Saulėtas oranžinis traukinys kviečia keliauti, pažinti, draugauti

2019 metais saulėtas oranžinis traukinys vėl rieda kviesdamas švietimo įstaigų bendruomenes keliauti kartu su ugdytiniais į platų gamtos pasaulį, skleidžiant oranžinę šilumą ir dalinant šypsenas, kartu tyrinėjant gamtą, patiriant joje atradimo džiaugsmą, siekiant gyventi švarioje ir jaukioje aplinkoje.

Tai Vilniaus lopšelio-darželio „Rūta“ vykdomas tęstinis ekologinio švietimo projektas. Vilniaus miesto savivaldybė pagal galimybes paremia šio projekto įgyvendinimą.

Projekto iniciatorė ir vadovė: Vilniaus lopšelio-darželio „Rūta“ mokytoja – ekspertė Rita Stulpinienė.
Projekto koordinatorė: Vilniaus lopšelio-darželio „Rūta“ direktorės pavaduotoja ugdymui Rasa Žiemienė.
Projekto partneriai: Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto departamento Ikimokyklinio ugdymo skyrius ir Miesto ūkio ir transporto departamento Miesto tvarkymo ir aplinkos apsaugos skyriaus Aplinkos apsaugos poskyris.
Projekto globėjai: doc. dr. Ona Motiejūnaitė, Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Miesto ūkio ir transporto departamento Miesto tvarkymo ir aplinkos apsaugos skyriaus Aplinkos apsaugos poskyrio ekologė; Teresė Jokšienė, Vilniaus universiteto Botanikos sodo uždaro grunto augalų kuratorė; Eglė Rakauskienė, Kauno Algio Žikevičiaus saugaus vaiko mokyklos metodininkė.
Projekto ,,Saulėto oranžinio traukinio kelionė“ trukmė:  2019-04-07 (Pasaulinė sveikatos diena) – 2019-11-15 (Tarptautinės Tolerancijos dienos išvakarės).
Įstaigos, norinčios dalyvauti Tarptautiniame švietimo įstaigų bendruomenių ekologinio švietimo projekte, užpildo dalyvio paraišką (Priedas Nr. 1) ir iki  2019-05-31 atsiunčia ją elektroniniu paštu: ruta.projektai@gmail.com. Laiško tema: registracija.

Kodėl į gamtos pasaulį? Todėl, kad gyvename XXI a. visi skubame, bėgame, lekiame… Vis mažiau laiko lieka pabūti su vaiku. Didesnė dalis vaikų pasaulį, gamtos grožį pažįsta iš knygelių, televizijos laidų, kompiuterinių žaidimų ir pan. Tokiu būdu iš vaiko atimama galimybė pajausti gamtos skleidžiamus kvapus, garsus, spalvų įvairovę, mažėja galimybė ugdyti(-is) gamtojautą, ekologinę savimonę, gamtamokslinę kompetenciją. Vaikai iš prigimties tyrinėtojai, aktyviai
ieškantys informacijos apie jį supančią aplinką. Kelionę saulėtu oranžiniu traukiniu pradedame nuo mažos sėklytės, kurią vaikas pasėja su pedagogu. Stebėjimas, daigelio laukimas skatina vaiko smalsumą, kantrumą, suteikia žinių apie tai, ko reikia augalui, kad jis galėtų išvysti saulės šviesą, ugdo pagarbą gyvybei. Vaikai kartu su bendruomenės nariais augina, prižiūri, bendrauja, įgyja naujų žinių, išsiaiškina kokių sąlygų reikia augalui augti, žydėti, brandinti vaisius. Tai didelė patirtis, kurią vaikas patiria, fiksuoja, stebi (lapų ir žiedų forma, dydis, spalva, vaisių užuomazgos, vaisiaus augimas ir brendimas. Daugybę augalų švietimo įstaigose galima užsiauginti iš sėklų, o su rūpesčiu ir meile išaugintas augalas vaikams suteikia naujų įspūdžių ir padeda ugdytis pagarbą gyvybei,  patirti atradimo džiaugsmą.

2019 metais saulėto oranžinio traukinuko bičiuliai – moliūgai ir egzotiniai augalai bei jų vaisiai: granatas, alyvuogės, kivis, tamarindas, apelsinas, greipfrutas, mandarinas, kinkanas, monstera, mangas, avokadas, datulė, papaja, pasiflora, ličis, žemuoginis arbutas, anona ir t.t. Vaikams yra puiki galimybė įgyti tiriamojo darbo įgūdžių tyrinėjant šių augalų vaisius ir sėklas, daiginant sėklas ir stebint daigų išaugimą, tolimesnį augalų augimą.

2019 metais rekomenduojame švietimo įstaigos aplinką papuošti baltagalvėmis, kurios paskelbtos Vilniaus šių metų gėle, yra Latvijos nacionalinė gėlė.

Kviečiame į projekto veiklas įsijungti švietimo įstaigų bendruomenes ir kartu patirti pažinimo džiaugsmą bei dalintis saulėto oranžinio traukinio keleivių inovatyviomis, aplinkai draugiškomis idėjomis.

Lai saulėta šypsena šildo visus keliaudama per Lietuvą ir už jos ribų!!!

NUOSTATAI Saulėto oranžinio traukinio kelionė 2019 projekto nuostatai su priedais

KVIETIMAS 2019

Paraiška Priedas Nr.1

Projekto refleksija Priedas Nr2

Informacija elektroniniu paštu: ruta.projektai@gmail.com

Aplinkos apsaugos poskyris