Vaikų kompetencijų ir aplinkosauginio ugdymo gamtoje patirtimi dalintasi konferencijoje „Vaikas – gamtos draugas“

2023 metais Vilniaus lopšelio-darželio „Gluosnis“ bendruomenė vykdė Vilniaus miesto savivaldybės finansuojamą visuomenės aplinkosauginio švietimo projektą „Vaikas – gamtos draugas“. Projekto vykdymo metu organizuota daug edukacijų gamtos pažinimo ir saugojimo tema, kurtos edukacinės erdvės, įsigyta priemonių aplinkosauginėms veikloms. Projekto vadovė – Gerda Mitrulevičienė. Baigiamasis renginys – konferencija „Vaikas – gamtos draugas“, į kurią pakviesti patirtimi dalintis ir kitų ugdymo įstaigų pedagogai. Konferencijos organizatorės direktorė Jolita Stanevičienė ir direktoriaus pavaduotoja ugdymui Gerda Mitrulevičienė. Konferencijos globėja – doc. dr. Ona Motiejūnaitė, Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Miesto aplinkos skyriaus Aplinkos apsaugos programų ir želdinių tvarkymo poskyrio ekologė.

Konferencijos dalyvius pasveikino darželio vaikai ir direktorė. Pranešėjai pristatė daug aplinkosaugos ugdymo strategijų integravimo į ugdymo turinį metodinių ir praktinių pavyzdžių, aptarė gamtos pažinimo ir aplinkosauginio ugdymo svarbą, poveikį ir naudą ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo amžiaus vaikų ugdymo(-si) motyvacijai bei asmeninei pažangai, pasidalijo sėkmingiausiais gamtamokslinio ugdymo(si) būdais, pateikė savo sukurtų ir naudojamų edukacinių erdvių pavyzdžių.

Vilniaus lopšelio-darželio „Vieversys“ mokytoja aptarė vaikų sportavimo lauke ir gamtos pažinimo veiklų sąsajas, šių veiklų naudą, plėtotę kitose įstaigose per projektinę veiklą ir kvietė bendradarbiauti.

Žinomas gamtininkas, pedagogas Gediminas Petkus pristatė jo sukurtas interaktyvias lauko edukacines priemones, kurių dėka vaikai ne tik pamato gamtos objektų nuotraukas, tačiau naudodami QR kodus daug sužino apie juos ir net gali pažiūrėti  filmuotą vaizdą. Gediminas profesionaliai veda gamtos pažinimo edukacijas ir vaikams, ir suaugusiems.

Vilniaus lopšelio-darželio „Bitutė“ mokytojos dalijosi bičių avilių atsiradimo darželyje (ant pastato stogo) istorija ir patirtimi supažindinant visą bendruomenę su bitėmis, vykdomais nuolatiniais bičių gyvenimo stebėjimais, „bičių ganyklų“ įrengimu, medingųjų augalų įvairove ir vykdomomis įvairiomis veiklomis, jų nauda vaikų gamtamoksliniam tobulėjimui.

Vilniaus lopšelio-darželio „Gluosnis“ mokytoja pasidalijo vaiko veiklų organizavimo gamtoje patirtimi.

Vilniaus lopšelio-darželio „Pilaitukas“ mokytojos pristatė vykdomų aplinkosauginio švietimo ir gamtos tyrimo veiklų naudą vaikų kompetencijų ugdymui(si).

Vilniaus lopšelio-darželio „Gluosnis“ vaikai yra tikri gamtos žinovai, kurie patys augina ir rūpinasi ne tik augalais, bet ir gyvūnais. Įdomi ir įsimintina vaikams ir pedagogams buvo edukacija – viščiukų skilimas iš kiaušinių, jų auginimas, vaikai rūpinasi afrikinėmis sraigėmis, gyvalazdėmis, madagaskaro šnypščiančiais tarakonais, vyksta į gyvūnų ūkius ir įvairias gamtos pažinimo edukacijas. Visas šias veiklas organizuoja mokytoja, kurią džiugina vaikų patirtys, jų asmenybės tobulėjimas per praktinę tiriamąją veiklą.

