Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės aplinkosauginio švietimo 2016 metų „Ekologinio švietimo programos rengimas ir įgyvendinimas“ įvykdymo a t a s k a i t a

Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės aplinkosauginio švietimo 2016 metų

„Ekologinio švietimo programos rengimas ir įgyvendinimas“ įvykdymo

a t a s k a i t a

Programa patvirtinta Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorės 2016 m. rugpjūčio 9 d. įsakymu Nr. 30-1825

2016 metais programos „Ekologinio švietimo programos rengimas ir įgyvendinimas“ 17 projektų įgyvendino šios įstaigos: VšĮ „Energijos taupymo priemonės“, VšĮ „RV Agentūra“, VšĮ „Piliečių iniciatyvos“, VšĮ „Vilniaus miesto parkai“, Pavilnių ir Verkių regioninių parkų direkcija, Asociacija „Antakalniečių bendruomenė“, Visuomeninė organizacija „Žvėryno bendruomenė“, Karoliniškių bendruomenė, VšĮ „Vilniaus turizmo ir prekybos verslo mokykla“, Asociacija „Gyvoji Planeta“, VšĮ „Grijos vaikai“, VšĮ „Problemų sprendimo centras“, Vilniaus kolegijos Agrotechnologijų fakultetas, Lietuvos ornitologų draugija, VšĮ „Socialinių idėjų dirbtuvė“, VšĮ „Ekologinio švietimo centras“.

Dėkojame šių įstaigų projektų vadovams ir koordinatoriams, vadovams ir visai bendruomenei už turiningą partnerystę, kūrybingą renginių atmosferą, siekį tausoti ir puoselėti mūsų miesto aplinką.

Įgyvendinant projektus aplinkos apsaugos klausimais visuomenei organizuota: 99 mokymai (kūrybiniai-praktiniai seminarai, paskaitos), kurių trukmė apie 200 val., 44 ekskursijos, 4 konferencijos, 6 konkursai, 6 parodos ir 20 kitų aplinkosauginių renginių. Apie vykdomus aplinkosauginius projektus parengti TV reportažai, išleisti leidiniai, paskelbti straipsniai spaudoje, plačiai veiklos aprašytos įvairių įstaigų interneto puslapiuose. Programos dalyviai sėkmingai tobulino gamtamokslinę kompetenciją, ugdėsi gamtojautą, geriau pažino Vilniaus aplinką, įgijo aplinkos tyrimo įgūdžių, mokėsi pažinti, įvardinti ir spręsti aplinkos problemas, surado patikimų partnerių aplinkosauginei veiklai vykdyti, patyrė ne vieną atradimo džiaugsmą.

„Ekologinio švietimo programos rengimas ir įgyvendinimas“ veiklos 2016 metais

Eil.

nr.

Projekto pavadinimas,

sutarties numeris

Projekto vykdytojai, vadovai

Įvykdytos veiklos (temos, lektoriai, trukmė, dalyviai ir kt.)

1

„Vilniaus žaliosios viešosios erdvės vietos bendruomenėms“. TV laida-konkursas „Pradėk nuo savęs“

2016-08-26 sutartis

Nr. A-72-1308/16(3.1.36-TD2)

VšĮ „Energijos taupymo priemonės“,

Dalia Juočerytė

TV laidos

1.TV laida „Pradėk nuo savęs“ apie Vilniaus Lazdynų bendruomenės veiklą, tvarkant Versmės gimnazijos aplinką, teritorijų želdinimą. Aptarta bendroji miesto Žaliųjų erdvių tvarkymo strategija su miesto meru R. Šimašiumi. 2017-11-05. 10 val. LRT Kultūra. 10 min. Laida internete www.pradeknuosaves/TVveikla/Laidų archyvas.

2.TV laida „Pradėk nuo savęs“ apie Vilniaus Naujamiesčio bendruomenės bei reformatų draugijos dalyvavimą, svarstant senųjų miesto sodų – Reformatų, Misionierių ir bernardinų – atkūrimą ir priežiūrą. dalyvavo istorikai, architektai, Vilniaus miesto savivaldybės atstovai (Donatas Balčiauskas, Ina Dagytė-Mituzienė, J.S. Večerskytė Šimeliūnė). 2017-11-12. 10 val. LRT Kultūra. 10 min. Laida internete www.pradeknuosaves/TVveikla/Laidų archyvas.

3.TV laida „Pradėk nuo savęs“ apie Naujosios Vilnios bendruomenės iniciatyvas, tvarkant unikalų Vilniaus apylinkių kraštovaizdį M. Zacharovas, J. Gridiuško ir kt.), ekologinio švietimo programos projektai – žaliųjų miesto erdvių pažinimui, jų biologinė įvairovė, kraštovaizdžio ypatumai ir pritaikymas edukacijai (Ona Motiejūnaitė). 2017-11-19. 10 val. LRT Kultūra. 10 min. Laida internete www.pradeknuosaves/TVveikla/Laidų archyvas.

