Vilniaus lopšelis-darželis „Delfinukas“ dalyvauja aplinkosauginiame renginyje „Vilniaus miesto švietimo įstaigų žaliųjų edukacinių erdvių konkursas“

Rugpjūčio 24 dieną konkurso vertinimo komisijos nariai lankėsi Vilniaus lopšelyje-darželyje „Delfinukas“ ir susipažino su darželio lauko aplinkoje sukurtomis ir vaikų ugdymui naudojamomis žaliosiomis edukacinėmis erdvėmis. Šį kartą su darželio direktore ir direktoriaus pavaduotoja ugdymui bendravo gamtos mokslų daktarė Ona Motiejūnaitė (Vilniaus miesto savivaldybės ekologė), dr. Regina Juodkaitė (VU botanikos sodo Vingio skyriaus vedėja), Vilniaus kolegijos docentės dr. Gražina Palaitytė (projekto vadovė) ir dr. Rimantė Kondratienė.

Darželio bendruomenė žaliųjų edukacinių erdvių kūrime ir naudojime žengia pirmus žingsnius, tačiau jau nuveikti prasmingi darbai. Žaliųjų edukacinių erdvių planavimas vyksta nuosekliai, iš anksto numatant darbus. Įstaigos teritorijoje auga įvairūs medžiai, dominuoja lapuočiai: kaštonai, beržai, klevai, liepos, kai kurių amžius jau per 50 metų. Gausu žydinčių dekoratyvinių krūmų (šluotelinės hortenzijos, forzitijos ir kt.) ir daugiamečių gėlių. Augalų žydėjimas tęsiasi nuo ankstyvo pavasario (pvz., krokai, tulpės) iki vėlyvo rudens (pvz., šluotelinės hortenzijos, astrūnai ir kt.). Vaikų mėgstama tarp medžių sukurta emocijų erdvė, kurioje jie gali susipažinti, patirti, atpažinti savo ir kitų emocijas, atlikti įvairias užduotėles, susijusias su emocinio intelekto lavinimu.

Beržų alėja tapo gamtos pažinimo taku. Čia vaikai susipažįsta su medžiais, jų sandara, ant jų augančiomis samanomis, stebi samanose ir ant medžių gyvenančius vabzdžius – blakes kareivėlius, boružėles, žiedus lankančias bitutes ir kt., sužino apie medžių gyvenimą ir jų naudą (lapai, žievė, syvai ir t.t.).

„Čia gyvena vabalai“ – edukacinės erdvės centru tapo senas kelmas, kuriame galima stebėti aktyvų gamtos gyvenimą. Čia knibžda įvairūs vabzdžiai,  galima stebėti voratinklį neriantį vorą, išsirikiavusius blakes kareivėlius ir daug kitų objektų. Vaikai, naudodami didinimo stiklus, tyrinėja kelmo sandarą, ant jo augančias samanas, kerpes, grybus. Maži vabzdžių nameliai šalia dekoratyvinių augalų taip pat sulaukia gyventojų. Vėliau matytus organizmus vaikai mokosi atrasti ir pažinti įvairiose knygose, enciklopedijose.

Šiltnamyje jau užderėjo gausus derlius. Čia auga vaikų ir auklėtojų pasodintos daržovės – pomidorai, agurkai, salotos, paprikos, prieskoniniai augalai. Vaikų grupėse augalų sėklos dar pavasarį sudaiginamos, užauginami daigai, kurie perkeliami į šiltnamį. Vaikai daržoves laisto, stebi jų augimą, žydėjimą, vaisių brandinimą. Ypač smagu ir skanu ragauti užaugintų vaisių.

Sodo edukacinėje erdvėje vaikai tyrinėja vaismedžių ir vaiskrūmių gyvenimą. Sode auga daug žemaūgių vaismedžių, vaiskrūmiai, yra ir sena obelis (žieminė veislė). Žydi ir dera vyšnia, persikas, cidonija, trijų veislių rojaus obelaitės, dviejų veislių trešnės ir kriaušės, agrastas, raudonasis serbentas. Parengta informacinė medžiaga augalams pažinti.

