Svarbi informacija
Pažintiniai takai – žaliosios edukacinės erdvės Vilniaus mieste
Turtingas ir įvairus Vilniaus miesto kraštovaizdis. Šiais metais Vilnius pripažintas žaliausiu miestu Europoje ir trečiuoju pasaulyje. Tokia išvada nustatyta vykdant HUGSI projektą, kurio tikslas yra skatinti miestus išsaugoti žaliąsias zonas ir jas pritaikyti kuo platesniems visuomenės interesams. Svarbus rodiklis yra ne tik žaliųjų zonų plotas, bet ir žaliųjų plotų pokytis laiko bėgyje. HUGSI projektą inicijavo kompanijos „Husqvarna“ ir „20 tree.ai“. Tyrimo apimtis – 155 miestai iš 60 šalių. Buvo analizuotos palydovinės nuotraukos ir vertinama žalumos gausa, proporcijos, pasiskirstymas, būklė (naudota kompiuterinės vizijos ir giliojo mokymosi technologijos, analizė – pasitelkiant dirbtinį intelektą). Taigi, svarbu buvo ir miesto plotas, ir žaliųjų teritorijų plotas, jų santykis ir kaita. Rezultatas – žaliosios zonos sudaro net 62 proc. viso Vilniaus ploto (3 rezultatas). Vilniuje vyrauja medžiai (49 proc.), žymiai mažiau pievų (12 proc.) ir t.t. Svarbus rodiklis buvo tas, kad Vilniaus žaliųjų zonų plotas padidėjo 1,07 proc. (lyginant su praėjusiais metais). Daugiau informacijos: .https://www.hugsi.green/.
Vilniečiams sudarytos sąlygos geriau pažinti gamtą keliaujant miesto gamtos takais. 2020 metų rudenį parengti dar keli nauji takai mieste. Lietuvos ornitologų draugijos nariai, vykdydami Vilniaus miesto savivaldybės Ekologinio švietimo programos projektą „Keliauk Vilniaus miesto gamtiniais takais“ sukūrė tris naujus interaktyvius maršrutus. Projekto vadovas – Gediminas Petkus.
Interaktyviuose žemėlapiuose, maršrutuose pateikiama informacija apie vietovę ir gamtinius objektus (paukščius, augalus, žinduolius). Kiekvienas objektas iliustruotas nuotraukomis kai kur net filmuota vaizdo medžiaga. Kiekvienai vietovei padarytas trumpas vaizdo reportažas iš paukščio skrydžio. Visuose žemėlapiuose GPS ir interneto pagalba galima sekti savo buvimo vietą maršrutuose ir lengvai surasti lankomus objektus. Taip pat maršrutais galima pasivaikščioti ir nuotoliniu būdu skaitmeninėje erdvėje.
Interaktyvius žemėlapius galima rasti šiomis nuorodomis:
Jeruzalės tvenkinio – ežerėlio kompleksas
Sapiegų parkas
Neries pakrantė ties Žvėrynu
Sukurtos puikios informatyvios žaliosios edukacinės erdvės, kurias ugdymo(si) tikslais gali naudoti pedagogai ir dėstytojai, visi mėgstantys pažinti gamtą ir atrasti, tobulinti savo gamtamokslinę kompetenciją.
Apie projekto rezultatus: http://www.birdlife.lt/lietuvos-ornitologu-draugija-igyvendina-projekta-k
Kviečiame keliauti, pažinti, atrasti, puoselėti, mokytis gamtoje ir iš gamtos.
Aplinkos apsaugos ir želdinių tvarkymo poskyris