Vilniaus lopšelio-darželio „Žibutė“ bendruomenės aplinkosauginė veikla spalio mėnesį

Vilniaus lopšelio-darželio „Žibutė“ bendruomenė 2020 metais vykdo Vilniaus miesto savivaldybės aplinkosauginio švietimo projektą „Gamtos namų duris pravėrus“. Vykdant projektą bendradarbiaujama su Savivaldybės Aplinkos apsaugos ir želdinių tvarkymo poskyrio specialistais. Veiklas koordinuoja šio poskyrio ekologė, gamtos mokslų daktarė Ona Motiejūnaitė. Aplinkosauginio švietimo projektus darželio bendruomenė vykdo jau ne vienerius metus. Šios veiklos paskatino pedagogus darželio ugdytiniams kurti originalias erdves jų gamtamokslinės kompetencijos, ekologinės savimonės ugdymui, organizuoti įvairius aplinkosauginius renginius. Taip ir spalio mėnesį buvo organizuoti aplinkosauginiai renginiai, skirti vaikų gamtos pažinimui ir joje vykstančių procesų pirminiam supratimui, pagarbos gyvybei ugdymui.

Sferinis kinas „Medžių paslaptys“; „Gyvūnai – mūsų draugai“. Sferinių filmų metu, vaikai pateko į neįprastą jiems erdvę – kupolą, kuriame sugulę ant grindų galėjo stebėti įdomius, informatyvius filmus. Tai naujo tipo šou, sukurtas pagal „edukacinę“ koncepciją – mokymai per pramogas. Nepaprasti pojūčiai, unikalūs ir neregėti vaizdai mobilaus planetariumo sferiniame 360º šou. Patirties ir mokymo derinys yra labai veiksmingas ugdymo procese. Naudojant pilno kupolo formatą suteikiama galimybė žiūrovams netik žiūrėti, bet ir pasijusti neįtikėtinų įvykių dalyviais. Filmo „Medžių paslaptys“ metu vaikai  sužinojo apie fotozintezę, deguonies raidą ir medžių struktūrą nuo šaknų iki lapų. Atrado pagrindinius atsakymus į klausimus: kaip medžiai gauna energijos iš saulės? kodėl jie auga? kaip pažeidžiant gravitacijos įstatymus vanduo patenka iš šaknų į lapus medžių viršūnėse? Į šiuos ir dar daugiau mikrovisatos klausimų atsakyti padėjo pagrindiniai filmo herojai: smalsi ir miela boružėlė Doloresa ir unikalus jonvabalis vardu Maikas. Vaikams suteikta unikali galimybė 360° kampu pažvelgti į pasaulį mažų vabzdžių akimis. Filmo „Gyvūnai – mūsų draugai“ metu vaikai „nukeliavo“ į Franko ūkį, įminė mįslę apie gyvūnų garsus, jų bruožus ir sužinojo daugybę dar negirdėtų faktų. Filmas padeda vaikams atskirti gėrį nuo blogio ir kovoti su smurtu prieš gyvūnus, o jo turinys skatina vaikus būti tolerantiškais, apmąstyti žmogiškąsias vertybes, jų puoselėjimo ir gyvūnų išsaugojimo būtinybę bei suvokti skirtingą pasaulio gyvūnijos įvairovę. Filmas akcentuoja gamtos grožį ir svarbą, supažindina vaikus su kraštovaizdžio kultūra. Filmo pagalba  ugdomos vaikų teigiamas nuostatos ir moralinės vertybės biologinės įvairovės ir visos gamtos apsaugos aspektu, buvo aiškinama meilės gyvūnams svarba bei jų vertė pasauliui ir kiekvienam žmogui.