2

„Kita forma Vilniuje“

2016-08-26

Nr. A-72-1310/16(3.1.36-TD2)

VšĮ „RV Agentūra“,

Vaida Griškevičienė

Ugdomoji veikla

1.Kūrybinės dirbtuvės „Antras daiktų gyvenimas. Kita forma“. Vilniaus miesto savivaldybė. 2016-09-29. 2 val. Dalyviai mokėsi kaip senus ir nereikalingus, atliekomis vadinamus daiktus, paversti naudingais, buityje ar darbe naudojamais daiktais. Dirbtuvėse buvo kuriama: žaislai, knygas tausojantys viršeliai. Diskutuota tokio pobūdžio darbų reikšmingumo aplinkos apsaugai tema. 45 dalyviai.

2.Seminaras – kūrybinės dirbtuvės „Kita forma Vilniuje” Lietuvos edukologijos universitete. 2016-11-07. 2 val., 2 lektoriai. Buvo kalbama apie atliekų tvarkymo alternatyvas bei perspektyvas Vilniuje, atliekų tvarkymo ir verslo sąveikos galimybes, „žaliąjį verslą“. Patirtimi dalijosi Bronius Švarlys, laisvas menininkas, kūrybos ir gamybos linijos “Vamzdec & Pipec” įkūrėjas, iš antrinių žaliavų (medžio, metalo) kuriantis nuostabius industrinio stiliaus interjero akcentus. dizaineris, kūrėjas Aurimas Zdanavičius, atstovaujantis atviras dirbtuves “Padirbtuvės” – bendraminčių erdvę susitikimams, bendravimui, kūrybai, minčių bei idėjų dalinimuisi. 19 dalyvių.

3.Seminaras – kūrybinės dirbtuvės „Kita forma Vilniuje” Lietuvos dailės akademijoje. 2016-11-09. 2 val., 2 lektoriai. Buvo kalbama apie atliekų tvarkymo alternatyvas bei perspektyvas Vilniuje, atliekų tvarkymo ir verslo sąveikos galimybes, „žaliąjį verslą“. Patirtimi dalijosi Simonas Tarvydas, kūrybinės studijos “INDI” atstovas. 24 dalyviai.

4.Seminaras – kūrybinės dirbtuvės „Kita forma Vilniuje” Vilniaus Gedimino technikos universitete. 2016-11-16. 2 val., 2 lektoriai. Buvo kalbama apie atliekų tvarkymo alternatyvas bei perspektyvas Vilniuje, atliekų tvarkymo ir verslo sąveikos galimybes, „žaliąjį verslą“. 16 dalyvių.

5.“Informatyviosios Kita forma Vilniuje dirbtuvės” Vilniaus vaikų ir jaunimo pensione. 2016-11-21. Trukmė 2 val., 2 lektoriai. Dirbtuvių metu buvo gaminami advento kalendoriai iš to ką randame savo buityje. Diskutuojama apie atliekų mažinimo savaitę, kodėl ji reikalinga. 18 dalyvių.

6.“Informatyviosios Kita forma Vilniuje dirbtuvės” Vilniaus Žirmūnų gimnazijoje. 2016-11-22. Trukmė 2 val., 2 lektoriai. Dirbtuvių metu buvo gaminamos kalėdinės dekoracijos iš to ką atliekamo randame savo buityje. Diskutuojama apie atliekų mažinimo savaitę, kodėl ji reikalinga. 33 dalyviai.

7.“Informatyviosios Kita forma Vilniuje dirbtuvės” Vilniaus Juventos gimnazijoje. 2016-11-23. Trukmė 3 val., 2 lektoriai. Dirbtuvių metu buvo gaminamos kalėdinės dekoracijos iš to ką atliekamo randame savo buityje. Diskutuojama apie atliekų mažinimo savaitę, kodėl ji reikalinga. 50 dalyvių.

8.“Informatyviosios Kita forma Vilniuje dirbtuvės” Vilniaus Jono Basanavičiaus progimnazijoje. 2016-11-24. Trukmė 2 val., 2 lektoriai. Dirbtuvių metu buvo gaminami advento kalendoriai iš to ką randame savo buityje. Diskutuojama apie atliekų mažinimo savaitę, kodėl ji reikalinga. 37 dalyviai.

9.“Informatyviosios Kita forma Vilniuje dirbtuvės” Vilniaus Valdorfo mokykloje. 2016-11-24. Trukmė 2 val., 2 lektoriai. Dirbtuvių metu buvo gaminami advento kalendoriai iš to ką randame savo buityje. Diskutuojama apie atliekų mažinimo savaitę, kodėl ji reikalinga. 30 dalyvių.

10.Kalėdinė nieko nepirkimo diena Vilniaus miesto savivaldybėje. 2016-11-25. 4 val., 2 lektoriai. Buvo gaminami kalėdiniai advento kalendoriai. 60 dalyvių.

