Svarbi informacija
Viešoji įstaiga ,,Grijos vaikai“ 2022 metais įgyvendino Vilniaus miesto savivaldybės Ekologinio švietimo programos projektą „Gamta – mūsų namai“
Grigiškių vaikų dienos centras (VDC) savo veiklą pradėjo 2007 m. vasario 14 d. Tai socialinių paslaugų įstaiga, teikianti socialinės rizikos vaikams ir jų šeimoms socialines ir ugdymo paslaugas, psichologinę, dvasinę, materialinę pagalbą. Vaikų, lankančių VDC, amžius nuo 6 iki 13 metų. Centro darbuotojai stengiasi, kad vaikams iš rizikos grupių, būtų sudarytos sąlygos ugdytis komunikavimo įgūdžius, organizacinius gebėjimus, savivertę, savarankiškumą, kūrybiškumą, tobulinti pažintinę, asmeninę, socialinę, mokėjimo mokytis, dalykinę kompetencijas, skatinamas aktyvus vaikų dalyvavimas pačių organizuojamoje veikloje.
Vaikai mokosi pažinti, tyrinėti gamtą, ugdosi sampratą apie aplinkos apsaugos būtinumą, tvaraus gyvenimo reikšmę. Vaikų pastangos gerai mokytis, atlikti pavestas užduotis ir laikytis nustatytos tvarkos skatinamos įvairiais prizais. Jiems organizuojamos ekskursijos, kultūriniai, aplinkosauginiai ir kiti renginiai. Jau ne vienerius metus įstaiga vykdo visuomenės aplinkosauginio švietimo projektus.
Viešoji įstaiga ,,Grijos vaikai“ 2022 metais įgyvendino Vilniaus miesto savivaldybės Ekologinio švietimo programos projektą „Gamta – mūsų namai“. Projekto vadovė Jelena Iluk.
Pristatomos vykdytos projekto veiklos.
Mokymai, edukacijos.
2022-07-20. Pamoka-diskusija ,,Rasakila“. Trukmė 2 val. Dalyvavo 20 vaikų. Pamokos metu praturtinta augalais VDC aplinkoje žaliuojanti dekoratyvinių augalų salelė: pasodintos rasakilos ir ypatingas augalas, vadinamas „gyvąja iškasena“ arba Getės, draugystės, ilgaamžiškumo medžiu – ginkmedis. Tai mūsų pušies giminaitis (plikasėklis) augalas, tačiau jo lapai ne spygliški, o vėduoklės formos, kuri žavi žmones, ginkmedžio lapus galima pamatyti meno kūriniuose, juvelyriniuose dirbiniuose, dekoro detalėse, plačiai žinomos augalo ir vaistinės savybės. Pasakojimais ir legendomis apipinta ir rasakila, kurios lotyniškas vardas Alchemilla sietinas su alchemikų laikais, kai iš nuo rasakilos lapų surinktos rasos lašelių buvo bandoma gauti filosofiniam akmeniui. Tai ne tik dekoratyvus, bet ir vaistinis augalas. Rasakila 2022 metų Vilniaus miesto žaliųjų erdvių augalas. Pamokos metu vaikai diskutavo apie šių augalų savybes, naudą žmogui. Vaikai piešė rasakilos augalo lapą ir bandė rasti pievoje panašių augalų. Kiek buvo džiaugsmo, kai vaikai rado pievoje rasakilą. Tikimasi, kad vaikai pamokos metu pagilino žinias apie augalus, jų reikšmę gamtai ir žmogui, įgijo augalų sodinimo įgūdžių. Vaikai rinko medžiagą apie rasakilą ir paruošė aprašą.
2022-09/10 mėn. Edukacinė keramikos programa „Molis vaiko rankose“ (09-16; 09-27;11-11; 11-25 ir 11-26). Trukmė 10 val., dalyvavo 20 vaikų. Vaikai susipažino su baltojo ir raudonojo molio savybėmis ir iš jų kūrė gaminius. Vieniems daugiau sekėsi, kitiems mažiau, tačiau vaikai labai stengėsi darbelius pabaigti iki galo. Suprato, kad keramiko darbas turi būti labai kruopštus, nes kitaip gaminys lūžta dar iki pirmo apdegimo. Vaikai padarė daug įdomių darbelių. Galutiniai vaikų darbo rezultatai džiugino.
