Svarbi informacija
Vilniaus lopšelio-darželio „Bitutė“ bendruomenė įgyvendino aplinkosauginio švietimo projektą „Atvėrus bičių avilio duris“
2022 metais Vilniaus lopšelio-darželio „Bitutė“ bendruomenė vykdė Vilniaus miesto savivaldybės finansuojamą programos „Savivaldybei pavaldžių įstaigų aplinkosauginis švietimas“ projektą „Atvėrus bičių avilio duris“. Vykdant projekto veiklas įstaigos bendruomenė įsitraukė į miesto bitininkystės skatinimo iniciatyvą, šiuolaikiškai pažvelgė į gerbiamą bitininkystės amatą. Buvo sužadintas bendruomenės noras pažinti bičių šeimos gyvenimą, suvokiant augalo, bitės ir žmogaus neišskiriamą ryšį, padėta suprasti kodėl reikia saugoti bites ir kitus vabzdžius bei visą gamtą. Inovacija – bičių avilių ant įstaigos stogo įrengimas, bičių įkurdinimas ir jų stebėjimas. Projektas įgyvendintas su partneriais – sustiprėjo ir tapo prasmingas bendradarbiavimas su kitomis įstaigomis.
Mokymai, edukacijos, aplinkosauginio ugdymo renginiai
2022-04-20/06-10. Praktiniai bitininkystės mokymai atsakingam už avilių priežiūrą asmeniui – mokytojai Astai Girnienei. Mokymai vyko nuotoliniu būdu, gyvai Urbanbee.lt miesto bityne Kaune ir per Microsoft Teams programėlę. Trukmė – 1,5 mėn, 1 kartą per savaitę, po 1,5 val. Asta Girnienė gilino žinias apie tai, ko reikia norint laikyti bites ir ko reikia norint startuoti su pirmomis savo bičių šeimomis. Buvo aptarta avilių laikymo vieta, kokias bičių šeimas reiktų laikyti ir kokie pirmi darbai laukia naujuose bitynuose. Mokytoja Asta Girnienė tapo miesto bitininkų bendruomenės nare, dalinosi iššūkiais, atradimais, bendravo su profesionaliais Urbanbee.lt bitininkais.
2022-05-15. Nuotolinė paskaita/seminaras įstaigos bendruomenei „Bičių vaidmuo ekosistemoms“ (UAB „Miesto bitininkai“, https://www.urbanbee.lt/ ). Lektorius – UAB “Miesto bitininkai” direktorius Paulius Chockevičius. Trukmė – 1 akademinė val., Zoom programos aplinkoje. Dalyvavo apie 100 bendruomenės narių. Šio seminaro metu lektorius papasakojo apie miesto bitininkystę, bites ir medų. Aptarė, kaip miesto bitininkystė gali išsaugoti gamtą. Dalinosi patarimais, kaip kiekvienas gali prisidėti prie bičių gerovės.
2022-05-15. Aplinkosauginiai praktiniai mokymai darželio bendruomenei „Lauko erdvių želdinimas“ (Interjero želdinimo įmonė „Floralita dizainas“, http://www.floralitadizainas.lt/), interjero apželdinimo floristė Antanina Balsevič. 2 mokymų trukmė – 4 akademinės val. Dalyvavo apie 150 bendruomenės narių. Lektorė įvertino turimą plotą ir dirvą, papasakojo kaip kuriamas apželdinimo projektas ir kaip patiems nusibraižyti paprastą ir suprantamą planą, įvertinant finansinius bei žmogiškuosius išteklius. Buvo suplanuota, kurioje konkrečiai vietoje darželio teritorijoje bus įrengtos žydinčių medingųjų augalų erdvės. Mokymų dalyviai sužinojo apie natūraliųjų ir vaistinių medingųjų augalų galimybes augti miesto teritorijose. Konsultuojantis su floriste, buvo pasodinti medingieji augalai: čiobrelis, agurklė, rasakila, citrininė melisa, šalavijas, raudonėlis, melisa, kalendra, dobilas, šlamutis, jonažolė, levanda, eraičinas melsvasis, ežiuolė, snaputis. Iš projekto lėšų įsigyta dekoratyvinių augalų: čiobrelių, miskantų, viksvų, kemerų, hortenzijų, veigelių, radastų (deucijų), budlėja, sedula ir kt.
