Svarbi informacija
Vilniaus lopšelio-darželio „Coliukė“ bendruomenė 2023 metais įgyvendino aplinkosauginį projektą „Geri darbai Žemei: aplinkosauga ir ekologija patiems mažiausiems“
Vilniaus lopšelio-darželio „Coliukė“ bendruomenė didelį dėmesį skiria vaikų gamtamoksliniam ugdymui, tuo tikslu kuriama ugdanti aplinka, edukacinės erdvės, įgyvendinami „mokymosi be sienų“ uždaviniai. 2022 metais įstaiga Nacionaliniame mokyklų edukacinių erdvių konkurse pripažinta viena iš geriausiai kuriančių ir naudojančių edukacines erdves mokyklų šalyje. Įstaigoje įgyvendinamos tvarumo idėjos, ugdymo veiklos planuojamos atsižvelgdami į ekologijos sampratą, aplinkosauginio projekto vykdymas paskatino visas veiklas planuoti dar atsakingiau. Darželio bendruomenė įtraukta į gamtovaizdžio formavimo edukacijas, švarinimo akcijas bei kitas projekto veiklas. Vykdant Vilniaus miesto savivaldybės finansuojamą visuomenės aplinkosauginio švietimo projektą „Geri darbai Žemei: aplinkosauga ir ekologija patiems mažiausiems“ per praktinę veiklą gamtoje projekto dalyviai įgijo aplinkos tyrinėjimo, saugojimo įgūdžius, vaikams buvo suteikta žinių ir informacijos apie Žemės planetą, skatinta aplinkos saugojimo motyvacija. Vaikai išmoko kurti, mokytis gamtoje ir iš gamtos, taupyti ir tausoti gamtos išteklius, jos nežalojant ir neniokojant. Projekto veiklų dėka pagerėjo ugdytinių ir mokyklos bendruomenės gamtamokslinis bei aplinkosauginis raštingumas, buvo puoselėjama meilė ir pagarba gamtai.
Organizuotos pamokos gamtos pažinimo ir saugojimo tema. Vienoje pamokėlėje dalyvavo apie 15 vaikų. Iš viso pamokas vedė 14 pedagogų, įvyko 68 pamokos. Taip pat vyko ilgalaikiai projektai, susiję su gamtos pažinimu bei aplinkosauga. Vaikai susidomėję dalyvavo pamokėlėse, įgijo daug reikalingų žinių, gamtos tyrimo įgūdžių, ugdėsi visas reikiamas kompetencijas.
2023-06-09. Vilniaus savivaldybės visuomenės aplinkosaugino švietimo projekto gamtos pažinimo ir saugojimo pamokos pradėtos atvira pamoka po atviru dangumi. Dalyviai nukeliavo į kvepiančią kiaulpienių pievą bei visomis juslėmis tyrinėjo šią puošniausią ir ryškiausią pavasario pievų karalienę. Vaikai stebėjo, tyrinėjo, lygino, išmoko, sužinojo kaip iš kiaulpienės sėklos su parašiuto pavidalo skristuku užauga gražuolė kiaulpienė, patirtus įspūdžius išreiškė tapydami bei rinkdami herbariumus, sužinojo, kad kiaulpienės žiedai susitelkę į žiedyną graižą, kodėl jas taip mėgsta lankyti bitės ir kiti gyviai bei kuo naudinga kiaulpienė žmonėms (vaistažolė, maistui naudojimas, kiaulpienių medus, kava ir kt.).
2023-09-19. Pamokos „Skaičiai ir formos gamtos apsuptyje“. Tyrinėdami gamtą vaikai ieškojo formų, tapatino jas su turimais pavyzdžiais. Šios pamokos metu vaikai buvo skatinami apsižvalgyti aplinkui, tyrinėti, pastebėti, atskirti. Tikslas – gamtos tyrinėjimo metu ugdyti pažinimo kompetenciją, ieškoti matematikos pavyzdžių gamtoje.
2023-07-04. Pamoka „Gėlytė ir drugelis“. Patys mažiausieji darželio ugdytiniai tyrinėjo gėlytes ir drugelius, kurie nebijo atskristi į darželio lauko terasas. Kartu su mokytojomis vaikai stebėjo kokiomis gražiomis spalvomis ir raštais yra išmarginti drugeliai. Gėlytės yra labai panašios savo spalvingais žiedeliais su drugeliais ar ne? Daug klausimų ir atsakymų galima surasti gamtoje.