2022-07-21. Edukacinė programa „Bitučių gyvenimas“. Trukmė 2 val., dalyvavo 20 vaikų. Naudojant vaškinius lakštus buvo daromos žvakutės, kurios buvo dekoruojamos natūraliomis gamtinėmis priemonėmis. Aptartos vaško savybės, kaip jis susidaro, kam naudojamas. Gilintos vaikų žinios apie bitučių gyvenimą.
2022-07-22/23. Aplinkos tyrimas „Jaunojo tyrėjo veikla“. Trukmė 4 val., dalyvavo 20 vaikų. VDC kieme įrengta nauja edukacinė erdvė – meteorologinė stotelė, kur vaikai susipažino su orų stebėjimo prietaisais, stebėjo gamtos pokyčius ir juos fiksavo parengtoje tyrimų lentelėje.
2022-07-24. Antrinių medžiagų panaudojimas kūryboje. Trukmė 2 val., dalyvavo 20 vaikų. Vaikai panaudojo nuo pieno produktų likusias pakuotes, jas dekoravo ir į jas įsodino gėles. VDC aplinkai papuošti buvo sukurta gėlių talpose edukacinė erdvė.
2022-09-16. Susipažinimas su Postnovų augalų kolekcija. 2 val.20 vaikų. Vaikai gilino žinias apie augalų įvairovę, jų savybes, pritaikymą aplinkos želdinimui.
2022-09-16. Supažindinimas su invaziniais augalais. 1val., 20 vaikų. Tikimasi, kad vaikai įgavę žinių, suprato neatsakingo žmogaus elgesio, platinant invazinius augalus, žalą gamtai, stengsis užkirsti priežastis šių augalų plitimui. Buvo tobulinama vaikų pažinimo kompetencija, stiprinamos aplinkos apsaugos nuostatos.
2022-10-03. Paukščių atpažinimas ir stebėjimas. 2 val., 20 vaikų. Pažintis su Grigiškių vietove ir jos paukščių įvairove, paukščių apsauga. Gilintos žinios apie gyvąją gamtą, paukščių gyvenimą, reikšmę ir apsaugą, tobulinti paukščių stebėjimo įgūdžiai.
2022-07-04. Pažintinė kelionė į Alpakų ekologinį ūkį. 3 val., 20 vaikų. Tai ideali vieta aktyviam vaikų poilsiui ir pažintinei veiklai gamtoje, ugdant vaikų sampratą apie gyvūnus, ugdant vaikų ekologinę savimonę, kuriant sveiką aplinką. Vaikai susipažino su natūraliu žolės šienavimo būdu alpakų pagalba, sužinojo apie alpakų teikiamą naudą – vilnos ir trąšų panaudojimo galimybes.
2022-08-08. Pažintinė kelionė į žirgyną ,,Laimos žirgai“. Supažindinimas su naminiais gyvūnais. 2 val., 20 vaikų. Vaikai žirgyne jodinėjo žirgais, glostė ir mokėsi prižiūrėti įvairius gyvūnus (asilą, arklius, ožkas, medžioklinius šunis), dalyvavo edukacinėje programoje ,,Pažink žirgą“, kurios metu įgijo saugaus ir tinkamo elgesio su gyvūnais įgūdžių, žinių apie gyvūnus, jų auginimą. Vaikai tobulino pažinimo, komunikavimo, dalykines kompetencijas.
2022-07-24. Pažintinė kelionė Dūkštų ąžuolyno takais. 2 val., 20 vaikų. Susipažino su ąžuolyno biologine įvairove, saugomų teritorijų paskirtimi, tobulino elgesio gamtoje įgūdžius, aplinkosaugines nuostatas. Vaikai tobulino pažinimo, komunikavimo, dalykines ir asmenines kompetencijas.
