Svarbi informacija
Vaikai tyrinėja vabzdžių pasaulį
Vilniaus lopšelio-darželio „Vėrinėlis“ bendruomenė 2023 metais įgyvendina visuomenės aplinkosauginio švietimo projektą „Lauko tyrimų laboratorija“. Vykdant projektą įkūrė Lauko tyrimų laboratoriją. Spalio 2 dieną ikimokyklinio amžiaus grupės „Širdelės“ vaikams buvo organizuotas vabzdžių pažinimo renginys – vaikai tapo vabzdžių sekliais. Kartu su mokytojomis vaikai aptarė, kokių vabzdžių gali būti įkurtame vabzdžių viešbutyje. Aptarė jų išvaizdą, kaip jie juda (ropoja, šliaužia ar skraido). Naudojant padidinimo stiklus ir žiūronus žolėje, krūmuose ieškojo vabzdžių. Suradus vabzdį jį pažymėdavo stebėjimo lape.
Skruzdėlės sandaros nagrinėjimas. Kūnas įvairių spalvų (geltonas, rudas, juodas). Krūtinę su pilveliu jungia stiebelis iš statmenos plokštelės arba bent 2 mazgelių. Pilvelį sudaro ryškiai judrus stiebelis ir kompaktiška kita dalis. Antenos alkūniškos. Skruzdėlės turi metapleurinę liauką, kurioje gaminama skruzdžių rūgštis. Gyvena šeimomis skruzdėlynuose. Šeimą sudaro sparnuoti patinai ir patelės bei besparnės darbininkės. Jos rūpinasi lizdų statyba, maisto rinkimu, jauniklių maitinimu ir priežiūra. Kartais šeimose būna grupė stambių darbininkių su didele galva ir masyviais žandais – jos vadinamos kareiviais. Patinų gyvenimo trukmė daug mažesnė nei patelių. Susiformavę sparnuoti individai iškart palieka skruzdėlyną. Apvaisintos sparnuotos patelės nusigraužia sparnus. Naują šeimą gali suformuoti viena apvaisinta patelė. Įvairios rūšys skirtingai formuoja šeimas, kartais tą daro kelios patelės, kartais skyla jau susiformavusi šeima.
Vaikai susipažino su įvairiomis gamtinėmis medžiagomis (gilės, kaštonai, lapai, smėlis ir kt.). Iš gamtinės medžiagos vaikai kartu su mokytojomis kūrė skruzdėlių namus – skruzdėlyną. Skruzdėlėms būdingas bendruomeninis gyvenimo būdas. Vaikai aptarė kokie būna skruzdėlynai, kaip juose gyvena skruzdėlės. Juk skruzdėlynas socialiniu požiūriu tai miestas, kurio gyventojai yra griežtai suskirstyti į kastas ir griežtai organizuoti. Skruzdėlės bendrauja mainydamos maistą ir per kvapus, kiekviena skruzdė turi savo unikalų kvapą, o kiekviena šeima turi savo unikalius kvapų atspalvius, kurių dėka vabzdžiai jaučia, kad svetimas pateko į jų namus. Taip pat jų sąveika vykdoma feromonų pagalba, kuriuos naudodami vabzdžiai informuoja vieni kitus apie maisto ar pavojų vietą.
Vaikams buvo sudarytos sąlygos laisvai judėti, lavėjo stambioji motorika. Veiklos metu buvo ugdoma vaikų kantrybė, noras pažinti, atrasti, mylėti gamtą ir viską, kas joje. Veiklos pabaigoje aptarė gautus rezultatus.
Parengta pagal Vilniaus lopšelio-darželio „Vėrinėlis“ informaciją.
Aplinkos apsaugos programų ir želdinių tvarkymo poskyris