2022-05-28. Vaistažolių rinkimas/džiovinimas, jų nauda. 3 praktinės veiklos. Trukmė: 3 val. Dalyviai: 7 darželio grupės (140 vaikų ir 21 mokytojas, ugdytinių šeimos). Ugdytinių tėvai buvo skatinami ir aktyvinami dalyvauti, kaupiant džiovintų arbatžolių atsargas vaikų sveikatinimo valandėlėms. Drauge su tėvais rinkdami vaistažoles, vaikai sužinojo, kuri augalo dalis turi gydomųjų savybių, kokiu vegetacijos laiku galima rinkti vaistažoles, kaip ir kur džiovinti surinktas augalų dalis, kaip jas apdoroti ir kur sandėliuoti. Vaikai surado tinkamą patalpą darželyje, kurioje džiovino surinktas žoles ir kitas augalų dalis. Išdžiovintas vaistažoles rūšiavo ir talpino į darželio siuvėjos pasiūtus lininius maišelius. Paruošė korteles su arbatžolių pavadinimais, skanavo žolelių arbatų.
2022-06-21. Aplinkosauginė/patirtinė pamoka ugdytiniams „Augalų tyrinėtojas“ Šeškinės Ozo kalvų draustinyje. 1 pamoka. Trukmė: 3val. 45 min. Dalyviai: 5 grupių vyresniojo ir priešmokyklinio amžiaus vaikai ir jų mokytojai (100 vaikų ir 15 mokytojų). Ugdytiniai susipažino su netoli darželio esančio Ozo draustinio vietove, aplankė natūralias žydinčias pievas, įgijo žinių ir praktinių įgūdžių apie augalus, kurie auga šioje augimvietėje. Naudodamiesi didaktine medžiaga ir augalų kortelėmis ieškojo žydinčių medingų pievos augalų, fotografavo, atliko užduotis ir užpildė tyrimų/stebėjimų lapus. Stebėjo bites bei kitus vabzdžius, kurie lankosi šioje vietovėje, įgijo stebėjimo ir saugios elgsenos su vabzdžiais, ypač bitėmis, praktinių įgūdžių. Suvokė, kad augalai be bitučių, kaip ir bitės be augalų negali egzistuoti, todėl šis ryšys yra reikšmingas visai EKO sistemai.
2022-06/08. Vaiko ir jo šeimos kūrybinė iniciatyva: „Aš, augalas ir išlikimas – herbariumo kūrimas“. 1 edukacija. Veiklos vykdytojai: visi darželio ugdytiniai su šeimomis. Įstaigos bendruomenė susipažino su „sausojo sodo“ – herbariumo darymo specifika, estetika. Išmoko tinkamai išdžiovinti augalą pagal pateiktus nurodymus (augalo pavadinimas, išdžiovintas augalas su stiebais, žiedais ir lapais, augalo šaknimis, sėkla/vaisius). Domėjosi Vilniuje augančiais žydinčiais medingais augalais, sužinojo, kurie augalai patinka bitėms. Vaiko ir jo šeimos kūrybinė iniciatyva
2022-08-12. Šventinė popietė/kūrybinės dirbtuvės „Bičiulystė su miesto bitute“. Trukmė: 1,5 val. Veiklos dalyviai: UAB „Miesto bitininkai“ https://www.urbanbee.lt/ atstovai, darželio mokytojai, vaikai. Draugiškos ir taikios bukfasto bičių šeimos atkeliavo į Vilniaus lopšelį-darželį „Bitutė“ ir sukėlė jaudinančiai smagų dūzgimą ant darželio stogo. Nurimus bitutėms, vaikai dalyvavo kūrybinėse dirbtuvėse, piešė bitutes ant asfalto, atliko Steam eksperimentus su medumi, rinko akmenukus ir kūrė bičių girdyklas, iš antrinių žaliavų kūrė bitutes ir puošė darželio gėlynus.