2022-09-30. Pažintinė kelionė Varnikų pažintiniu taku. 2 val., 20 vaikų. Susipažino su Varnikų tako biologine įvairove (miško, pelkės ekosistemomis), saugomų teritorijų paskirtimi, tobulino elgesio gamtoje įgūdžius, aplinkosaugines nuostatas. Būdami gamtoje vaikai stebėjo augalus, grybus, gyvūnų paliktus pėdsakus, prisimindavo kokius objektus jau pažįsta. Vaikai tobulino pažinimo, komunikavimo, dalykines ir asmenines kompetencijas.
2022-09-23. ir 2022-10-27. Atliekų rūšiavimo švietimas. 4 val., 20 vaikų. Su partneriu LPF ,,Maisto bankas“ vykdoma maisto švaistymo mažinimo programa. Diskutuota apie atliekų susidarymą ir kaip galima būtų mažinti atliekų kiekį ar jų išvengti. Įgyta atliekų rūšiavimo įgūdžių, stiprinamos aplinkosauginės nuostatos.
2022-06-03, 2022-09-07 ir 2022-10-18. Dekoratyvinių daugiamečių augalų sodinimas. 3 val 20 vaikų. Prie VDC pastato, po langu, saulėtoje vietoje, pasodinta magnolija. Magnolia ‘Susan’ hibridinė veislė, tai nedidelis medis ar krūmas, užauga iki 2,5-3,5 m aukščio ir panašaus pločio. Žydi vėliau nei dauguma veislių – gegužės pradžioje, dėl to žiedai mažiau veikiami šalnų. Varpo formos žiedai 12 cm pločio. Šalčiui atspari. Tai ypatingas augalas, susijęs su žiedinių augalų evoliucija – botanikai, klasifikuodami augalus, visą žiedinių augalų skyrių pavadino magnolijūnais (Magnoliophyta). Kieme įrengtose pakeltose lysvėse auga daug daugiamečių dekoratyvinių ir prieskoninių augalų. Buvo pasodinta: rudbekijos, vaistinis šalavijas, raudonėlis, mėtos, pipirmėtės, čiobreliai, juozažolės, monardos. Vaikai tobulino dalykines, pažinimo, komunikavimo kompetencijas.
2022-07/10. Žalumynų auginimas ant palangių. Sodinimas 2 val. 20 vaikų. Augalų augimo stebėjimas apie 20 val. Kadangi Vaikų dienos centre vaikai maitinami, todėl į vazonus buvo pasėta daržovių – agurkų ir pomidorų bei salotų. Vaikai augalus prižiūrėjo, stebėjo jų augimą, žydėjimą, vaisių brendimą. Kieme iš sėklos išaugintas moliūgas pradžiugino derliumi. Visas derlius buvo sėkmingai naudojamas maisto gamyboje. Vaikai įgijo augalų auginimo įgūdžių, žinių apie ekologinę žemdirbystę, suprato kiek reikia darbo įdėti, kol daržovės atkeliauja ant mūsų stalo, domėjosi daržovių nauda žmogui. Vaikai tobulino dalykines, pažinimo, iniciatyvumo ir kūrybingumo, komunikavimo kompetencijas.
2022-09-11. Edukacinės aplinkos kūrimas. Ekologinių salų kūrimas. 2 val., 20 vaikų. VDC teritorijoje žaliuoja pieva, kurioje gausu augalų ir vabzdžių. Nušienavus pievą vaikams suteikta galimybė ją dekoruoti savo kūriniais: spalvingais akmenukais su geltonomis bitutėmis, gražiomis žaliomis varlytėmis. Vaikams labai patinka po pievos šienavimo papuošti esamą žaliąjį gaublį saulės spinduliais iš kankorėžių. Vaikai tobulino iniciatyvumo ir kūrybingumo, komunikavimo kompetencijas.