Įstaigos teritorijoje auga didinga liepa, kuria didžiuojasi visa bendruomenė. Manoma, kad jai apie 30 metų, ji darželio žaliosios aplinkos puošmena. Edukacinėje erdvėje „Po liepa“ siūloma apkabinti medį, priglusti prie jo kamieno, pajusti liepos gyvybingumą ir gerumą, pasiklausyti bičių dūzgesio, tyrinėti kamieno raštą, lapų vainiką. Prisėdus po liepa įdomu paskaityti apie jos gyvenimą, žiedų naudą, sužinoti kaip iš liepos karnų senovėje pindavo vyžas, kam naudodavo medieną. O jeigu dar ir liepžiedžių arbatos su medumi paskanausite, tai tapsite liepų gerbėju visam gyvenimui.

„Gėlynas su pažintiniu taku“ – natūralus takelis, edukacinė daugiamečių augalų stebėjimo erdvė. Tai visą vegetacijos sezoną įvairiomis spalvomis ir kvapais žavintis daugiamečių augalų gėlynas. Šioje augalų apsuptoje erdvėje galima pasivaikščioti, stebėti augalų augimą, žydėjimą, vabzdžių įvairovę.

Rytinėje įstaigos kiemo dalyje naujai formuojamas gėlynas, įrengiama daugiamečių gėlių kompozicija, imituojanti saulę. Kuriama edukacinė erdvė „Rytinės saulės gėlynas“.

„Žalioji kompostinė“ugdymo įstaigos teritorijoje įrengtos trys kompostinės, kurios papuoštos gėlėmis, apsodintos moliūgais. Bendrų talkų metu vaikai, kartu su tėveliais bei darbuotojais tvarkydami ugdymo įstaigos aplinką, turi galimybę dalyvauti darželio aplinkos gražinimo procese. Į kompostines sudedami sudžiūvę lapai ir kitos žaliosios atliekos. Vaikai stebi lapų irimo procesą kompostinėse ir augalų (gėlių, moliūgų) augimą jose. Darželio teritorijoje daug medžių, todėl rudenį žemę dengia daug lapų. Lapais pasidalijama su  brolių Vrublevskių medelynu, kur lapai naudojami medžių, krūmų apšiltinimui žiemą, vėliau keliauja į kompostą.

Darželio lauko aplinkoje kuriama žaliųjų edukacinių erdvių infrastruktūra, informacinė sistema, kurios atspindės žaliųjų edukacinių erdvių išdėstymą ugdymo įstaigos teritorijoje, skatins vaikus savarankiškai atrasti edukacines erdves darželio aplinkoje. Šiuo metu informacija teikiama atskirai prie kiekvienos edukacinės erdvės, metodinė medžiaga mobili, t.y., patalpinta patogiose dėžėse ir yra nešiojama. Įrengtas ekspozicinis lauko stendas, kuriame eksponuojami vaikų darbeliai, bei nuotraukos, kuriose užfiksuotos vaikų gamtos tyrinėjimo akimirkos.

Vilniaus miesto švietimo įstaigų žaliųjų edukacinių erdvių konkursas organizuojamas 2021 m. birželio – lapkričio mėn. Konkursą organizuoja Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Aplinkos apsaugos poskyris kartu su Vilniaus kolegija. Konkursas organizuojamas įgyvendinant Vilniaus miesto savivaldybės Ekologinio švietimo programą. Vilniaus miesto aplinkoje sukurtų ir visuomenės ekologinio ir aplinkosauginio švietimo procese naudojamų edukacinių erdvių vertinimas atliekamas siekiant skatinti šių erdvių kūrimo plėtotę ir besimokančiųjų jose praktinių aplinkos apsaugos įgūdžių ugdymą, vykdyti žaliųjų edukacinių erdvių ir miesto viešųjų erdvių naudojimo ekologinio švietimo procese gerosios patirties sklaidą. Į antrą konkurso etapą pateko 14 švietimo įstaigų. Konkurso vertinimo komisija konkurse dalyvaujančių įstaigų žaliąsias edukacines erdves vertina nuo liepos 1 d. iki spalio 30 d.

Aplinkos apsaugos poskyris