2022-09-14. Edukacijos ugdytiniams „Žygis bičių keliu“ metu dalyviai aplankė bityną, sužinojo ir pamatė kaip atrodo bičių nameliai – aviliai, „atidarė“ tikrą bičių avilį, prisilietė prie tikro bičių korio, ragavo bičių produktus, matavosi bitininko „amuniciją“, apžiūrėjo bitininko darbo įrankius, sužinojo jų pavadinimus. Ugdytiniai susipažino su avilio gyventojomis. Sužinojo kaip renkamas nektaras ir kaip atsiranda medus ir kiti gaminiai. Lankėsi šalia įrengtose bičių ganyklose. Ugdytiniai šiuolaikiškai pažino gerbiamą bitininkystės amatą.
2022-09. Aplinkosauginiai bičių judėjimo prie avilio stebėjimai stacionarios video kameros pagalba. Video kameros įrengimas prie avilio. Tiesioginės transliacijos vyko nuolatos. Dalyviai: darželio bendruomenė, l/d „Bitutė“ internetinės svetainės lankytojai. Ant darželio pastato stogo prie avilio įrengta stacionari video kamera tarnauja visuomenės aplinkosauginiam švietimui ir informavimui apie bičių gyvenimą mieste įrengtuose aviliuose. Video kameros pagalba darželio bendruomenė, ugdytiniai ir kiti suinteresuoti asmenys darželio internetinės svetainės puslapyje turi galimybę tiesiogiai stebėti bičių judėjimą ir aktyvumą prie avilių lakų (https://darzelisbitute.lt/miesto-bites/#1661505771066-b430f086-89b8). Aplinkosauginiai bičių judėjimo prie avilio stebėjimai stacionarios video kameros pagalba
2022-10-04. Ugdytinių išvyka į bendruomenės nario, Valstybės įmonės valstybinių miškų urėdijos Miškininkystės skyriaus specialisto, Vilniaus kolegijos jaunųjų ūkininkų miškininkystės lektoriaus Alekso Žebrausko ekologinį šeimos ūkį ir bityną. 1 edukacija. Trukmė – 4 val. Dalyviai – 3 grupių priešmokyklinio amžiaus ugdytiniai ir mokytojai (63 vaikai ir 9 mokytojos).