Konferencijos

1.Konferencija “Kita forma Vilniuje” Vilniaus dizaino kolegijoje. 2 val., 2 lektoriai. 2016-09-14. Pirmoje dalyje naginėtos atliekų tvarkymo alternatyvos ir jų perspektyvos Vilniuje, aiškintasi atliekų tvarkymo ir verslo sąsajos. Pranešėjas „Commune DIY” įkūrėjas Simonas Sonkinas – papasakojo kaip jo dirbtuvėse senos riedlentės atgyja naujam gyvenimui, o iš visiškai sulūžusių sugebama pagaminti įvairiausių nuostabių dalykų – aksesuarų automobiliams, telefonų dėklų, žaislų eglutėms puošti ir t.t. 38 dalyviai.

2.Konferencija pedagogams „Atliekų tvarkymo alternatyvos, pritaikymas mokymo įstaigose“. Vilniaus miesto irbtuvėlės. 2016-09-29. Nagrinėtos temos: Atliekų prevencija (Vilma Karosienė, Aplinkos ministerija), Žaliąsias edukacines erdves kuriame patys (O. Motiejūnaitė, Vilniaus miesto savivaldybės administracijos, Aplinkos apsaugos poskyrio vyriausioji specialistė), Kuriu iš to ką turiu (Sandra Mielkaitytė, laisvoji mokytoja – menininkė), Kitoks požiūris į atliekas. Respublikinio konkurso „Kita forma mokinys. Ekobendruomenė“ pristatymas (Vaida Griškevičienė, VšĮ „RV Agentūra“ direktorė).

Konkursai

1. Nacionalinis konkursas “Kita forma mokinys. Ekobendruomenė”. Jo pagrindinė idėja yra atskleisti eko dizaino žavesį – parodyti daiktų panaudojimą daug patrauklesnį ir įtikinti žmones, kad perdarytas daiktas gali tapti neatsiejama jų buities dalimi, gražia interjero detale, puikia dovana artimam žmogui ar nuostabus papuošimas Kalėdoms. Konkurso esmė: atlieka – tai ne šiukšlė, o nepanaudota žaliava. Sulaukta apie 300 darbų, virš 60 iš jų atrinkti į parodą. Buvo platinamai 2 konkurso plaktai – kvietimai. Vilniaus mieste viena iš organizatorių buvo ir Vilniaus miesto savivaldybė, o Lietuvos mastu organizuojant konkursą ji buvo partnerė. 2016-09-05 – 2016-11-21.

2. Konkursas “Informatyviosios Kita forma Vilniuje dirbtuvės” tavo mokykloje, kurio prizas – tai renginys jų mokykloje, atliekų mažinimo savaitės metu (“Informatyviosios Kita forma Vilniuje dirbtuvės” tavo mokykloje“). 2016-09-29-2016-10-29. Konkurso sąlygos: mokykla turi pateikti idėjas, kaip jie gali prisidėti prie mokyklos gerovės puoselėjimo persidarant nereikalingus daiktus į naudingus ir naudojamus (pvz. iš nebereikalingų senų stalų ir kėdžių pasidaryti suolus, kurie reikalingi mokyklų koridoriuose, mokiniams prisėsti pertraukų metu; seno kabineto atnaujinimas). Dalyvių skaičius mažas. Atrinktos 5 mokyklos.

3. Nacionalinis konkursas “Kita forma Studentas”, skirtas studentams. 2016-10-03-2016-12-22. Pateikta per 100 darbų. Vilniaus mieste viena iš organizatorių buvo ir Vilniaus miesto savivaldybė, o Lietuvos mastu organizuojant konkursą ji buvo partnerė.

Parodos

1.Paroda „Kita forma mokinys. Ekobendruomenė“. Aplinkos ministerija. 2016-11-28-2016-12-19. Pirmą savaitę aprodą lankė parodos komisija ir aplinkos ministerijos svečiai. Vėliau ji buvo atvira visuomenei. 2016-12-06 įvyko parodos atidarymas, dalyvavo Aplinkos ministras ir Aplinkos ministerijos specialistai, švietimo įstaigų atstovai. Dalyvių skaičius apie 1000.

3

„Kita forma muziejuje“

2016-08-26

Nr. A-72-1309/16(3.1.36-TD2)

VšĮ „RV Agentūra“, Vaida Griškevičienė

Ugdomoji veikla

1.„Kita forma muziejuje“ seminaras – dirbtuvės. 2016-09-24. 1. val., 1 lektorius. Diskutuota apie atliekų vengimo prioritetus, vartotojišką kultūrą ir jos alternatyvas, ekologinį ženklinimą, aptartos Vilniaus miesto atliekų tvarkymo alternatyvos bei taisyklingo rūšiavimo abc. Buvo surengta mini viktorina, vaikai laimėjo prizus atsakydami teisingai į klausimus. Dirbtuvės, 3 val., 3 lektoriai. Gaminami aitvarai iš to ką galime rasti namuose jau nereikalingo (plastikiniai maišeliai, mediniai iešmeliai, lipni juosta, siūlai). Aitvarai išbandyti lauke. Dalyvavo vilniečių šeimos (25 dalyviai).

