Sėkmingai įgyvendinta 2019 metų „Savivaldybei pavaldžių įstaigų aplinkosauginis švietimas“ programa

A t a s k a i t a (atsisiųsti)


Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės aplinkosauginio švietimo 2019 metų programos
„Savivaldybei pavaldžių įstaigų aplinkosauginis švietimas“ įgyvendinimo

a t a s k a i t a

Programa patvirtinta Vilniaus miesto savivaldybės  administracijos direktoriaus 2019 m. liepos mėn. 1 d. įsakymu Nr. 30-1644/19

2019 metais įgyvendinta 16 aplinkosauginio švietimo projektų. Dėkojame projektus įgyvendinusių įstaigų bendruomenėms už prasmingą partnerystę, aplinkosauginę veiklą ugdant vilniečių ekologinę savimonę, aplinkosauginės komunikacijos plėtotę. Tikimės ir ateityje aplinkosauginės partnerystės plėtotės ir gerosios patirties sklaidos. Kviečiame ir toliau kartu skaityti žaliąją gamtos knygą!

  1. Aplinkos konkursas „Ekologiškumo virusas plinta“
    Vilniaus Žirmūnų gimnazija
  2. Eksperimentinės darnaus vystymosi pamokėlės su piešinių konkursu moksleiviams Verkių atsinaujinančios energetikos ekspozicijoje
    VšĮ „Energijos taupymo priemonės“
  3. „Tapu tapu, aš einu, ekologiniu taku“
    Vilniaus lopšelis-darželis „Šnekutis“
  4. „Aš vaikelį vedu – ekologiniu keliu“
    Vilniaus lopšelis-darželis „Pelenė“
  5. „Gamtos namų duris pravėrus“
    Vilniaus lopšelis-darželis „Žibutė
  6. „Mokomės gamtoje“
    Vilniaus Šilo mokykla
  7. „Prikeltas naujam gyvenimui“
    Vilniaus Senvagės gimnazija.
  8. „Rūšiuok su STEAM“
    Vilniaus „Žiburio“ pradinė mokykla
  9. „Mažasis gamtininkas vaismedžių sode“
    Vilniaus lopšelis-darželis „Justinukas“
  10. „Atrandu, tyrinėju, suprantu, saugau“
    Vilniaus  „Žilvinėlio“ lopšelis darželis
  11. „Saulėto oranžinio traukinio kelionė“
    Vilniaus lopšelis – darželis „Rūta“.
  12. „Mes – gamtai, gamta – mums“
    Vilniaus lopšelis-darželis „Pušynėlis“
  13. „Vaikų atradimai darželio kieme ir Vilniaus parkuose“
    Vilniaus lopšelis-darželis „Viltenė“
  14. „Mes – gamtos dalis“
    Vilniaus Lazdynų mokykla
  15. Vilniaus miesto savivaldybės įmonių ir įstaigų žaliųjų edukacinių erdvių konkursas
    Asociacija „Žirmūnų bendruomenė“
  16. „Mokau rūšiuoti“
    VšĮ „Problemų sprendimo centras“

  1. Aplinkos konkursas „Ekologiškumo virusas plinta“

    Vilniaus Žirmūnų gimnazija

    1. Seminaras  „Bazinės aplinkosaugos žinios“. Dalyviams suteiktos žinios apie atliekų patekimą į aplinką, išteklių saugojimą ir aplinkosaugos pradmenimis, perteikti praktiniai įgūdžiai, kaip šias žinias perduoti kitiems, suburta savanorių grupė. 2019-10-17. 35 dalyviai.

    2. Konkursas „Ekologiškumo virusas plinta 2019“. Speciali suformuota savanorių komanda (mokiniai padedami pedagogų) sukūrė klausimus, kvietė mokyklas dalyvauti konkurse, rūpinosi kitais organizaciniais klausimais. Konkursą organizavo 15 seminarą išklausiusių savanorių. Jaunieji vilniečiai paskatinti susimąstyti apie aplinkai daromą žalą, paskatinti keisti savo įpročius, tapti „žalesniais“. Prizinių vietų laimėtojams įteikti prizai skatinantys ir toliau domėtis aplinkosauga.

    2.1. 3-4 klasių moksleiviams. 2019-11-21. 104 dalyviai.

    2.2. 5-6 klasių moksleiviams. 2019-11-22. 115 dalyvių.

    2.3. 7-8 klasių moksleiviams. 2019-11-22. 119 dalyvių.

    Įgyvendinat projektą jaunieji vilniečiai buvo skatinami domėtis aplinkosaugine informacija, ruoštis viktorinai,  aktyviai rūpintis gamta, ugdytis tvaraus vartojimo principus ir toliau siekti geresnių rezultatų besidomint aplinkosauga, taip prisidedant prie aplinkos išsaugojimo. Mokytojams suteikta informacija  apie tinkamą atliekų tvarkymą. Projekto metu suburta savanorių grupė įsitraukė į aktyvų pilietinį gyvenimą ir įgijo žinių apie aplinkos išsaugojimo svarbą, atliekų rūšis, tikimasi, kad ateityje patys imsis iniciatyvos ir organizuos panašius švietėjiškus renginius, susijusius su aplinkosauga. Projekto iniciatorius Kristijonas Vėgėlė šiemet laimėjo maksimalisto stipendiją aplinkosaugos srityje, http://www.vzg.lt/.

    Projektas prisidėjo prie visuomenės aplinkosauginio sąmoningumo ugdymo, perteklinio ir neatsakingo plastiko vartojimo problemos sprendimo.

    Citata iš refleksijos,  mokytoja J. Gaideikienė teigia: „Sudėtinga ką nors pasiūlyti, nes viskas buvo labai apgalvota, pasiruošta puikiai, atmosfera darbinga ir kartu atpalaiduojanti, vaikai grįžo kupini teigiamų emocijų ir entuziazmo dalyvauti kituose renginiuose….(Projekto refleksija)

    Projekto viešinimas: Vilniaus Žirmūnų gimnazijos internetinis puslapis www.vzg.lt; Vilniaus miesto savivaldybės puslapis, https://www.facebook.com/ieva.budraite/posts/2666377086755625?notif_id=1574687200737498&notif_t=mention

    https://www.facebook.com/karolis.kd/posts/2123339524479477?notif_id=1574609598180450&notif_t=feedback_reaction_generic_tagged

    https://www.facebook.com/pg/jzorganizacija/community/?ref=page_internal

  2. Eksperimentinės darnaus vystymosi pamokėlės su piešinių konkursu moksleiviams Verkių atsinaujinančios energetikos ekspozicijoje 

    VšĮ „Energijos taupymo priemonės“

    1. Eksperimentinės darnaus vystymosi pamokėlės Verkių atsinaujinančios energetikos ekspozicijoje. 2019 metų rugsėjis.11 pamokėlių (11 val.) Balsių ir Baltupių progimnazijų pradinukams.  265 dalyviai.

    2. Piešimo pamokėlės su dailininku atsinaujinančios energetikos tema Verkių atsinaujinančios energetikos ekspozicijoje. 2019 metų rugsėjis. 11 pamokėlių (11 val.) Balsių ir Baltupių progimnazijų pradinukams.  265 dalyviai.

    3. Piešinių atsinaujinančios energetikos tema konkursas. Parodai atrinkta 30 piešinių. Piešinių paroda Verkių atsinaujinančios energetikos ekspozicijoje.

    4. Televizijos laidos filmavimas Verkių atsinaujinančios energetikos ekspozicijoje vykstančiose pamokėlėse, medžiagos montavimas ir 10 minučių trukmės siužeto transliavimas LRT kultūra laidoje „Pradėk nuo savęs“. Transliavimas  2019-11-11. https://www.lrt.lt/mediateka/irasas/2000083267/pradek-nuo-saves-pradinukas-simonas-apie-klimato-kaita-jei-seni-zmones-tvarkytu-aplinka-greitai-prisikvepuotu-uzterstu-oru-todel-tenka-jauniems

  3. „Tapu tapu, aš einu, ekologiniu taku“

    Vilniaus lopšelis-darželis „Šnekutis“

    1. Elektroninių plakatų aplinkosaugine tema kūrimo konkursas įstaigos bendruomenei „Aplinkos ateitis mūsų rankose“. Dalyvavo 6 darželio grupės (116 vaikų). Sukurta ir sumaketuota 19 plakatų, išnaudota 19 rėmelių. Plakatų paroda  eksponuota 1 mėn. Elektroninių plakatų kūrimas privertė bendruomenę susimastyti apie vartotojiškumo daroma žalą aplinkai. Darželio bendruomenė nutarė, kad šios prevencinius plakatus eksponuos visus metus. Elektroninių plakatų gamyba subūrė įstaigos bendruomenę bendrai aplinkosauginei veiklai, išpopuliarino darželio organizuojamas veiklas bei padėjo spręsti svarbiausias aplinkosaugines problemas.

    2. Akcija „Morkų dienos darželyje“. Trukmė 6 dienos. Suvartota apie 40 kg morkų. Panaudotos 6 mini lysvės, 20 pakelių sėklų. 6 dienas kiekviena grupė gamino įvairius patiekalus iš morkų, rengė pažintinius plakatus. Akcijai užbaigti organizuota 1 val. edukacinė pramoga, dalyvavo 3 personažai ir 116 vaikų. Vaikams įskiepyti sveikos mitybos pagrindai.

    3. Aplinkosauginio švietimo renginys bendruomenei „Sveikutis Šnekutis“. Trukmė  1,5 val. Dalyvavo 116 vaikų ir jų tėvai. Panaudota 700 l įvairios gamtinės medžiagos (lapai, kankorėžiai, kaštonai, gilės). Sukurtas 100 m2 darželio simbolis – paukštelis-šnekutis. Tėvai su vaikais kalbėjo apie gamtos saugojimo, praleido daug laiko gamtoje, pagelbėjo gamtai surinkdami jos gėrybes. Dalis gamtinės medžiagos panaudota kompostui, kuriame bus auginami moliūgai ir kitos daržovės. Aplinkosauginis renginys „Sveikutis Šnekutis“ atskleidė bendruomenės kūrybiškumą, suteikė galimybę išbandyti savo meninius gebėjimus, kuriant gamtoje ir iš gamtos, tuo pačiu pagelbėjant gamtai, surenkant jos dovanojamas gėrybes.

    4. Ikimokyklinio ugdymo įstaigų konferencija „Aplinkosauginių minčių lietus“. 2019-11-20, trukmė 3 val., 31 dalyvis iš septynių ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų. Skaityti 6 žodiniai pranešimai, parengti 4 stendiniai pranešimai. Prieš renginio pradžia buvo parodytas 15 min. spektaklis, kuriame dalyvavo 18 vaikų. Konferencijos metų pedagogai pasidalino savo gerąją darbo patirtimi, sėkmingais aplinkosauginio ugdymo pavyzdžiais. Konferencija suteikė pedagogams galimybę praplėsti akiratį ir pasisemti naujų minčių, būdų ir metodų, siekiant efektyvaus darbo su vaikai ugdant meilę gamtai.  Vilniaus miesto ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų gerosios patirties sklaidos konferencija „Aplinkosauginių minčių lietus“ suteikė galimybę Vilniaus ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų pedagogams pasidalinti savo gerąją patirtimi, pasisemti gerų idėjų ir toliau sėkmingai vykdyti aplinkosauginę veiklą.

    5. Akcija „Žalios kojinės“. Akcijoje dalyvavo 116 vaikų ir 30 darbuotojų bei veikų tėvai. Trukmė 1 diena. Žalia spalva gamtos simbolis, taip vaikai, tėvai ir visi darželio darbuotojai priminė sau ir kitiems kaip svarbu išsaugoti tą spalvos grožį ir visą gamtą.

    6. Akcija padovanok atviruką praeiviui „Žemė mūsų planeta“. Šiai akcijai darželio ugdytiniai ruošėsi visą mėnesį, rinko ir saugojo antrines žaliavas iš jų kūrė atvirukus. Pagaminta 50 atvirukų, išdalinta 25 praeiviams, o kiti padovanoti tėvams. Eksponavo atvirukus darželio muzikos salėje, ten jais galėjo pasigrožėti visa darželio bendruomenė. Daugelis šeimų prisidėjo prie šios akcijos, ir ekologiškus atvirukus sukūrė ir pagamino namuose. Lapkričio 6 d. darželio vaikai iš „Drugelių“ grupės dalino praeiviams šiuos kūrybinius darbelius, linkėdami gražios dienos, ir primindami, kad atvirukai yra padaryti jų rankomis ir skirti saugoti gamtą ir suteikti praeiviams gerų emocijų. Vykdant akciją „Padovanok atviruką praeiviui – Žemė mūsų planeta“ prie aplinkosauginio projekto vykdymo prisijungė ir Naujamiesčio mikrorajono bendruomenė. Vaikų rankomis iš antrinių žaliavų pagamintas atvirukas suteikė praeiviams daug džiaugsmo ir priminė gamtos saugojimo svarbą, o vaikams padėjo galimybę suprasti gerumo ir aplinkos puoselėjimo sąvoką.

    7. Madų šou „Gamta mane puošia“. Renginiui ruošėsi visa darželio bendruomenė, vaikai drauge su auklėtojomis ir tėvais gamino, kūrė gražius drabužius iš antrinių žaliavų. Dalyvavo 3 darželio grupės. Sukurta 20 kostiumų pagamintų iš antrinių žaliavų. Visos dekoracijos pagamintos panaudojant antrines žaliavas. Renginio prasmė parodyti vaikams ir jų tėvams, kad daiktai gali būti panaudojami kelis kartus ir nebūtina jų išmesti. Madų šou „Gamta mane puošia“ labai sudomino visą bendruomenę. Jame aktyviai dalyvavo visi darželio vaikai ir jų tėvai. Vaikai suprato, kad drabužius galima pasigaminti ir antrinių gamtinių žaliavų. Dalyviai suprato didėjančio vartotojiškumo žąlą gamtai.

    8. Išvyka į Vilniaus universiteto botanikos sodą. Vaikai sužinojo daug naujovių, gavo daug praktinių žinių kaip ir kokiais būdai mes galime saugoti gamtą, kaip galime prisidėti prie jos grožio ir gyvybingumo plėtros. Trukmė 3 val. dalyvavo 19 vaikų ir 3 pedagogai. Grįžę vaikai organizavo veiklą „Rudens konservavimas“, kadangi parsivežė labai daug gamtos dovanų.

    9. Projektinė veikla „Prosenelių žolynėlis/vaistinėlė“. Darželio teritorijoje įrengtos 3 lysvės, kuriose vaikai sodino Lietuvos teritorijai būdingus augalus, vaistažoles. „Drugelių“ grupės vaikai pasodino 3 obelaites užaugintas iš obuolio sėklos.

