Vilniaus lopšelis-darželis „Spygliukas“ dalyvauja aplinkosauginiame Vilniaus miesto švietimo įstaigų žaliųjų edukacinių erdvių konkurse

Rugpjūčio 24 dieną konkurso vertinimo komisijos nariai lankėsi Vilniaus lopšelyje-darželyje „Spygliukas“ ir susipažino su darželio lauko aplinkoje sukurtomis ir vaikų ugdymui naudojamomis žaliosiomis edukacinėmis erdvėmis. Šį kartą su darželio direktore Rasa Andrejeva bendravo gamtos mokslų daktarė Ona Motiejūnaitė (Vilniaus miesto savivaldybės ekologė), dr. Regina Juodkaitė (VU botanikos sodo Vingio skyriaus vedėja), Vilniaus kolegijos docentės dr. Gražina Palaitytė (projekto vadovė) ir dr. Rimantė Kondratienė.

Visa darželio teritorija pušų pavėsyje. Dirvožemis smėlio, todėl įrengiant lysves ir gėlynus reikėjo pasirūpinti geresniu dirvožemiu. Teritorijoje įrengtos 6 pakeltos lysvės, kuriose vaikai vadovaujami auklėtojų, augina daržoves ir vaistines žoleles, stebi jų augimą, vaisių brandinimą. Vaikai veikdami edukacinėse erdvėse pažįsta artimiausią aplinką: vabzdžius, paukščius, augalus, pušyne gyvenančias voveraites. Išmoksta prižiūrėti augalus, sužino paukščių, vabalų gyvavimo periodus, atsiradimo ypatumus ir kt. Atsiranda ryšys tarp išgirstos ir patirtos informacijos.

Fasadinėje darželio pusėje formuojama magnolijų alėja. Pavasarį visa bendruomenė stebi magnolijų žydėjimą, vaikai tyrinėja žiedų sandarą. Juk magnolijos ypatingi augalai, vieni seniausių augalų evoliucijos atstovų, mokslininkai jų vardu pavadino visą žiedinių augalų skyrių – magnolijūnai. Jų žiedai stambūs su daug kuokelių ir piestelių, o vaisynas, kuriame bręsta sėklos, savo išvaizda primena kankorėžį. Refleksologinio (Kneipo) tako įrengimui panaudota įvairi gamtinė medžiaga. Įstaiga siekia į edukacines veiklas įtraukti S. Kneipo sveikatinimo elementus ir įžvelgti jų naudą.

Paukščių ir vabzdžių tyrimo erdvėje įrengta daili inkilėlių edukacinė sienelė su 12 įvairių inkilėlių ekspozicija. Kiek buvo džiaugsmo, kai dviejuose inkilėliuose apsigyveno paukšteliai. Vabzdžių namas vaikų atidžiai stebimas, laukiama kuo daugiau ir įvairesnių gyventojų. Paukšteliams ir vabzdžiams pažinti įrengti spalvingi informaciniai stendai „Plunksnuoti kaimynai“ ir „Lietuvoje gyvenantys vabzdžiai“.

Lauko teritorijoje yra mobilios klasės. Lauko baldai pagaminti iš medinių palečių. Vaikai lauko klasėse piešia, lipdo iš molio, tyrinėja aplinką. Iš gamtinės medžiagos ir antrinių žaliavų kuria įvairius eksponatus parodėlėms ir teritorijos puošimui. Čia pat ir lauko bibliotekėlė, kuri greitu laiku bus galutinai įrengta.

Darželio teritorijoje vaikai renka kankorėžius ir pila į „Laimės šulinį“. Įmetus į „šulinį“ nors 5 kankorėžius per dieną, galima tikėtis begalinės laimės.

Edukacinės veiklos planuojamos atsižvelgiant į sezoną, poreikį. Mokytojos su vaikais turi savarankiško pasirinkimo galimybes veikti, ypatingai kai vykdomi gamtos stebėjimai. Jų metu vaikai stebi gamtą ir naudojantis mobilaus telefono programėle klausosi gamtos garsų (pvz., paukštelių čiulbesio). Liepos mėn. vyko „Sveikatingumo savaitė su Kneipu“, kurios metu buvo kuriami  žolynų kilimėliai, prasmingos buvo ir projektų „Vasara su Kneipu“, „Joninės darželyje“ ir respublikinio projekto „Vandens muzika“ veiklos.

Vilniaus miesto švietimo įstaigų žaliųjų edukacinių erdvių konkursas organizuojamas 2021 m. birželio-lapkričio mėn. Konkursą organizuoja Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Aplinkos apsaugos poskyris kartu su Vilniaus kolegija. Konkursas organizuojamas įgyvendinant Vilniaus miesto savivaldybės Ekologinio švietimo programą. Vilniaus miesto aplinkoje sukurtų ir visuomenės ekologinio ir aplinkosauginio švietimo procese naudojamų edukacinių erdvių vertinimas atliekamas siekiant skatinti šių erdvių kūrimo plėtotę ir besimokančiųjų jose praktinių aplinkos apsaugos įgūdžių ugdymą, vykdyti žaliųjų edukacinių erdvių ir miesto viešųjų erdvių naudojimo ekologinio švietimo procese gerosios patirties sklaidą. Dalyvauti konkurse buvo kviestos visos Vilniaus miesto švietimo įstaigos. Į antrą konkurso etapą pateko 14 švietimo įstaigų, naudojančių vaikų ugdymo procese edukacines erdves. Konkurso vertinimo komisija konkurse dalyvaujančių įstaigų žaliąsias edukacines erdves vertina nuo liepos 1 d. iki spalio 30 d.

Aplinkos apsaugos poskyris