2. „Kita forma muziejuje“ seminaras – dirbtuvės. 2016-10-29. Seminaras, 1 val., 1 lektorius. Diskutuota apie atliekų vengimo prioritetus, vartotojišką kultūrą ir jos alternatyvas ir kt. Dirbtuvės, 2 val., 3 lektoriai. Iš nereikalingų, išmetimui skirtų, pirštinių ir kojinių pagaminti mieli žaisliukai. Atgarsis iš dalyvių – vaikai net miega kartu su savo nauju žaislu. 15 dalyvių (vilniečių šeimos).

3.„Kita forma muziejuje“ seminaras – dirbtuvės. 2016-11-12. Seminaras, 1 val., 1 lektorius. Diskutuota apie kalėdų švenčių metu prisipirktų nenaudingų daiktų žalą, ką daryti, kad jų būtų kuo mažiau ir kt. Dirbtuvės, 3 val, 3 lektoriai. Dirbtuvių tema „Kalėdinės dekoracijos“. Pagamintos kalėdinių kojinių ir kepuraičių girliandos. Dalyvių skaičius 64 (norinčių buvo beveik 100).

4. „Kita forma muziejuje“ seminaras – dirbtuvės. 2016-11-19 Seminaras, 1 val., 1 lektorius. Buvo eksponuojama paroda „Kita forma perdirbinys“, todėl čia pat buvo pateikti puikūs pavyzdžiai kaip atliekos tampa originaliais, funkcionaliais daiktais, kuriuos melai įsigytume. Dirbtuvės 3 val., 3 lektoriai. Dirbtuvių tema – “Kalėdines dovanos artimui”. Buvo surengtos 4 skirtingos irbtuvėlės. Pagaminta segių, papuošalų, šildukų, gėlių, snaigių ir žvaigždžių. 82 dalyviai.

5. „Kita forma muziejuje“ seminaras – dirbtuvės atliekų mažinimo savaitės proga. 2016-11-25. Seminaras, 1 val., 1 lektorius. Dirbtuvės, 2 val., 3 lektoriai. Buvo gaminami daugkartiniai maišai tarai, kuriuose patogu kaupti tarą ir vėliau nešti į taromatą. Maišo privalumas susilanksto į kompaktiška ryšulėlį, kurį itin patogu nešiotis. 11 dalyvių

6.„Kita forma muziejuje“ seminaras – dirbtuvės. 2016-11-26. Seminaras, 1 val., 1 lektorius. Dirbtuvės, 3 val., 3 lektoriai. Tema „Advento kalendorius“. 55 dalyviai.

7.„Kita forma muziejuje“ seminaras – dirbtuvės. 2016-12-03. Seminaras, 1 val., 1 lektorius. Diskutuota apie atliekų vengimo prioritetus, vartotojišką kultūrą ir jos alternatyvas, kaip ekologinis ženklinimas gali mums padėti. Aptartos Vilniaus miesto atliekų tvarkymo alternatyvos ir t.t. Dirbtuvės „Kalėdinių dovanų pakavimas“, 3 val., 3 lektoriai. Dalyviai atsinešė savo dovanas ir jas supakavo. 35 dalyviai.

Veiklų pristatymas visuomenei

Tiesiogiai vieną renginio dalį filmavo Lietuvos televizijos laida „Labas rytas, Lietuva“. Renginiais susidomėjo Lietuvos radijas, transliavęs interviu savo radijo klausytojams.

„Miesto sanitarai“

2016-09-12

Nr. A-72-1429/16(3.1.36-TD2)

VšĮ „Piliečių iniciatyvos“,

Gintarė Motiejūnaitė

Ugdomoji veikla

1.Senų baldų atnaujinimo dirbtuvės. Naujam gyvenimui prikeltos senos, nenaudojamos, išmetimui paruoštos, kėdės.

2016-10-22, 4 val., 9 dalyviai.

2016-11-12, 4 val., 12 dalyvių.

2.Praustuvų iš senų daiktų ar kitos medžiagos gamybos dirbtuvės. 2016-10-15, 4 val.; 2016-10-22, 4 val.; 2016-10-29, 4 val.

3.Mokomosios hidroponinės daržovių auginimo sistemos įrengimas ir pristatymas visuomenei. 2016 m. 08-11 mėn. 4 val.

4.Paskaitos ir praktiniai užsiėmimai „Daržininkystė mieste“. 2 užsiėmimai po 2 val., 42 dalyviai. 2016-11-03. 2016-12-13. Sapiegų parkas, Miesto laboratorija.