    10. Aukojimo akcija. Paaukotos gėrybės skirtos „Tautmilės“ prieglaudos augintiniams. Dalyvavo visa darželio bendruomenė, buvo surengta edukacinė pramoga vaikams (1 val.) apie tai kaip auginti naminius gyvūnus, kaip juos globoti. Priaukota apie 100 kg įvairių augintiniams reikalingų daiktų/maisto.

    Projekto veiklos sutelkė bendruomenės dėmesį į aplinkos apsaugos ir aplinkosauginio ugdymo problemas, padėjo pedagogams suprasti, kad aplinkosauginis ugdymas nėra vien tik sveika gyvensena ir šiukšlių rūšiavimas. Edukaciniai renginiai „Morkų dienos“, „Rūšiuoju nes galvoju“ ir „Paaukok Tautmilės prieglaudai“ ugdė vaikų suvokimą, kad aplinkosauga labai svarbus aspektas mūsų visų ateičiai. Darželyje įrengtos lysvės ugdė vaikų darbinius gebėjimus, miesto vaikams parodė, kad patiekalus savo stalui galima užsiauginti patiems.

    Projekto veiklos pristatytos visuomenei spaudoje;

    1.  Straipsnis „Švietimo naujienos“ – Kaip svarbu vaikus mokyti saugoti gamtą. (Viktorija Karmazaitė, Gintarė Laurinėnaitė); 2019-10-10.  http://www.svietimonaujienos.lt/kaip-svarbu-vaikus-mokyti-saugoti-gamta/

    2. Straipsnis „Švietimo naujienos“ – Tapu tapu aš einu, ekologiniu taku (Inesa Kovaliovienė, Jūratė Markutėlytė-Širkienė); 2019-10-14. http://www.svietimonaujienos.lt/tapu-tapu-as-einu-ekologiniu-taku/

    3. Straipsnis „Švietimo naujienos“ – Aplinkosauginių minčių lietus (Viktorija Karmazaitė);

    4. Straipsnis „Švietimo naujienos“ – Kalėdiniai žaisliukai iš antrinių žaliavų (Viktorija Karmazaitė).

  4. „Aš vaikelį vedu – ekologiniu keliu“

    Vilniaus lopšelis-darželis „Pelenė“

    1. Organizuotos dvi ekskursijos gamtos pažinimui ir aplinkos apsaugos įgūdžių ugdymui.

    1.1. VU botanikos sodas Kairėnuose ir ekskursija po miestą. 2019-09-10. 4 val.

    40 vaikų ir 6 pedagogai

    1.2. Jaunųjų gamtininkų stotis ir ekskursija po miestą. 2019-09-20. 4 val. 40 vaikų ir 6 pedagogai

    Išvykose vaikai susipažino su Vilniaus aplinka, bendravo su gamtininkais, nagrinėjo aplinkos reiškinius. Veikla buvo reikšminga vaikui atrandant ir pažįstant save ir pasaulį, bendraujant ir būnant greta su kitais, išreiškiant save ir kuriant, suvokiant žmogaus ir gamtos sukurtą grožį, perimant bendrąsias žmogaus vertybes ir pačiam jas kuriant.

    2. Sukurtos 3 žaliosios edukacinės erdvės įstaigos lauko aplinkoje.Sukurtos lauko edukacinės erdvės sudarė ir ateityje sudarys palankias sąlygas visapusiškam vaikų ugdymuisi, jų gamtamokslinei patirčiai įgyti ir plėtotis, vertybiniam santykiui su gamta  puoselėti, aplinkosauginiams motyvams ir gebėjimams skatinti. Dalyvavimas projektinėse veiklose turėjo įtakos ir darželio bendruomenės narių sutelktumui bei sėkmingam jų bendradarbiavimui, aplinkosauginei komunikacijai plėtoti. Dalyvių skaičius – per 220.

    2.1. „Stebiu, sužinau, saugau“.

    2.2. Pojūčių takas  „Basos pėdos“.

    2.3. „Mažieji darbininkai ir Aš“.

    3. Metodinės medžiagos aplinkosauginei veiklai vykdyti rengimas.Dalyvavimas projektinėse veiklose sutelkė darželio bendruomenės narius, skatino diskutuoti, dalintis idėjomis.

    3.1. Parengti gamtos objektų įstaigos teritorijoje aprašai: 10 kortelių su gamtos objektų apibūdinimu parengti ir eksponuojami lauko erdvėse.

    3.2. Prie kiekvieno pasodinto augalo parengta informacija apie jį (kortelė su augalo pavadinimu ir informacija apie augalą).

    https://vilnius.lt/lt/aplinkosauga-ir-energetika/vilniaus-lopselio-darzelio-pelene-zaliosios-edukacines-erdves/

    4. Organizuotas seminaras-praktikumas ikimokyklinio ugdymo pedagogams „Vaikų tiriamojo darbo organizavimo žaliosiose ugdymosi aplinkose patirtis“. 2019-09-17. 4 val. Dalyviai: 32 pedagogai iš Justiniškių metodinio būrelio „Sutartinis“. Lektorė doc. dr. Ona Motiejūnaitė, supažindino su vaikų ugdymo(si) žaliosiose edukacinėse aplinkose galimybėmis, vaikų tiriamojo darbo gamtoje organizavimu, vaikų motyvavimu domėtis gyvąja ir negyvąja gamta, jos saugojimu. Kartu su pedagogais atliko tiriamuosius bandymus (tiriu orą, vandenį, augalus ir gyvūnus).

    5. Kartu su savivaldybės Aplinkos apsaugos poskyriu organizuota Respublikinė foto paroda vaikų kūrybinės fantazijos gamtos tema „Ekologinis rėmelis“. Paroda skirta Pasaulinei natūralios aplinkos dienai paminėti. 2019-10-01/10, Vilniaus miesto savivaldybė. Parengti parodos nuostatai, surinktos nuotraukos. Parodos trukmė 2 savaitės. Dalyviai – 56 vaikai iš 24 Lietuvos ikimokyklinio ugdymo įstaigų. Parodos atidarymo metu vaikai pristatė muzikinę kompoziciją, susitiko ir bendravo su savivaldybės Aplinkos apsaugos poskyrio specialistais. Šia veikla skatinamas vaikų kūrybiškumas, atvirumas, vaizduotė, įžvalgumas gamtoje, ugdoma gamtojauta. Veikla gamtoje ir jos elementų stebėjimas, fiksavimas vaikams suteikė pasitikėjimo savimi, išmokė komandinio darbo, kantrybės, abipusės pagarbos ir gilesnio tarpusavio suvokimo, taip pat vaikai pagilino žinias apie augalų pasaulį, sužinojo augalų vardus. Konkurso dalyvių darbai buvo įvertinti padėkos  raštais ir prizais.

    6. Pravestos trys ekologinės paskaitėlės priešmokyklinio amžiaus vaikams „Gamtos paslaptys“. Vienos paskaitėlės trukmė 2 val. Dalyviai: 120 vaikų. Lektorius – gamtininkas, Lietuvos ornitologų sąjungos narys, metodininkas, edukacijų kūrėjas Gediminas Petkus. Lektorius pasakojo vaikams apie paukščių gyvenimo būdą, jų paplitimą, prisitaikymą prie skirtingų aplinkos sąlygų, migraciją, apsaugą, skatino ir motyvavo vaikus stebėti įstaigos teritorijoje gyvenančius paukščius ir juos saugoti. Vaikai su pedagogais ir lektoriumi iškėlė inkilėlius įstaigos teritorijoje apsilankantiems paukščiams. Vaikai ugdėsi gebėjimą klausytis gamtos garsų ir atskirti skirtingų paukščių balsus, tinkamai elgtis gamtoje.

    6.1. „Paukščiai šalia mūsų“ ; 2019-10-04;

    6.2. „Migruojantys paukščiai“; 2019-10-10;

    6.3. „Žiemojantys paukščiai“, 2019-11-18.

    7. Akcija „Geri darbai mūsų aplinkai“. 2019-10-20. Dalyviai: 150 vaikų. Darželio teritorijoje ir patalpose buvo pastatytos dėžės atliekų rūšiavimui. Vaikai išmoko rūšiuoti atliekas, išsiaiškino kokias atliekas galima mesti į atitinkamas dėžes.  Vykdyta taršos prevencija skatino vaikus ir kitus bendruomenės narius sąmoningai ir atsakingai veikti, prisidėti prie aplinkos apsaugos siekių kurti švarią ir sveiką aplinką.

    8. Rudenėlio šventė. 2019-10-23. Meninio ugdymo vadovė pakvietė visas grupes į lauko aikštelę pranešti, jog Pelenė gavo siuntinį: laiškus kiekvienai grupei. Laiškai nuo Rudenėlio nepaprasti, ne tik visi skirtingi, bet ir su užduotimis apie aplinką ir jos apsaugą. Kūrybinėse dirbtuvėse vaikai atliko laiške surašytas užduotis. Po skirto laiko, sugrįžę į aikštelę, pristatė savo darbo rezultatus. Vaikai pažadėjo daugiau valgyti daržovių ir vaisių, nes visi nori būti sveiki, linksmi ir gražūs, būti ATIDESNI mūsų visų bendriems namams – Žemei, saugoti gamtą ir jos gėrybes, nes visa kas naudinga mums, naudinga ir jai, o kas kenkia mums, neišvengiamai kenkia ir Žemei. Rudenėlio šventės dalyviai suprato, kad viskas priklauso tik nuo mūsų pačių.

    9. Viktorina vaikams  „Mes gamtos žinovai“. 2019-10-30. Dalyviai: 4 vaikų komandos  iš 4 ikimokyklinio ugdymo įstaigų. Viktorinos organizavimas buvo skirtas vaiko patirtiniam gamtos pažinimo ugdymui. Viktorinos metu vaikai susipažino su paukščiais, žinduoliais, ropliais, augalais, sužinojo apie gamtos apsaugą. Vaikus pasitiko miško fėja, atkeliavusi iš pačios miško glūdumos ir ūkininkė Julija, atnešusi visiems daug gėrybių iš savo daržo. Su dideliu entuziazmu atsakinėjo į pateiktus klausimus ir atliko praktines užduotis. Viktorinos dalyviai buvo apdovanoti diplomais ir prizais.

    10. Respublikinė mokslinė – metodinė konferencija: „Ugdau gamtos mylėtoją, skatinu mokytis žaliosiose mokymosi aplinkose. Geroji patirtis“. 2019-11-12. Buvo pristatyta 12 žodinių pranešimų, 7 stendiniai pranešimai. Konferencijos metu Lietuvos ugdymo praktikai bei mokslininkai bendradarbiavo ir diskutavo apie ikimokyklinių įstaigų lauko edukacinių erdvių kūrimo vaikų ugdymui(si) patirtį. Puiki konferencijos aplinka ir dalyvių apibendrintų patirčių pristatymai sudarė galimybes inovatyvių idėjų sklaidai, kuriant ir puoselėjant lauko aplinkas vaikų gamtamokslinei patirčiai plėtoti. Renginio trukmė: 6 val. Dalyvių skaičius: 50 dalyvių. https://vilnius.lt/lt/aplinkosauga-ir-energetika/respublikine-metodine-konferencija-ugdau-gamtos-myletoja-skatinu-mokytis-zaliosiose-mokymosi-aplinkose/. Šio projekto veiklos prisidėjo prie įvairių Respublikos ikimokyklinių įstaigų bendruomenių būrimo aplinkosauginei veiklai ir lauko edukacinių erdvių kūrimo darželiuose. Veiklos skatino bendradarbiauti mokslininkus ir ugdymo praktikus, dalintis gerąja vaikų ugdymo(si) gamtoje patirtimi ir vaikų ekologinio sąmoningumo ugdymo galimybių įžvalgomis. Motyvavo pedagogus nuosekliai ir sistemingai ugdyti vaikų gamtamokslinę patirtį. Lopšelio-darželio bendruomenė, vykdydama visuomenės aplinkosauginio švietimo projektą „Vaikelį vedu – ekologiniu keliu“, formuoja vaikų ekologinę kultūrą – vaiko požiūrį į gamtą, siekiant saugoti, globoti gamtą, racionaliai naudoti jos išteklius, dalyvauti sprendžiant ekologines problemas. Lauko edukacinių erdvių pristatymas: http://www.pelene.vilnius.lm.lt/?p=3331#more-3331

    Respublikinės fotoparodos „Ekologinis rėmelis” pristatymas: http://www.pelene.vilnius.lm.lt/?p=3429#more-3429

    Konferencijos pristatymas visuomenei:
    https://www.facebook.com/irina.jadeviciene?__tn__=%2CdC-R-R&eid=ARCm8A-ZwDyj8lkGwtn9Br65TFvNGN2DtgGB9QMMYnqLf9MMH1_Ej0eAF0rh1uEyOxh6dSXDLnRpcMRq&hc_ref=ARRnzd3svEC5I0JBnRxGkk1eYa4-6c6IJLPeoF4CC7zmfJ1MRn-YlUjGZW-r8G_WLS0&fref=nf

  5. „Gamtos namų duris pravėrus“ 

    Vilniaus lopšelis-darželis „Žibutė“

    1. Aplinkosauginės pamokėlės grupėse. 2019 m. spalio 7-10. Trukmė: 4 dienos po 1 val. šešiose grupėse, spektaklis – 1 val., konteinerių pastatymas su edukacija kieme – 2 val. Vaikiškų šiukšlių rūšiavimo dėžių pastatymas įstaigos kieme. Kiekvienoje grupėje buvo kalbama apie ekologiją, rūšiavimą, gamtos saugojimą. Spalio 10 d. įstaigoje vyko Vilniaus miesto savivaldybės ir Žaliojo taško dovanotas spektaklis „Tvarkius ir Kontis“, kuris buvo vaikams ir pramoga, ir galimybė įtvirtinti įgytas žinias apie rūšiavimą bei aplinkos saugojimą. Po spektaklio puikiai nusiteikę vaikai nešini iš anksto pasigamintais plakatais ir specialiai rūšiavimui skirtomis dėžėmis keliavo į savo kiemo aikšteles, kur tas dėžes pastatė ir dar kartą prisiminė kaip reikia rūšiuoti, kuri dėžė kokioms šiukšlėms tinka, kam iš viso reikia rūšiuoti. Lauke vaikų laukė netikėtumas – išėję į kiemą vaikai kiemo miškelyje, kurį buvo įpratę matyti tvarkingą, aptiko daugybę šiukšlių. Natūraliai kilo diskusija kas tai padarė, kaip tai sutvarkyti, kur kokias šiukšles nešti ir pan.