2023-09-01-2023-11-03. Projekto „Mes visi gamtos vaikai“ pamokėlės. Iki lapkričio mėnesio įvyko 24 pamokėlės gamtos pažinimo tematika.
2023-09-17. Gamtos pažinimo edukacija „Gamtos pažinimas ir saugus elgesys miške“.
Ekskursijos gamtoje. 2023-04/11. Dalyvavo 70 ugdytinių, 6 pedagogai, įvyko 5 ekskursijos.
2023-04-17. „Bitučių“ grupės vaikai aplankė Kučkuriškių piliakalnį, įsikūrusį ant Barsukynės kalno. Vaikai tyrinėjo senovės istoriją, tyrinėjo šalia esančios girios medžius, rinko augalus. Ant pačio piliakalnio vaikai kartu su mokytojomis žaidė judriuosius žaidimus, vaidino karalių ir karalienę, įsivaizdavo kaip senovėje ant kalno gyveno žmonės. Ant piliakalnio yra įrengtas akmenų su ženklais parkas. Ekskursijoje dalyvavo 22 vaikai, dvi mokytojos.
2023-08-29. Vasaros pabaigoje „Boružėlių“ grupės ugdytiniai kartu su mokytojomis lankėsi Vilnelės parko teritorijoje, kur klausėsi įdomaus pasakojimo apie medžius. Parko teritorijoje yra daugybė medžių, kuriuos vaikais bandė atpažinti, įsiminti ir atskirti. Po edukacijos vaikai, žaidė slėpynių ir slapstėsi po medžiais. Puikus laikas gamtoje padėjo dar labiau pažinti visai šalia esančius gamtos lobynus. Ekskursijoje dalyvavo 12 vaikų ir dvi mokytojos.
2023-09-07. Vasariškai šiltą rudenį „Vabaliukų“ ir „Nykštukų“ grupių ugdytiniai kartu su mokytojomis lankėsi Kairėnų botanikos sode, kur aplankė daug gamtos kampelių. Vaikai turėjo puikią progą pajusti gamtos grožį, tyrinėti dar gražiai žydinčias gėles, pažinti gamtos pasaulį visai šalia miesto. Vėliau, besiklausant Vivaldžio muzikos, piešė ir bandė pavaizduoti regėtus vaizdinius. Ekskursijoje dalyvavo 34 vaikai, dvi mokytojos, dvi mokytojos padėjėjos.
2023–10-03. Priešmokyklinio ugdymo vaikai vyko į Nacionalinį lankytojų centrą, kur dalyvavo edukacijoje „Pažink saugomas Lietuvos teritorijas“. Edukacija vyko modernioje interaktyvioje Nacionalinio lankytojų centro ekspozicijoje. Tai tarsi simboliniai vartai į Lietuvos nacionalinius ir regioninius parkus, draustinius ir rezervatus. Vaikai „keliavo gamtos ratu“, sužinojo, kiek Lietuvoje yra saugomų teritorijų, kam jos įsteigtos ir kokia jų išskirtinė vertė, išmoko skirti paukščių balsus, pažinti sparnuočius. Sužinojo, kas didžiausią savo gyvenimo dalį pramiega. Vaikai turėjo galimybę smėlio dėžėje patirti ugnikalnio išsiveržimą, pajausti vėją, vandenį, pamatyti įvairių žemės paviršių reljefą.
2023-10-26. Ekskursija į sulčių spaudyklą. „Nykštukų“ grupės edukacinė išvyka į modernią sulčių spaudyklą „Sulčių gija“. Vaikai pamatė kaip obuolių maišas tampa gardžiomis ir sveikomis be pridėtinio cukraus sultimis. Išvykos metu patirti įspūdžiai tyrinėjant sudėtingus presus, pakavimo aparatus persikėlė į vaikų pokalbius bei žaidimus! Gamta – visapusiško tobulėjimo neišsenkantis šaltinis ir stimulas. Įvairūs tyrimai liudija, kad būdami gamtoje vaikai patiria įspūdžius, kurie tiesiogiai įtakoja jų emocinę, pažintinę, socialinę ir psichologinę raidą. Vykdant aplinkosauginį projektą į veiklų planą įtrauktos ekskursijos gamtoje, kurios vyko pavasarį, vasarą ir rudenį. Ekskursijų vietos parenkamos neatsitiktinai, o atsižvelgiant į tai, kad vaikai apsilankytų vis naujoje vietoje, pažintų naujus gamtos lobius, susidurtų su netikėtomis situacijomis, pamatytų kuo daugiau vaizdingų reginių. Džiugu, kad įstaiga yra gražioje Pavilnių regioninio parko kaimyninėje vietovėje.
