Vaikų dovanos ir laiškai paukšteliams

Visą kovo mėnesį Vilniaus miesto švietimo įstaigų ugdytiniai su tėveliais, pedagogais ir visa bendruomene gamino ir dovanojo paukšteliams namus. Prie pagamintų inkilų pridėjo ir laišką paukšteliui. Konkursą-parodą organizavo draugija „Žaliuojanti Vilnija“ kartu su  Vilniaus miesto  savivaldybės  administracijos  Miesto tvarkymo ir aplinkos apsaugos skyriaus  Aplinkos apsaugos ir želdinių tvarkymo poskyriu, VU botanikos sodu. Konkurso rėmėjas VŠĮ „Grunto valymo technologijos“.

Dalyvių kūryba jau dalijomės internete:

https://vilnius.lt/lt/aplinkosauga-ir-energetika/vilniaus-vaikai-dovanoja-pauksciams-namus/;

https://vilnius.lt/lt/aplinkosauga-ir-energetika/vyksta-konkursas-dovanojam-pauksciams-namus/;

https://vilnius.lt/lt/aplinkosauga-ir-energetika/vilniaus-vaikai-dovanojo-pauksciams-namus-ir-rase-jiems-laiskus-visa-kovo-menesi/ .

Toliau dalijamės konkurso dalyvių darbais ir refleksijomis.

Aktyviai paukšteliais rūpinasi Vilniaus Lazdynų mokyklos moksleiviai kartu su mokytoju Denisu Potapčik. Štai Edwin Skakun rašo: „Paukščiai – svarbi gamtos dalis, džiuginanti tiek akį, tiek ausį, todėl man labai patiko rašyti paukščiams laišką bei konstruoti paukščiams inkilus. Pasirinkau sukonstruoti inkilus zylėms ir varnėnams. Inkilus darėme kartu su tėčiu pagal mokytojo rekomendacijas. Didžiausias iššūkis konstruojant inkilus buvo parinkti medžiagas, nes neobliuotų lentų daug neturėjome“. Ieva Gaidamovič: „Pavasarį kiekvienas norime pradžiuginti parskrendančius paukščius naujais jaukais inkilėliais. Aš pasistengiau maksimaliai prisidėti prie jaukaus inkilo kūrimo ir kartu su broliu teisingai pagaminti inkilėlį, kad jame paukšteliai suktų lizdelius ir ten perėtų savo vaikelius. Inkilą gaminau iš neobliuotų lentų mažoje dėdės dirbtuvėlėje. Tikiuosi mano sukurtas stebuklingas inkilėlis prišauks tikrąjį pavasarį ir jame jau netrukus apsigyvens parskridę varnėnai“. Adomas Gaidamovič: Džiaugiuosi, kad  galiu prisidėti prie tokio puikaus darbo ir pagaminti inkilėlį paukščiams. Kaip teisingai pasigaminti inkilą aptariau su mokytoju. Inkilą pasirinkau pagaminti varnėnams. Konstruodamas inkilą įgijau darbo įgūdžių, mėgavausi darbo procesu ir patyriau nerealias emocijas“.

Martynas Gustaitis (Vilniaus šv. Kristoforo Gimnazija, mokytojas Denis Potapčik) pagamino du inkilus: „Inkilų gamyba buvo man puikus laisvalaikio praleidimo būdas. Pagamintas inkilas kuoduotajai zylei: 25*15*15. Iš viso pagaminau 2 inkilus, vieno inkilo stogelį apskardinau ir inkilėlį dekoravau. Kito inkeliuko modelį palikau klasikinio dizaino. Gaminti juos buvo malonumas, šioks toks atsitraukimas nuo mokslų, rutinos“. Martynas laiške paukščiui rašo: „Mielas paukšti, štai ir vėl pavasaris, šiemet tau nereiks ieškot namų. Tuo pasirūpinau aš. Šiemet kaip ir po šimto pavasarių tu ir tavo draugai visuomet turįs kur apsistoti. Tau nereikės jaudintis nerandant naujų namų. Aš su dideliu malonumu tau ir tavo būsimai draugei surėdžiau inkiliuką. Jame tau bus jauku ir šilta žvarbiomis pavasario naktimis. Šiemet žiema nenori apleisti mūsų krašto. Šalta. Tikiuosi šie orai tavęs neatbaidys sugrįžti namo. Aš džiaugiuosi giesmėmis, tavo atliekamomis. Pats norėjau kažką tokios sukurti, tave suprasti todėl parašiau tau eilėraštį:

