Seminaras „Empatiškas bendravimas ir konfliktų sprendimo būdai“

2019 m. rugpjūčio 29 dienos vakarą antakalnio seniūnijos patalpose vilniečiai diskutavo empatiško bendravimo klausimais. Seminare „Empatiškas bendravimas ir konfliktų sprendimo būdai“ koučeris ir komunikacijos konsultantas Rolandas Būbelis pristatė empatiško bendravimo praktiką (sutrumpintai NVC, pagal anglišką pavadinimą Non-Violent Communication). NVC yra Maršalo Rozenbergo (Marshall Rosenberg) sukurta metodika, skirta padėti užmegzti geresnį ryšį su savimi ir kitais, lengviau suprasti vienas kitą. Ši metodika ypač veiksminga sprendžiant konfliktines situacijas, buriant bendruomenes bendrai veiklai.
Susitikime empatiją traktavome taip, kaip ją suprato Carl Rogers (Amerikos psichologas, vienas iš humanistinės psichologijos įkūrėjų). Štai viena jo citatų apie empatiją:
„Empatija – tai tarsi sakytume:
‘Aš mėginu palaikyti tau kompanija tavo ieškojimuose ir tyrinėjimuose.
Noriu žinoti, ar aš su tavimi?
Ar tai tau šitaip atrodo?
Ar tai yra būtent tas dalykas, kurį bandai išreikšti?
Ar tai turi tau būtent tokią reiškmę?’
Taigi tam tikra prasme aš sakau:
‘Aš einu su savimi žingsnis po žingsnio, ir noriu užsitikrinti, kad esu su tavimi.
Ar aš su tavimi?’
Taigi tai yra dalelė to kaip aš suprantu empatiją“.
Empatija mums yra tam tikras buvimas su kitu ir siekimas suprasti, bet ne tik intelektualiai suprasti žodžių reikšmes, o suprasti vidinę kito žmogaus patirtį, kaip mato, ką jaučia, ko nori. O empatija sau yra toks pats buvimas su savo vidine patirtimi. Kaip paaiškėjo, suprasti ir save, ir kitą yra gana sunku. Bendruomenėse sprendžiant įvairius klausimus labai svarbu išgirsti, suprasti vieni kitus. Šių savybių reikia mokytis ir mokyti.
Seminaras organizuotas Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės ekologinio švietimo projekto „Operatyvus aplinkosauginių konfliktų valdymas ir aplinkos problemų sprendimas bendruomenėse“ (KOVA IR PROSPRE B) apimtyje. Projektą remia Vilniaus miesto savivaldybė ir VšĮ „Darnaus vystymosi centras“. Seminarą rengė Liutauras Stoškus ir Milda Laužikaitė. Tokių seminarų numatoma organizuoti daugiau, informacija apie seminarų datas bus skelbiama interneto puslapiuose.

Aplinkos apsaugos poskyris