5

„Gyvas dvaro parkas“

2016-09-12

Nr. A-72-1430/16(3.1.36-TD2)

VšĮ „Vilniaus miesto parkai“,

Ojaras Mašidlauskas

Ugdomoji veikla

1.Parengta edukacinė programa ekskursijoms Trakų Vokės dvaro sodybos parke „Gyvas dvaro parkas“. Ekskursijos „Gyvas dvaro parkas“ vyko nuo 2016 m. rugsėjo mėn. iki 2016 m. lapkričio 15 d. Trakų Vokės dvaro sodybos parke pravestos 37 ekskursijos įvairaus amžiaus vilniečių grupėms. vienos ekskursijos trukmė 1-1,5 val. Eskursijas vedė Trakų Vokės gyventojas, VšĮ „Vilniaus miesto parkai“ darbuotojas ir menininkas Ojaras Mašidlauskas. Už ekskursiją gautas padėkos raštas iš Vilniaus Trakų Vokės vaikų darželio.

Leidyba

2016 m. birželio mėn. išleista metodinė priemonė edukacinei programai „Gyvas dvaro parkas“ – 1000 vnt. spalvinimo knygelių.

6

„Edukacinių programų Antakalnio seniūnijos gyventojams organizavimas Neries pakrantėje“

2016-08-26

Nr. A-72-1303/16(3.1.36-TD2)

Asociacija „Antakalniečių bendruomenė“, Edita Kavaliauskienė

Ugdomoji veikla

1.Mokomieji pėsčiųjų žygiai Neries pakrantėmis Antakalnyje. Dalyviai – VGTU licėjaus ir Antakalnio gimnazijos moksleiviai. 2 žygiai. 2016 m. spalis. Vadovė Nijolė Balčiūnienė.

2.Aplinkos pažinimo pamoka VGTU licėjaus pradinukams. Nijolė Balčiūnienė. 2016 m. spalis.

3.Rudens lygiadienio paminėjimas, prisimenant tūkstantmetę vakarų baltų (aisčių) istoriją, lietuvių kultūros ištakas, didvyriškas kovas kuriant Lietuvos valstybingumą.2016-09-18. Antakalnio bendruomenės nariai, svečiai. Renginyje dalyvavo istorikas Romas Batūra, karines-istorines dainas atliko Liaudies dainų klubas „Raskila“. Žygiui Neries pakrantėmis vadovavo Nijolė Balčiūnienė.

Leidyba, metodinės medžiagos rengimas

1.Metodinės medžiagos apie Neries krantinės gamtos ir kultūros vertybes Antakalnyje parengimas.

2.Informacinių stendų visuomenei apie Neries krantinės gamtos ir kultūros vertybes Antakalnyje parengimas, maketavimas. 2 stendai: Antakalnio šaltiniai ir aliuvinis miškas“, „Spalvotieji šaltinėliai.“

Viktorinos

1.Viktorina moksleiviams apie Neries krantinės gamtos ir kultūros vertybes parengimas.

Paroda

1.Nuotraukų paroda „Neries krantinės ties Antakalniu gamtos ir kultūros vertybės“. Asociacija „Antakalniečių bendruomenė“.

7

„Gyvename prie Neries!”

2016-08-26

Nr. A-72-1307/16(3.1.36-TD2)

Visuomeninė organizacija „Žvėryno bendruomenė“, Danutė Jokubėnienė, Vytautas Damaševičius

Ugdomoji veikla

1.Projekto „Gyvename prie Neries!” pristatymas Žvėryno bendruomenei šventėje „Ruduo Žvėryne“.

2.Neries pakrantės gamtos tyrimai. Suburta darbo grupė atliko stebėjimus, kurių rezultatus pristatė 2 pasitarimuose.

3.Seminaras „Neries pakrantės kraštovaizdis ir biologinė įvairovė (Žvėrynas)“. 2016-10-19. Dalyvavo Žvėryno bendruomenės atstovai, mokslininkai, Vilniaus miesto savivaldybės specialistai.

4.Žvėryno bendruomenės supažindinimas su Neries pakrantės gamta. Pravestos 3 ekskursijos.

Metodinės medžiagos rengimas

1.Parengta studija „Sugrąžinti Nerį vilniečiams“ apie Neries pakrantės ties Žvėrynu gamtą. 40 psl., schemos, brėžiniai, vizualizacija.

2.Lankstinukai apie Neries pakrantės ties Žvėrynu gamtą.

Parodos

1.Fotoparoda apie Neries pakrantės ties Žvėrynu gamtos paveldą (istorija ir dabartis). 25 nuotraukos (4 maketuoti stendai)

8

„Žaliasis mokyklos rūbas“

2016-09-12

Nr. A-72-1431/16(3.1.36-TD2)

VšĮ „Vilniaus turizmo ir prekybos verslo mokykla“,

Lina Bargailienė

Ugdomoji veikla

1.Paskaita „Žirmūnų kraštovaizdis, jo ypatumai“ Kraštovaizdžio objektų, reiškinių, komponentų stebėjimas aplinkoje. Lektorė L. Bargailienė.2016-09-20. 2 val. 40 dalyvių.