2022-10-13. Aplinkosauginė pamoka „Nuo žiedelio ant šaukštelio“. 1 renginys. Trukmė: 2 val. Dalyviai: Vilniaus lopšelių-darželių „Ozas“, „Gelvonėlis“ ir „Bitutė“ priešmokyklinių grupių vaikai ir mokytojai. Dalyviai: 100 priešmokyklinio amžiaus vaikų ir 21 mokytoja, renginio svečiai. Vyko patirties sklaida tarp švietimo įstaigų, siekiant dalintis žiniomis, parengta metodine medžiaga ir miesto bitininkystės patirtimi. Ugdytiniai formavosi tinkamas vertybines nuostatas, padedant išsaugoti augalo ir bitutės ryšius gamtoje. Vilniaus lopšelių-darželių „Gelvonėlis“, „Ozas“ ir „Bitutė“ priešmokyklinio amžiaus ugdytiniai dideliame ekrane stebėjo aplinkosauginio švietimo filmuką „Aš prisidedu prie bičių populiacijos išlikimo“, kuris buvo sukurtas remiantis l/d „Bitutė“ patirtimi užsiimant miesto bitininkyste. Vaikai stebėjo filmuotą medžiagą apie tai, kaip gyvena bičių šeimos ant darželio stogo įsikūrusiuose aviliuose, kaip prie avilių pluša darželio bitininkė – mokytoja Asta, kaip bitės renka medų darželio teritorijoje įrengtose ganyklose. Priešmokyklinukai dalyvavo gamtos pamokose, sužinojo bičių sandarą, atliko inžinerinio iššūkio užduotį „Bičių korys“, pasigamino tikro vaško žvakę, pabuvo sekliu darželio bičių ganykloje, suskaičiavo rudenio derlių vaismedžių sodelyje, aplankė darželio lauko klasėje veikiančias draugiškas aplinkai herbariumų ir foto „Gyvybė gėlės žiede“ parodas bei dalyvavo gražiausios parodos nuotraukos rinkimuose. Degustavo kelių rūšių medaus produktus ir vaistažolių arbatas. Sužinojo, iš kokių augalų ir kokiu laikotarpiu surinktas ragaujamas medus ir arbata. Išbandė metodinę priemonę „Bitutė pievoje“ varžydamiesi, kas greičiau sudėlios dėlionę. Darželio svogūninių žydinčių gėlių erdvėje į paruoštas lysveles kiekvienas dalyvis pasodino pavasarį žydinčios gėlės svogūnėlį, siekiant žiedų įvairovės nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens.
2022-10. Atvykstanti į įstaigą edukacija/teatriukas vaikams „Šiuolaikiškas būdas pažinti bites“. Vilniaus vitražinių lėlių teatras „Vaivorykštė“. 10 edukacijų. Trukmė – 0,45 min. kiekvienai grupei. Dalyviai – 10 grupių vaikai ir mokytojai (200 vaikų ir 22 mokytojai). Dalyvaudami pramoginėje veikloje/edukacijoje vaikai teorinę informaciją pritaikė praktiškai per interaktyvius žaidimus, stebėjimus, praktinę/pramoginę veiklą. Lėlių pagalba, vaikai sužinojo apie bičių įvairovę, kurios gyvena mūsų pašonėje ,gaminosi ypatingus „plėviasparnių viešbučius“, žaidė interaktyvius žaidimus išmaniaisiais telefonais, nusikėlė į virtualios realybės pasaulį, tyrinėjo bitės sandarą mikroskopu.
Edukacinių erdvių kūrimas ir naudojimas
2022-05/09. Pakeliamų daržovių lysvių įrengimas medingų, žydinčių daržovių auginimui. 2 lysvės. Trukmė: 3 val. Kasdieninė priežiūra – 15/20 min. Sezoniniai rudens darbai, lysvių paruošimas šaltajam sezonui – 1 val. Dalyviai: 20 vaikų, 15 tėvų, 3 mokytojai. Įstaigos teritorijoje buvo sukurta tvari miesto sodininkystės/daržininkystės aplinka patyriminei vaikų veiklai. Ugdytiniai išbandė ekologišką ir tvarią daržininkystę mieste, gilino žinias apie daržovių ir uogų auginimą nuo sėklos iki vaisiaus. Buvo įrengtos dvi pakeliamos lysvės – 4 aukštų lysvė uogoms ir pakeliamas mini šiltnamiukas. Uogų lysvėje vaikai pasodino žemuogių ir braškių sodinukus, o šiltnamyje – sezonines daržoves ir prieskonius. Šį rudenį pasėti prieskoniai, ridikėliai, žirniai, salotos ir kt. Pirmenybė buvo teikiama augalams, turintiems didelius žiedus, siekiant užtikrinti bitėms mitybos resursus darželio teritorijoje. Mokytojos parengė individualius grafinius stebėjimo lapus/mokomuosius įrankius vaikams žymėti bei tobulinti žinias apie sodininkystę mieste, jos eigą, daržovių ir uogų augimo ciklus ir rezultatus. Lysvių įrengimas
2022-05-24/27. Edukacinės pievos įrengimas. Trukmė: edukacinės vaistinių augalų erdvės įkūrimas: 4 dienos po 2 val. (8val.) Dalyviai: 30 bendruomenės narių. Atokiau nuo gatvės buvo atkurta natūralios laukinės pievos gyvybė, paliekant numatytą plotą nešienaujamą.