Medžių puošimo diena. Spalio 20 d. grupėse buvo organizuojami pokalbiai ir edukacinės veiklos apie medžius, vaikai drauge su tėvais namuose ir su pedagogais grupėse gamino papuošimus, kuriais ruošėsi papuošti grupių aikštelių medžius. Edukacinių veiklu metai sužinojo, kad medžiai ne tik Žemės „plaučiai“, bet ir anglies sankaupų, dirvožemio saugotojai, tuo pačiu reguliuojantys ir vandens apykaitos ciklą. Be to, tai ir gyvūnų, ir žmonių namai. Medis –  mūsų žemės puošmena, gyvybė. Jis keičia savo išvaizdą skirtingais metų laikais – sprogsta, skleidžia pumpurus, augina žiedus, mezga ir brandina vaisius, gelsta, ruduoja, meta lapus… Taigi stebint medžių gyvenimą aiškiai pastebima metų kaita. Medžiai atlieka ir laikrodžio (trumpėja ir  ilgėja šešėliai) bei kalendoriaus (tankėja rievės, pagal jas skaičiuojami metai) paskirtį. Dar medžiai informuoja apie užterštą orą (lapai gelsta, žūva). Spalio 20 d. išskubėję į savo kiemo aikšteles vaikai džiaugsmingai, kupini teigiamų emocijų puošė aikštelių medžius, kvietė jais grožėtis, savo meilę medžiui rodė apkabindami, priglusdami prie jo kamieno. Veiklų metu vaikai sužinojo, o pedagogai turėjo progą prisiminti, koks svarbus žmogaus ir medžio ryšys.

 Šalies ikimokyklinio ugdymo įstaigų konkursas „Skaitymai medžio pavėsyje“. Iki spalio 27 d. Šalies ikimokyklinių įstaigų pedagogai, tėvai ir vaikai buvo kviečiami nufilmuoti skaitomą (imituojamą ar vaidinamą) pasaką, knygą apie medžius, mišką vaikams arba kartu su vaikais, medžių fone. Virtualios parodos tikslas – pasitelkiant skaitymo skatinimo ir kūrybiškumo formas ugdyti ekologinį sąmoningumą, skatinti meilę gamtai.

Buvo sulaukta 16 nufilmuotų skaitymų iš įvairių Lietuvos miestų ikimokyklinių įstaigų ir mokyklų. Pasakoms perteikti buvo panaudoti skirtingi būdai ir metodai: nuo paprasto skaitymo medžio šešėlyje iki mažų spektakliukų gamtoje. Pasakos skaitytos Lietuvių ir rusų kalbomis. Apibendrinant rezultatus paaiškėjo, kad pavyko įgyvendinti pagrindinius parodos uždavinius, kuriais buvo siekiama skatinti šeimas leisti laiką gamtoje, miškuose ir parkuose skaitant pasakas, istorijas apie medžius ir jų naudą žmogui; atkreipti vaikų dėmesį į ekologiją, ugdyti vaikų atsakingą požiūrį į gamtą atrandant ryšį su ja; ugdyti suvokimą apie medžių ekologinę, sociologinę ir estetinę svarbą žmogaus gyvenime; skatinti kūrybinį bendradarbiavimą. Dalyviai dėkojo už galimybę dalyvauti neįprastame, kitokios formos konkurse.

Išvyka į Pelėdų parką. Spalio  21 – 22 dienomis „Bitučių“ ir „Kačiukų“ grupės vaikai  linksmai išvyko į Rudaminoje esantį Pelėdų parką. Išvykos tikslas – susipažinti su paukščių įvairove Lietuvoje bei visame pasaulyje. Apsilankymo metu vaikai iš arti betarpiškai pabendravo su mūsų paukščiais, sužinojo kiekvieno paukščio atsiradimo istoriją. Susipažino ir su paukščiais, kurių Lietuvoje pamatyti laukinėje gamtoje nėra galimybės. Vaikai  sužinojo, kad pelėdos ir apuokai yra gan atsargūs paukščiai, todėl juos laukinėje gamtoje galima nebent išgirsti. Pamatyti laukinę pelėdą yra gana sunku. Vaikams pelėdos paliko didelius įspūdžius ir šiltus prisiminimus.  Apsilankymą pelėdų parke dar ilgai primins su paukščiais darytos fotosesijos.

Parengta pagal Vilniaus lopšelio-darželio „Žibutė“ bendruomenės informaciją

Aplinkos apsaugos ir želdinių tvarkymo poskyris