Search Icon

Struktūra ir kontaktai

Dažniausiai užduodami klausimai

Pranešti apie problemą mieste

Registracija į darželius ir mokyklas

Gyvenamosios vietos deklaravimas

Dokumento statuso patikrinimas

Seminaras pedagogams „Bestuburių tyrimo metodai ir įvairovė“

VšĮ „Nepriklausomi projektai“, įgyvendinantys Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės aplinkosauginio švietimo projektą ,,Vilniaus miesto gamta – ekologinio ir aplinkosauginio švietimo laboratorija“, bendradarbiaujant su Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro specialistais, Vilniaus miesto pedagogams 2019 rugsėjo 19 d. organizuoja aplinkosauginio švietimo seminarą „Bestuburių tyrimo metodai ir įvairovė“ (8 akad.val.).

Seminaras vyks Vilniaus „Laisvės“ gimnazijoje, Darželio g. 2, Vilnius.

Seminaro lektorė dr. Ingrida Šatkauskienė, Vytauto Didžiojo universiteto Gamtos mokslų fakulteto docentė.

Seminaro programa:

9.30–10.00 val. Registracija

10.00–10.45 val. Įvadas. Gėlavandenių bestuburių įvairovė

10.45–12.15 val. Gėlavandenių bestuburių surinkimo metodai ir priemonės (praktinis darbas prie Vilnelės upės)

12.15–13.00 val. Pertrauka

13.00–14.30 val. Susipažinimas su pagrindinėmis gėlavandenių bestuburių grupėmis

14.40–16.30 val. Surinktos tyrimų medžiagos mikroskopavimas, identifikavimas, analizė. Vandens telkinio kokybės įvertinimas

Seminare gali dalyvauti tik Vilniaus miesto ugdymo įstaigų mokytojai.

Seminaras finansuojamas Vilniaus miesto savivaldybės iš Ekologinio švietimo programos lėšų.

Gėlavandeniai bestuburiai yra vieni gausiausių vandens telkiniuose. Evoliucijos bėgyje išvystę įvairius būdus ir organus kvėpuoti, maitintis, judėti arba gyventi sėsliai, bestuburiai išplito tekančiuose ir stovinčiuose, švariuose ir užterštuose vandens telkiniuose. Kai kurie iš jų, pvz. laumžirgiai, dažniau matomi kaip sausumos gyventojai, tačiau lervinės stadijos gyvena vandenyje ir nė kiek neprimena puošnių suaugėlių. Nors gėlavandeniai bestuburiai yra gausūs ir išplitę, tačiau linkę pasirinkti jiems tinkamesnius vandens telkinius, todėl vienuose vandenyse tos pačios bestuburių grupės bus gausios, o kituose – rasime vos vieną kitą individą. Ši savybė leidžia bestuburius naudoti kaip indikatorius preliminariam vandens telkinio, kaip buveinės, kokybės įvertinimui. Nesudėtingas bestuburių surinkimas ir jų atpažinimas gali būti naudojami aplinkos vertinimo edukacinėse programose.

Gėlavandenių bestuburių surinkimo metodai varijuoja priklausomai nuo buveinės tipo ir nuo tyrimo tikslo. Pvz., jei tikslas yra įvertinti telkinio kokybę, reikia surinkti kaip galima daugiau įvairių bestuburių grupių tam, kad galima būtų atlikti preliminarų buveinės vertinimą.

Šio seminaro metu sužinosite, kokiose vandens telkinio vietose geriausia rinkti bestuburius, kiek reikia ir galima jų surinkti; kokios paprastos ir prieinamos priemonės gali būti naudojamos surinkimui ir tyrimui; susipažinsite su pagrindinėmis gėlavandenių bestuburių grupėmis, kurias patys surinksite vandenyje.

Dalyviams bus išduoti akredituoti kvalifikacijos tobulinimo pažymėjimai. Dalyviai, turintys įrangą biologiniams tyrimams (sietelį, lupą), atsivežkite į mokymus.

Būtina išankstinė registracija https://www.lmnsc.lt/renginys/bestuburiu-tyrimo-metodai-ir-ivairove/ . Registracija baigiama likus dienai iki seminaro arba kol yra laisvų vietų.

Dėkojame už ATSAKINGĄ registraciją.

Pasikeitus aplinkybėms, jei į renginį atvykti negalėsite, INFORMUOKITE renginio vadovę Aušrinę Demšienę tel. (8 5) 267 0060, 8 678 16553 el. p. ausrine.demsiene@lmnsc.lt

Aplinkos apsaugos poskyris