Svarbi informacija
Vaikų supažindinimas su vaistingaisiais augalais
Santariškių lopšelio-darželio bendruomenė 2020 metais vykdė Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės aplinkosauginio švietimo projektą „Mažieji gamtos saugotojai“. Viena iš projekto veiklų – vaikų pažintis su vaistingaisiais augalais.
Pažinkime vaistinguosius augalus. 2020 metų spalio mėnesį buvo organizuota vaikų vaistingųjų augalų pažintinė veikla. Ji vyko Vilniaus Santariškių lopšelyje-darželyje (2-7 m. 170 vaikų) ir Vilniaus lopšelyje-darželyje ,,Pakalnutė“ (137 vaikai 3-7 metų amžiaus). Pedagogai, kiekvienas savo grupėje, parengė visos savaitės praktines edukacines veiklas 3-7 m. vaikams, susijusias su vaistingaisiais augalais, jų pažinimu, vartojimu. Dalyvavo visos Įstaigų grupės. Vaikai nešė iš namų vaistinguosius augalus, vyko edukacijos susijusios su žinių vaikams perteikimu. Aptartos vaistingųjų augalų rinkimo taisyklės aplinkosauginiu aspektu. Nutarta, kad geriau patiems užsiauginti žolelių arbatoms ir tik nedaug galima rinkti gamtoje, jos neskriaudžiant. Dar svarbu žinoti ir vaistingųjų augalų rinkimo taisykles. Degustuojant žolelių arbatas vaikai galėjo praktiškai išbandyti įvairius skonius ir kvapus, tyrinėjo ir analizavo kuo vieni skoniai, kvapai skiriasi nuo kitų. Vėliau kartu su auklėtojomis sodino savo pasirinktą vaistingą augalą (rūpinosi jo priežiūra). Įgyvendinta veikla, atliepiant turinį, orientuotą į vaistingųjų augalų savybių pažinimą, auginimą priežiūrą, žolelių arbatų degustavimą bei veiklų ugdomųjų / edukacinių atlikimą.
Patirtis: 1 priedas
Atkreiptinas dėmesys į kai kurias mokslininkų mintis apie vaistinguosius augalus:
- Tikslingiau reikia sakyti ne vaistažolės, o vaistingieji augalai (nes vaistams vartojama ne tik žolinė augalo dalis, bet ir žievė, šaknys, sumedėjusi dalis ir kt.).
- Lietuvoje auga per 450 vaistingųjų augalų rūšių (savaiminės induočių augalų rūšys).
- Vaistingųjų augalų arbatas, kaip ir vaistus, ilgesnį laiką gerti galima tik pasitarus su gydytoju. Nes kiekviena vaistažolė turi kelias biologiškai aktyvias medžiagas, kurių vienos konkrečioje situacijoje gydo, kitos – kenkia.
- Vaistingųjų augalų arbatas (to paties augalo) nerekomenduojam gerti ilgiau nei dvi savaites.
- Ruošiant užpilą: vienas valgomas šaukštas žaliavos užpilamas puse litro verdančio vandens ir laikomas 15-20 minučių.
- Ruošiant nuovirą: užpilą reikia pavirti ant silpnos ugnies kelias minutes.
Gamta mums dovanoja įvairiausių gėrybių, mokėkime vertinti jos dovanas ir tinkamai naudoti.
Parengta pagal projekto „Mažieji gamtos saugotojai“ medžiagą.
Aplinkos apsaugos ir želdinių tvarkymo poskyris