    2. Vaikų darbelių iš antrinių žaliavų paroda „Daržo kaliausė“. Spalio 28 – lapkričio 8 dienomis. Parengti parodos nuostatai. Parodoje dalyvauti galėjo ikimokyklinių įstaigų atstovai iš visos Lietuvos. Parodos metu įstaigoje buvo galima pasigrožėti vaikų ir pedagogų, vaikų ir tėvų bendro darbo kūrybiškumu, išmone, originalumu gaminant kaliauses ir jų gamybai panaudojant pačius įvairiausius jau nebereikalingus daiktus. Parodoje dalyvavo ne tik Vilniaus miesto darželiai, bet ir Kretingos, Druskininkų mietų įstaigos. Vadinasi, nesvarbu kaip arti ar toli esame vieni nuo kitų,  mus visus sieja viena mintis ir vienas tikslas: jau nuo mažų dienų formuoti žmogui suvokimą, kad jis yra gamtos dalis ir kad nuo kiekvieno iš mūsų priklauso, kokia bus gamtos ir mūsų pačių ateitis. Kiekvienam dalyviui buvo įteikta padėka ir atminimo dovanėlė.

    3. Įstaigos kieme esančių edukacinių erdvių atnaujinimas. 12 praktinių-kūrybinių dirbtuvių po 2 val. Buvo atnaujinta edukacinė erdvė Pojūčių „Pica“ – nuravėtos piktžolės, įpilta naujo mulčio, papildytas akmenėlių ruožas skirtingo dydžio akmenukais. Daržo lysvės buvo padengtos medžiaga atsparia drėgmei. Pakeisti šiaudai ir šakelės vabalų viešbutukuose, „žaliosios laboratorijos“ erdvėje buvo iš metalo pagamintas ir tarp medžių pakabintas metalinis voratinklis su voru ir muse. Visą vasarą „Daržininko kertelėje“ buvo auginamos daržovės, rudeniop nuimtas naujas derlius iš kurio buvo gaminamos vaišės grupės ir kitų grupių vaikams. Įstaigos kieme buvo pastatyta meteorologinė stotelė, kurioje vaikai gali stebėti oro temperatūros permainas, matuoti iškritusių kritulių kiekį, taip pat rodoma vėjo kryptis.

    4. Kūrybinės dirbtuvės – namelio voverėms maitinti gamyba, pastatymas. Įstaigos vaikai, dažnai mato kiemo gyventoją – paprastąją voverę, kuri smagiai liuoksi nuo šakos ant šakos arba kartais nusileidžia žemėn, kad pasiimtų atneštas vaišes. Iš pradžių buvo mintis, kad ir jai reikėtų įrengti namelį, bet kadangi voverė gyveno įsikūrusi inkile, buvo nuspręsta, kad voverei įrengsime maitinimo stotelę, į kurią įstaigos vaikai padedami pedagogų sudės atneštas vaišes. Šiuo „statiniu“, kaip ir pirmosiomis vaišėmis, pasirūpino „Kregždučių“ gr. vaikai. Voverės stotelė, padeda apsaugoti voverėms skirtą maistą nuo varnų, kurios mėgsta vagiliauti. O ir be galo smagu vaikams stebėti, kaip pūstauodegė mėgaujasi vaišėmis.

    5. Namo ežiui gamyba ir įrengimas. Vaikai lauko aikštelės pavėsinėje aptiko netikėtą, bet labai mielą svečią ežiuką. Džiugias akimirkas keitė diskusijos apie ežiuko mitybą, gyvenamąją vietą, žiemos miegą ir kilo mintis – įrengti ežiui namą. Tad vieną gražią dieną „Bitučių“ grupės vaikai įgyvendino idėją. Visi kartu su auklėtoja tarėsi, kaip tas namas turėtų būti papuoštas, vėliau labai atsakingai rinko vietą, kur tą namą pastatyti, kad ir vaikai galėtų aplankyti ir pačiam gyventojui netrukdytų.

    6. Lankstinukas „Voverės. Kuo jos minta“. 4 val., 120 vnt. lankstinukų. Buvo pagaminta ir įstaigos bendruomenės nariams išdalinta 110 vienetų lankstinukų apie tai kur gyvena voverės, kuo jos minta, kokie jų didžiausi priešai.

    7. Informacinio lauko stendo apie voveres ir kuo jas maitinti gamyba, pastatymas. 2 sav. 1 stendas.

    Šalia medžio, ant kurio iškeltame inkile apsigyveno voverė ir įrengta voverių maitinimo stotelė buvo pastatytas stendas su informacija tėvams ir vaikams apie voveres gyvenančias mūsų įstaigos kieme, apie tai kuo jos minta ir pan. informacija.

    8. Metodinis leidinys „Ekologinio sąmoningumo link“. 30 vnt. Įstaiga išleido metodinį leidinį skirtą gerosios patirties sklaidai. Metodiniame leidinyje aprašytos pedagogų organizuotos aplinkosauginės veiklos su iškeltais tikslais, uždaviniais, įgyvendinimo metodais. Galima rasti tautosakos, eilėraščių, veiklos momentų užfiksuotų nuotraukose, rekomenduotinų priemonių, pasiūlymų.

    9. Ekskursija į VU botanikos sodą. 2019-09-25. Dvi vaikų grupės. Susipažinę su edukacijų vadovėmis, pasidalijo į dvi grupeles ir skirtingais botanikos sodo takeliais keliaudami ieškojo, atrado ir išsiaiškino daug gamtos paslapčių. Susipažino su augalų įvairove, galėjo pamatyti ir palyginti jų sandarą ir spalvas, užuosti kvapus. Aiškinosi augalų reikšmę, aptarė aplinkos apsaugos problemas. Gavę dovanų augalo sėklelių nešėsi namo žadėdami kitais metais būtinai sėti ir užsiauginti darželio arba savo gėlyne.

    10. Paskaitėlė apie paukščius ir praktinė veikla gamtoje paukščiams pažinti ir globoti. 4 vaikų grupės.

    10.1. Paskaitėlė „Vilniuje žiemojantys paukščiai”.  2 val.

    10.2. Paukščių stebėjimas gamtoje. Inkilai paukščiams. Praktinė veikla gamtoje, 2 val.

    Lektorius Gediminas Petkus supažindino vaikus su žiemojančiais paukščiais, kaip galima jiems padėti išgyventi žiemą. Parodė kokias lesyklėles galima pagaminti, kokiu maistu maitinti paukščius. Dalis edukacijos vyko salėje, kita dalis – kieme, kur vaikai natūralioms sąlygomis galėjo stebėti kieme gyvenančius paukščius, susipažino su ornitologo įranga. G. Petkus papasakojo apie kiemo medžiuose iškeltus inkilus ir kokiems paukščiams jie tinkamiausi gyventi.

    10.3. Paukščių pažinimo veikla Pelėdų parke. 2 pamokėlės, 2 grupių vaikai. Vaikai susipažino su plėšriais paukščiais – pelėdomis, sakalais, vanagais. Sužinojo, kad parke gyvena net devynios rūšys pelėdų, galėjo jas pamatyti, su jomis susipažinti iš arčiau, galėjo juos palaikyti ant rankų, pamaitinti, paglostyti.

    11. Edukacinės veiklos Saugomų teritorijų nacionaliniame lankytojų centre. 2 edukacinės veiklos, 2 grupės vaikų. Vaikai susipažino su saugomomis Lietuvos teritorijomis, nacionaliniais ir regioniniais parkais, saugomomis augalų ir gyvūnų rūšimis, kraštovaizdžiu. Aiškinosi, kodėl reikia saugoti gamtą, ugdėsi norą patiems atrasti mūsų krašto lobius. Pažintį pradėjo apžiūrėdami lauko stendus. Vaikai susipažino su jose augančiais  augalais, patikrino kas slepiasi pievų spintose. Su saugomų teritorijų sistema susipažino sukant krumpliaračius. Susidomėję apžiūrėjo saugomų teritorijų  gamtos „lobius“ sienoje įrengtose ertmėse su konkrečiais daiktais ir interaktyvių priemonių pagalba. Vaikai klausėsi gamtos garsų. Lietuvos paukščius ne tik stebėjo ekrane, klausėsi jų čiulbėjimo, bet ir patys juos vaizdavo.

    12. Arbatos gėrimo popietės su vaikais. 6 pamokėlės, 6 grupių vaikai, 6 val. Grupių pedagogai pasirinktinai, bet  iš anksto suderinę su koordinuojančiu asmeniu organizavo arbatos degustavimo valandėles grupėse kartu su vaikais ir tėvais. Buvo kalbama apie tai kur arbata auga, kaip ji atkeliauja į Lietuvą, kokios arbatžolės auga Lietuvoje. Gerdami arbatą vaikai ne tik mėgavosi jos skirtingu kvapu, bet ir stengėsi užuosti jos skirtingą kvapą, klausėsi auklėtojos pasakojimų apie skirtingas vaistažolių  gydomąsias savybes, jų auginimo svarbą švarioje aplinkoje.

    13. Pasakų knygos „Gėlių pasakos“ sudarymas. 7 spausdintos knygos, PDF formato knyga (elektroninis variantas).

    Tėvams buvo pasiūlyta idėja kartu su vaiku, jam iliustruojant sukurti pasaką apie gėlę arba gėles. Iš viso į knygą sugulė 64 pačios įvairiausios pasakos apie gėlių draugystę, apie pasipūtusias gėles ir labai mielaširdingas, apie pavydžias gėles, apie gėles, kurios norėjo augti darželyje „Žibutė“. Kiekvienai grupei buvo padovanota po knygą, su visos įstaigos tėvelių kurtomis pasakomis. Kiekvieną dieną tam tikru nusimatytu metu pedagogai sekė tas pasakas vaikams. Kiekvienas laukė, kada išgirs savo pasaką, pamatys savo piešinėlį. Knygą taip pat parengėme ir PDF formatu. Tęstinis šios veiklos momentas laukia pavasarį – šeimos šventės dieną kiekviena grupė išsirinks labiausiai patikusią pasaką ir ją suvaidins savo tėveliams. Viena knyga padovanota darželiui-kaimynui „Spygliukui“.

    14. Daržovių ragautuvių savaitė. 8 pamokėlės, 4 grupių vaikams. Pasirinktą savaitę pedagogai organizavosi bendrą dviejų grupių veiklą, kurios metu kepė morkų pyragus, gamino vaisių arba daržovių salotas, gamino sveikus kokteilius ir kvietėsi į svečius kitos grupės draugus, kuriuos sodindavo prie vaišių stalo ir smagiai bendraudami vaišinosi savo ir draugų atsineštomis vaišėmis. Šioms vaišėms puikiai tiko ir įstaigos daržo derlius.

  6. „Mokomės gamtoje“

    Vilniaus Šilo mokykla

    1. Ekologinės savimonės ugdymo ir gamtos pažinimo mokomoji veikla lauko edukacinėse erdvėse.Gamtos pažinimo pamokos lauke integruotos į kitus mokymosi dalykus. Veikla „Rudens spalvos“, dailės pamokos gamtoje ir kt. 2019 m. rugsėjo-lapkričio mėn. 30 valandų, 160 mokinių.

    2. Edukacinės išvykos praktiškai pažinti Lietuvos gamtą, paveldą ir mokytis saugiai elgtis gamtoje. Tyrimai gamtoje. Aplinkos apsaugos įgūdžių ugdymas. 2019 m. rugsėjo-lapkričio mėn. 17 išvykų, 160 mokinių.

    2.1. VU botanikos sodas, Kairėnai. 2019-10-10; 2019-10-20; 2019-10-21.

    2.2. Valakampių I paplūdimys. 2019-10-11;  2019-10-15; 2019-10-18; 2019-10-22; 2019-10-25; 2019-11-08.

    2.3. Belmontas, Pūčkorių atodanga. 2019-10-22; 2019-10-23.

    2.4. Pelėdų parkas, Rudamina. 2019-10-16;  2019-10-22.

    2.5. VU zoologijos muziejus. 2019-10-23.

    2.6. Tropinių drugelių paroda. 2019-10-01.

    2.7. Dubingių žirgynas. 2019-11-29

    2.8. Dinozaurų parkas.

    3. Pažintiniai žygiai po Antakalnio apylinkes. 2019 m. rugsėjo-lapkričio mėn. 48 žygiai, 160 mokinių

    4. Mokinių konkursas gamtos pažinimo žinių įtvirtinimui. 2019-10-25. Tikslas – sudaryti galimybę mokiniams atskleisti savo gebėjimus, skatinti mokinių norą giliau pažinti supančią aplinką, tenkinti saviraiškos poreikius. Uždaviniai: ugdyti mokinių atsakomybę už gamtos saugojimą ir aplinkos puoselėjimą; taikyti gamtos mokslų pamokose įgytas žinias ir kūrybiškai spręsti problemas; skatinti mokinių saviraišką, loginį bei kritinį mąstymą. Dalyviai 7-10 klasių mokiniai.

    5. Mokinių darbų parodos. 2019 m. rugsėjo-lapkričio mėn.

    5.1. „Paukščiai gyvenantys Lietuvoje“,

    5.2. „Žemės meno kompozicijos“,

    5.3. „Mano planeta Žemė“.

    6. Metodinės medžiagos parengimas ir įsigijimas gamtos stebėjimams ir tyrinėjimams. 2019 m. spalio mėn. Parengta 20 augalų ir vabalų aprašų, įsigyti žaidimai gamtos tematika, mokomosios priemonės.

    7. Mokyklos bendruomenės aplinkosauginės akcijos. Klasėse įrengtos rūšiavimui skirtos dėžės. Atsisakoma plastiko gaminių.

    7.1. „Mokomės rūšiuoti atliekas“;

    7.2. „Plastiką keičiu į kartotinius gaminius“.

    8. Įrengtos pakeltos lysvės vaistinių augalų auginimui, jų pažinimui, pritaikant vaikų su judėjimo negalia.veikloms. Lysvėse vyksta edukacinė-pažintinė veikla, kurioje dalyvauja 160 mokinių .

    9. Mokyklos bendruomenės talkos edukacinių erdvių ir  aplinkos kūrimui. 2019 m. rugsėjo-lapkričio mėn. Mokyklos visa bendruomenė noriai prisideda prie edukacinių erdvių kūrimo.

    10.  Projektas „Užsiaugink drugelį pats“.2019 m. rugsėjo-spalio mėn. Mokiniai stebėjo drugelio gyvenimo ciklą.

    Projekte dalyvavę mokiniai bei suaugusieji įgijo gamtamokslinių kompetencijų, ugdėsi ekologinę savimonę bei savo veikla prisidėjo ir prisidės prie Vilniaus miesto aplinkos apsaugos, puoselėja ne tik savo mokyklos, bet ir mikrorajono aplinką. Bendruomenės jėgomis sutvarkyta apleista mokyklos teritorija, pritaikyta mokinių, turinčių specialiųjų ugdymosi poreikių edukacinei veiklai lauke. Sukurtos žaliosios edukacinės erdvės pritaikytos neįgaliesiems naudojamos sistemingam ir nuosekliam mokinių ekologinės savimonės ir gamtos pažinimo įgūdžių formavimui. Bendruomenės jėgomis gražinamas Antakalnio mikrorajonas.

