Svarbi informacija
Vilniaus lopšelio-darželio „Justinukas“ žaliosios edukacinės erdvės
Vilniaus lopšelio-darželio „Justinukas“ lauko erdvės yra kaip maži teminių sodų fragmentai: „Svečiuose pas Boružėlę Septintaškę“, „Paslaptingas žaliasis miškas“, „Pelėdos ir žvirblio draugystė“, „Margaspalvių gėlių pieva“, „Čipolino namuose“, „Žemaūgių augalų parkas su edukacinėmis skulptūromis“, ,,Vaismedžių sodas“, daržas, vaistinių augalų skyrelis ir daug kitų. Visos erdvės žalios, nes jose auga medžiai, krūmai, daržovės, vaistiniai, prieskoniniai, dekoratyviniai augalai. Visą augalų vegetacijos laikotarpį čia yra žydinčių augalų. Aplinką puošia dekoratyviniai augalai: vanhuto lanksva, japoninė lanksva, jazminas, rutulinė tuja ‘Danica‘, mėlynasis puskiparis, lazdynas, baltoji sedula, gyslotinė melsvė, astilbė, ežiuolė ir kiti augalai. Žydinčiai pievai pasirinkti augalai, kurie vaikams geriausiai pažįstami bei dažniausiai randami jų artimoje aplinkoje, pvz.: daugiamečiai gvazdikai, vilnotoji notra, melsvės, vilkdalgiai, alpiniai atsrai, astrūnai, kininiai ratiliai. Pakeltose lysvėse (darže) auginamos daržovės, prieskoniai: svogūnai, cukinijos, kukūruzai, grikiai, salotos, krapai, žemuogės, braškės, saulėgrąžos, raudonieji burokėliai, agurkai, pomidorai ir kt.
Teritorijoje auga įvairiausios vaistažolės: juozažolės, jonažolės, medetkos, šalavijai, raudonėliai, vaistinės ramunėlės, mėtos ir kt. Vaistažoles, kaip ir kitus augalus, vaikai turi galimybę tyrinėti visais pojūčiais (stebėti, uostyti, liesti, ragauti). Vaikai renka augalus, kuria spalvingus koliažus, sudaro herbariumus. Jau tradicija tapo žiemos metu vaišintis savo surinktų aromatinių augalų arbata. Įstaigos teritorijoje kuriama šermukšnių alėja – kiekvienais metais darželio bendruomenė sodina po vieną naujos rūšies ar veislės šermukšnį. Prie augalų yra įrengti informaciniai stendai, etiketės.
Erdvėse yra priemonės vaikų individualiai veiklai: kūrybinės užduotėlės, dėlionės, priemonės dailės, gamtos pažinimo užsiėmimams, įvairūs stebėjimo-tyrinėjimo prietaisai, gamtinės medžiagos, žaidimai. Visa tai vaikai randa sandariose dėžėse, kurios išdėstytos skirtingose edukacinėse erdvėse.
Daug įvairių žaidimų sukurta vaikams. Dauguma jų gaminti naudojant antrines žaliavas. Vaikų mėgstami žaidimai ,,Sensoriniai žemės gyventojai“, dėlionės „ Ar pažįsti medžius?“ ir kt. Iš įvairių gamtinių medžiagų įrengtas pojūčių takas.
Vaikams gyvūnus pažinti padeda edukacinės skulptūrėlės, informaciniai interaktyvūs stendai. Iš esančių aplinkoje stendų sužinoma apie vabzdžius ir jų vystymosi stadijas, paukščius ir jų gyvenimo būdą, balsus. Įrengti originalūs nameliai boružėlėms, bičių avilys. Į medžius įkelti inkilai paukščiams. Ypač nustebina gyvasis kampelis, kuriame knibžda gyvybė: jūros kiaulytės, vėžliukai, šinšilos, žiurkėnai, eublefaras ir t.t.
Pedagogai yra parengę metodinę medžiagą „Iš mažojo gamtininko užrašų“, „Gamtos eksperimentai“. Gerąja patirtimi dalinasi kviesdami kitų Vilniaus miesto ugdymo įstaigų ikimokyklinukus ir priešmokyklinukus, pedagogus išbandyti įkurtas erdves, organizuoja aplinkosauginius renginius (seminarus, konferencijas ir kt.), aktyviai dalyvauja vykdant aplinkosauginius projektus ir šalies renginiuose. Įstaiga dalyvauja Vilniaus miesto savivaldybės Aplinkos apsaugos poskyrio organizuotame ir Žirmūnų bendruomenės vykdomame konkurse „Vilniaus miesto savivaldybės įmonių ir įstaigų žalioji aplinka – aplinkosauginio švietimo erdvė“.
Dėl aplinkosauginio ir ekologinio švietimo veiklų informaciją teikia ekologė dr. Ona Motiejūnaitė: ona.motiejunaite@vilnius.lt
Aplinkos apsaugos poskyris