Edukacinių erdvių kūrimas. 2 biologinės įvairovės lysvių „Sveikas dirvožemis – sveikas derlius“ įrengimas. Dekoratyvinių augalų lysvė (gėlynas). Lysvių įrengimo darbai ir augalų augimo stebėjimas vyko nuo 2023-05 iki 2023-11.
2023-05-04. Nuo gegužės mėnesio esamos edukacinės erdvės, remiantis projekto veiklų planu, papildytos nauja edukacijos vieta – biologinės įvairovės lysve „Sveikas dirvožemis – sveikas derlius“. Edukacinė erdvė buvo padalinta į tris sritis: vienoje augalai pasodinti į šiaudų kitkas, natūralią ir neįprastą augalams vietą. Stebėta kaip pavyks pasodintiems augalams sudygti, kaip jie augs, kokių vaisių mums padovanos. Vaikai nuolat stebėjo šį procesą ir lygino su moliūgais pasodintais kitoje vietoje. Šis edukacinis veiksmas vyko iki pat rudens, o vaikai pastebėjo, kad šiaudų kitkose pasodinti moliūgai yra daug mažesni. Džiugu, kad sugebėta tvariai panaudoti šiaudus, kurie buvo įsigyti žaidimų aikštelėms ir kurie jau buvo pradėję pūti.
2023-05-16. Antra biologinė lysvė buvo įkurta senajame įstaigos darže. Vykdant projektą įsigyta naujų augalų ir prieskonių, kurie pasodinti lysvėse (čiobreliai, šalavijai, prieskoninės žolelės, naujos pomidorų veislės).
2023-10-13. Įrengta dar viena nauja edukacinė erdvė – biologinė įvairių dekoratyvinių augalų lysvė šalia darželio teritorijos. Pasodinta per 20 augalų. Edukacinę lysvę padėjo įrengti kraštovaizdžio specialistė. Šiai lysvei įrengti naudoti jau turimi augalai, o taip pat įsigyta naujų, dar vaikams nematytų augalų. Pasodinus augalus, naudotas mulčias. Įrengiant šią lysvę, svarbiausias tikslas buvo tas, kad ateityje vaikai galėtų matyti, pažinti ir tyrinėti naujus augalus, vyktų įvairūs edukaciniai renginiai. Natūralus dirvožemis reikalauja minimalios priežiūros ir išlaidų. Toliau erdvę kurs mokytojos kartu su vaikais. Natūralios lysvės įrengimas leis vaikams susipažinti su natūralios dirvos savybėmis, vaikai stebės ir tyrinės ten augančius augalus, tirs dirvožemio savybes, supras natūralaus dirvožemio naudą, kompostavimo svarbą, o įrengta ekologinė biologinės įvairovės lysvė pagal principą „sveikas dirvožemis, sveikas ir gražus augalas“, supažindins su augalų draugyste ir pagalba vieni kitiems bei džiugins visą bendruomenę. Edukacinėje erdvėje vyko praktinė edukacija-seminaras visai bendruomenei, dalyvavo 20 vaikų, 12 mokytojų, 3 administracijos atstovai.
2023-05-25. STEAM edukacinės erdvės „Žalioji mokykla“ įrengimas. STEAM edukacinės erdvės „Žalioji mokykla“ atidarymas. Buvo surengtas iškilmingas Žaliosios mokyklos atidarymas visai bendruomenei. Į šventę buvo sukviesti tėveliai, kurie turėjo galimybę kartu su savo vaikais patirti vėl ką reiškia nerūpestinga vaikystė ir patirti pažinimo džiaugsmą. Vaikai kartu su tėveliais lankėsi keturiose mokyklos klasėse (erdvėse): gamtos, sporto, meno ir pažinimo. Kiekvienoje klasėse kartu su mokytojomis visi kartu išmoko daug naujų dalykų. Mokyklos lauko erdvėse įrengta vasaros mokykla, siekiant vasaros metu (ir ne tik) ugdymą perkelti į lauką. Vasaros mokykloje buvo įrengtos keturios klasės, kuriose vaikai atliko įvairius bandymus su gamtinėmis medžiagomis, stebėjo vabalų pasaulį, atliko bandymus su trimis „stichijomis“ vanduo, oras, žemė. Ugdymo priemonės šioje mokykloje buvo tik gamtinės kilmės arba pagamintos iš antrinių žaliavų. Vaikai, atlikdami įvairius eksperimentus gilino savo patiriminio ugdymo žinias, taikė įgytas žinias praktikoje. Žaliojoje mokykloje veiklų vykdymas vyko 2023-06/08. Dalyvavo 80 darželio ugdytinių, įvyko 24 užsiėmimai, parengta 10 užsiėmimų pavyzdinių veiklų aprašymų. Taigi, visą vasarą vyko pamokos įkurtoje „Žaliojoje mokykloje“. Vaikai tyrinėjo gamtos pasaulį, piešė, spalvino, kūrė, naudojant gamtinius išteklius. Taip pat dauguma temų buvo susijusios su gamtosauga.
