Vilniaus lopšelio-darželio „Šnekutis“ birželio mėnesio aplinkosauginės veiklos

Vilniaus lopšelio-darželio „Šnekutis“ bendruomenė 2024 metais vykdo Vilniaus miesto savivaldybės finansuojamą visuomenės aplinkosauginio švietimo projektą „Dobiliukų fėjos žinutė“. Darželio aplinkoje pedagogai su vaikais pasėjo dobiliukų pievelę. Visą birželio mėnesį vaikai stebėjo dobilų augimą, atliko matavimus, rezultatus surašė į tyrimų dienoraštį. Augimo matavimui buvo pasirinktos pačios įvairiausios priemonės: „Drugelių“ grupės vaikai matavo „lego“ kaladėlėmis, „Kačiukų“ – kreidelėmis. „Boružėlių“ grupės vaikai kaip matavimo įrankius pasirinko šaukštelius, pagaliukus ir akmenukus. „Viščiukų“ grupės ugdytiniai ne tik matavo dobiliukų augimą pridėję delniuką, bet ir kaskart ieškojo keturlapių dobilų, nešančių sėkmę. Įgytus įgūdžius vaikai pritaikė ir už įstaigos ribų – išvykos metu, pamatę laukinių dobilų pievą kaip mat puolė juos apžiūrinėti, matuoti, lyginti su darželio kieme augančiais dobiliukais. Šioje dobilų pažinimo ir stebėjimo akcijoje dalyvavo visa bendruomenė, daugiau nei 120 dalyvių.

Visus sudomino organizuota vabzdžių paveikslėlių inkliuzų paroda „Kas gyvena mūsų žemėje?“. Iš projekto lėšų nupirktas vabzdžių paveikslėlių inkliuzų rinkinys. Parengtos kortelės su QR kodais, nukreipiančiais į nuorodas su vabzdžių aprašymais. Surengta paroda, kurios metu vaikai ir suaugusieji turėjo galimybę stebėti labai tikroviškai atrodančius vabzdžius. „Boružėlių“ grupės vaikai  tyrinėjo, lygino vabzdžių sandarą, naudojo jų pažinimui edukacines kortelęs,  leido jiems geriau suprasti vabaliukų gyvenimo būdą ir buveines. Ypač vaikai apsidžiaugė pamatę boružę ir skorpioną. Vabzdžių paroda ,,Viščiukų” grupėje sukėlė vaikams daug emocijų, vieni drąsiai norėjo imt vabzdžių pavyzdžius į rankas, kitiems prireikė laiko įsidrąsinti iš arčiau patyrinėti vabzdžius.  Iš pradžių vaikai pasakė kuriuos vabzdžius žino, tada lygino  vabzdžius tarpusavyje. QR kortelių dėka sužinojo kuo minta ir kur gyvena vabzdžiai. Įkvėptos įdomios parodos eksponatų, mokytojos vaikams padarė staigmeną – į grupes atnešė tikrų sraigių, buožgalvių! Vaikai susipažino su artimiausioje aplinkoje gyvenančiomis vynuoginėmis sraigėmis bei upės buožgalviais. Išsiaiškino jog judant sraigei išsiskiria gleivės. Suskaičiavo kiek yra didelių bei mažų sraigių. Stebėjo, kaip indelyje plaukioja maži buožgalviukai. Sužinojo, jog iš jų išauga varliukai. Vaikai įgijo naujų įspūdžių, džiugių emocijų, mokėsi pastabumo, ugdėsi jaunojo tyrėjo įgūdžius, gilino gamtojautą, tobulino aplinkosauginį raštingumą.

Iš projekto lėšų nupirktos 2 lauko purvo virtuvėlės bei 6 lauko praustuvai. Virtuvėlės papildytos įvairiais metaliniais indeliais ir įrankiais, nupirktais iš projekto lėšų. Virtuvėlės su praustuvais įrengtos darželio kieme, pristatytos vaikams. Luko purvo virtuvėlės vasaros laikotarpiu suteikia vaikams turiningų ir kūrybiškų žaidimų galimybę. Ugdytiniai aktyviai išbando virtuvėlių funkcijas: kepa purvo pyragus, verda smėlio košes, „pliko“ žolelių ir vandens arbatas, žaidžia su vandeniu, o po purvo žaidimų, išsiplauna rankas naudodamiesi lauko praustuvais. Kūrybinėmis veiklomis ugdytiniai galės užsiimti visais metų laikais – žaisti su rudeniniais lapais, sniegu, lietumi. Veikloje jau dalyvavo daugiau nei 120 dalyvių.

Iš projekto lėšų įsigyta meteorologinė stotelė. Stotelė pristatyta vaikams švenčiant ilgiausią metų dieną – Jonines (Rasos, Kupolinės), kadangi anksčiau, pagal tradicijas, Joninių dieną žmonės spėdavo orus ir nuspėdavo gamtos dėsnius: jeigu per Jonines lyja, bus šlapias rugpjūtis, jei griaudės – bus tušti riešutai. Įrengus meteorologinę stotelę, mes turime savo mažą orų laboratoriją – ji tarsi stebuklingas įrankis padės sužinoti viską apie orus. Mokytoja Ieva pristatydama stotelę diskutavo su vaikais, kokia yra oro temperatūra viduje, lauke, kokia yra drėgmė, ar šviečia saulė, ar yra apsiniaukę? Sužinoję šios dienos orus, visi išskubėjo švęsto Joninių: pynė vainikus, šoko ratelius, prausėsi ryto rasoje, mėtė ir plukdė vainikus, sveikino Jonus bei ragavo keptas bulves besimėgaudami supančia gamta. Renginys subūrė visus vaikus, mokytojus, darbuotojus. Renginyje dalyvavo daugiau nei 130 dalyvių.

Projekto veiklos bus tęsiamos ir kitais mėnesiais. Jų dėka vaikai daugiau sužino apie Vilniaus gamtinę aplinką, mokosi elgesio gamtoje taisyklių, ugdosi gamtamokslinę kompetenciją ir kitas programoje numatytas kompetencijas.

Parengta pagal Vilniaus lopšelio-darželio  „Šnekutis“ aplinkosauginio projekto veiklų ataskaitą.

Aplinkos apsaugos programų ir želdinių tvarkymo poskyris