    Projektas viešinamas mokyklos internetinėje svetainėje http://vilniaussilomokykla.lt/ ir mokyklos www.facebook.com paskyroje.

  7. „Prikeltas naujam gyvenimui“

    Vilniaus Senvagės gimnazija.

    1. Aplinkosauginės pamokos ir kūrybinės dirbtuvės..

    1.1. Integruota fizikos-ekologijos-technologijų pamoka. III A kl. mokiniai. Sprendė mokyklai aktualius aplinkosauginius klausimus, ugdėsi fizikinių prietaisų naudojimo buityje įgūdžius, aptarė antrinių žaliavų naudojimo mokymo priemonių gamybai galimybes.

    1.2. Netradicinės chemijos ir biologijos pamokos VU Gamtos mokslų centre. 2019-10-21. III-IV kl. gimnazistai.

    1.3. „Nebūkime MAXIMOS“. 2019-09-19. 10 kl. mokiniai iš gamtinės medžiagos gamino gaminius.

    1.4. Integruota pamoka ‚Prikelti antram gyvenimui“. 2019-11-25. 2 pamokos gimnazistams. Iš antrinių žaliavų gamino mokymo priemones ir jas išbandė.

    1.5. Integruotos pamokos vyresnių klasių gimnazistams „Antrinių žaliavų perdirbimo kultūra Europoje. Vokietijos patirtis“. Lektorė Vilija Gerulaitienė. 15 pamokų.

    1.6. Kūrybinės dirbtuvės „Sąmoningas dizainas – mano idėja. Prikeltas antram gyvenimui“. 2019-10-17. Renginys kartu su Vilniaus Jeruzalės progimnazijos 6-7 klasių mokiniais ir mokytoja.

    2. Dokumentinio filmo „Medaus šalis“ peržiūra ir diskusija. 2019-10-01. Kino teatras „Pasaka“.

    3. Vilniaus kolegijos Agrotechnologijų fakulteto augyne pažintis su augalais ir su kraštovaizdžio dizaino studijų programa.2019-11-07. 30 mokinių.

    4. Aplinkosauginė konferencija „Mano EKO idėja. Prikeltas antram gyvenimui“. 2019-11-26.

    Projekto veiklos paskatino susimąstyti apie įvairiapusį daiktų naudojimą, saikingą vartojimą, pasidalinti atliekų rūšiavimo patirtimi, idėjomis apie daiktams suteikiamą antrą gyvenimą.

  8. „Rūšiuok su STEAM“

    Vilniaus „Žiburio“ pradinė mokykla

    1. Seminarai, konferencija mokytojams ir mokinių tėvams.

    1.1. Seminaras mokytojams „Projektų vykdymas sprendžiant aktualias vaikui problemas“.2019 m rugpjūčio 26 d  Seminaras įgyvendintas mokyklos lėšomis, dalyvavo 25 pedagogai.

    1.2. Mokyklos mokytojų metodinės grupės susirinkimas, kurio metu pristatytas mokytojams projektas „Rūšiuok su STEAM“. 2019-08- 28. 1 pranešimas, dalyvavo 25 pedagogai. Užfiksuota mokyklos Metodinės grupės protokole.

    1.3. Dalykinė-praktinė konferencija Vilniaus miesto pradinių klasių mokytojams „STEAM ir aplinkosauga“. 2019-10-26. 3 pranešimai, Išleistas  lankstinukas. Konferencijos metu mokytojai išbandė 3 STEAM veiklas, kuriose atsispindi tikslingas antrinių žaliavų panaudojimas. Mokytojai gamino mašiną, kurį yra varoma oro galia, atliko tyrimą – kada esu matomas kelyje bei sujungę elektros grandinę įžiebė švyturius. Antroje konferencijos dalyje didesnis dėmesys buvo skirtas tikslingam IT integravimui į ugdymo turinį. Mokytojai sužinojo, kaip galima mokinius skatinti programuoti be kompiuterio, pristatytos interaktyvios bitutės, naudingos mokomosios nuorodos bei skirtingi interaktyvūs mokinių apklausos būdai. Sėkmingai bendradarbiauta su Vilniaus Prano Mašioto ir Širvintų pradinėmis mokyklomis.

    1.4. Seminaras mokinių tėvams ir mokytojams „Darnus mąstymas – tvariam vystymuisi“. 2019-10-28. Dalyvavo apie 30 klausytojų.

    2. Seminarai mokiniams.

    2.1. VšĮ „Problemų sprendimo centras” organizuotas renginys, kurio tikslas – ugdyti vaikų ekologinį sąmoningumą mokant teisingai rūšiuoti atliekas, saugoti gamtą ir domėtis gamtosauginėmis problemomis. 2019-10-17. Renginio vedėjai – Vilniaus „Santaros“ gimnazijos mokiniai-savanoriai. Renginyje dalyvavo  180 3-4 klasių mokinių. Mūsų mokyklos mokiniams renginys paliko didžiulį įspūdį. Jie žaidė įvairius žaidimus, kurių metu mokėsi kaip teisingai rūšiuoti atliekas, gavo dovanų smagių mokomųjų stalo žaidimų – „Rūšiavimo ABC“ bei įgijo naudingos informacijos apie patį rūšiavimą ir jo svarbą.

    2.2. Viktorina 2 klasių mokiniams „Rūšiuoju“, 2019-10-17. Dalyvavo 70 mokinių. Dalyviai apdovanoti prizais (pieštukai, mokyklos lipdukai).

    2.3. Pamoka – žaidimas „Mokomės rūšiuoti“. 2019-10-22. Dalyvavo 90 1 klasių mokini7. Mokiniai pritaikė įgytas žinias praktikoje – rūšiavo savo šiukšles ir nešė jas į konteinerius, atliko teksto suvokimo užduotis pagal Aldonos Zinkevičiūtės knygelę „Kontis ir Tvarkius“, taikė Mąstymo žemėlapius, piešė iliustracijas.

    2.4. UAB „Edukacija“ – edukacinis renginys „Rūšiuok“ šauniausiems integruotos savaitės mokiniams – 1 edukacinė pamoka su „Brick for Kids“ – „Rūšiuok“, 2019-11-02, dalyvavo 25 mokiniai.

    3. Integruotos savaitės mokykloje organizavimas. 2019 m. spalio 21-25 d., dalyvavo visa mokyklos bendruomenė; leidybos paslaugos, prizai (pieštukai, lipdukai). Spalio 24 d. kelių klasių mokiniai vyko į teatrą. Kelionės metu turėjo užduotį – atrasti su kokiomis energijos rūšimis susidūrė. Grįžę mokiniai rašė rašinėlius šia tema. Vyresnieji mokiniai jungė elektros grandinę, fotografavo energijos rūšių pavyzdžius supančioje aplinkoje. Ketvirtokai rašė rašinėlį „Kur iššvaistoma energija“, darė pristatymus klasėse „Pastatų šildymo būdai“. Daugelis mokinių sukūrė ir pateikė darbus Nebereikalingų daiktų panaudojimo konkursui „Kita forma 2019“. Mokiniai su mokytojais žiūrėjo filmukus  „Elektra“, „Šiukšlių rūšiavimas“, „Energijos rūšys“. Spalio 25 d., penktadienį, vyko integruotos STEAM savaitės užbaigimas – veiklų rezultatų apibendrinimas ir pristatymas. Mokiniai įvairiais būdais pristatė, ką nuveikė per savaitę. Mokyklos koridorius papuošė plakatai, nuotraukų galerijos, darbai iš antrinių žaliavų.

    Projektas paskatino ketvirtokus organizuoti būrelį mokykloje „Geltonosios pirštinės“, kurie kiekvieną penktadienį po pamokų susibūrę į komandą Vilniaus Žirmūnų ir Šeimyniškių mikrorajonuose renka šiukšlės. Tikime, kad mokykloje mokiniai ir toliau rūšiuos atliekas, ieškome galimybių įsigyti popieriaus rūšiavimo ir išvežimo konteinerius mokykloje. Dalyvausime „Mes rūšiuojame“ akcijose. Plėtosime „Prikelk antram gyvenimui“ tradicijas integruojant STEAM veiklas.

    Veiklos viešintos mokyklos interneto svetainės skiltyse naujienos, mokytojams:

    http://www.ziburio.vilnius.lm.lt/category/mokytojams/; http://www.ziburio.vilnius.lm.lt/category/naujienos/

  9. „Mažasis gamtininkas vaismedžių sode“

    Vilniaus lopšelis-darželis „Justinukas“

    1. Lopšelio-darželio „Justinukas“ teritorijoje įkurtas vaismedžių sodas.

    1.1. Pasodintos vaikams labiausiai atpažįstamos vaismedžių ir vaiskrūmių rūšys: obelys, kriaušės, juodieji ir raudonieji serbentai. Sodo lankytojams sudaryta galimybė stebėti vaismedžius ir vaiskrūmius, jų augimo procesą. Subrendus sodinukams bus sudaryta galimybė  palyginti kiekvieno vaismedžio, vaiskrūmio užaugintus vaisius.

    1.2. Kiekvienam augalui parengtos informacinės lentelės su svarbiausia informacija apie jį.

    1.3. Pamokėlės sode. Vienos grupės apsilankymo trukmė iki 40 min. Vaismedžių sodą aplankė ne tik lopšelio-darželio „Justinukas“ ugdytinių grupės, bet ir Vilniaus lopšelio-darželio „Žilvinėlis“, „Rūta“, „Pilaitukas“, „Pelėda“, „Pelenė“, „Gabijėlė“ ugdytiniai. Iš viso – per 260 vaikų ir pedagogų.

    2. Įrengti 2 stendai su 24 vnt. ilgalaikių edukacinių-interaktyvių kortelių su sode gyvenančiais vabzdžiais, vabalais (boružėlė, bitė, jonvabalis, uodas, širšė, musė, sliekas, voras, ūsuotis, žiogas, skruzdėlė, drugelis), bei augančiais augalais (dilgėlė, kraujažolė, rūgštynė, usnis, aguona, dobilas, rugiagėlė, pienė, čiobrelis, varputis, ramunėlė, gyslotis). Informacija apie vabzdžių ir vabalų savitumą, jų gyvenimo būdą ir sode augančius augalus  pateikta vaikams tinkama, suprantama forma. Priemonės naudojamos organizuojant kasdienę vaikų veiklą lauke. Įgyvendinimo laikas rugsėjo mėnuo. Vieta – vaismedžių sodas.

    3. Įrengti informaciniai – interaktyvūs sodo gyvūnai: karvė, arklys, kiaulė, avis. Vieta – šiltuoju metų laiku jos įkurdintos lopšelio-darželio „Justinukas“ teritorijoje; šaltuoju laikotarpiu – muzikos salėje. Parengimo laikas 16 val., po 4  val. kiekvienam gyvūnui, veikla lauke – po 40 min. vienai grupei. Iš viso 12 grupių, 8 val.

    4. Organizuota Tarptautinė ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų edukacinė – praktinė veikla „Tarptautinė veiklos lopšelio-darželio lauko aplinkoje savaitė“. Parengti nuostatai.

    4.1. Praktinė veikla. Iš viso dalyvavo 73 dalyviai iš 31 Lietuvos ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigos. Veiklos įgyvendinimo laikas rugsėjo-lapkričio mėnesiai. Veiklos atlikimas ir sklaida I-II sav. – 8 val., III-IV sav. patirties apibendrinimas ir sklaida – 12 val.

    4.2. Parengtas patirtinis-praktinis leidinys „Tarptautinė veiklos lopšelio-darželio lauko aplinkoje savaitė“ PDF formatu ir dalinantis gerąja patirtimi išsiųstas visoms dalyvavusioms įstaigoms. Puslapių skaičius – 106. Leidinys pateiktas spaudai – 5 egz., kurie bus naudojami aplinkosauginių-projektinių veiklų sklaidos ir reprezentavimo tikslais.

    5. Lopšelio-darželio „Justinukas“ teritorijoje įrengtos 2  edukacinės erdvės – gamtos reiškinių tyrinėjimo stotelės. Įgyvendinimo laikas birželio-spalio mėnesiai.

    5.1. Pamokėlės visiems lopšelio-darželio „Justinukas“ vaikams (230), kuių metu sudarytos galimybės vaikams tyrinėti, analizuoti, kurti bei naudotis tyrinėjimo stotelėse esančiomis priemonėmis (mikroskopai, lupos, tyrinėjimo indeliai, pincetai ir kt.).

    5.2. Šioms erdvėms pagamintos  lavinančios ir tyrinėjimą skatinančios 6 pievų gėlių dėlionės. Šiltuoju metų laiku tyrinėjimo stotelės įkurtos lauko teritorijoje, šaltuoju – grupėse.

    6. Organizuotas edukacinių-pažintinių išvykų ciklas „Kelionių karuselė“: 9 išvykos. Iš viso 42 val. „Kelionių karuselėje“ iš viso dalyvavo 192 vaikai ir 31 pedagogas.

    6.1. Išvyka į Lietuvos zoologijos sodą. Išvykoje dalyvavo 40 Vilniaus lopšelio-darželio „Justinukas“ ugdytinių ir pedagogų. 2019-09-12.  Trukmė 6 val.

    6.2. Išvyka į VU botanikos sodą Kairėnuose su edukacija „Gražiausi sodo žiedai ir jų paslaptys“. 25 dalyviai. 2019-09-19.  4 val.

    6.3. Išvyka į VU botanikos sodą Kairėnuose su edukacija „Gamtos žinutė mums“. 18 dalyvių. 2019-09-20.  4 val.

    6.4. Išvyka su edukacija „Bitė ir žmogus“ į Sirvėtos regioninio parko gamtos mokyklą. 21 dalyvis. 2019-09-26. 6 val.

    6.5. Išvyka su edukacija į ūkį „Paukščių kaimas“. 23 dalyviai. 2019 m. spalio 3 d. 6 val.

    6.6. Išvykos su edukacijomis „Pažink Lietuvos medžius“, „Atrask ir pažink Lietuvos saugomas teritorijas į Saugomų teritorijų nacionalinį lankytojų centrą. 2019 m. spalio 1-2 d., 8 d., 15 d. Trukmė 4 val. Iš viso išvykose dalyvavo 95 Vilniaus lopšelio-darželio „Justinukas“ ugdytiniai ir pedagogai.

    6.7. Išvyka su edukacija į „Aviečių ūkis“ bendradarbiaujant su Vilniaus lopšelio-darželio „Gabijėlė“ ugdytiniais. 2019-09-24. 4 val. Išvykoje dalyvavo 23 Vilniaus lopšelio-darželio „Justinukas“ ugdytiniai ir pedagogai ir 21 Vilniaus lošelio-darželio „Gabijėlė“ ugdytiniai ir pedagogai. Iš viso 44 asmenys.