2023-10-26. Kraštovaizdžio formavimo praktinė edukacija-seminaras Vilniaus l-d „Coliukė“ bendruomenei. Dalyvavo 12 mokytojų, 4 pagalbos specialistai, 3 administracijos atstovai, 20 tėvų bendruomenės narių. Seminarą parengė MB „Garden TEAM 360“, lektorė Inga Žalienė. Praktinio seminaro metu apžiūrėjome darželio žaliąsias erdves, įvertinome jų išsidėstymą pagal pasaulio kryptis, analizavome kraštovaizdį, analizavome dirvožemį, susipažinome kas yra kraštovaizdžio vertybės ir kaip jas saugoti. Aptarėme pagrindines augalų savybes bei vystymosi dėsningumus. Išmokome, į kokius aspektus atsižvelgti, apželdinant kalvotas vietas, įvertinant augalų augimo sąlygas bei priežiūros technologijas. Seminaro metu išmokome surasti bei perteikti kompozicinio sumanymo idėją, taip pat jos įgyvendinimo žingsnius.
2023-10-17. Dalyvavimas partnerių rengiamoje edukacinėje veikloje-viktorinoje „Kas ošia Vilniaus miškuose ir parkuose“ . Dalyvavo 15 PU ugdytinių ir 3 mokytojos. Projektinės veiklos-viktorinos tikslas – plėsti vaikų žinias apie gamtosaugą ir ekologiją bei ugdyti ekologines ir aplinkosaugines vertybines nuostatas, būti draugišku gamtai. Įstaigos priešmokyklinio ugdymo vaikai apsilankė Vilniaus lopšelyje-darželyje „Saulėtekis“, kur edukacinės veiklos metu pasinėrė į gamtos pasaulį, sužinojo daug įdomių paslapčių apie mus supančius medžius, susipažino su kiekvieno medžio gyvenimo subtilybėmis, išmoko jų pavadinimus.
2023-10-13. Kraštovaizdžio dizainerio konsultacija įstaigos bendruomenei. Konsultaciją parengė MB „Garden TEAM 360“. Konsultaciją vedė Inga Žalienė. Dalyvavo 50 žmonių. Konsultacijos metu buvo projektuojamos trys darželio žaliosios erdvės: Ekologinio dirvožemio lysvė, pakeltos lysvės principu įrengiamas gėlynas bei natūrali pieva. Konsultacijos metu aptarta šių erdvių įrengimo galimybės, augalų parinkimas, komponavimas, mažosios architektūros įterpimo galimybės. Konsultacijos metu suformuoti želdynai, parinkti ir pasodinti bei pasėti augalai.
Žygiai „Gamtos lobiai regioninio parko takais“. Įvyko 3 žygiai, dalyvavo 80 bendruomenės narių.
Žygiavimas pėsčiomis – pati smagiausia ir sveikiausia veikla, kurios metu galima daug ką nuveikti. Žygiai dažnai vyksta visų mokslo metų eigoje, o vykdant aplinkosauginį projektą žygius nutarėme nukreipti ekologijos, aplinkosaugos ir gamtos puoselėjimo ir istorijos pažinimo kryptimi. Tam labai tinkamas yra Pavilnių regioninis parkas.
2023-09-21. Žygis į Rokantiškių piliavietę. „Bitučių“ grupės ugdytiniai suorganizavo žygį į Rokantiškių piliavietę. Žygio metu dalyvavo ir kai kurie ugdytinių tėveliai. Vaikai tyrinėjo gamtą, atrado joje pačių gražiausių, netikėčiausių vietų. Visi drauge įveikė 4 km. Žygį pėsčiomis, lipo į statų šlaitą, grožėjosi nuostabiais vaizdais. Žygio metu vaikai turėjo atlikti ir keletą užduočių: surasti kortelėse pavaizduotus augalus, apkabinti medį ir surasti pasislėpusį draugą. Vaikai sužinojo, kad kadaise šioje vietoje stovėjo pilis, o joje gyveno istorinės asmenybės. Žygyje dalyvavo 18 vaikų, dvi mokytojos ir 5 tėveliai.
