Svarbi informacija
Vilniaus miesto 2019 metų gėlė – baltagalvė
Pavasaris paskatino Žemę nusišypsoti – išsiskleidė pirmieji žiedai. Lai jie mus džiugina gamtoje, neskinkime, neraukime, palikime ir kitiems pasidžiaugti. Plėtodami ekologinio švietimo veiklas ir kurdami jaukias žaliąsias aplinkas kiekvienais metais paskelbiame tų metų Vilniaus augalą, kurį auginsime ir dauginsime, tyrinėsime, skleisime gerąją žinią. Džiugu, kad švietimo įstaigų aplinkoje jau auga 2018 metų vaistinis aromatinis augalas – vaistinė ramunė. 2019 metais šiuo tikslu parinkome dar vieną astrinių šeimos augalą, į vaistinę ramunę panašią gėlę, kuri liaudyje ir vadinama ramune – baltagalvę. Pažinkime šiuos augalus ir jų nepainiokime. Ramunę nuo baltagalvės lengva atskirti pagal lapus: ramunių lapai suskaldyti, skiltys siūliškos, o baltagalvių lapai sveiki, lancetiški. Beje, šių gėlių gražiausia dalis yra žiedynai, vadinami graižais. Žiedyną sudaro liežuviški balti žiedai (5 vainiklapiai suaugę) ir viduryje esantys geltoni vamzdiški žiedai. Tad ir vadinti graižo žiedu nereikia, nes tai žiedynas.
Graižas – augalo žiedynas, kurio smulkūs bekočiai žiedai prisitvirtinę prie paplatėjusios plokščios, įdubusios ar kūgiškos žiedyno ašies viršūnės. Ši praplatėjusi ir sustorėjusi žiedyno ašies viršutinė dalis vadinama žiedynsosčiu. Žiedynsostis gali būti pilnaviduris (baltagalvės) ir tuščiaviduris (ramunės). Žiedynsostį gaubia viršūniniai lapai, vadinami skraistlapiais, kurių visuma sudaro skraistę. Lietuvos floros augalas – paprastoji baltagalvė (Leucanthemum vulgare), darželiuose ir gėlynuose auginama didžiagraižė baltagalvė (Leucanthemum maximum).
Taigi žaliosioms edukacinėms erdvėms, stebėjimams ir tyrimams tai tinkami augalai, rekomenduojame surinkti apie jas įdomiąją medžiagą. Todėl auginkime ir tyrinėkime! Šio augalo sėklomis apdovanoti aplinkosauginio švietimo renginių dalyviai, sėklos nukeliavo į švietimo įstaigas, kur jaunųjų vilniečių bus sėjamos, daiginamos ir laukiama išaugančių augalų. Baltagalvė yra Latvijos nacionalinė gėlė, taigi, simbolizuoja ir mūsų draugystę su kaimynais…
Dėl aplinkosauginio ir ekologinio švietimo veiklų galima kreiptis į ekologę dr. Oną Motiejūnaitę el. paštu Ona.Motiejunaite@vilnius.lt .
Aplinkos apsaugos skyrius