    7. Suorganizuota Tarptautinė ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų muzikinė edukacinė projektinė veikla „Muzikinė gamtos gama“. Veiklos dalyviai apdovanoti projekto padėkomis, pažymėjimais. Veikla vyko spalio –  lapkričio mėnesiais. Iš viso veikloje dalyvavo 119 dalyvių iš 53 Lietuvos ugdymo įstaigų ir 1 ugdymo įstaiga iš Latvijos. Edukacinės projektinės veiklos rezultatus žr. internetinėje www.youtube.com svetainėje pavadinimu „MUZIKINĖ GAMTOS GAMA 2019“.

    8. Vilniaus miesto ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų vaikų protų mūšis „Gamtos vaikai“. 2019-11-26.  Parengti nuostatai. Dalyviai – 36 Vilniaus miesto priešmokyklinukai (po 6 ugdytinius iš Vilniaus lopšelio-darželio „Justinukas“, „Pelenė“, „Žilvinėlis“, „Rūta“, „Pilaitukas“, „Pelėda“).

    Projekto reikšmingo svarbiausi aspektai: aktyvesnis tėvų dalyvavimas įstaigos veikloje; pedagogų bendruomenės telkimas ir motyvavimas veikti; tikslinga vaikų veikla lauke ugdant aplinkosauginę kompetenciją; vaikų ugdymo netradicinėse edukacinėse aplinkose galimybės ikimokyklinėje įstaigoje.

    Projektas suaktyvino aplinkosauginę bendruomenės veiklą, paskatino puoselėti aplinkosaugines vertybes įstaigos bendruomenėje, įtraukti įstaigos socialinius partnerius į aplinkosauginių veiklų vykdymą, rengti pranešimus nacionalinėse ir tarptautinėse konferencijose apie gerosios patirties pavyzdžius vykdant aplinkosauginę-projektinę veiklą.

    Sklaida apie projekto eigą viešinama rengiant žodinius pranešimus konferencijoms ir akademinei bendruomenei.Sklaida apie visą įgyvendintą projektą  skelbiama parengtame straipsnyje lopšelio-darželio „Justinukas“ internetinėje svetainėje. Straipsniai „Žaliasis pasaulis“ bei „Švietimo naujienos“ tinklalapyje.

    https://www.justinukas.vilnius.lm.lt/487-projektas-mazasis-gamtininkas-tesiasi

    https://www.justinukas.vilnius.lm.lt/484-isvykos-i-saugomu-teritoriju-nacionalini-lankytoju-centra

    https://www.justinukas.vilnius.lm.lt/481-isvyka-i-vu-botanikos-soda-kairenuose

    https://www.justinukas.vilnius.lm.lt/482-ispudziai-pasibaigus-kelionei-i-sirvetos-regioninio-parko-gamtos-mokykla

    https://www.justinukas.vilnius.lm.lt/478-bitutes-grupes-vaiku-isvyka-i-vu-botanikos-soda-kairenuose

    https://www.justinukas.vilnius.lm.lt/476-ispudziai-grizus-is-kauno-zoologijos-sodo

    https://www.justinukas.vilnius.lm.lt/486-isvyka-su-edukacija-i-pauksciu-kaimas

    Projektinė veikla, tai ne tik puikus būdas siekti išsikelto tikslo – sudaryti sąlygas tyrinėti ir analizuoti gyvosios ir negyvosios gamtos reiškinius per organizuotą į vaiko poreikius orientuotą veiklą, bet ir puikus būdas skleisti ekologines žinias, aplinkosaugos sampratą, atsakingiau rūpintis įstaigos aplinka suvienijant įstaigos bendruomenę ir bendradarbiaujant su kitomis įstaigomis.

  10. „Atrandu, tyrinėju, suprantu, saugau“

    Vilniaus „Žilvinėlio“ lopšelis darželis

    1. Darželio bendruomenės susitikimas su klimatologu. 2019-09-12 d. 8 val.  150 vaikų,  20 pedagogų, 20 tėvų. Susitikimas su sinoptike Izolda Marcinoniene. Susitikime dalyvo pedagogai iš 5 Vilniaus miesto ikimokyklinio ugdymo įstaigų.

    1.1. Susitikimo metu dalyviai sužinojo apie klimato kaitą, oro, žemės taršą, oro pokyčių priežastis, pasekmes. Vaikai suprato, kad galima stebėti orą, prognozuoti jo pokyčius, jiems ruoštis. Susipažino su oro stebėjimo prietaisais. Išmoko nustatyti vėjo kryptį, oro, vandens temperatūrą, stebėti ir fiksuoti pokyčius, daryti išvadas. Ypač patiko tyrinėti vaivorykštės atsiradimą ir debesų susidarymą. Vaikai kartu su sinoptike demonstravo, aiškinosi gamtos reiškinius.  Buvo žydrais ir baltais debesėliais, lašiukais… Eksperimentavo, aiškinosi, kodėl šaltas stiklinis lašiukas veikiamas šilumos  aprasoja? Visi piešė vaivorykštę ir rinko vaivorykštės spalvų ekspertą. Sužinojo kodėl debesys būna skirtingi, kodėl vanduo svarbus žmogui ir žemei.

    1.2. Socialinė pedagogė Vaidutė Šumkauskienė pristatė renginio dalyviams „Žilvinėlio“ darželio bendruomenės sukurtas edukacines erdves vaikams, ir pasidžiaugė, kad šiais metais projekto lėšomis bus įrengta nauja edukacinė erdvė vaikams – vandens, oro ir dirvožemio tyrinėjimų erdvė.

    1.3. Eksperimentas darželio kieme esančiame lauko baseine. Vaikai mėgino panaudodami gautas žinias  praktiškai pamatyti dangaus gražuolę – vaivorykštę.  Kaip tikriems mokslininkams teko paplušėti. Tačiau koks džiaugsmas apėmė visus ir kokie pasitenkinimo šūksniai  skambėjo darželio kieme, kai dangaus mėlynėje visi pamatė nuostabiąją vaivorykštę. Mums pavyko, mums pavyko – dar vis girdėjosi vaikų šūksniai. Tikrai turime mylėti ir saugoti Žemę – nusprendė ne tik „Žilvinėlio“ lopšelio darželio  vaikučiai, bet ir visi renginio dalyviai.

    2. Naujos edukacinės erdvės „Aplinkos ABC“, skirtos oro, vandens, dirvožemio tyrinėjimui, įrengimas įstaigos aplinkoje. 2019- 09-11 mėn. Įkurta 1 edukacinė erdvė.

    Vaikai ir visa įstaigos bendruomenė įkūrė naują edukacinę tyrinėjimo erdvę, kurioje vaikai atlieka įvairius stebėjimus, tyrinėjimus.  Sudarytos sąlygos praktinėms veikloms ištisus metus. Prasiplėtė vaikų žinios apie dirvožemį, orą ir vandenį. Praktiškai naudojami prietaisai žemės ph matavimui, vėjo krypčiai nustatyti, oro, vandens temperatūrai matuoti, kastuvėliai žemei, sniegui kasti ir tyrinėti.

     3. Metodinės medžiagos parengimas vaikų veikloms edukacinėse erdvėse.  2019-09-11 mėn. Parengta 1 metodika (elektroninis variantas), 25 psl. Pedagogai kartu su vaikais ir tėvais parengė metodinę medžiagą apie dirvožemį, orą ir vandenį. Paruošta metodinė priemonė leidžia vaikams geriau pažinti dirvožemio rūgštingumą, vandens, oro  savybes. Paruošta metodinė priemonė paįvairina vaikų ugdymą ir sudaro galimybę kūrybiškai ja naudotis visiems pedagogams ugdymo procese.

    4. Praktinė veikla „Mažųjų tyrėjų atradimai gamtoje“. 2019-09-10 mėn. 10 pamokėlių 3.5 val.,  200 vaikų.

    Vaikai su pedagogais geba praktiškai tirti dirvožemio rūgštingumą, sužinojo, kad skirtingiems augalams reikalinga skirtinga dirva. Suprato, kad aplinkos užterštumas turi įtakos ir dirvožemiui. Išmoko rinkti lietaus vandenį, jį tyrinėti. Lyginti vandenį iš krano, iš šulinio ir lietaus. Sužinojo vandens svarbą žmogui ir gamtai. Vaikai išmoko stebėti orą, sutartiniais ženklais fiksuoti kalendoriuje pokyčius, prakštiškai vėjarodės pagalba nustatyti vėjo kryptį.

    5. Ekskursija į  šiukšlių rūšiavimo įmonę, edukacinė pamokėlė „Stebiu, mokausi ir veikiu“.  2019-10-22.  4 val. 35 vaikai, 7  pedagogai. „Saulutės“ grupės vaikai su pedagogėmis vyko į atliekų rūšiavimo įmonę „Energesman“. Tokios gausos atliekų, kurias mes išmetame, vienoje vietoje niekas nebuvo matęs.

    Įmonėje gausu įrengimų, kurie krauna, skirsto ir rūšiuoja įvairias atliekas, toks stulbinantis vaizdas matomas pirmą kartą. Iš gido pasakojimų ir aiškinimo tapo akivaizdi rūšiavimo svarba. Kiekviena atlieka, išmetama pagal paskirtį, padės mums tausoti daiktus ir neišmesti į bendrą konteinerį. O dar geriau mažiau vartoti, mažiau išmesti. Vaikai ir pedagogai aplankė šiukšlių rūšiavimo įmonę, pamatė, susipažino, mokėsi ir suprato rūšiavimo svarbą, nutarė, kad kiekvienas asmeniškai privalo atsakingai elgtis su gamta ją saugoti ir mylėti: Jau dabar tikrai tausosim ir visi, visi rūšiuosim, gamtą saugosim tikrai, nes gamta, visų namai!

    6. Šalies ikimokyklinio ugdymo įstaigų kūrybinių darbų iš  antrinių žaliavų paroda  „Žaislų šalyje“. 2019-11 mėn. 160 val. 120 vaikų, 200 tėvų, 20 pedagogų. Darželio bendruomenė dalyvavo Europos atliekų mažinimo savaitės renginyje ir įtraukė į jį Respublikos ikimokyklinio ugdymo įstaigų bendruomenes, kurios  kūrė iš antrinių žaliavų ugdymo priemones, žaislus, taip prisijungdamos prie vartojimo mažinimo ir gamtos saugojimo. Vaikai suprato, kad daiktus galima naudoti pakartotinai, suteikti jiems antrą gyvenimą. Išlavėjo vaikų fantazija ir kūrybiškumas.  Darbelius iš antrinių žaliavų kūrė pedagogai, vaikai ir tėvai iš 22 Lietuvos ugdymo įstaigų.

    7. Seminaras. Edukacinių erdvių ir jose vykdomų veiklų pristatymas Vilniaus miesto ikimokyklinio ugdymo įstaigų pedagogams. 2019-11-21 6 val. 30 pedagogų iš 16 ugdymo įstaigų. Seminaras vyko Vilniaus „Žilvinėlio“ lopšelyje darželyje, Taikos g. 130, kuriame dalyvavo ir sveikinimo žodį tarė Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Miesto plėtros ir aplinkos apsaugos skyriaus Aplinkos apsaugos poskyrio ekologė dr. Ona Motiejūnaitė.

    7.1. Biomedicinos mokslų daktarė VU botanikos sodo Vingio skyriaus vedėja Regina Juodkaitė pristatė pranešimą „Augalai žmogaus gyvenime“.

    7.2.  Lietuvos hidrometeriologijos tarnybos vyriausioji specialistė Izolda Marcinonienė organizavo praktinį užsiėmimą supažindinantį su „Vėjų rože“ ir papasakojo kaip šį metodą naudoja sinoptikai.

    7.3. Seminaro metu pasidalinta, gerąja darbo patirtimi, Vilniaus „Žilvinėlio“ lopšelio darželio socialinė pedagogė metodininkė Vaidutė Šumkauskienė išsamiai pristatė darželyje sukurtas edukacines erdves ir jose vykdomas veiklas, ugdančias vaikų ekologinę savimonę ir bendrąsias kompetencijas.

    7.4. Pranešime „Edukacinių erdvių pristatymas ir jose vykdomos veiklos“  „Žilvinėlio“ lopšelio darželio priešmokyklinio ugdymo mokytoja ekspertė Ona Danutė Pučienė ir ikimokyklinio ugdymo mokytoja metodininkė Jurgita Astrauskienė pristatė savo kūrybos knygą „Gamta – visų namai“.

    7.5. L/d „Gluosnis“ vadovė pristatė pranešimą „Mums gluosnyje jauku – pažaiskime kartu“, Ikimokyklinio ugdymo mokytojos iš „Molinuko“ Ingrida Laužikienė ir Jolanta Sukovienė skaitė  pranešimą „ Pleneras – žaidimas – spalvomis, garsais ir linijomis“.

    7.6. Dalyviai susipažino su stendinių pranešimų medžiaga: „Gamta – gyva, nuostabi laboratorija“, „Ilga kelionė aplink darželį“, „Tyrinėju, atrandu ir naujų draugų randu“, „ Emocijų kampelis“, „Suk metų laiką ir pažink neregėtą gamtą“, „Mažos sėklekės paslaptį įminsim“.

    Informacija apie seminarą pasidalinta Vilniaus „Žilvinėlio“ lopšelio darželio internetinėje svetainėje.

    Aplinkosauginio projekto veiklos paskatino plėtoti veiklas, skirtas vaikų supažindinimui su gamta ir aplinkos saugojimo įgūdžių ugdymui. Sudarytos ugdytiniams ypatingos sąlygos gyvosios gamtos, vandens, oro tyrinėjimui ištisus metus. Įrengtose lauko edukacinėse erdvėse vaikai tyrinėja, atranda, patiria tyrinėjimo džiaugsmą. Parengtą metodinę priemonę naudoja visi pedagogai.

  11. „Saulėto oranžinio traukinio kelionė“

    Vilniaus lopšelis – darželis „Rūta“

    1. Žaliųjų edukacinių erdvių plėtotė, įstaigos vidaus ir lauko aplinkose auginant vaistinius ir egzotinius šiltųjų kraštų augalus, moliūgus, daržoves, skatinant pažinti artimiausią aplinką ir ją kūrybiškai naudojant ugdymo procese. Dalyvavo per 200 vaikų, 25 pedagogai. Keturių žaliųjų edukacinių erdvių sukūrimas:

    1.1. Pojūčių kampelis – stebiu, liečiu, uostau, ragauju.

    1.2. Sveikatos traukinukas.

    1.3. Vabalų viešbučiai.

    1.4. Vėjo žaislai (vėjarodės).

    2. Gamtos stebėjimai žaliosiose edukacinėse lauko erdvėse.  Per 200 vaikų, 25 pedagogai.

    3. Tyrinėjimų ir atradimų edukacinės valandėlės „Bandymų laboratorija“.Rugsėjo 16-20 dienomis. Apie  240 bendruomenės narių.