2022-05-22/26. Edukacinės erdvės „Bičių ganykla“ įrengimas pasodinant žydinčių nektaringų vaistinių augalų. Trukmė: vaistažolių sodinukų sodinimas – 1 val. Kasdieninė priežiūra – 15/20 min. Dalyviai: 100 darželio ugdytinių ir 10 mokytojų. Buvo pasodinti grupėse užauginti vaistažolių sodinukai, pagamintos nektaringų augalų kortelės bei sukurti stebėjimo lapai, kuriuose vaikai pažymėjo pasodintus augalus, užrašė jų pavadinimus, užfiksavo pasodinimo datą ir kt. Vyko kūrybinės dirbtuvės, skatinant didesnį vaikų susidomėjimą bitute. Ugdytiniai įsipareigojo būti atsakingais už pasodintų augalų priežiūrą. Ugdytiniai įgijo žinių apie augalų gyvavimo ciklą, geriau suvokė gamtos dėsnius, ugdėsi darbinius įgūdžius bei formavo draugiškus gamtai įpročius.
2022-11. Lauko informacinio stendo „Medžių žemėlapis“ įrengimas įstaigos teritorijoje, siekiant atkreipti dėmesį į darželio lauko erdvėse augančius medžius, kurie produkuoja daugiausiai nektaro. Dalyviai: 12 mokytojų, IKT specialistas, pastatų priežiūros darbuotojas. Tai edukacinė priemonė nuolatiniai visuomenės aplinkosauginis švietimo ir informavimo veiklai.
2022-11 . Lauko informacinio interaktyvaus stendo „Bitė“, pažymėto QR kodu įrengimas, talpinant aprašymą apie vieną iš daugiausiai auginamų ir žinomų nuo neatmenamų laikų vabzdžių. Dalyviai: 12 mokytojų, IKT specialistas, pastatų priežiūros darbuotojas. Tai edukacinė priemonė nuolatiniai visuomenės aplinkosauginis švietimo ir informavimo veiklai. Apie bites QR kodas
2022-11 . Informacinio interaktyvaus lauko stendo/knygos „Nektaringų augalų bičių ganykla“ įrengimas. Dalyviai: 12 mokytojų, IKT specialistas, pastatų priežiūros darbuotojas. Tai edukacinė priemonė nuolatiniai visuomenės aplinkosauginis švietimo ir informavimo veiklai.
Konkursai, parodos
2022-05/08. Draugiškas gamtai respublikinis fotografijų konkursas „Gyvybė gėlės žiede“. Trukmė: 2 mėnesiai. Konkursas skirtas gegužės 20 dieną minimai pasaulinei bičių dienai, siekiant atkreipti dėmesį į bičių apdulkintojų mažėjimą pasaulyje. Respublikos l/d „Bitutė“ vaikai, drauge su tėveliais stebėjo bei fotografavo akimirkas, kai bitės renka nektarą iš augalų žiedų. Daugiausiai pagyrų (taškų) surinkęs nuotraukos autorius buvo apdovanotas specialiu prizu – tarptautinius apdovanojimus pelniusia, Piotr Socha ir Wojciech Grajkowski enciklopedija visai šeimai „Bitės“. Konkurso parodos Gyvybė gėlės žiede nuostatai
2022-09/10. Herbariumų paroda spalio mėnesį eksponuojama įstaigos lauko klasėje. 1 paroda. Herbariumą darbų paroda bus eksponuojama rugsėjo – spalio mėn. įstaigos lauko klasėje. Po parodos sukurta herbariumų knyga.