2023-09-17. Žygis į Pučkorių atodangą kartu su gamtos mokytoja. „Vabaliukų“ grupės vaikai kartu su mokytojomis vyko į Pučkorių atodangą, kur gamtos mokytoja supažindino vaikus su mus supančia gamta. Mažieji smalsučiai stebėjo medžius, augalus, klausėsi paukščių čiulbėjimo, mokėsi atpažinti augalus pagal jų vaisius. Visi turėjo galimybę pačiupinėti bebro dantis, elnio ir stirnino ragus. Pati smagiausia pamokos dalis buvo stovyklavimas su pačių pastatyta palapine bei „netikru“ laužu. Šio žygio metu vaikai mokėsi patys įveikti natūralias kliūtis, paruošti sau užkandžių ir kaip tikri žygeiviai orientuotis miške. Iš viso žygyje dalyvavo 29 asmenys.
2023-06-28. „Coliukės“ vaikai susiruošė į žygį, kurio metu aplankė visai netoliese gyvenančias alpakas. Pasirodo, alpakos – kupranugarinių šeimos žinduoliai, iš kurių vilnos gaminamas tvariausias audinys pasaulyje. Kadangi jų vilna yra net šešis kartus šiltesnė už avių, šiandien alpakoms buvo itin karšta ir jos slėpėsi pavėsyje kartu su savo bičiuliu dekoratyviniu paršiuku. Žygyje dalyvavo 4 grupių ugdytiniai, mokytojos bei padėjėjos. Iš viso dalyvavo 26 asmenys.
2023-04-21. Aplinkos švarinimo akcija „Nešiukšlink prie Vilnelės“. Vilniaus lopšelis-darželis „Coliukė“ surengė akciją darželio bendruomenei „Nešiukšlink prie Vilnelės“. Balandžio 21 d. „Vabaliukų“ grupės bendruomenė gerus darbus žemei papildė vaduodami ją nuo šiukšlių, o muzikos mokytojas Martynas sukūrė motyvuojantį ir veikti, vardan Žemės, kviečiantį klipą. Akcijoje dalyvavo 16 ugdytinių, 20 tėvelių, 2 ikimokyklinio ugdymo mokytojai bei administracijos atstovas. Džiugu, kad į akciją aktyviai įsijungė ugdytinių tėveliai, rinko užsigulėjusias šiukšles, vadavo upės krantinę nuo plastiko, stiklo, maišelių, taip savo pavyzdžiu įkvėpdami vaikus ir toliau tęsti gamtos švarinimo darbus. Akcijos metu pririnkta net 4 dideli maišai atliekų bei šiukšlių. Po tokio sunkaus ir naudingo darbo ypatingai smagu buvo pasivaišinti arbatos puodeliu ir aptarti akcijos rezultatus, pakalbėti apie aplinkos saugojimo svarbą.
2023-10-23,27. Edukacinis naratyvinis veiksmas „Ekonykštuko nuotykiai“. Vienas iš svarbiausių šių dienų ugdymo įstaigų uždavinių – ugdyti atsakingą, mąstantį žmogų, gebantį nešti atsakomybę už aplinką. Mažieji darželių ugdytiniai dalyvaudami panašaus pobūdžio akcijose samprotauja apie atsakingą ir saugų elgesį gamtoje, pastebi akivaizdžius žmogaus teigiamo ir neigiamo elgesio gamtoje pavyzdžius, tyrinėdami artimiausią aplinką aiškinasi, kas yra gamtos ištekliai, mokosi juos tausoti, rūšiuoti panaudotų medžiagų atliekas. Ekonykštuko nuotykiai – tai Klimato savaitės renginys, naratyvinė – edukacinė veikla, kuri vyko lopšelio-darželio „Coliukė“ vidaus ir lauko erdvėse. Ekonykštukas visą savaitę lankė kiekvienos grupės ugdytinius ir jiems pasakojo įdomių dalykų apie atsinaujinančią energiją, mokė kaip reikia rūšiuoti šiukšles, supažindino su medžių įtaka mūsų planetai.
