Vilniaus miesto gyventojus kviečia dalyvauti Nacionaliniame aplinkosaugos egzamine: įsteigti specialūs prizai

Prasidėjo registracija į jau antrą kartą Lietuvoje organizuojamą Nacionalinį aplinkosaugos egzaminą. Spalio 24-ąją, minint Tarptautinę kovos su klimato kaita dieną, vyksiančiame egzamine kviečiami dalyvauti visi norintys, o vilniečiai pretenduos į specialius projekto partnerės Vilniaus miesto savivaldybės įsteigtus prizus.

Nemokamame žinių patikrinime kviečiami dalyvauti visi – nuo moksleivio iki senjoro, nuo apie klimato kaitą dar negirdėjusio iki aplinkosaugos profesionalo. Dalyviai žinias pasitikrins ir dėl prizų susirungs keturiose kategorijose – pradedančiojo, smalsuolio, tyrinėtojo ir eksperto.

Vilniaus miesto savivaldybė egzamine aktyviausiai ir geriausiai pasirodysiantiems vilniečiams įsteigė ir specialius prizus: planšetinius kompiuterius, o aktyviausiai dalyvausiančiai mokyklai – dovanų čekį apsilankymui nuotykių parke.

„Per šį dešimtmetį Vilnius užsibrėžė tapti neutralaus poveikio klimatui miestu. Prie šio tikslo įgyvendinimo turime prisidėti visi, o pirmas žingsnis į tai – suprasti, kaip atlikdami kasdienius pasirinkimus parduotuvėje, virtuvėje, kelionėje į darbą, mokymosi įstaigą ar kitur, galime prisidėti prie neigiamo pėdsako aplinkai mažinimo. Todėl džiaugiamės galėdami paskatinti vilniečius domėtis klimato kaitos ir aplinkos apsaugos temomis. Vilniaus miesto savivaldybė įsteigė specialius prizus sostinės gyventojams geriausiai pasirodysiantiems Nacionaliniame aplinkosaugos egzamine. Kviečiame visus, tiek moksleivius, tiek senjorus dalyvauti!“ – ragina Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Miesto tvarkymo ir aplinkos apsaugos skyriaus vyriausioji specialistė Ona Motiejūnaitė.

„Kokybiškos ir prižiūrimos žaliosios erdvės yra ypatingai svarbios miestuose, ypač augančiuose kaip kad mūsų sostinė. Ne paslaptis, kad asfaltuotos ir betonuotos erdvės sukelia karščio salų efektą – miestai įkaista labiau nei aplinkinės teritorijos. Dėl to gali paaštrėti miesto gyventojų sveikatos problemos, padidėti energijos poreikis vėsinimui. Žaliosios erdvės gali padėti mažinti šį efektą, o tai pat kurti papildomas naudas –  tai ypač svarbu ne tik žinoti, bet ir praktikuoti. Vilniaus miestas stengiasi rūpintis žaliuoju miesto rūbu, tačiau tam reikia tiek išmintingų ilgalaikių strateginių sprendimų, tiek tvaraus bendradarbiavimo su miestiečiais“ – priduria specialistė.

Praėjusių metų pažymys – penketas

Praėjusiais metais vidutinis dalyvis Nacionalinį aplinkosaugos egzaminą išlaikė penketukui. Rezultatai parodė, kad net 60 proc. egzamino dalyvių nežinojo, kur kreiptis pastebėjus gamtai daromą žalą, tik 40 proc. galėjo įvardinti,  kaip klimato kaita paveikia žmogaus sveikatą. Vos 2 iš 10-ies identifikavo transporto sektorių kaip didžiausią šiltnamio efektą sukeliančių dujų sukėlėją Lietuvoje.

„Akivaizdu, kad poreikis stiprinti aplinkosauginį raštingumą Lietuvoje yra didelis. Viešojoje erdvėje gausu „žaliojo smegenų plovimo“ ir mitais apipintos informacijos, kuri kartais prasilenkia su realybe ir arba visai atima motyvaciją rinktis pokyčius, arba skatina imtis ne visai efektyvių veiksmų. Nacionaliniu aplinkosaugos egzaminu siekiame sudaryti sąlygas ne tik pasitikrinti žinias, bet ir įgyti naujų, aktualių kasdieniams pasirinkimams“, – sako egzaminą rengiančio Žaliosios politikos instituto vadovas Remigijus Lapinskas.

Kviečia egzaminui ruoštis jau dabar

Dalyviai susidurs su užduotimis klimato kaitos, atliekų tvarkymo, gyvosios gamtos pažinimo, energetikos, žiedinės ekonomikos, darnaus vystymosi tikslų ir kitomis temomis. Klausimus egzaminui ruošia skirtingų sričių specialistai iš Lietuvos ir užsienio: pedagogai, ekologai, nevyriausybinio sektoriaus atstovai, žaliosios verslo transformacijos konsultantai ir kt. Jų gretose – ir mokslo populiarinimo kanalo „Mokslo sriuba“ kūrėjas Ignas Kančys bei Metų mokytojo premijos laureatė, biologijos mokytoja-ekspertė Rasa Zubrickienė.

Nors egzaminas vyks tik po mėnesio, susidomėjusieji raginami registruotis ir pasiruošimui naudingą edukacinį turinį gauti jau dabar. Geriausiai pasirodžiusieji bus apdovanoti vertingais prizais specialios egzamino laureatų apdovanojimo ceremonijos metu. Registracijos formą ir daugiau informacijos apie egzaminą rasite www.aplinkosaugosegzaminas.lrt.lt

Pernai Nacionaliniame aplinkosaugos egzamine dalyvavo daugiau nei 11 tūkst. žmonių iš 72 Lietuvos miestų ir miestelių.