Vilniaus Lazdynų mokykloje: Mokomės gamtoje ir iš gamtos

Vykdydami Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės aplinkosauginio švietimo projektą ,,Mes – gamtos dalis“ 6-7 klasių mokiniai su biologijos vyr. mokytoja Marija Milašiene nusprendė pagaminti barometrus ir lesyklėles iš kankorėžių. Kruopščiai ruoštasi darbui, keletą dienų buvo renkami kankorėžiai (laimė, netoli mokyklos auga daug paprastųjų ir dekoratyvinių pušų bei eglių).

Barometro gamybai prireikė pušies kankorėžio, adatėlės, kartono gabalėlio, rašiklio, plastilino. Darbo metu mokinai buvo padalinti į kelias grupes. Viena grupė ruošė kartoną (reikėjo nupiešti skalę su saule ir debesimis), kiti ruošė kankorėžius (įtvirtino juose adatėles) ir ant plastilino įtvirtino kankorėžį. Barometras paruoštas. Laikant pagamintą barometrą ant palangės bus galima atspėti, koks bus oras šiandien ir rytoj. Dabar kasdien stebime savo pagamintus barometrus ir tikriname, ar jie veikia teisingai. Tuo pačiu mes mokomės iš gamtos: kankorėžis reaguoja į drėgmės pokyčius aplinkoje ir jo sėklažvyniai tai susikleidžia, tai išsiskleidžia.

Lesyklėlės gamybai mokiniai atsinešė įvairių kruopų ir taukų ar sviesto (be druskos!). Pamokos metu mokiniai dirbo grupėmis: vieni rišo prie kankorėžių virvutes, kiti tepė kankorėžius taukais, trečios grupės mokiniai voliojo išteptus taukais kankorėžius į iš anksto paruoštą įvairių kruopų mišinį. Dirbdami klausėmės muzikos, tad visa veikla vyko sparčiau. Savo pagamintas lesyklėles pakabinome lauke. Likusį kruopų mišinį išbarstėme balandžiams ant grindinio.

Mokiniai linksmai praleido laiką ir patobulino savo gamtamokslinę kompetenciją. Pavaduotoja Vida Kisielienė dėkojo vaikams ir mokytojai už išradingumą ir meilę gamtai.

Mylėti reikia mokytis ir mokyti…

Mylėti žolę, žemę, debesį, žvėrį…

Kaip vaikas pamils žmogų,

jei jis niekada nemylėjo pienės ar žiogo?

Kaip vaikas pamils gyvenimą,

jei jis niekada nemylėjo žemės ar debesėlio? (J. Degutytė)

Rūpinkimės mus supančia aplinka!

Parengta pagal biologijos mokytojos M.Milašienės informaciją.

Aplinkos apsaugos skyrius