Vilniaus lopšelio-darželio „Gluosnis“ bendruomenė kuria edukacines erdves

Vilniaus lopšelio-darželio „Gluosnis“ bendruomenė 2023 metais vykdo Vilniaus miesto savivaldybės finansuojamą aplinkosauginio švietimo projektą „Vaikas – gamtos draugas“. Viena iš prioritetinių veiklų – žaliųjų edukacinių erdvių kūrimas ir naudojimas. Vykdant projektą sukurtas kvapusis labirintas, įsigyta gamtos tyrimo priemonių, organizuota eilė renginių. Įstaigos kieme auga gluosniai (juk darželio pavadinimas – „Gluosnis“!), vidaus patalpose gluosnio motyvas labai dažnas.

Daug dėmesio skiriama medžių pažinimui. Vaikai tyrinėja medžių sandarą, susipažįsta su jų lapais, žiedais, vaisiais, aptaria medžių savybes, reikšmę gamtai ir žmogui, savo pastebėjimus vaizduoja piešiniuose ar kūrybiniuose darbeliuose.

Viena iš nagrinėtų temų – „Miškas“. Vaikai stebėjo miško gyvenimą, aiškinosi kas miške gyvena ir auga, kokia miško reikšmė, kaip reikia elgtis miške, iš gamtinės medžiagos ir antrinių žaliavų, kartu su pedagogais ir tėveliais, kūrė miško ar jų gyventojų maketus. Ypač daug sukurta įvairiausių grybų maketų.

Vaikai mėgsta pasakas. Joms skirti stendai.

Grupėse vaikai augina augalus ir net kai kuriuos gyvūnus. Mieli prisiminimai kai augino viščiukus, kaip smagu būdavo kai viščiukai pasklisdavo po visą grupę! Auginamos ir gyvalazdės. Dabar vaikai atsakingai augina afrikines sraiges ir didžiulius tarakonus. Ant palangės auga ananasai (išauginti iš parduotuvėje pirkto ananaso skrotelės), laukiama kada jie pradės derėti. Auginamas ir pats nereikliausias augalas – tilandsija, kuriai augti nereikia dirvos ar kito specialaus substrato. Tilandsijos epifitiniai augalai, augantys ant medžių, uolų ar kitų atramų, mėgsta apipurškimą šiltu vandeniu.

Šiais metais geras moliūgų derlius. Daug jų, didelių ir mažų, eksponuojama lauko edukacinėje erdvėje. Vaikai nagrinėjo moliūgo sandarą, jų sėklas, aptarė kaip auga moliūgai, kokia jų priežiūra. O smagiausia buvo skanauti moliūgų sriubą lauko klasėje. Vaikai padarė išvadą – moliūgų sriuba pati skaniausia.

Žaliosiose edukacinėse erdvėse daržo, kvapiojo labirinto, vabzdžių zonos. Ant medžio savo tinklą saugo didžiulis voras. Kūrybiniai darbai eksponuojami vidaus patalpose: ruduo – obuolių metas, todėl nagrinėta obuolio sandara, obuolių  įvairovė ir kurti obuolių modeliai, obuoliai buvo piešiami, kuriami jiems skirti koliažai. Visoje teritorijoje žaliuoja, žydi augalai. Dar ir spalio pabaigoje žydi medetkos. Vykdant projektą buvo pasodinta naujų vaismedžių. Laukiama pavasario – kaip peržiemos, ar žydės ir derės naujai pasodinti vaismedžiai.

Nuotraukos O. Motiejūnaitės (VMS ekologė).

Džiugu, kad žengti pirmieji žingsniai kuriant ir naudojant edukacines erdves. Ši veikla pasiteisino, todėl planuojama ją ir toliau tęsti, o taip pat bendradarbiauti su Vilniaus miesto savivaldybės aplinkosaugininkais.

Aplinkos apsaugos programų ir želdinių tvarkymo poskyris