Svarbi informacija
Vilniaus lopšelio-darželio „Pilaitukas“ aplinkosauginės veiklos
Vilniaus lopšelis-darželis „Pilaitukas“ 2023 metais vykdo Vilniaus miesto savivaldybės finansuojamą visuomenės aplinkosauginį švietimo projektą „Gamtos pažinimo link – Aš ir Tu vaiskrūmius auginame ir tyrinėjame kartu“. Vykdant projektą organizuojamos įvairios aplinkosauginės veiklos, kuriamos ir naudojamos edukacinės erdvės.
Birželio mėnesį, darželio kieme buvo įrengta dar viena edukacinė erdvė „Lauko atradimų-eksperimentų stotelė“. Šios edukacinės erdvės įkūrimo tikslas – patirtinio ugdymo(si) pagrindu sudaryti sąlygas vaikams ugdytis gamtamokslinius gebėjimus, tyrinėjant, eksperimentuojant, stebint gamtą, atliekant bandymus su gamtine medžiaga. Vaikai su dideliu susidomėjimu veikia naujai įkurtoje edukacinėje erdvėje. Jų veiduose atsispindinčios emocijos, patiriami įspūdžiai, atradimo džiaugsmas – tai tik vienas iš įrodymų, jog ši erdvė puikiai atliepia ikimokyklinio amžiaus vaikų poreikius bei tenkina norą sužinoti, atrasti bei pažinti.
Organizuotas respublikinis projektas „Švaresnis rytojus“. Projekto tikslas – plėtoti vaikų, tėvų, pedagogų sampratą, jog tai, kokiame pasaulyje mes gyvename priklauso tik nuo mūsų pačių, nuo mūsų požiūrio į tvarų daiktų naudojimą bei gamtos saugojimą ir puoselėjimą. Projekte dalyvaujančios įstaigos ne tik kūrė kūrybinius darbelius iš antrinių žaliavų bei gamtinės medžiagos, bet ir teikė idėjas, kaip sumažinti vartotojiškumą, gamtos užterštumą bei skatinti daugkartinį daiktų naudojimą. Respublikinio ekologinio projekto „Švaresnis rytojus“ apibendrinimui parengtas edukacinis-metodinis leidinys „Planetos ateitis mūsų rankose“. Leidinyje patalpintos pedagogų bei tėvų pasiūlytos kūrybinių darbelių, metodinių priemonių, pagamintų iš antrinių žaliavų ir gamtinės medžiagos idėjos su trumpais aprašymais bei nuotraukomis.
„Vaiskrūmių sodelyje“ auga vaiskrūmiai, lysvėse noksta braškės bei žemuogės, todėl vaikai turi galimybę paskanauti augalų subrandintų ir sunokintų vaisių. Daug džiaugsmo vaikams suteikė žaidimas su projekto metu pagamintomis dėlionėmis „Vaiskrūmiai“, kurias sudėlioję vaikai dalinosi įspūdžiais vieni su kitais, įvardino koks vaiskrūmis puikuojasi jo sudėliotoje dėlionėje, džiaugėsi, jog toks pats vaiskrūmis auga ir darželio kieme, prisiminė kokios spalvos ir kokio skonio uogos auga ant šio vaiskrūmio.
Rugsėjo mėnesį organizuota edukacinė išvyka į Greckų šeimos ūkį „Geltoni botai“. Išvykos tikslas buvo susipažinti su Lietuvoje augančiais vaiskrūmiais. Edukacijos metu vaikai ne tik sužinojo, kaip auginamos avietės, gervuogės, vynuogės, juodieji serbentai, bet ir turėjo galimybę paskanauti šviežių, prisirpusių aviečių, gervuogių, vynuogių, stebėti gamtos grožį. Smalsius tyrinėtojus ūkyje prikaustė ant rąstų augantys grybai šitakiai. Ši edukacija buvo kupina įspūdžių, naujovių bei atradimų visiems kartu ir kiekvienam atskirai.
Saulėtas rugsėjis paskatino organizuoti išvykas į Pilaitės mikrorajono mišką-parką. Tai dar viena puiki edukacija, kurios tikslas pažinti daugiamečius žolinius augalus. Pasivaikščiojimų po mišką metu vaikai stebėjo miške augančius daugiamečius žolinius augalus, mokėsi juos atpažinti bei įvardinti, grožėjosi kraštovaizdžiu, įvardino gamtos ir žmogaus sukurtus objektus. Aptarė kraštovaizdžio grožio sampratą, pastebėjo taršos atvejus, diskutavo apie miško užterštumo žalą žmogui. Nuotraukose fiksavo miške augančius uogakrūmius, grįžę į grupę enciklopedijose, internete ieškojo informacijos apie juos.
Pedagogų parengtas projekto veiklų aprašas: Projekto veiklos.
Parengta pagal Vilniaus lopšelio-darželio „Pilaitukas“ pedagogių informaciją. Nuotraukos iš Vilniaus lopšelio-darželio „Pilaitukas“ archyvo.
Aplinkos apsaugos programų ir želdinių tvarkymo poskyris