2022-04-11/25. Edukacinės aplinkos, Rojaus paukščių tako, kūrimas. 8 val. 20 vaikų. Grigiškės artėja prie jubiliejinės datos – Grigiškių 100-mečio, todėl buvo nuspręsta žiemos metu įrengti paukščių taką – per 40 vaikų sukurtų paukščių nutūpė Kovo 11-osios gatvės gėlynuose, kurie savo spalvomis pagyvino gatvės erdvę. Vaikai, kurdami paukščius, tobulino iniciatyvumo ir kūrybingumumo, socialinę kompetencijas.
2022-09-05 ir 2022-10-10. Inkilų remontas, lesyklėlių gamyba ir remontas; 2 val., 20 vaikų. Su VDC vaikais įrengtos ir prižiūrimos lesyklos ant upės šlaito, netoli saugotinos pušies, taip pat remontuoti jau seniau iškelti inkilai ir pagaminta naujų inkilų paukšteliams. Vaikai įgijo inkilų ir lesyklų gamybos, aplinkai draugiškos aplinkotvarkos įgūdžių, gilino gamtojautą.
2022-10-07. Talka. Aplinkos tvarkymas. 2 val.10 vaikų. VDC vaikai prižiūri Vokės upės pakrantę: praeina takais palei Vokės upę ir surenka šiukšles. Taip vaikai skatinami mylėti savo kraštą ir saugoti gamtą nuo užterštumo. Vaikai, rodydami savo aplinkos tvarkymo pavyzdį, tikisi, kad sumažės teršėjų. Vaikai tobulino asmeninę, socialinę kompetencijas. Viešoji įstaiga „Grijos vaikai“, „Gamta – mūsų namai“.
2022-10-16. Akcija. 2 val., 10 vaikų. Grigiškėse buvo sodinama 40 klevų, iš kurių 4 pasodino Vaikų dienos centro vaikai. Tai buvo didelė garbė dalyvauti tokioje istorinėje masinėje akcijoje ir papuošti Grigiškes, savo miestą, gražiais medeliais. Viešoji įstaiga „Grijos vaikai“, „Gamta – mūsų namai“.
Konkursai, parodos.
2022-07-25. Piešinių konkursas ,,Mūsų gamta“. 2 val., 20 vaikų. Viešoji įstaiga „Grijos vaikai“, „Gamta – mūsų namai“.
2022-10-01. Piešinių konkursas „Lietuvos paukščiai“. 1 val., 20 vaikų.
2022-10-07. Rudens gėrybių konkursai: ,,Mūsų derlius“. 2 val. 20 vaikų. Vaikai susipažino su daržovėmis, iš jų sukūrė rudeninę deivę.
2022-09-29. Nuotraukų paroda „Gyvybės jėgos iš vandens ir žemės gelmių“. 2 val., 10 vaikų.
2022-09-16. Nuotraukų paroda „Mes gamtoje“. 2 val.10 vaikų.
Projekto veiklos tiesiogiai prisidėjo prie socialinių ir aplinkosauginių problemų sprendimo. Juk galima pasidaryti savo rankomis daug gražių, įdomių, originalių ir reikalingų dalykų iš gamtos medžiagų ir antrinių žaliavų, taip mokant vaikus tausoti turimus daiktus, naudoti juos daug kartų, suteikti nereikalingiems daiktams antrą gyvenimą, rūšiuoti atliekas buityje. Ugdyti aplinkos tvarkymo įgūdžiai, juk sutvarkyta aplinka, kurioje gyvename yra puikus darbas gamtai ir žmonėms, gamta paliekama žiemoti švaroje. Pažintinė veikla motyvuoja vaikus būti atsakingais, rūpintis gamtos gerove. Džiugu, kad projektinė veikla skatino susimąstyti dėl aplinkai draugiškos veiklos, suprasti kokį vandenį vartoti ir ką gali gero gamtai padaryti kiekvienas vaikas, kuo gali prisidėti siekiant pagerinti aplinkos būklę žemėje, kaip apsaugoti mūsų planetą.
Aplinkos apsaugos ir želdinių tvarkymo poskyris