    4. Kūrybinių darbų parodos. Vilniaus lopšelis-darželis „Rūta“ ir kitose švietimo įstaigose. Dalyvavo 107 švietimo įstaigų bendruomenės.

    4.1. „Egzotinių augalų sala ir moliūginės įdomybės“ nuo 2019-09- 05 iki 2019-12-31

    4.2. „Egzotiška oranžinė fantazija“ 2019-11-15

    Organizuojant parodas siekta suteikti vaikams pažinimo ir atradimo džiaugsmą auginant moliūgus bei egzotinius augalus nuo sėklytės iki brandaus augalo; padėti vaikams pajusti gamtos vientisumą ir harmoniją, auginant ir tyrinėjant augalus; ugdyti pagarbą gyvybei, stiprinti gamtojautą; suburti bendruomenę aplinkosauginei komunikacijai, skleisti ekologines idėjas, skatinti bendruomenės narius ir tėvelius kurti ir dalintis.

    5. Aplinkosauginė akcija „Oranžinė diena – švari aplinka“.

    5.1. Renginys Vilniaus Vingio parke, 2019 09-27. 13-17 val. Dalyvavo 28 švietimo įstaigos. Apie 600 dalyvių. Pasiektas Lietuvos rekordas „Didžiausia iš akmenų Archimedo spiralė“, tai 4,8 m skersmens, 6 vijų, sudėliota 28 švietimo įstaigų vaikų iš pagražintų 5-10 cm skersmens akmenų, pagal mokytojos-ekspertės Ritos Stulpinienės sumanymą.

    5.2. Išleistas leidinys „Didžiausios iš akmenų Archimedo spiralės rekordas“. 18 vienetų.

    5.3. Išleistas metodinis leidinys „Saulėto oranžinio traukinio kelionės kūrybinė stotelė“ . 

    6. Gamtamokslinis oranžinis vaikų forumas „Aš – gyvybės kūrėjas“. Vilniaus lopšelis-darželis „Rūta“. 2019-10-18. Dalyvavo  230 įstaigos bendruomenės narių.

    7. Konferencija „Tarptautinio švietimo įstaigų bendruomenių ekologinio – socialinio švietimo projekto „Saulėto oranžinio traukinio kelionė“ projektinės veiklos įžvalgos“. 2019 m. lapkričio 15 d. (Tarptautinės Tolerancijos dienos išvakarės). Vilniaus miesto savivaldybės tarybos posėdžių salė. Trukmė – 4val. Apie  130 dalyvių. Konferencijoje nagrinėti vaikų aplinkosauginio ugdymo klausimai. Pristatyta 16 žodinių, ir 6 stendiniai pranešimai.

    Šis projektas prisidėjo prie Vilniaus švietimo įstaigų bendruomenių narių pažinimo ir aplinkosauginės,  gamtamokslinės kompetencijų tobulinimo. Įgyvendinant ekologinio švietimo projekto „Saulėto oranžinio traukinio kelionė“ uždavinius, buvo sudarytos sąlygos vaikams patirti gamtos pažinimo džiaugsmą, bendradarbiauti su suaugusiais. Projekto veiklų dėka praturtintos kiekvienos dalyvavusios švietimo įstaigos žaliosios edukacinės erdvės. Suburtos mokyklų bendruomenės bendrai veiklai, galėjo geriau pažinti Vilniaus miesto aplinką, ir skatino norą tą aplinką globoti, saugoti. Šio projekto veiklomis, mes ne tik prisidėjome prie žaliųjų ugdymo(-si) erdvių kūrimo ir plėtotės žaliojoje aplinkoje, bet ir skatinome bendruomenes pažinti artimiausią aplinką ir ją kūrybiškai naudoti ugdymo procese. Skatinamas švietimo įstaigų bendravimas ir bendradarbiavimas, siekiant geresnės ugdymo kokybės, dalinantis įspūdžiais, patirtimi.

    Straipsniai spaudoje, interneto svetainėse:

    https://vilnius.lt/lt/aplinkosauga-ir-energetika/sauletas-oranzinis-traukinys-kviecia-keliauti-pazinti-draugauti/

    https://www.ikimokyklinis.lt/index.php/vartotoju-renginiai/vel-kviecia-ekologinio-ugdymo-projektas-sauleto-oranzinio-traukinio-kelione-2019/26034

    https://www.facebook.com/groups/976828812401540/about/

    http://www.svietimonaujienos.lt/oranzine-sypsenos-diena-2/?fbclid=IwAR1o4n8yS6I_wlw5QovXAPAwgtTfEwlf1KwNKxVjfDb2gXNoG1zNDeXFScs

    https://madeinvilnius.lt/pramogos/renginiai/vingio-parke-oranzine-sypsenos-diena/

    http://www.vilniausparkai.lt/pranesimai/

    https://zpasaulis.lt/oranzine-sypsenos-diena-3/

    http://www.svietimonaujienos.lt/svietimo-istaigu-bendruomenes-isuko-archimedo-spirales-vijas/

    www.rekordai.lt

    https://www.facebook.com/Lietuvos-rekordai-877427768964024/

    https://vilnius.lt/lt/aplinkosauga-ir-energetika/vilniaus-lopselio-darzelio-ruta-zaliosios-edukacines-erdves/?fbclid=IwAR2EDXr4aPOQrdZ79xfh6w1QAx1Ip3lmRN0xSaoczo6UiX7eQQG5fPQyvbg

     Konferencijos, kuriose buvo dalintasi gerąja projektine darbo patirtimi:

    Gamtos ir socialinių mokslų mokytojų konferencija „Gerosios patirties sklaida 2019“ Vilniaus Profesinio mokymo centras „Žirmūnai“ žodinis pranešimas „Saulėtas oranžinis traukinys rieda Archimedo spirale“.

    Tarptautinio švietimo įstaigų bendruomenių ekologinio švietimo projekto „Saulėto oranžinio traukinio kelionė“ baigiamosios konferencijos Gerosios darbo patirties sklaida keliaujant saulėtu oranžiniu traukiniu 2019“ . Žodinis pranešimas „Bendruomeniškumo svarba siekiant projektinės veiklos įgyvendinimo tikslų“.

  12. „Mes – gamtai, gamta – mums“

    Vilniaus lopšelis-darželis „Pušynėlis“

    1. Sukurtos 7 žaliosios edukacinės lauko erdvės darželio aplinkoje. Rugsėjo mėnuo.

    1.1.Miglos g. 53: „Daržininkų kampelis“, „Obelų sodelis“, „Dinozaurai“, „Vabzdžių viešbutis“;

    1.2. A.Mickevičiaus g. 21: „Daržininkų lysvės“, „Žydinti pieva“, „Metų ratas“

    Sukurtos lauko edukacinės erdvės sudarė ir ateityje sudarys palankias sąlygas įstaigos ugdytinių ir kitų bendruomenės narių kompetencijų ugdymuisi gamtamokslinėje, aplinkosaugos ir ekologijos srityse. Dalyviai įgijo ir patobulino, praktinės veiklos įgūdžius gamtinei aplinkai pažinti ir saugoti, mokėsi rūpintis ir tvarkyti gamtos vertybes, rūpinosi aplinkos kokybe. Dalyvavimas veiklose edukacinėse erdvėse įtakojo ir darželio bendruomenės narių sutelktumą bei sėkmingą jų bendradarbiavimą. Dalyvių skaičius: apie 170 vaikų, 20 darbuotojų, 10 tėvų.

     2. Sukurti ir parengti septynių žaliųjų lauko edukacinių erdvių darželio lauko aplinkoje aprašai. Pagamintos septynios informacinės lentelės su erdvių pavadinimais. Parengta 18 lentelių su teritorijoje augančių medžių pavadinimais,  apie 30 žymeklių su gamtos objektų darželio teritorijoje pavadinimais. Sukurta ir pateikta metodinė informacinė medžiaga apie augalų ir kitų gamtos objektų taikymą edukacinei veiklai:

    2.1. Įrengtos 2 mobilios ugdymosi aplinkos (bibliotekėlės) „Draugauju su gamta“ ir „Gamta – visų namai“;

    įstaigos tertorijose (Miglos g. 53 ir A.Mickevičiaus g. 21);

    2.2. Įrengti 2 informaciniai edukacinių žaliųjų erdvių darželio teritorijoje stendai;

    2.3. Parengtos ir edukacinėse erdvėse naudojamos 5 metodinės priemonės vaikų edukacinei veiklai:- žaidimas loto „Daržovių kraitelė“, ugdomasis žaidimas „Kiek morkų?‘, metodinė priemonė knygelė „Obuoliuko Antano nuotykiai“, metodinė medžiaga „Dinozaurai“, kortelių žaidimas „Pievos gyventojai“.

    Parengtos metodinės rekomendacijos ir siūlomos idėjos vaikų veikloms gamtinėse erdvėse sudaro galimybę visapusiškai ugdyti(s) vaikams lauko edukacinėse erdvėse, siekti specifinių tikslų, apimančių vaiko santykį su edukacinių erdvių augmenija, gyvūnija bei kitais objektais, jos pažinimo ir priežiūros, tyrinėjimo veiklomis.

    3. Akcija „Padėkime gyvūnams“, skirta Pasaulinei gyvūnijos dienai paminėti. 2019-10-01 – 2019-10-04

    Dalyvių skaičius: 5 Vilniaus ikimokyklinio ugdymo įstaigos, apie 170 vaikų, jų tėvai, apie 50 darželių darbuotojų, 2 VšĮ „Kaimo grandinė“ darbuotojai. Akcijos metu sudarytos galimybės paminėti Pasaulinę gyvūnijos dieną skatinant pažinti, gerbti ir saugoti gyvąją gamtą, puoselėti atsakomybės, rūpinimosi ir globos jausmus. Akcijos dalyviai surinko gausią paramą beglobiams VšĮ „Kaimo grandinė“ gyvūnams (maistas, kraikas, paklotai, maisto indai ir kt.). Vaikai per įvairias akcijos metu organizuotas veiklas ugdėsi rūpinimosi, pagarbos ir atsakomybės jausmus gyvybei, savo patirtis ir žinias įprasmino pasirinktomis raiškos priemonėmis.

    4. Koliažų iš gamtinės medžiagos kūrybinės dirbtuvės „Gamtos mozaikos“ skirtos Pasaulinei natūralios aplinkos dienai paminėti. 2019-10-07. Dalyvių skaičius: apie 130 vaikų, apie 10 tėvų, 14 pedagogų, 17 Vilniaus Žygimanto Augusto pagrindinės mokyklos mokinių ir 2 mokytojos. Pasitelkus meninės raiškos priemones paminėta Pasaulinė natūralios aplinkos diena. Darželio bendruomenė turėjo galimybę išreikšti savo kūrybiškumą, nuotaiką kurdami mozaikas lauko aplinkoje iš įvairios gamtinės medžiagos, taip ugdantis supratimą apie racionalų gamtos resursų naudojimą. Užmegzti ryšiai su Vilniaus Žygimanto Augusto pagrindine mokykla, kurios mokiniai, vadovaujami pedagogų, parodė darželio ugdytiniams spektaklį „Kodėl Bilis nemoka zvimbti“, taip perteikiant vaikams patrauklia forma gamtosaugas idėjas.

    5. Aplinkosauginis edukacinis renginys skirtas žaliųjų edukacinių erdvių pristatymui.  2019-10-24. Dalyvių skaičius: apie 80 vaikų, 12 pedagogų, apie 10 tėvų.

    Visuomenei pristatytos darželio aplinkoje sukurtos žaliosios lauko edukacinės erdvės bei informacinė metodinė medžiaga edukacinei vaikų veiklai jose. Vaikai ir darželio bendruomenė turėjo galimybę patirti džiaugsmingų potyrių, teigiamų emocijų, pasididžiavimo ir sėkmės jausmus, pasitelkdami saviraiškos priemones kaupė patirtį ir įspūdžius apie gamtą, aplinkosaugą, įprasmino patyrimą ir žinias menine raiška, žaisdami edukacinius žaidimus.

    6. Respublikinė vaikų kūrybinių darbų paroda „Augalų istorijos: augalai saugo ir moko“. Parengti parodos nuostatai. Paroda eksponuota Kirtimų kultūros centre.  2019-11-11 – 2019-11-30. Dalyvių skaičius: 24 ugdymo įstaigos iš 12 Lietuvos miestų, eksponuota 30 darbų.

    Kuriant darbus parodai suteiktos galimybės ikimokyklinių įstaigų ugdytiniams patirti kūrybos džiaugsmą, savitai išreikšti turimą patirtį perteikiant savo patirtį apie vaistinius augalus meninėmis ir kalbinėmis raiškos priemonėmis. Šis renginys taip pat paskatino ugdymo įstaigų bendravimą ir bendradarbiavimą plėtojant gamtos pažinimo ir saugojimo idėjas.

    Vaikų,  jų tėvų ir darželio darbuotojų kurtų koliažų iš gamtinės medžiagos nuotraukų paroda darželio aplinkoje. 2018-10-10 – 2018-11-25. Dalyvių skaičius: Parodoje eksponuota  darbai. Sudalyvavo apie 170 vaikų, jų tėvų ir 16 pedagogų. Vaikai patenkino poreikį išreikšti save meno kalba,  spontaniškai reikšti savo nuotaiką, jausmus, mintis apie gamtą,  santykį su ja. Sudarytos galimybės atrandant individualų, savitą raiškos stilių, kurti koliažus-mozaikas, koliažus-paslaptėles, koliažus-paveikslus naudojant gamtines medžiagas, taip ugdantis supratimą apie racionalų gamtos resursų naudojimą.

    7. Edukacinės ekskursijos VU Botanikos sode (4). 2 temos: „Gamtos žinutė mums“ ir „Mokomės pažinti augalus: lapai, žiedai, vaisiai“. Ekskursijų trukmė 6 valandos. 2019-09-13; 2019-09-18; 2019-10-10; 2019-10-16.  Dalyvių skaičius: 85 vaikai, 10 pedagogų. Vaikams, per patirtinę veiklą  bei formuojant aplinkai draugiškas vertybines nuostatas, suteikta žinių apie gamtos objektus, aplinkosaugą, ekologiją. Ekskursijų dalyviai susipažino su VU Botanikos sode augančiais įdomiais augalais, sužinojo, apie augalų sandarą, kad kiekvienas augalas savo spalva, išvaizda ar kitokiu ženklu siunčia mums žinutes apie besikeičiantį orą, metų laiką ir pan. Šia veikla ugdoma vaikų atvirumas estetiniams įspūdžiams gamtoje, jautrumas gamtos, supančios aplinkos grožiui.

    8. 2 išvykos į eko dirbtuves „Geri darbai gamtai“ LMNŠC Jaunųjų gamtininkų centre. Trukmė 4 valandos. 2019-09-19; 2019-09-25. Dalyvių skaičius: 43 vaikai, 6 pedagogai.