Vilniaus lopšelio-darželio „Bitutė“ mokytojos pateikė daug vaikų tyrinėjimo gamtoje pavyzdžių, akcentavo jų gamtoje patiriamo atradimo džiaugsmo reikšmę.

Vilniaus Volungės darželio-mokyklos pedagogai daug dėmesio skiria ugdančios aplinkos kūrimui ir naudojimui. Mokykla yra 2022 metų Nacionalinio mokyklų edukacinių erdvių konkurso nugalėtoja, o 2023 metais Vilniaus miesto švietimo įstaigų žaliųjų edukacinių erdvių konkurse pelnė ypatingą titulą – Vilniaus žaliųjų edukacinių erdvių ambasadoriai. Mokytojos trumpai pristatė savo mokyklos kelias edukacines erdves ir pasidalijo jose vykdomų veiklų patirtimi.

Vilniaus Birutės lopšelio-darželio mokytojos dalijosi gamtamokslinio ugdymo patirtimi per vaikų patirtis gamtoje.

Vykdyto aplinkosauginio švietimo projekto „Vaikas – gamtos draugas“ patirtimi ir rezultatais pasidalijo projekto vadovė Gerda Mitrulevičienė. Projektą vykdė  pirmą kartą, todėl ir vadovei, ir visai bendruomenei tai buvo iššūkis. Tačiau susitelkė  ir projekto uždaviniai buvo įvykdyti. Projekto veiklos subūrė bendruomenę, stiprino aplinkosauginę komunikaciją, praturtino įstaigos aplinką naujomis edukacinėmis erdvėmis ir edukacijos priemonėmis, motyvavo tikslingai organizuoti vaikų ugdymą gamtoje.

Žodinių pranešimų patirtis papildė informacija stendiniuose pranešimuose.

Konferencijos pranešimus apibendrino Vilniaus miesto savivaldybės ekologė, visuomenės aplinkosauginio švietimo projektų kuratorė. Ekologė pasidžiaugė, kad ugdymo įstaigų aplinka ženkliai keičiasi įgydama daug naujų funkcijų, tampa informatyvi, patraukli, ugdanti. Jau vaikų darželius galima vadinti Mažųjų akademija, nes vaikai tyrinėja gamtą, rūpinasi jos saugojimu, kuria ir modeliuoja, sprendžia problemas, net molekulių, tiltų, pastatų modelius konstruoja! Visa tai vyksta visų pirma kūrybingų pedagogų darbo dėka. Kiek galėdami savivaldybės pedagogai remia aplinkosaugines veiklas, skatina aplinkosauginį bendradarbiavimą. Šiais metais daug dėmesio sulaukė ir sutelkė įvairioms veikloms 2023 metų Vilniaus edukacinių erdvių augalas – mėta. Net kitų miestų ugdymo įstaigose sužaliavo šie augalai. Ekologė įteikė padėkas projekto vadovei, darželio direktorei, o visai bendruomenei – įvairių aplinkosauginių leidinių ir žaidimų, sėklų pievai pasėti. Savivaldybės administracijos padėkos raštus konferencijos organizatoriams įteikė Ikimokyklinio skyriaus atstovė. Konferencijos organizatoriai padėkojo visiems dalyviams, o pranešėjams įteikė padėkas ir savo kvapų užaugintų mėtų ryšulėlį.

Tai paskutinis 2023 metų aplinkosauginio švietimo projektų renginys. O jų buvo tikrai daug. Tad belieka visiems palinkėti džiugaus didžiųjų metinių švenčių laukimo ir iki susitikimo kitais metais…

Aplinkos apsaugos ir želdinių tvarkymo poskyris