2023-06-01 iki 2023-08-31. Respublikinis aplinkosauginio švietimo projektas „Menas be balto popieriaus“. Virtualus respublikinis ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų aplinkosauginio švietimo projektas, dalyvavo 31 įstaiga, daugiau nei 200 vaikų ir 45 pedagogai. Mokytojai su vaikais dalinosi patirtimis apie tai, kaip galima kurti ir ugdyti vaikų kompetencijas ugdymo veiklose nenaudojant balto popieriaus, o tik gamtines medžiagas arba antrinio panaudojimo medžiagas. Džiaugiamės aktyviu dalyvavimu bei dalyvių kūrybiškumu. Šiuo projektu siekėme pakeisti įsisenėjusias nuostatas, kad piešti galima tik ant balto popieriaus, taip skatinat tvarumą, o taip pat norėjome, kad projekto veiklos žadintų vaikų kūrybiškumą, formuojant jų ekologinę savimonę, plėtotų bendradarbiavimą tarp ikimokyklinių ir priešmokyklinių ugdymo įstaigų, skatintų bendruomenių atsakomybės jausmą rūpinantis aplinka. Menas be balto popieriaus (2)
2023-11-22. Projekto rezultatų apibendrinimo ir sklaidos konferencija „Geri darbai Žemei: aplinkosauga ir ekologija patiems mažiausiems“. Konferencijos tikslas – skatinti ugdymo įstaigų bendruomenes dalintis aplinkosauginio ugdymo idėjomis bei metodais, bendradarbiauti, kuriant metodines edukacines priemones, skirtas gamtamoksliniam švietimui plėtoti. Konferencijoje buvo nagrinėjama aplinkos apsaugos, klimato krizės problemos, aplinkosauginio švietimo metodai, žaliųjų edukacinių erdvių kūrimo ir naudojimo aspektai. Konferencijos partneriai – Naujosios Vilnios kultūros centras, Vilniaus lopšelis-darželis „Saulėtekis“, Vilniaus miesto savivaldybės Miesto aplinkos skyrius ir Žaliosios politikos institutas. Dalyvavo 41 dalyvis, iš kurių 6 pranešimų rengėjai, 16 mugės-mainų dalyvių. Aplinkosauginė konf.11.22
Sukurtas muzikinis vaizdo klipas „Saugosi gamtą – saugosi Tėvynę!“: https://www.youtube.com/watch?v=u7ASN-joW2g
Parengta elektroninė knyga:
Vykdant projektą organizuotos 68 gamtos pažinimo ir saugojimo pamokos, 24 edukacijos „Žaliojoje mokykloje“, 8 ekskursijos, žygiai į gamtą, įrengtos 4 edukacinės erdvės, organizuoti 6 aplinkosauginiai renginiai, aplinkos tvarkymo talka, konferencija, parengta metodinė medžiaga veikloms gamtoje.
Aplinkosauga ir ekologija yra prioritetinės įstaigos ugdymo sritys bei atitinka ugdymo proceso organizavimo gaires. Projekto partneriai: Vilniaus miesto ikimokyklinių įstaigų metodinis ratelis „Vilnis“, Vilniaus miesto lopšelis-darželis „Saulėtekis“, N. Vilnios kultūros centras. Projekto dėka įsigyta ergonomiškų vaikiškų darbo sode ir darže įrankių. Darželio bendruomenė įsitraukė į veiklas ir gavo žinių apie aplinkos, reljefo vertinimą bei tinkamą augalų asortimento parinkimą. Įgyvendintas sveiko dirvožemio be pridėtinių trąšų erdvės įrengimas. Pagražinta darželio aplinka originaliais gėlynais. Sukurta daug naujų bendradarbiavimo ryšių su šalies ikimokyklinėmis įstaigomis (ypač vykdant projektą „Menas be balto popieriaus“), sustiprėjo aplinkosauginė komunikacija.
Visos projekto veiklos viešinamos internetinėje svetainėje www.coliuke.vilnius.lm.lt bei FB paskyroje. Darželio mokytojos dalinosi patirtimi projekto sklaidos konferencijoje 2023-11-22 „Geri darbai Žemei“, pranešimas „Nuotykiai Žaliojoje mokykloje“, organizavo gamtos dovanų bei akmenukų dekoravimo dirbtuves, kurios sulaukė didelio dalyvių susidomėjimo.
Apie konkurso veiklas viešinta EDU Vilnius internetinėje svetainėje: https://bit.ly/3G4npe7 (straipsnis „Laukas yra neapsakomas gėris“).
Aplinkos apsaugos programų ir želdinių tvarkymo poskyris