Vaikų aplinkosauginis ugdymas naudojant kūrybai gamtinę medžiagą

Santariškių lopšelio-darželio bendruomenė 2020 metais vykdė Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės aplinkosauginio švietimo projektą „Mažieji gamtos saugotojai“. Viena iš projekto veiklų krypčių – vaikų pažintis su gamta, gamtinės medžiagos rinkimas ir jos kūrybingas naudojimas kuriant koliažus, mozaikas. Partneriais vykdant projektą buvo dar dviejų Vilniaus lopšelių-darželių („Lazdynėlis“ ir „Pakalnutė“) bendruomenės. Vaikai iš prigimties yra kūrybingos asmenybės, tik reikia padėti jiems atsiskleisti.

Kūrybinės dirbtuvės ir paroda aplinkosaugine tema ,,Rudens spalvų mozaika“ vyko rugsėjo-lapkričio mėnesiais. Dalyviai: Vilniaus Santariškių l/d 154 vaikai 2-7 m. amžiaus, l/d „Pakalnutė“ 137 vaikai 3-7 m. amžiaus, l/d „Lazdynėlis“ 157 vaikai 3-7 m. amžiaus. 3 įstaigose sukurtos 25 skirtingos mozaikos, takeliai iš gamtinės medžiagos. Kūrybiniame procese dalyvavo 448 vaikai, įsitraukė šeimos rinkdamos bei dovanodamos gamtinę medžiagą, kurią vaikai panaudojo savo kūrybinei raiškai. Pasitelkus meninės raiškos priemones darželio bendruomenė (vaikai, tėvai, įstaigos darbuotojai) turėjo galimybę išreikšti savo kūrybiškumą, nuotaiką, emocijas gamtai kurdami mozaikas lauko aplinkoje iš įvairios gamtinės medžiagos, taip ugdantis supratimą apie racionalų gamtos resursų naudojimą, pagarbą gamtai, gamtojautą. Darbai buvo eksponuojami bendroje lauko darželio aplinkoje.

Kiekviena įstaigos grupė sukūrė savitą spalvingą „Rudens vėliavą“. Vaikams labai patiko kurti grupės simbolį, patiko vėliavos dydis ir darbas kartu.

Smagu, kad gamtinę medžiagą rinko daugybė žmonių: pedagogai, vaikai, jų tėveliai, seneliai. Nusidriekė spalvingas rudens takas, kurį savo kūryba papildydavo vis kita įstaigos grupė. Vaikams patiko fotografuotis šalia jo. Vaikai šią kūrybą pavadino „Rudens kilimu“.

„Labai smagu buvo ieškoti visokių kankorėžių, gilių ir kitokių rudenėlio gėrybių. Labai juokinga buvo juos vežti su karučiu. Dar labai patiko, kad galėjau dėlioti kaip norėjau, labai gražiai gavosi tas Rudenėlio takas“. (Smiltė 6,5 m.)

„Man patinka gėlytės, kurios auga pievoje, jos būna visokios. Iš žolyčių dar galima gerti arbatą ir į ją įdėti medaus“. (Gabrielė 6 m.) 

Patirtys. 1priedas 2 priedas 3 priedas 4 priedas

Parengta pagal projekto „Mažieji gamtos saugotojai“ medžiagą.

Aplinkos apsaugos ir želdinių tvarkymo poskyris