Svarbi informacija
Vilniaus lopšelio-darželio „Justinukas“ vaikai susipažino su pelėdomis ir jų apsauga
Vykdant Vilniaus miesto savivaldybės finansuojamą visuomenės aplinkosauginio švietimo projektą ,,Mažasis gamtininkas ir miško gyvūnai“ rugsėjo 8-10 dienomis lopšelio-darželio „Justinukas“ vaikai vyko į „Pelėdų parką“. Pamatyti pelėdas ir apuokus natūralioje gamtoje gana sunku, tačiau Vilniaus rajono Rudaminos kaime yra įkurtas visas Pelėdų parkas, kuriame sudaryta puiki galimybė sužinoti apie šių nuostabių paukščių gyvenimo būdą, jų draugus ir priešus, nykimo priežastis, apsaugos būdus.
Atvykusius vaikus su apuoku ant rankos pasitiko parko šeimininkė, kuri valandos trukmės edukacinėje veikloje supažindino su parke gyvenančiais sparnuočiais bei papasakojo apie juos daug įdomios ir naudingos informacijos. Vaikai išmoko atskirti apuoką nuo pelėdos, išsiaiškino kur jie peri, kokia gyvenimo trukmė, kuo šie paukščiai minta. Apuoko viršugalvyje styro dvi plunksnos, panašios į ausis, o pelėda jų neturi. Pelėdinių paukščių plunksnos yra ypatingos. Jos turi itin švelnius galiukus, todėl skrisdama pelėda nesukelia nė menkiausio garselio.
Vaikai nustebo sužinoję, kad pelėda – paukštis mintantis pelėmis. Pelėdos turi ypač jautrią klausą. Žmogaus širdies dūžius naminės pelėdos girdi ir per 25 metrus. Didelė gausa graužikų gyvena ąžuolynuose, todėl pelėdos medžiodamos peles apsaugo medžius nuo kenkėjų. Itin vaikai liko nustebę, kai sužinojo, kad pelėdos negeria vandens, o tik jame maudosi. Taip pat susidomėję klausėsi pasakojimo, kad norint sužinoti pelėda yra patelė ar patinėlis atliekamas DNR testas. Pelėdų kiaušiniai – ypatingi. Jie yra ne ovalūs, o apvalūs – kaip teniso kamuoliukai. Tuo skiriasi nuo visų kitų paukščių.
Edukacinės veiklos metu vaikai sužinojo, kad pelėdos – naudingi paukščiai ir juos reikia saugoti. Penkios jų rūšys yra nykstančios ir įrašytos į Lietuvos raudonąją knygą. Tai – didysis apuokas, balinė pelėda, lututė, pelėdikė ir žvirblinė pelėda. Šias pelėdas vaikai pamatė parke. Analizavo jų išvaizdą, lygino dydį. O žvirblinės pelėdos plunksnų švelnumą galėjo pajusti ją liesdami, glostydami. Šiuo metu parke gyvena 33 pelėdos. Visiems patiko iš arti pamatyti pelėdą, apuoką, kranklį, sakalą ir greta jų gyvenančius mielus, pūkuotus triušiukus. Neišdildomą įspūdį vaikai patyrė gavę galimybę palaikyti pelėdas, apuokus rankose bei prieš grįžtant į darželį atsiminimui nusifotografuoti su paukščiais. Edukacinės išvykos metu vaikai ne tik patyrė daug džiaugsmo, bet ir praplėtė gamtamokslines žinias, ugdėsi norą geriau pažinti laukinėje gamtoje gyvenančius sparnuočius ir suprasti gamtoje egzistuojantį visų organizmų tarpusavio ryšį. Suprato paukščių svarbą ir jų atliekamą vaidmenį reguliuojant smulkių gyvūnų pusiausvyrą gamtoje. Siekiant išsaugoti nykstančių paukščių populiaciją sužinojo, kodėl yra svarbu, kad žmogus nepažeistų natūralios gamtos pusiausvyros.
Parengta pagal Vilniaus lopšelio-darželio „Justinukas“ bendruomenės informaciją.
Aplinkos apsaugos ir želdinių tvarkymo poskyris