Svarbi informacija
Pedagogai mokymuose tobulino gamtamokslinę kompetenciją
Jau ne vienerius metus Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Aplinkos apsaugos programų ir želdinių tvarkymo poskyrio specialistai bendradarbiauja su Vilniaus lopšelio-darželio „Pagrandukas“ bendruomene visuomenės aplinkosauginio švietimo, vaikų gamtinio ugdymo srityje. Šiais metais įstaigos bendruomenė vykdo visuomenės aplinkosauginio švietimo projektą „Mokausi iš gamtos“. Jau tradicija tapo kiekvienais metais, prieš Jonines, organizuoti augalų pažinimo mokymus, kuriuose aptariami ir augalų naudojimo vaikų ugdyme metodiniai klausimai. Šiais metais mokymų tema buvo Lietuvos gamtinės aplinkos raida, Lietuvos flora ir jos apsauga, samanos, žiedų ir žiedynų įvairovė. Vilniaus lopšelio-darželio „Pagrandukas“ direktorė Jolanta Gaidelienė pristatė 2023 metais parengtą ir išleistą augalų pažinimui ir naudojimui edukacijoms metodinį leidinį „Pažinkime, tyrinėkime, saugokime“. Direktorė akcentavo, kad šie mokymai padės pedagogams dar geriau pažinti mūsų šalies gamtą, plačiau naudoti leidinio medžiagą savo darbe, tobulinti vaikų ugdymosi gamtoje kompetencijas.
Lektorė, VMS ekologė, gamtos mokslų daktarė Ona Motiejūnaitė, supažindino su pagrindinių Lietuvos floros augalų sistematinėmis grupėmis. Lektorė atnešė gausybę augalų pavyzdžių, todėl kiekvienas mokymų dalyvis galėjo tyrinėti turint augalą rankose, ugdytis jo identifikavimo įgūdžius. Dalyviai pasigamino samanų stendus, kuriuos galės eksponuoti grupėse. Susipažinta su asiūkliais, išsiaiškinta kur yra jų lapų liekanos, kad stiebas, šakos yra žali ir atlieka lapų funkcijas. Nagrinėti ir kiti augalų prisitaikymo prie aplinkos pavyzdžiai, akcentuojant, kad gamta yra geriausia kūrėja, jos kūriniai yra tobuli. Nagrinėta žiedų ir žiedynų sandara, didesnį dėmesį skiriant graižo sandarai. Išnagrinėta lubino žiedai, surastos visos „laivelio“ dalys (burė, laivelis, irklai). Dar kartą prisiminta kuo kiaulpienė skiriasi nuo pienės, baltagalvė nuo ramunės, šunramunio, bobramunio, kokį vaidmenį atlieka rugiagėlės piltuviški žiedai. Ypač dalyvius sudomino miglinių šeimos augalų pavyzdžiai, kuriuos panaudojo kuriant augalų pažintinį stendą. Pripažino, kad kol kas tai visos smilgos. Deja, smilgos nebuvo, bet buvo šunažolės, miglės, eraičinai, kiškio ašarėlės, motiejukai, švelniosios dirsės ir kt. Aptarta ir kokie augalų vardai susiję su gyvūnais: šunažolė, kiškio ašarėlės, kiškiakopūstis, žvirbliarūtė ir kt.
Nuotraukose mokymų akimirkos (nuotraukos J.Gaidelienės).
Mokymai vyko intensyviai tyrinėjant, kuriant stendus, nors auditorijoje, tačiau augalų apsuptyje. Darželio bendruomenė puoselėja žydinčią pievą įstaigos teritorijoje, todėl smalsu bus stebėti, kada ir kokie augalai suvešės. Užsėta ir pradeda augti dobiliukų pieva (dobilas – 2024 metų Vilniaus žaliųjų edukacinių erdvių augalas), vaikai turi savo daržo lysves, aplinkoje auga daug įvairių dekoratyvinių augalų. Todėl nors darželis yra miesto namų apsuptyje, tačiau žalumos yra daug.
Aplinkos apsaugos programų ir želdinių tvarkymo poskyris