    Vaikams buvo sudarytos galimybės realiai susipažinti su naminiais ir egzotiniais gyvūnais, gyvenančiais Jaunųjų gamtininkų centre, sužinoti apie jų gyvenimo sąlygas, priežiūrą. Eko dirbtuvių metu, vaikai, naudodami gamtinę medžiagą ir antrines žaliavas pasigamino vabzdžių namelius. Tokiu būdu vaikai paskatinti ugdytis atvirumą ir jautrumą gamtai, supančiai aplinkai, formuojant aplinkai draugiškas vertybines nuostatas.

    9. Organizuotos 2 eko dirbtuvės „Praktiškas menas“. Eduakcinių eko dirbtuvių trukmė 3 valandos.

    2019-10-22; 2019-10-29. Dalyvių skaičius: 34 vaikų, 5 pedagogai. Vaikai per praktinę veiklą susipažino su gamtosaugos, rūšiavimo pagrindais, ugdėsi supratimą ir įgūdžius racionaliai naudoti įvairias antrines žaliavas, medžiagas, sužinojo jų antrinio panaudojimo buityje, mene ir savo aplinkoje galimybes. Eko dirbtuvių metu vaikai su pedagogų pagalba, iš antrinių žaliavų pasigamino žibintus, teminius atvirukus, vitražėlius, paveikslus.

    10. Organizuotos 4 edukacinės pamokėlės „Pažinkime paukščius drauge“. Pamokėlės trukmė 3 valandos.

    2019-11-28; 2019-11-29. Dalyvių skaičius: 85 vaikai, 6 pedagogai. Pamokėlių metu vaikai sužinojo kokie paukščiai gyvena šalia mūsų, kuo jie maitinasi, kaip suka lizdus, daug įdomybių apie žiemojančius Lietuvoje paukščius, kartu su ornitologu įrengė lesyklėlę darželio kieme. Šiomis eduakcinėmis pamokėlėmis ugdomas vaikų jautrumas gamtai, skatinamas rūpestis ir globa paukščiams, formuojamos aplinkai draugiškos vertybinės nuostatos

    11. Respublikinė metodinė-praktinė konferencija „Ekologinio sąmoningumo ugdymasis ikimokyklinėje įstaigoje“. Konferencijos trukmė 4 valandos. 2019-11-20. Dalyvavo per 30 šalies pedagogų. Pristatyta 13 žodinių ir 11 stendinių pranešimų. Dalyviai paskatinti bendradarbiauti ir diskutuoti apie ikimokyklinių įstaigų lauko ir vidaus aplinkos pritaikymą vaikų ekologiniam ugdymuisi, turėjo galimybę pasidalinti idėjomis ir patirtimi, kuriant edukacines erdves vaikų gamtamokslinei patirčiai bei aplinkosauginiam švietimui plėtoti.

    Projekto veiklos pristatytos visuomenei interneto puslapiuose ir renginiuose, www.pusynelis.vilnius.lm.lt .

    Skaityti pranešimai respublikinėje mokslinėje-metodinėje ikimokyklinio ugdymo įstaigų konferencijoje „Ugdau gamtos mylėtoją, skatinu mokytis žaliosiose mokymosi aplinkose“, Vilniaus l/d „Pelenė“, 2019-11-12.

    Straipsnis „Projektas „Mes – gamtai, gamta – mums“ Vilniaus lopšelio-darželio „Pušynėlis“ bendruomenei padeda draugauti su gamta“ publikuotas portale www.svietimonaujienos.lt.

    Projekto veiklos skatino bendradarbiauti pedagogus ir kitus bendruomenės narius siekiant nuosekliai ir sistemingai ugdyti(is) vaikų gamtamokslinę patirtį, kompetencijas aplinkosauginėje ir ekologinėje srityse, dalintis gerąja patirtimi. Edukacinių lauko erdvių sukūrimas praplėtė galimybes vaikams ugdytis inovatyviais, aktyviais, patirtinio ugdymosi metodais, sudarė prielaidas plėtoti STEAM metodo taikymą ugdymosi procese. Organizuojami projekto renginiai reprezentavo įstaigą, pagerėjo įstaigos įvaizdis.

  13. „Vaikų atradimai darželio kieme ir Vilniaus parkuose“

    Vilniaus lopšelis-darželis „Viltenė“

    1. Žaliųjų edukacinių erdvių tvarkymas, naujų augalų sodinimas įstaigos lauko aplinkoje.

    1.1. Vaistinių augalų (mėtų, melisų, čiobrelių ir kt. sodinimas)

    1.2. Baltažiedės budlėjos sodinimas (drugelių krūmu vadinama, puikus augalas edukacinei erdvei)

    1.3. Vaismedžių ir vaiskrūmių sodinimas (2 obelys, agrastas, raudonieji ir juodieji serbentai, svarainis).

    2. Ekologinio tako atnaujinimas (3 stotelės).

    2.1. Parengta informacinė-metodinė medžiaga ekologinio švietimo veikloms take.

    2.2. Pedagogai, rengę metodinę medžiagą veikloms take, vedė praktikumus ir pristatė parengtos medžiagos taikymo vaikų ugdymui galimybes. 5 val. 15 pedagogų.

    3. Mobili gamtos tyrimų laboratorija. Jos priemonės papildytos vandens ir oro eksperimentų, šviesos ir garso eksperimentų, gamtos ir aplinkos tyrinėjimų, elektros eksperimentų rinikiniais ir kitomis priemonėmis.

    3.1. Praktiniai gamtos tyrimai. Ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikai su pedagogais.

    3.2. Varlių namų gamyba.

    3.3. Vabalų viešbučio įrengimas.

    4. Ekskursijos Vilniaus miesto gamtai pažinti.

    4.1. Sereikiškių parko medžiai. Kartu su VĮ „Gatvės gyvos“ atstovais.

    4.2. VU botanikos sodas (Kairėnai). Rudeninių gėlių įvairovė, daržovės.

    4.3. VU botanikos sodo Vingio skyrius. Augalų įvairovė.

    4.4. Ozo (keturių tvenkinių) parkas. Nenušienautos žydinčios pievos tyrinėjimas, mandalų kūrimas, vandens paukščių stebėjimas.

    4.5. Dūkštų ąžuolynas. Ąžuolai, mitologija, augalų pasaulio įvairovė.

    4.6. Vaikų veiklos aplankytuose parkuose aprašytos „Gamtos sąsiuvinyje“. http://viltene.lt/projektai/

    4.7. Fotografijų paroda.  Vaikų stebėjimų gamtoje akimirkos. Paroda eksponuota savo įstaigoje ir Savanorių prospekte esančioje viešojoje bibliotekoje.

    5. Gamtamokslinio ugdymo seminarai vaikams.

    5.1. Migruojantys paukščiai. Lektorius ornitologas, pedagogas Gediminas Petkus.

    5.2. Mokomės pažinti augalus. Lektorė Rasa Ryliškienė.

    5.3. Bernardinių sodo augalai. Lektorius Ieva Ginionytė.

    5.4. Geri darbai gamtai. Vabzdžiai. Lektorė S. Jonceva.

    5.5. Geri darbai gamtai. Varliagyviai. Lektorė S. Jonceva.

    6. Seminaras pedagogams „ Lauko aplinkos Lietuvos darželiuose“.  3-jų ikimokyklinio ugdymo įstaigų pedagogai. Teorija ir praktiniai užsiėmimai. Lektorė doc. dr. Ona Motiejūnaitė.

  14. „Mes – gamtos dalis“

    Vilniaus Lazdynų mokykla

    1. Integruota pamoka-paskaita „Mes – gamtos dalis. Saugau gamtą“. Lazdynų  miško, mokyklos teritorijos aplinkos tyrinėjimas, pažinimas, puoselėjimas, rezultatų pritaikymas edukacinei veiklai (metodinės  medžiagos rengimas, pamokų planų gamtoje parengimas ir pravedimas,  tiriamoji veikla, fotografavimas).  Mokiniai susipažino su mikrorajone augančiais medžiais (buvo parengtas fotoreportažas),  mokiniai atliko tiriamąjį darbą „Kiek skirtingų rūšių medžių auga aplink Lazdynų mokyklą?“, teikė pasiūlymus kaip saugoti medžius, gamtą. Dalyvavo 34 mokiniai, 6 pamokos po 2 val. (viso 12 val.),  parengtos prezentacijos. Medžiaga buvo skelbiama internetinėje svetainėje.

    2. Derliaus šventė. Paroda „Gamtos dovanos“. Organizuota derliaus šventė, kurioje dalyvavo mokyklos bendruomenė (mokiniai – 50, tėvai – 15, mokytojai – 6). Puokščių, suvenyrų iš gamtinių medžiagų paroda. Vyko švietimas apie darnųjį parodos organizavimą, neišmetant produktų.

    3. Mokinių tiriamasis darbas „Darniojo maršruto Lazdynų mikrorajone sudarymas“ („žaliojo“ – ekologiško maršruto sudarymas, dviračių takų ir mobiliųjų stotelių projektavimas). Tiriamojo darbo tikslas – sudaryti mokyklos bendruomenei darnųjį maršrutą. Mokiniai, bendradarbiavo su Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos studentais, atliko tiriamąjį darbą, kurio metu buvo analizuojami įvairūs maršrutai, kuriais mokiniai ir mokytojai naudojasi, pasiekiant mokyklą. Išanalizuota tokia informacija kaip: iš kokių rajonų atvažiuoja/ateina mokiniai (mokytojai), kokiomis transporto priemonėmis naudojasi (viešasis transportas/ privatus automobilis/dviratis), kiek vaikų atvažiuoja vienu automobiliu. Tyrimo rezultatai – sudarytas „žaliasis maršrutas“ mokyklos bendruomenei pasiekti mokyklą dviračiais (maršrutas yra saugus – palei mišką, atokiau nuo judrių gatvių). Padaryta vizualizacija ir sukurtas posteris. Taip pat įgyvendinta idėja – pakeisti transporto priemones – į ekologišką alternatyvą – dviratį bei suprojektuoti Lazdynų mikrorajone darnųjį judumą; apie idėją informuoti tėvai ir mokytojai važiuojantys į mokyklą nuosavu automobiliu, kurie gali sustoti ir paimti kelis mokinius, važiuojančius tą pačią kryptimi. Idėja – vienu automobiliu atvažiuoja maksimalus žmonių skaičius, tuo mažinant išmetamųjų į atmosferą dujų kiekį.  Darbe dalyvavo 20 mokinių, 3  mokytojai, 1 dėstytojas, (10 dienų  po 1 val.). Tiriamieji darbai yra aprašyti metodiniame  leidinyje „Tiriamoji veikla gamtamoksliniame ugdyme‘.

    4. Mokinių tiriamasis darbas „Ekologiškos klasės po atviru dangumi projektavimas“ (edukacinės zonos mokyklos kieme kūrimas). Tiriamojo darbo tikslas – suprojektuoti mokyklos kieme edukacinę zoną – klasę. Mokiniai, bendradarbiavo su Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos studentais, atliko tiriamąjį darbą, kurio metu buvo parengta edukacinės zonos lauke vizualizacija. Buvo analizuojamos medžiagų cheminė sudėtis, parenkamos ekologiškesnės medžiagos. Kuriamos edukacinės erdvės: „Dinozaurų erdvė“, kurioje sodinami: ginkmedžiai, magnolijos, tulpmedžiai. Darbe dalyvavo 16 mokinių, 5  mokytojai, 1 dėstytojas. (10 dienų  po 1 val.).  Tiriamieji darbai yra aprašyti metodiniame  leidinyje „Tiriamoji veikla gamtamoksliniame ugdyme‘.

    5. Seminaras „Mano gyvenamoji aplinka“ (augalų prie mokyklos sodinimas). Praktinė veikla mokantis gamtoje ir iš gamtos. Mokytojai, tėvai, mokiniai, mikrorajono gyventojai buvo supažindinti su  gamtai gresiančiais pavojais, mokoma, kaip saugoti gamtą, ekologiškai rūšiuoti atliekas. Du seminarai, po 4 akad. val. (viso 8 akad. val. Lektoriai skaitė paskaitas: Vilniaus technologijų ir dizaino kolegija, Aplinkos ir žmonių saugos lektorė J. Pileckienė, tema „Ekologinės problemos. Aplinkos taršos prevencinės priemonės “. Vilniaus miesto savivaldybės administracijos, Miesto ūkio ir transporto departamento, Miesto tvarkymo ir aplinkos apsaugos skyriaus, Aplinkos apsaugos poskyrio, ekologė dr. Ona Motiejūnaitė „Gamtamoksliniai tyrimai – mokomosios medžiagos  pristatymas“. 40 dalyvių: mokytojai, 9A, 9B, 7A klasių mokiniai. Mokiniai dalyvavo diskusijose, dalinosi savo mintimis bei įspūdžiais, atsakinėjo į klausimus.

    6. Akcija „Gamta ir aš“. Žaliosios edukacinės erdvės panaudotos mokymo procese, buvo papildyta esamą lazdynų kolekciją, sodinamos gėlės, mokiniams buvo pristatomas sodininko darbas, mokymai aplinkos tvarkymo darbų, aplinkos pritaikymas ekologiniam ir aplinkosauginiam švietimui. Buvo tvarkomas miškas ir Šv. Jono Bosko bažnyčios teritorija .Mokiniai buvo mokomi  taisyklingai sodinti  augalus (atliktas darbas grupėmis, kiekviena grupė prižiūrėjo  savo pasodintą augalą). Dalyvavo ikimokyklinio, priešmokyklinio ugdymo vaikai, 1-10 klasės mokiniai., mokyklos bendruomenė(20 mokinių, 4 mokytojai, 2 tėvai (6val.)), buvo atlikti geri darbai aplinkai, gerinant  mikrorajono teritorijos būklę, tam  pasitelkus Lazdynų seniūnijos gyventojus ir darbuotojus.

    7. Apvalaus stalo diskusija „Išmok jaustis gerai“. Vyko susitikimai, kurių metu mokytojai ir mokiniai diskutavo sveikatos ir aplinkos kokybės klausimais. Praktiniai užsiėmimai: apie stresą mokykloje – jo ištakas, mokytojų poziciją/įsitraukimo lygį bei praktines (individualias ir grupines) streso valdymo technikas, apie fizinę ir psichinę sveikatą – darbą su savo mintimis, emocijomis, kūno stebėseną bei tinkamus reagavimo metodus. Medicinos psichologė A. Asajevičienė skaitė pranešimą „Išmok jaustis gerai švarioje aplinkoje“  Buvo organizuoti du susitikimai (2 val., 2 susitikimai po 1 val., dalyvavo 100 žmonių).

    8. Popietė „Paukščiai laukia namų!“. Mokiniai rengė prezentacijas apie paukščių rūšis, gamino inkilėlius, vyko diskusija, kokį inkilėlį kokiam paukščiui kelti. Mokiniai sužinojo apie  paukščių migraciją; biologijos mokytoja pasakojo, kaip ruoštis paukščių sutikimui pavasarį (kas kokiuose inkilėliuose gyvena, kur iškeliauja). 1 popietė, 40 žmonių,  2 val.