Aš ateisiu paklausyti tavų giesmių

Žvarbų, saulėtą pavasarį.

Tą nulemtą kvepiantį pavasarį.

Sunkia dalia, švelnia giesme

Nuraminsi mane.

Tą žvarbų saulėtą pavasarį

Aš prisiminsiu tave

Skambia giesme.“

Vilniaus lopšelio-darželio „Užupiukas“ „Kačiukų“  grupės vaikai su mokytoja Kristina Krejerytė inkilą pagamino iš trijų namelių, kad paukšteliai turėtų kaimynus. Savo laiške vaikai rašo: „Labas, paukšteliai ir paukštytės! Labai Jūsų laukiame parskrendant namo, čia pas mus  į Lietuvą. Mes pasiilgome Jūsų visų – ir didelių kaip gandrai ir mažų kaip kielės. Laukiame, nes žinome, kad tik tada ir ateis saulėtas pavasarėlis. Mes norime matyti kaip gražiai Jūs  skraidote aukštai danguje. Mes norime girdėti kaip gražiai Jūs čiulbate. Žinome, kad pirmosios dainelės ankstyvą pavasarį – tai vieversių čirenimas. Mes, vaikučiai, esam Jūsų, paukštelių, geriausi draugai. Todėl pažadame  paukštelių neskriausti, o  jeigu prireiks ir pamaitinti. Mes pasiruošę padovanoti Jums namus – inkilėlius, kuriuos padės pagaminti tėveliai. Laukiame Jūsų! Parskriskite greičiau!“.

Paukšteliais rūpinasi ir Vilniaus lopšelio-darželio „Daigelis“ vaikai Raimondas Zubok, Milana Valsiunaitė,  Kevin Kokoškin padedant mokytojoms Tatjanai Kladko – Petrikienei, Ingai Grindienei. Virginijai Karalienei.

Beno Kručkausko (Riešės gimnazija) inkilas:

Martyno Balkevičiaus inkilas:

Kačalovo gimnazijos mokiniai Jaroslav Orobitko ir Aleksandr Govenko su mokytoju Aleksandr Kosmai pagamino originalius namus paukšteliams:

Konkursas baigėsi. Komisija vertins inkilus, laiškus ir išrinks konkurso laimėtojus. Visiems dalyviams, o jų buvo per 50, bus išsiųstos padėkos. Džiugu, kad mažieji vilniečiai kartu su tėveliais darbavosi paukštelių labui ir patys patyrė daug džiaugsmingų akimirkų. Mažiausiam dalyviui nebuvo ir dvejų metukų. Rezultatus paskelbsime po velykinių švenčių. Deja, dėl karantino negalime organizuoti baigiamojo renginio gamtoje.

Visiems konkurso dalyviams didžiulis dėkui už gerus darbus paukšteliams gaminant namus, rašant nuoširdžius laiškus, kurie paskatino susimąstyti apie gamtos gyvenimo ir žmogaus veiklos sąsajas, geriau pažinti gamtą ir save. Tikimės ir ateityje bendradarbiauti.

Visuomenės aplinkosauginio švietimo klausimais konsultuoja Vilniaus miesto savivaldybės ekologė, gamtos mokslų daktarė Ona Motiejūnaitė, elektroninis paštas Ona.Motiejunaite@vilnius.lt.

 Aplinkos apsaugos ir želdinių tvarkymo poskyris