2022-10. Respublikinė fotografijų paroda „Gyvybė gėlės žiede“. Foto nuotraukų paroda veikė spalio mėn. įstaigos lauko klasėje ir subūrė Respublikos lopšelių-darželių „Bitutė“ bendruomenes aplinkosauginei komunikacijai, ekologinių idėjų sklaidai. Parodoje dalyvavo Vilniaus, Panevėžio raj. Naujamiesčio, Druskininkų, Mažeikių, Klaipėdos, Kauno, Jonavos lopšelių-darželių “Bitutė” bendruomenės.. Parodos dalyviai pastebėjo neatskiriamą bitės ir augalų ryšį, gamtoje vykstančius procesus, atkreipė dėmesį į bitės atliekamą darbą. Parodos lankytojai turėjo galimybę pamatyti užfiksuotas gražiausias bičių nektaro rinkimo akimirkas bei balsavimo keliu išrinko įsimintiniausią foto kadrą. Virtualios parodos dalyvių nuotraukos buvo patalpintos Vilniaus lopšelio-darželio „Bitutė“ internetinėje svetainėje ir facebook puslapyje. Visi parodos dalyviai buvo apdovanoti padėkos raštais.
Metodinės medžiagos rengimas
Sudaryta „Pievų tyrinėtojo enciklopedija“ ir dėlionė „Bitutė pievoje“. Pievų tyrinėtojo enciklopedija sudaryta iš 25 pievų augalų kortelių su išsamiu augalo aprašymu, nurodant augalo žydėjimo laiką, medingumą ir naudą vabzdžiams. Sukurtos 90cm skersmens grindų dėlionės „Bitutė“ (2 vnt.). Šių dėlionių detalės yra didelės, atsparios drėgmei, todėl jas įdomu dėlioti ant grindų, kieme ar lauko klasėje. Vienu metu atlikti užduotį gali didelė grupė vaikų. Dėlionės lavina ne tik vaiko kūrybiškumą, bet ir vaiko rankų raumenis, judesių, akių koordinaciją, lavina atmintį bei kalbą, koncentruoja dėmesį ir pratina tartis, pasidalinti ir susitarti bei siekti rezultato drauge. Dėliojant deliones vaikai yra priversti išanalizuoti kiekvieną detalę ir ieškoti jai atitikmens pradiniame piešinyje, kuris yra pateiktas ant dėžutės. Svarbu yra tai, kad projekto metu sukurtos dėlionės padeda vaikams labiau pažinti bitę, analizuoti jos sandarą, spalvą, išvaizdą. Parengti veiklų vaikams gamtoje aprašai:
Projekto veiklų viešinimas, rezultatų sklaida
Lietuvos ryto televizijos žinių portalo reportažas apie miesto bitininkystės skatinimo projektą: https://tv.lrytas.lt/zinios/lietuvos-diena/2022/09/03/news/svietimo-istaigos-ir-imones-vis-dazniau-ant-stogu-irengia-avilius-specialistai-tai-vertina-skirtingai-24451649/?fbclid=IwAR1mZBoEP9k5Mpr47Wh9XBEuCgRAhzkD9IChELUsT3AimHhKDXeGiqrAszU
Straipsnis Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos puslapyje: https://am.lrv.lt/lt/naujienos/vaikai-susidraugauja-su-bitemis-ant-darzeliu-stogu-kyla-aviliai?fbclid=IwAR3swtM54zToo3krOq4WsKXdbe6r7XUx4TGrke2UMPRca6MTbbWeJIoYxXI
Aplinkosauginio švietimo filmukas „Susitikimas su miesto bitininkais“: https://youtu.be/Di_O6rR2uDM
Informacija viešinama įstaigos internetinėje svetainėje skiltyje „Miesto bitės“: https://darzelisbitute.lt/miesto-bites/
Informacija viešinama įstaigos facebook puslapyje: https://www.facebook.com/vilniausbitute