2.Paskaita „Aplinkos ABC – artimiausios aplinkos sfragidės“. Artimoji aplinka tiriama aprėpiant kuo daugiau ją veikiančių reiškinių, nustatant kuo daugiau juos siejančių tarpusavio ryšių. Lektorė I. Maciejauskienė. 2016-09-20. 2 val. 40 dalyvių.

3.Paskaita „Jaukios ir gražios mokyklos edukacinės erdvės kūrimas“. Lektorės A. Visockytė ir Z. Sprindienė. 2 val.

4.Seminaras-kūrybinės dirbtuvės „Noriu pažinti, noriu išmokti“. Dalyviai dirbo 6 grupėse. Kiekviena grupė išklausė 2 val. paskaitą ir atliko praktines užduotis. Kūrybinių dirbtuvių metu projekto dalyviai mokėsi piešti ir dažyti natūraliais dažais, panaudoti nereikalingus daiktus, pasigaminti patiekalus iš nepanaudotų maisto produktų, saugoti biologinę įvairovę, pasirinkti aplinkai draugišką gyvenimo būdą. 2016-11-22.

5.Paskaita „Medžių puošimo tradicijos“. Doc. dr. G, Kmitienė. 2016-12-05. 35 dalyviai.

6.Paskaita „Antrinių žaliavų panaudojimas medžių puošybai“. R. Aleksandravičiūtė. 2016-12-05. 35 dalyviai.

KONFERENCIJOS

1.Vilniaus miesto profesinių mokyklų mokinių aplinkosauginių projektinių darbų konferencija „Gamtamokslinio ugdymo geroji patirtis“. Renginio metu Vilniaus miesto profesinės mokyklos pasidalino gamtamokslinio ugdymo gerąja patirtimi. Konferencija padėjo dalyviams suvokti, kad jie yra gamtos dalis ir padės suprasti visuomenės darnaus vystymosi principus ir jų reikšmę. 2016-11-22. 7 pranešimai.

KITI APLINKOSAUGINIAI RENGINIAI

1.Šalia Vilniaus turizmo ir prekybos verslo mokyklos ir Žirmūnų seniūnijos buvo įrengti du gėlynai, atliekami sumedėjusių augalų priežiūros darbai.

2.Medžių puošimo šventė. Papuošti 3 medžiai Vilniaus turizmo ir prekybos verslo mokyklos, Vilniaus lietuvių namų ir Žirmūnų seniūnijos kiemuose. Medžiai buvo puošiami projekto dalyvių iš panaudotų daiktų pagamintais dirbiniais. 2016-12-05.

3.Paruošta ir atspausdinta 2017 metų kalendorių (100 egz.,13 vartomų lapelių), kuriuose supažindinama su Vilniaus gamta, patariama kada ir kaip stebėti gamtą.

4.Pagaminti EKO rašikliai, atšvaitai-kaklajuostės su logotipu „Mes už žalią Vilnių“, po 200 vnt.

9

„Laimingas vanduo – laimingas žmogus“

2016-09-12

Nr. A-72-1424/16(3.1.36-TD2)

Asociacija „Gyvoji Planeta“,

Rimantė Černiauskaitė-Kėrienė

Ugdomoji veikla

1.Vandens savybių tyrimai. Dalyvavo 12 švietimo įstaigų atstovai (per 200). Buvo tiriama: Ozo ežerėliai, Salotės ežeras, Salininkų tvenkinys, Neries upės skirtingos atkarpos, Vokės upė. Kuriami palinkėjimai vandeniui.

2.Praktinis-kūrybinis seminaras „Žemės menas“. Gamtoje, naudojant gamtines medžiagas, atsižvelgiant į kraštovaizdį, aplinkos ypatumus kuriami meno kūriniai. Visi darbai eksponuoti internete: http://laimingasvanduo.lt/galerija/zemes-menas/

3.Seminaras pedagogams „Žemės menas – edukacinis gamtosaugos metodas“. Užupio menų inkubatoriaus galerija „Galera“. 2016-10-07. 2 val.

Parodos

1.Žemės meno paroda „Žinau, kuriu. galiu“. 2016-10-07-08. Užupio menų inkubatoriaus galerija „Galera“.

2.Žemės meno paroda „Žinau, kuriu. galiu“. 2016-10-27-11-04. Lietuvos vaikų ir jaunimo centras.

Kiti renginiai ir darbai

1.Vandens pakrančių švarinimo darbai. Dalyvavo 12 įstaigų atstovai (per 200). Buvo globojama: Ozo ežerėliai, Salotės ežeras, Salininkų tvenkinys, Neries upės skirtingos atkarpos, Vokės upė.

2.Parengta metodinė medžiaga „Laimingas vanduo – laimingas žmogus“. 15 psl.

