšelis-darželis „Jovarėlis“;
- Fausta Gutauskienė, Vilniaus lopšelis-darželis „Jovarėlis“;
- Ugnė Kriščiūnienė, Vilniaus lopšelis-darželis „Justinukas“;
- Vilma Nedzveckienė, Vilniaus lopšelis-darželis „Justinukas“;
- Irena Peciukonienė, Vilniaus lopšelis-daželis „Pušynėlis“;
- Asta Januškevičiūtė, Vilniaus Santariškių lopšelis-darželis;
- Audronė Markevičienė, Vilniaus lopšelis-darželis „Žibutė“;
- Daiva Lebednikaitė, Vilniaus Senvagės gimnazija;
- Vaidutė Šumkauskienė, Vilniaus „Žilvinėlio“ lopšelis-darželis;
- Lionė Petrokienė, Vilniaus „Žilvinėlio“ lopšelis-darželis;
- Vaida Gailiūnienė, Vilniaus Žirmūnų gimnazija;
- Lijana Kanarskienė, VšĮ „Problemų sprendimo centras“;
- Jelena Iluk, VšĮ ,,Grijos vaikai“;
- Giedrė Kmitienė, VšĮ Profesinio mokymo centras „Žirmūnai“;
- Aida Baliukevičienė, VšĮ Profesinio mokymo centras „Žirmūnai“;
- Simona Žalytė-Linkuvienė, Vilniaus inžinerijos ir technologijų licėjus;
- Jovita Ponomariovienė, Vilniaus inžinerijos ir technologijų licėjus.
Padėkos už lyderystę ir profesionalumą skatinant visuomenę pasirinkti aplinkai draugišką gyvenimo būdą, aplinkosauginės veiklos gerosios patirties sklaidą skirtos:
- Vaida Griškevičienė, VšĮ RV agentūra;
- Gediminas Petkus, Asociacija Lietuvos ornitologų draugija;
- Augustas Uktveris. VšĮ Ekologinio švietimo centras;
- Kristijonas Vėgėlė, konkurso „Ekologiškumo virusas plinta“ organizatorius;
Padėkota švietimo įstaigų bendruomenėms už aktyvų Klimato savaitės renginių organizavimą savo įstaigoje. Šios savaitės renginių metu buvo siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į klimato kaitą, mažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų koncentraciją atmosferoje, kurti ir naudoti modernias technologijas, keisti neatsakingo vartojimo įpročius:
- Vilniaus lopšelis-darželis „Jovarėlis“;
- Vilniaus ,,Žilvinėlio“ lopšelis-darželis;
- Vilniaus Santariškių lopšelis-darželis;
- Vilniaus inžinerijos ir technologijų licėjus;
- Vilniaus lopšelis-darželis „Žibutė“;
- Vilniaus lopšelis-darželis „Pušynėlis“;
- VšĮ „Grijos vaikai“.
Už lyderystę ir profesionalumą supažindinant vilniečius su nuostabiu augalų pasauliu, padedant jiems suprasti gamtoje vykstančius procesus ir skatinant puoselėti mūsų miesto žaliąjį rūbą :
- Regina Juodkaitė, VU botanikos sodas;
- Zita Braškienė, VU botanikos sodas;
- Kristina Balnytė, VU botanikos sodas.
Diplomai, padėkos ir atminimo dovanėlės įteiktos konkurso „Dovanojame paukščiams namus“ dalyviams. Dalyvių sąrašas internete: https://aplinka.vilnius.lt/konkurso-dovanojam-pauksciams-namus-rezultatai/ . Konkurso rėmėjai „Grunto valymo technologijos“, Vilniaus miesto savivaldybė, draugija „Žaliuojanti Vilnija“. Jauniausia paukštelių globėja – Gaudrė Gailiūnaitė, 2 metai.
Aktyviausiai paukšteliams namus dovanojo Vilniaus Lazdynų mokyklos, Vilniaus Adomo Mickevičiaus licėjaus, Vilniaus Žaliakalnio darželio-mokyklos, Vilniaus lopšelių-darželių „Daigelis“, „Pagrandukas“, „Užupiukas“ ugdytiniai.
Atsižvelgiant į karantino sąlygas, visi dalyviai išlaikė reikiamus atstumus, saugojo save ir kitus.
Klaipėdos jaunimo teatro aktoriai kūrybingai ir originaliai gvildeno aplinkosaugos problemas, šiukšlyno atstovai maišelis, baterija, žiurkė ir kiti žiūrovams dar kartą priminė apie mūsų neatsakingą elgesį tvarkant atliekas, rūšiavimo būtinumą. Puikus, linksmas, edukacinis spektaklis sudomino ir mažus ir suaugusius.
Po spektaklio susirinkusiųjų laukė kūrybinės dirbtuvės, ekskursija augalams pažinti, įvairūs lauko žaidimai, kurie buvo pagaminti iš antrinių žaliavų. Botanikė, nuostabi augalų žinovė Kristina Balnytė vedė ekskursijos dalyvius nuo vieno augalo prie kito ir pasakojo jų istorijas, atskleidė auginimo subtilumus, padėjo geriau pažinti augalų pasaulio paslaptis.
Augalų dažinės savybės buvo išbandytos dažant čia pat surinktomis augalų dalimis baltą medvilnės audinį. Darbas pavyko, nes audiniai buvo išmarginti augaliniais raštais, spalva fiksuota vario ar geležies sulfatu. Rezultatai buvo lyginami, pasirenkamas labiau patikęs dažymo būdas. Daug džiaugsmo dalyviams suteikė šis kūrybinis darbas. Pedagogai sakė, kad savo įstaigose būtinai toliau plėtos šią kūrybinę veiklą.
Iš įvairių atraižų su „Kita forma“ specialistėmis norintys siuvo maišelius, prijuostes, susipažino su mūsų šalies aplinkai draugiško verslo gaminiais iš antrinių žaliavų, diskutavo tvaraus gyvenimo būdo klausimais. Štai eksponuojama puiki rankinė, kurioje galima pamatyti sudėtas antrines žaliavas, iš kurių ji pagaminta. Daug kitų originalių pavyzdžių: gaminiai iš sulūžusių riedlenčių, laikraščių bei žurnalų, stiklo ir kt. Šią ekspoziciją pristatė „Žaliasis taškas“ su RV agentūra.
Gamta – visų namai. Taip, gamta priima visus. Tačiau lapė turi savo olą, paukšteliai savo lizdus, meška savo guolį, o žmogus savo butą ar namą. Gamtoje esame svečiai. Todėl elgtis reikia mandagiai, pagarbiai, tyliai, nerauti, neplėšti, neliesti jauniklių, nesiūlyti savo atsinešto maisto (kuris gali būti gyvūnams kenksmingas), išsinešti šiukšles. Gamtos lobiai neįkainojami, jos kūryba originali ir efektyvi, ji yra geriausia mokytoja. Būkime draugiški aplinkai, mokykimės gamtoje ir iš gamtos.
Aplinkos apsaugos ir želdinių tvarkymo poskyris