Informacija viešinama Urbanbee miesto bitininkų facebook puslapyje: https://www.facebook.com/urbanbee.lt
Projektą vykdyti padėjo partneriai:
- apželdinimo įmonė „Floralita dizainas“, bendradarbiavimo sritis: praktinių mokymų organizavimas, konsultavimas dėl žaliųjų žydinčių erdvių įkūrimo. Bendruomenės aplinkosauginio raštingumo stiprinimas;
- Lietuvos Aplinkos ministerija, bendradarbiavimo sritis: miesto bitininkystės iniciavimas, bendradarbiavimas vykdant aplinkosauginį miesto bitininkystės projektą;
- miesto bitininkystės skatinimo įmonė -– UAB „Miesto bitininkai“, Urbanbee.lt, bendradarbiavimo sritis: bendruomenės švietimas, stiprinant žmogaus atsakomybę už gamtoje vykstančius pokyčius. Miesto bitininkystės mokymai, dalijimasis patirtimi bei pagalba prižiūrint avilius ir bites.
- vaikų edukatoriai – Vitražinių lėlių teatras „Vaivorykštė“, bendradarbiavimo sritis: vaikų švietimas aplinkosauginėmis temomis per interaktyvias veiklas, pramogas ir patirtis.
- UAB „Sivis“, bendradarbiavimo sritis: partnerystė kuriant, modeliuojant ir gaminant reklaminius informacinius stendus, diplomus, lipdukus su įstaigos logotipais.
- bendruomenės nario, Valstybės įmonės valstybinių miškų urėdijos Miškininkystės skyriaus specialisto, Vilniaus kolegijos jaunųjų ūkininkų miškininkystės lektoriaus Alekso Žebrausko ekologinis šeimos ūkis ir bitynas, bendradarbiavimo sritis: bendruomeniškumo puoselėjimas, dalijimasis gerąja bitininkystės patirtimi, lankantis šeimos bityne ir ekologiniame ūkyje, vaikų gamtosauginis švietimas per edukacinę veiklą.
- Kauno, Mažeikių, Jonavos, Druskininkų, Klaipėdos, Panevėžio raj. Naujamiesčio „Bitutės“ darželiai, bendradarbiavimo sritis: „Bitutės“ darželių bendruomenės telkimas, įgyvendinant su vabzdžiu – bite susijusius gamtosauginius projektus, veiklas ir parodas.
- Vilniaus Šeškinės rajone kaimynystėje įsikūrę lopšeliai-darželiai „Ozas“, „Gelvonėlis“, bendradarbiavimo sritis: ikimokyklinių įstaigų bendradarbiavimas per patirties sklaidą, vykdant aplinkosaugines veiklas, dalijantis patirtimi, gerinant ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo kokybę ir gamtosauginį bendruomenių raštingumą.
Projekto metu bendruomenė daugiau sužinojo apie miesto bitininkystę, labiau pažino bičių šeimos gyvenimą ir stiprino aplinkosauginį sąmoningumą.
Buvo atkreiptas bendruomenės dėmesys į tai, kad bitės yra unikaliausia ir nepakeičiama gyvūnų rūšis mūsų planetoje ir jų netektis būtų pražūtinga žmonijai. Unikalus bičių ir žydinčių augalų ryšys yra bene plačiausias, harmoningiausias bei vienas nuo kito neatskiriamas santykis žemėje. Beveik 100 milijonų metų trukusį tarpusavio bendradarbiavimą liudija gausi rūšių įvairovė, negana to, šis ypatingas augalų ir bičių bendradarbiavimas paskatino ir žmonijos klestėjimą žemėje.