10

„Gamta – mūsų namai“

2016-08-26

Nr. A-72-1302/16(3.1.36-TD2)

VšĮ „Grijos vaikai“,

Jelena Iluk

Ugdomoji veikla. Kūrybiniai seminarai-dirbtuvės,

1.Praktinis seminaras „Augalų daiginimas ir sodinimas“. 2016-05-04. 2 val.

2.Kamuoliukų gamyba iš antrinių medžiagų. 2016-09-15 – 2016-09-16. 3 val.

3.Praktinis seminaras „Inkilų gamyba, lesyklėlės taisymas“. 2016-10-21. 2 val.

4.Antrinių žaliavų naudojimas kūryboje. Šaltanosių gamyba 2016-11-11. 1 val.

5.Namelių puošimas iš antrinių medžiagų bei naudojant gamtines medžiagas bei akrilinius dažus. 2016-10-24 – 2016-11-08. 10 val.

6.Antrinių žaliavų naudojimas kūryboje. „ Mados šou“. 2016-11-21, 1val.

7. Antras daiktų gyvenimas. ,,Sagų bankas“. 2016-11-22 ir 2016-11-24; 4 val.

8.Dovanų dėžučių gamyba. 2016-11-25, 1val.

Ekskursijos

1.Ekskursija prie Saidės piliakalnio. Šaltinis – gyvybės jėgų versmė. 2016-07-11.

2.Ekskursija į Trakų senovinį prekybinį lavą,,Vytinė“. 2016-09.09.

3.Ekskursija pas Vilniaus policijos kinologus, kur buvo parodyti šunys veikloje. 2016-09-16.

4.Ekskursija į Bernardinų sodą Sereikiškių parke. Vaikai buvo mokomi džiaugtis ir vertinti aplinką, suprasti jos svarbą ir būtinybę, įvairovę ir grožį. 2016-09.30.

5.Ekskursija į sodininkystės ir gyvulininkystės ūkį. Pažintis su retais paukščiais ir kitais gyvūnais. 2016-10-14.

Konkursai

1.Piešinių konkursas ,,Mes ir gamta“. Dalyviai – dienos centro vaikai. 2016-10-28.

Parodos

1.,,Mes ir gamta“. Po kiekvienos ekskursijos visada buvo atnaujinama piešinių ir nuotraukų paroda. 2016 m. 10.21-11.30.

Talkos

1.Paplūdimio tvarkymas. 2016-07-27. 3 val.

2.Pušies (150 metų) aplinkos tvarkymas. 2016-08-10. Buvo iškirsti krūmai, apšienauta, surinkti stiklai, švirkštai ir įvairios kitos šiukšlės.

3.Vaikų dienos centro aplinkos priežiūra.

Kiti renginiai ir darbai

1.,,Saugokime paukščius“. Gandrų palydos. 2016-08-22.

2.Ekologiniai žaidimai. Gamtos dovanos. Gamtosauginius įpročius siekiama prisiminti per liaudies išmintį, vaikai buvo mokomi rudens gėrybes rinkti, konservuoti bei džiovinti (arbatų, prieskonių ir cukatų džiovinimas) ir kt. Po 1,5 val. 2016-10-07. 2016-11-09.

3.Reklaminių aplinkosauginių stendų (6) sukūrimas, padarymas ir pastatymas. „Ateities kraštovaizdis“. Vaikų dienos centro dalyviai aktyviai dalyvavo renginyje ir už paruoštą darbą buvo įvertinti Vilniaus kolegijos padėkos raštais ir dovanėlėmis. VšĮ „Grijos vaikai“.

4.„Laimingas vanduo-laimingas žmogus“. Aplinkosauginė veikla, tiriant vandenį ir tvarkant vandens telkinio pakrantę.

5.„Lesykla“. Lesyklų priežiūra žiemos metu.

11

„Mokau rūšiuoti“

2016-09-12

Nr. A-72-1432/16(3.1.36-TD2)

VšĮ „Problemų sprendimo centras“,

Lijana Kanarskienė

1.VšĮ „Problemų sprendimo centras“ specialistai parengė du scenarijus teatralizuotiems renginiams, skirtiems vaikams, vesti.

2.Sudarytos 5 savanorių moksleivių grupės iš šių ugdymo įstaigų: Vilniaus Vytauto Didžiojo gimnazija (2 grupės), VGTU inžinerijos licėjus, Vilniaus Balsių progimnazija, Vilniaus Mykolo Biržiškos gimnazija. Savanoriams surengti apmokymai, per kuriuos pateikta informacija apie tinkamą atliekų rūšiavimą ir patarimų, metodika kaip mokyti rūšiuoti darželinukus.

3.Savanorių moksleivių mokymai, pasiruošimas vesti teatralizuotas pamokėles. 1 val.

4.Parengti moksleiviai savanoriai užsiregistravusiose priešmokyklinio ugdymo įstaigose vedė teatralizuotas pamokėles ir supažindino priešmokyklinio ugdymo vaikus su atliekų rūšiavimu kūrybingai paaiškindami, kodėl svarbu rūšiuoti, kaip tai tinkamai daryti.

