Vilniaus lopšelio-darželio „Saulėtekis“ bendruomenė dalijosi aplinkosauginio švietimo projekto vykdymo patirtimi

Vilniaus lopšelio-darželio „Saulėtekis“ bendruomenė 2023 metais vykdė Vilniaus miesto savivaldybės finansuojamą aplinkosauginio švietimo projektą „Vilnius – gamtinių erdvių sostinė“. Projekto vykdymo metu pedagogai su vaikais daug keliavo po Vilniaus gamtines teritorijas ir mokėsi pažinti jų objektus, aiškinosi vabzdžių, paukščių ir augalų pasaulio paslaptis. Kūrė ir naudojo edukacines erdves. Lapkričio 30 dieną organizavo projekto baigiamąjį renginį ir pasidalijo projekto pasiekimais. Į renginį pasikvietė svečių iš kitų darželių: „Coliukės“, „Žuvėdros“, „Žiogelio“. Svečius pasveikino direktorė Margarita, trumpai pristatė projekto veiklas ir visiems palinkėjo smagaus laiko.

„Saulėtekio“ pedagogai su vaikais parengė spektakliuką aplinkos apsaugos tema ir suvaidino renginio dalyviams. Geroji gamtos fėja su vaikais aptarė gamtos grožį, išsiaiškino, kad vaikams patinka būti švarioje ir jaukioje aplinkoje, vaikai žino kaip reikia elgtis gamtoje, ką reiškia būti draugišku gamtai. Bet staiga įsiveržė šiukšlių karalienė, kuri energingai ėmė kurti savąjį grožį – kuo daugiau šiukšlių, tuo gražiau! Tačiau vaikai nesutiko su šiukšlių karaliene ir surinko, surūšiavo šiukšles. Vaikai džiaugėsi švaria aplinka, šoko, dainavo ir demonstravo madas. Vėliau vyko aplinkosauginė viktorina.

Renginio dalyvius pasveikino Vilniaus miesto savivaldybės Miesto aplinkos skyriaus ekologė dr. Ona Motiejūnaitė, kuri kuruoja ir aplinkosauginio švietimo projektų veiklas. Su vaikais kalbėjosi apie Vilniaus miesto gamtą, kur vaikai labiausiai mėgsta būti (dauguma atsakė, kad miške). Padėkojo aplinkosauginio švietimo projektų vykdytojams, įteikė Miesto aplinkos skyriaus vedėjo padėkas, padovanojo aplinkosauginių knygelių ir žaidimų.

Po renginio visi dalyviai susipažino su kuriamų edukacinių erdvių priemonėmis, įsigytomis vykdant projektą ir pačių sukurtomis. Žiemai visos priemonės sutalpintos į edukacinių erdvių kambarį. Čia yra paukščių pažinimo kampelis, kuriame stendas su paukščių nuotraukomis ir QR kodais, padedančiais daugiau sužinoti apie paukštį ir net išgirsti jo giesmę. Įdomi paukščių plunksnų kolekcija, knygos apie paukščius, plakatai.

Vabzdžių pažinimo kampelyje taip pat knygos apie vabzdžius, įvairiausių vabzdžių modeliai, jų gyvenimo ciklai, pačių iš antrinių žaliavų pagaminti vabzdžių maketai, žaidimai. Paslaptingi stiklainiukai, kuriuos apšvietus prožektoriumi galima pamatyti koks vabzdys ten slepiasi.

Yra ir meteorologinės stotelės priemonės. Mieli prietaisai lietaus vandeniui matuoti ir kiti.

Daug dėmesio skiriama augalams. Vasarą gėlyne pasodinta per 100 augalų. Pagamintos etiketės, stendai, plakatai. Sudarytos galimybės pažinti medžius ir krūmus, gėles ir kitus žolinius augalus. Daug dėmesio skirta mėtai – 2023 metų Vilniaus edukacinių erdvių augalui. Organizuota piešinių ,,Mėta Vilniaus miesto kraštovaizdyje“ ekspozicija.

Yra ir idėjų dėžutė, kurioje vaikai ras daug pasiūlymų veikloms gamtoje.

Akivaizdu, kad aplinkosauginio švietimo projektas motyvavo bendruomenės narius naujoms veikloms, kurių dėka įstaigos aplinka praturtėjo naujomis edukacinėmis erdvėmis, naujomis priemonėmis, buvo keliauta ir geriau pažintas Vilnius, ši veikla sutelkė bendruomenę, paskatino aplinkosauginę komunikaciją.

Aplinkos apsaugos programų ir želdinių tvarkymo poskyris