Mieste gyvenantys vaikai dažnai turi menkas žinias apie augalus, todėl projekto veiklos, susijusios su žaliųjų erdvių kūrimu ir priežiūra leido vaikams išbandyti daržininkystę artimiausioje aplinkoje, stebėti augalų vystymosi ciklus, plėsti žodyną bei sužinoti apie vertingas augalų savybes. Mokydamiesi lauko klasėse, tyrinėdami augalus ir vabzdžius šalia darželio esančiame Ozo draustinyje ugdytiniai patyrė netradicinių pamokų įvairovę, o mokytojai išbandė veiklų pritaikomumo galimybes ne tik grupės aplinkoje.
Pasibaigus projektui, bendruomenės nariai ir kiti suinteresuoti asmenys nuolatos turės galimybę ir toliau stebėti gyvą transliaciją ir video reportažus darželio internetinėje svetainėje apie miesto bitininkystės patirtį ir itin įtraukiantį bičių gyvenimą įrengtuose aviliuose ant „Bitutės“ pastato stogo. Tai bus puiki platforma skleisti visuomenei informaciją apie gamtosauginę problemą – bičių populiacijų nykimą ir su tuo susijusius padarinius planetai ir žmonijai.
Vyks pasidalijimas gerąja miesto bitininkystės patirtimi bei sėkmingais aplinkosauginio ugdymo pavyzdžiais su visuomene ir švietimo įstaigomis. Tikime, kad mūsų įstaiga
taps bičių išsaugojimo misionieriais ir aktyviais miesto bitininkystės judėjimo dalyviais. Tapę miesto bitininkystės pradininkais, savo pavyzdžiu įkvėpsime kitas švietimo įstaigas bičiuliautis ir priimti bičių šeimas ant savo įstaigų pastatų stogų. Remiantis „Bitutės“ patirtimi sukurtas ir įvairiuose media kanaluose patalpintas aplinkosauginis švietimo filmukas „Aš prisidedu prie bičių populiacijos išlikimo“, atkreips visuomenės dėmesį į urbanistinės bitininkystės svarbą, išsaugant vieną svarbiausių gyvūnų Lietuvos ekosistemose.
Projekto metu parengtas turinys po projekto nebus pašalintas iš internetinių kanalų ir suinteresuoti asmenys visuomet turės galimybę jį pasiekti ir juo pasinaudoti.
Žaliosios erdvės, pažintinės erdvės su medingais augalais atliks ilgalaikę edukacinę naudą vaikų gamtamokslinei patirčiai įgyti ir sudarys palankias sąlygas aplinkosauginio turinio veiklų planavimui/vykdymui su ugdytiniais, bendruomene ir partneriais.
Vyks nuolatinis visuomenės aplinkosauginis švietimas ir informavimas per darželio teritorijoje įrengtus informacinius stendus su QR kodais, kuriuose bus talpinama išsami informacija apie įstaigoje augančius medingus augalus, medžius ir ypatingą vabzdį – bitę.
Bendruomenėje pamažu stiprės supratimas, kad vabzdžiai, tame tarpe ir bitės, kuriuos matome savo aplinkoje ir kurie mums neatrodo tiesiogiai prisidedantys prie mūsų gyvenimo, iš tikrųjų turi savo ekosistemines funkcijas ir juos reikia ne naikinti, o saugoti.
Projekto metu sudaryta „Pievų tyrinėtojo enciklopedija“ ir dėlionė „Bitutė pievoje“ bus dalinamoji metodinė priemonė ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų aplinkosauginėms veikloms.
Tai skatins tolesnį ilgalaikį bendradarbiavimą su Lietuvos ir kitų šalių aplinkosauginėmis organizacijomis, vienodu ugdymo įstaigos pavadinimu susigiminiavusiais miestais, plėtos ryšius, padės perimti geriausią patirtį bei prisidėti prie Vilniaus Šeškinės mikrorajono gražinimo.
Aplinkos apsaugos ir želdinių tvarkymo poskyris