Vilniaus lopšelio-darželio „Rūta“ žaliosios edukacinės erdvės

Vilniaus lopšelio-darželio „Rūta“ teritorijoje daug žalumos: auga šermukšniai, kaštonai, alyvos, liepos, eglės, ąžuolai, klevai, vyšnios, svarainiai, rūgštusis žagrenis, maumedis. Pavasarį geltonais žiedais pasipuošia forsitijos, baltais – lanksvos. Nuo pat pavasario čia žydi visos bendruomenės puoselėjamos įvairiausios gėlės (snieguolės, krokai, tulpės, narcizai, begonijos, našlaitės, raktažolės, flioksai, medetkos, serenčiai, bijūnai, ežiuolės ir t.t.), kurios auga 6 gėlynuose, įvairiose gėlių talpose.

Aromatiniai, maistiniai ir vaistiniai augalai auginami edukacinėse erdvėse „Sveikatos traukinukas“ (rasakila, čiobrelis, raudonėlis, dašis, levanda, gelsvė, melisa, skaistenis ir kt.) ir „Stebiu, liečiu, uostau, ragauju“, pastarojoje 4 pakeltose lysvėse, vaikų su auklėtojomis pasodinti ir prižiūrimi, auga moliūgai, žirniai, pupelės, česnakai, topinambai ir kiti augalai. Daug augalų išauginama iš sėklų. Prie augalų yra informacinės lentelės su jų pavadinimais. Vaikai ne tik įgyja augalų auginimo įgūdžių, bet ir stebi jų vystymosi procesą, tirdami augalus mokosi pažinti formas, spalvas, suvokti dydžių, svorio prasmę, ugdosi pagarbą gyvybei, gamtojautą. Žaliosios atliekos kompostuojamos, tvarkydami atliekas ir aplinką vaikai ugdosi aplinkos tausojimo, saugojimo įgūdžius, emocinį vertybinį santykį su gamta.

Vabzdžių stebėjimui įrengti keli „Vabzdžių viešbučiai“. Įstaigos teritorijoje išlikęs gluosnio kelmas tapo kūrybinių darbų eksponavimo vieta. Įvairių švenčių metu aplinką puošia vis kita kompozicija – kelmas „pasakoja“ savo istorijas. Orų stebėjimui skirta erdvė „Vėjo žaislai“, kurioje įrengtos originalios vėjarodės.

Vilniaus lopšelis-darželis „Rūta“ organizuoja aplinkosauginius renginius, vykdo projektus. Kiekvienų metų pavasarį ikimokyklinių įstaigų ugdytiniai susirenka į festivalį „Laiškas Žemei“. Vaikai jau pamėgo parodas „Nustebink bičiulius. Menas kitaip“, „Atgimstantys daiktai“, „Velykų medelis kitaip“ ir kitas. Įstaigos bendruomenė prisijungė prie pasaulinės iniciatyvos „Parašiutas Žemės planetai“. Nuo 2001 metų vykdomas gamtamokslinio ugdymo projektas „Mylėkime gamtą“, aktyviai dalyvaujama aplinkosauginiame projekte „Mes rūšiuojame“. Tačiau labiausiai visoje šalyje ir net už jos ribų žinomas Vilniaus lopšelio-darželio „Rūta“ bendruomenės organizuotas ir jau ketveri metai vykdomas aplinkosauginis projektas „Saulėto oranžinio traukinio kelionė“, kuris yra Vilniaus miesto savivaldybės programos „Savivaldybei pavaldžių įstaigų aplinkosauginis švietimas“ dalis. 2016 metais 180 Lietuvos švietimo įstaigų bendruomenių ir Visuomenės darželis iš Lenkijos sudėliojo traukinuką iš 13 tūkstančių 192 moliūgų, tokio traukinuko ilgis – 3 kilometrai 401 metras ir 36 centimetrai. Vingio parke vykusio renginio ,,Eko moliūgėliai“ metu buvo pasiektas ilgiausios moliūgų eilės Lietuvoje rekordas – 214,92 metrai, eilę sudarė 903 moliūgai, kuriuos užaugino 68 Lietuvos švietimo įstaigų bendruomenių nariai. Vėliau moliūgai iškeliavo į Vilniaus miesto krizių centrus, senelių globos namus ir kitur. 2017 metais viena iš projekto veiklų Vingio parke buvo „Oranžinė diena – švari aplinka“, kurios metu iš 320 moliūgų buvo sukurta oranžinė moliūgų šypsena, moliūgus atvežė 39 švietimo įstaigų bendruomenės. Moliūgų šypseną kūrė 587 dalyviai.

2018 metais Vingio parke vykusio renginio metu organizuotas dekoruotų skėčių paradas „Prikelkime skėtį antram gyvenimui“ – į eilę buvo išrikiuoti 708 skėčiai.  2019 metais, tęsiant  projekto veiklas, Vingio parke iš dekoruotų 5-10 cm skersmens akmenukų buvo sudėliota 4,8 m skersmens, 6 vijų (tarpas tarp vijų  40 cm) Archimedo spiralė. Vėl pasiektas Lietuvos rekordas. Visi dalyvavusieji aplinkosauginio švietimo projekte „Saulėto oranžinio traukinio kelionė“ prisidėjo prie žaliųjų ugdymo(-si) erdvių kūrimo ir vaikų tiriamosios veiklos plėtotės žaliojoje aplinkoje, sudarė galimybes mažiesiems pažinti artimiausią aplinką, ugdytis pagarbą gyvybei, tyrinėti aplinką ir patirti atradimo džiaugsmą.

 

Aplinkos apsaugos poskyris