    9. Lazdynų bendruomenės konferencija „Aplinkos kokybė Vilniaus mieste“. Konferencijos temos: gamtos apsauga, aplinkosauginis švietimas; praktinė užduotis Lazdynų gamtos apsaugos tema. Dvi mokinių grupės pristatė savo atliktus darbus; vyko diskusija. Dalyvavo mokiniai, jų tėvai„ kurie  buvo supažindinti su gamtai, dirvožemiui  gresiančiais pavojais, mokoma, kaip saugoti gamtą, ekologiškai rūšiuoti atliekas; mokiniai  nupiešė plakatus apie  gamtos išsaugojimą, papuošė mokyklą. 1 konferencija, 4 akad. val. 50 žmonių.

    10. Fotografijų konkursas „Neįtikėtinų dalykų paieška gamtoje“, kuriame dalyvavo apie 50 mokyklos bendruomenės narių (mokiniai, mokytojai, tėvai) ir Lazdynų seniūnijos gyventojų. Nuotraukas su neįtikėtinais dalykais gamtoje peržiūrėjo iš anksto sudaryta komisija, buvo išrinkti dviejų grupių konkurso nugalėtojai: 3 prizinės mokytojų ir 3 prizinės mokinių vietos. Nugalėtojai apdovanoti prizais ir padėkomis.

    11. Miesto gamtamokslinė konferencija „Atradimai gamtoje: mokslas ir menas“. 1 konferencija, 8 akad. val., 100 žmonių. Parengta konferencijos programa, nuostatai, skaityti 8 pranešimai, 2 paskaitos, surengti 3 stendiniai pranešimai. Dalyvavo svečiai: Vilniaus m. savivaldybės ekologė dr. Ona Motiejūnaitė, Vilniaus Ryto progimnazijos direktorė Vida Kisielienė ir mokytojai, Vilniaus Joachimo Lelevelio inžinerijos gimnazijos mokytojai.

    12. Metodinis leidinys „Tiriamoji veikla gamtamoksliniame ugdyme“. Parengtas, recenzuotas ir išleistas leidinys. Tiražas 50 egz., rengime dalyvavo 5 mokiniai, 2 mokytojai, ekspertas.

    Projekto vykdymas sustiprino aplinkosauginę komunikaciją su mokyklos partneriais, vis mokyklos bendruomenė aktyviai dalyvavo praktinėje veikloje: atlikti 7 tiriamieji darbai, kas labai motyvuoja mokinius mokytis, nes pamokos vyksta netradicinėje aplinkoje; mokyklos bendruomenė daug sužinojo apie gamtos puoselėjimą, atliekų rūšiavimą, bendras darbas pagerino bendruomenės narių emocinę savijautą, motyvavo atlikti gerus darbus gamtai. Mokyklos aplinkoje pasodinti medžiais ir krūmais prisidėjo prie sveikos, švarios ir jaukios aplinkos kūrimo, sukurtos edukacinės erdvės („Dinozaurų erdvė“, „Japoniškas sodas“ ir kt.) padeda bendruomenės nariams ugdytis ekologinę savimonę, gamtojautą, įneša inovacijas į mokymo procesą.

    Padėką reiškiame projekto organizatoriams už galimybę dalyvauti naudingame ir reikalingame projekte.

  15. Vilniaus miesto savivaldybės įmonių ir įstaigų žaliųjų edukacinių erdvių konkursas

    Asociacija „Žirmūnų bendruomenė“

    1. Konkursas „Vilniaus miesto savivaldybės įmonių ir įstaigų žalioji aplinka – aplinkosauginio švietimo erdvė“ organizuotas 2019 m. liepos – lapkričio mėn.  Konkursą organizavo Vilniaus miesto savivaldybės Aplinkos apsaugos poskyris ir Asociacija „Žirmūnų bendruomenė“. Dalyviai –  Vilniaus miesto savivaldybės įmonės ir įstaigos. Sudaryta konkurso dalyvių žaliųjų edukacinių erdvių vertinimo komisija. Sudaryti  ir patvirtinti konkurso nuostatai.

    1.1. 1 etapas. Įstaigos ir įmonės, nutarusios dalyvauti konkurse ir įsivertinusios savo įstaigų aplinką, užpildė dalyvio anketas ir atsiuntė organizatoriams. 2019 m. liepos 1 d. iki rugsėjo 15 d.

    1.2. 2 etapas. Trukmė nuo 2019 m. liepos 22 d. iki spalio 31 d. Žaliųjų edukacinių erdvių apžiūra. Konkurso ekspertai vyksta į atrinktas įstaigas, vertina jų edukacinių erdvių funkcionalumą, kūrybiškumą, metodų inovatyvumą, draugiškumą aplinkai, diskutuoja su šių aplinkų kūrėjais ir naudotojais. Apie rezultatus internete: https://vilnius.lt/lt/savivaldybe/aplinkosauga-ir-energetika/aplinkosauga/zaliosios-edukacines-erdves/

    1.3. 3 etapas. 2019 m. lapkritis. Laureatų išrinkimas. Vertinimo komisijos nariai išrenka 1-3 vietų laimėtojus kiekvienoje grupėje. Rezultatai apibendrinami, informacija pateikiama visuomenei internete. Konkurso baigiamasis etapas – konkurso rezultatų apibendrinimas ir dalyvių apdovanojimas. Laureatai apdovanoti Vilniaus miesto savivaldybės diplomais, nominacijomis, padėkos raštais ir įsteigtomis atminimo dovanomis, visi dalyviai gauna dalyvio pažymėjimus. Visiems baigiamojo turo dalyviams įteikti teleskopai gamtos stebėjimams, 1-3 vietų laimėtojams – mikroskopai, žiūronai, žaidimai ir kt.

    https://vilnius.lt/lt/aplinkosauga-ir-energetika/apdovanoti-konkurso-vilniaus-miesto-savivaldybes-imoniu-ir-istaigu-zalioji-aplinka-aplinkosauginio-svietimo-erdve-nugaletojai/

    2. Leidinys „Vilniaus miesto savivaldybės įmonių ir įstaigų žalioji aplinka – aplinkosauginio švietimo erdvė“. 56 p.  Leidinyje apibendrinti konkurso „Vilniaus miesto savivaldybės įmonių ir įstaigų žalioji aplinka – aplinkosauginio švietimo erdvė“ rezultatai, pateikti įvairūs žaliųjų edukacinių erdvių kūrimo ir naudojimo sprendimai. Leidinio autorės doc. dr. Ona Motiejūnaitė ir Rita Stulpinienė. Leidinys skirtas pedagogams, bendruomenėms, visiems besidomintiems žaliųjų edukacinių erdvių kūrimu ir naudojimu. Tikimės, kad šis leidinys paskatins edukacinių erdvių plėtotę, prisidės prie jų naudojimo gerosios patirties sklaidos. Tiražas nedidelis, todėl informaciją apie leidinyje aprašytas žaliąsias edukacines erdves galima rasti internete: https://vilnius.lt/lt/savivaldybe/aplinkosauga-ir-energetika/aplinkosauga/zaliosios-edukacines-erdves/

    3. Seminarai konkurso dalyviams.

    3.1. „Bernardinų sodo edukacinė aplinka“. 2019-09-26. 3 val. Lektorės – VšĮ „Vilniaus parkai“ vyriausioji sodininkė Kristina Narvilienė, Vilniaus miesto savivaldybės ekologė dr. Ona Motiejūnaitė. Seminare buvo aptarta Bernardinų sodo istorija, naujo sodo kūrimo ir jo tvarkymo darbai, sodo reikšmė vilniečiams. Seminaro dalyviai susipažino su augalų įvairove ir jų darna, aptarė žaliųjų edukacinių erdvių įrengimo praktinius aspektus.

    3.2. „Dekoratyviniai augalai žaliosioms edukacinėms erdvėms“. 2019-10-01. 4 val. Lektorės – VU botanikos sodo Vingio skyriaus vedėja dr. Regina Juodkaitė, vyresnioji botaninių kolekcijų kuratorė Zita Braškienė, Vilniaus miesto savivaldybės ekologė dr. Ona Motiejūnaitė. Seminare buvo aptarta Vingio skyriaus sodo istorija, jo reikšmė vilniečiams. Seminaro dalyviai susipažino su augalų įvairove ir jų darna, augalų ekologiniais ir biologiniais savitumais, aptarė žaliųjų edukacinių erdvių įrengimo praktinius aspektus, mokymų žaliosiose aplinkose galimybes ir perspektyvas, turėjo galimybę pasirinkti sėklų savo įstaigos žaliosioms erdvėms. Renginio metu buvo tobulinamos dalyvių bendrosios, didaktinės, dalykinės ir gamtamokslinė kompetencijos.

    3.3. „VDU botanikos sodo žaliosios edukacinės erdvės“. Seminare buvo aptarta VDU botanikos sodo istorija, jo reikšmė žaliųjų edukacinių erdvių plėtotei. Sodas yra pirmoji Lietuvoje, prof. Konstantino Rėgelio iniciatyva įkurta, žalioji edukacinė erdvė. Seminaro dalyviai susipažino su lauko kolekcijų ir oranžerijos augalų įvairove bei jų kompozicijomis, augalų ekologiniais ir biologiniais savitumais, aptarė žaliųjų klasių, edukacinių erdvių įrengimo praktinius aspektus, mokymų žaliosiose aplinkose galimybes ir perspektyvas, susipažino su botanikos sodo vykdomais projektais, edukacine veikla, mokslinių darbų kryptimis, vykdomais augalų selekcijos darbais.

    Projekto veiklos prisidėjo prie žaliųjų edukacinių erdvių plėtotės, pedagogų motyvacijos kurti edukacines erdves, sutelkė įstaigų bendruomenes aplinkosauginei veiklai, suaktyvino aplinkosauginę komunikaciją. Toks projektas turi tapti tradiciniu ir būti vykdomas bent kas du metai.

  16. „Mokau rūšiuoti“

    VšĮ „Problemų sprendimo centras“

    1. Parengtas edukacinių renginių „Mokau rūšiuoti“ scenarijus, kuris aptartas su moksleiviais ir jų pedagogais.

    2. Surastos 6 savanorių moksleivių grupės iš šių ugdymo įstaigų: Vilniaus Adomo Mickevičiaus gimnazijos, Santaros gimnazijos, Pilaitės gimnazijos, Žemynos gimnazijos, Saulėtekio vidurinė mokyklos, Vilniaus licęjaus. Viena komanda sudaryta iš VU fizikos fakulteto studentų. Vyko konsultaciniai susitikimai su pedagogais, kurie padėjo moksleiviams parengti edukacinių užsiėmimų darželiuose scenarijus. Per susitikimus pateikta informacija apie tinkamą atliekų rūšiavimą ir patarimų, kaip šią informaciją perteikti vaikams (Vilniaus lopšelių-darželių ugdytiniams).

    3. Renginių organizavimas. Moksleiviai savanoriai užsiregistravusiose priešmokyklinio ugdymo įstaigose vedė teatralizuotas pamokėles ir supažindino priešmokyklinio ugdymo vaikus su atliekų rūšiavimu kūrybingai paaiškindami, kodėl svarbu rūšiuoti, kaip tai tinkamai daryti.

    15-oje ugdymo įstaigų surengti teatralizuoti renginiai. Vieno užsiėmimo trukmė – 1 ak. val.

    3.1. Vilniaus lopšelis-darželis „Žirmūnėliai“. 2019-10-10;

    3.2.Vilniaus lopšelis-darželis „Aušrelė“. 2019-10-11;

    3.3. Vilniaus lopšelis-darželis „Sadutė“. 2019-10-16;

    3.4. Vilniaus lopšelis-darželis „Jurginėlis“. 2019-10-17;

    3.5. Vilniaus Žiburio pradinė mokykla. 2019-10-22;

    3.6. Vilniaus lopšelis-darželis „Voveraitė“. 2019-10-22;

    3.7. Vilniaus lopšelis-darželis „Vėjelis“. 2019-10-23;

    3.8. Vilniaus lopšelis-darželis „Mažylis“. 2019-10-23;

    3.9. Vilniaus lopšelis – darželis „Lakštingala“. 2019-10-24;

    3.10. Vilniaus lopšelis-darželis „Pasaka“. 2019-10-29;

    3.11. Vilniaus lopšelis-darželis „Šilelis“. 2019-11-06 ;

    3.12. Vilniaus lopšelis-darželis „Beržynėlis“. 2019-11-06;

    3.13. Vilniaus lopšelis-darželis „Žilvinėlis“. 2019-11-12;

    3.14.Vilniaus karaliaus Mindaugo mokykla. 2019-11-14;

    3.15. Vilniaus lopšelis-darželis „Žemyna“. 2019-11-20.

    4. Žaidimų „Rūšiavimo ABC“ platinimas. Per renginius ikimokyklinio ugdymo įstaigoms, atsižvelgiant į renginių dalyvių skaičių, paskirstyta 100 vnt. edukacinių aplinkosauginių stalo žaidimų „Rūšiavimo ABC“.

    Projekto veiklos skatina darželių auklėtinius ir moksleivius susimąstyti apie aplinkos apsaugą, mažiau vartoti ir nuolat rūšiuoti.

    Žaidimai „Rūšiavimo ABC“ padeda įtvirtinti vaikų, kurie jau buvo supažindinti su rūšiavimu, žinias ir suteikia daug informacijos tiems, kurie dar nemoka tinkamai rūšiuoti. Žaidėjai sužino svarbių faktų apie rūšiavimą, todėl per ilgą laiką jie įgis ir įtvirtins daug žinių. Ugdytiniai išmoks tinkamai rūšiuoti, šiuos įgūdžius pritaikys šeimoje – taip bus prisidedama prie visuomenės aplinkosauginio lavinimo.

    Žaisdami žaidimą vaikai sužinos daug informacijos apie gamtos taršą, suvoks savo veiksmų įtaką aplinkai, todėl taps sąmoningesni ir aktyviau saugos miesto aplinką.

    Renginių metu vaikai patys rūšiavo atliekas, samprotavo kodėl deda į tam tikrą konteinerį ar teisingai rūšiuoja. Diskutavo kas bus su mūsų planeta su gyvūnais, jei mes nerūšiuosime atliekų.

    Informacija apie projektą buvo paskelbta VšĮ „Problemų sprendimo centras“ Facebook paskyroje, paskleista Vilniaus miesto priešmokyklinio ir bendrojo ugdymo įstaigose, projekto dalyviai apie renginį informavo savo tinklalapiuose, socialinių tinklų paskyrose.

 


Dėl aplinkosauginio švietimo kreiptis į ekologę dr. Oną Motiejūnaitę: ona.motiejunaite@vilnius.lt

Aplinkos apsaugos poskyris