15-oje ugdymo įstaigų surengta 16 teatralizuotų renginių.

Ugdymo įstaiga

Renginio data

Vilniaus lopšelis-darželis „Klevelis“

2016-11-08

Vilniaus lopšelis-darželis „Beržynėlis“

2016-11-08

Vilniaus Vilkpėdės darželis-mokykla

2016-11-09

Vilniaus darželis-mokykla „Lokiukas“

2016-11-10

2 renginiai

Vilniaus lopšelis-darželis „Lazdynėlis“

2016-11-10

Vilniaus lopšelis-darželis „Kaštonas“

2016-11-11

Vilniaus lopšelis-darželis „Jovarėlis“

2016-11-11

Vilniaus Baltupių progimnazija

2016-11-11

Vilniaus Markučių lopšelis-darželis

2016-11-14

Vilniaus Vaduvos darželis-mokykla

2016-11-15

Vilniaus karaliaus Mindaugo mokykla

2016-11-16

Vilniaus Genio progimnazija

2016-11-18

Vilniaus Naujininkų mokykla

2016-11-18

Vilniaus lopšelis-darželis „Žilvitis“

2016-11-18

Vilniaus lopšelis-darželis „Švelnukas“

2016-11-18

Per renginius ikimokyklinio ugdymo įstaigoms, atsižvelgiant į renginių dalyvių skaičių, išplatinta 70 vnt. edukacinių aplinkosauginių stalo žaidimų „Rūšiavimo ABC“.

12

„Vilniaus visuomenės ekologinės savimonės ugdymas tiriant aplinką“

2016-08-26

Nr. A-72-1300/16(3.1.36-TD2)

Vilniaus kolegija Agrotechnologijų fakultetas, Rimantė Kondratienė

Ugdomoji veikla. Seminarai.

1.Seminaras „Gamtos gyvenimas rudenį“. Edukacinės erdvės švietimo įstaigų aplinkoje. Žalioji edukacinė erdvė. Kraštovaizdžio ir edukacinės erdvės komponentų darna. Ruduo Lietuvos saugomų augalų kolekcijoje. Augalų sėklos (stebėjimas, rinkimas). Rudens atspindys floristikoje. Lektoriai: dr. O. Motiejūnaitė, dr. G. Palaitytė, dr. R. Kondratienė, I. Jančauskienė, A. Rokienė, T. Čižokas. 2016-09-28. 4 val. 27 dalyviai. Dalyviai turėjo galimybę įsigyti po Lietuvos saugomą augalą, pasirinkti sėklų.

2.Seminaras „Aplinkos bioindikaciniai tyrimo metodai“.

Oro kokybė ir jos nustatymas bioindikaciniais metodais. Grybai ir kerpės oro kokybės indikatoriai. Pažintis su grybų pasauliu (grybų sandara, įvairovė, mikro- ir makro- vaisiakūniai, ar galima grybauti namuose?).

Nitratų kiekio nustatymas vandenyje, daržovėse ir vaisiuose. Dirvos erozijos tyrimai. Lektoriai: dr. O. Motiejūnaitė, dr. G. Palaitytė, dr. R. Kondratienė, I. Jančauskienė, A. Rokienė, T. Čižokas. 2016-10-05. 4 val. 25 dalyviai.

3.Seminaras „Aplinkos tyrimai jauniesiems tyrėjams“. Tyrinėjame aplinką: Stebime, jaučiame, atrandame, suprantame … Kaip įrodyti, kad mus supa oras? Kokie kraštovaizdžio savitumai? Kur keliauja skruzdėlytė? Lektoriai: dr. O. Motiejūnaitė, dr. G. Palaitytė, dr. R. Kondratienė, I. Jančauskienė, A. Rokienė, T. Čižokas. 2016-10-12. 4 val. 34 dalyviai.

4.Seminaras „Kalėdinės floristinės kompozicijos“. Gėlynai edukacinėse erdvėse. Sausažiedžiai. Gamtos komponentai floristikoje. Kūrybinės dirbtuvės. Lektoriai: dr. O. Motiejūnaitė, dr. G. Palaitytė, dr. R. Kondratienė, I. Jančauskienė, A. Rokienė, T. Čižokas. 2016-11-16. 4 val. 28 dalyviai. Gamtinės medžiagos ir antrinių žaliavų (kurios gali tapti šiukšle) naudojimas floristinėms kompozicijoms kurti. Vilniaus kolegija Agrotechnologijų fakultetas.

Apie projekto „Vilniaus visuomenės ekologinės savimonės ugdymas tiriant aplinką“ veiklas informacija internete:

Vilniaus kolegijos internetinėje svetainėje – http://www.viko.lt/ivyko-seminaras-pedagogams-aplinkos-bioindikaciniai-tyrimo-metodai-igyvendinant-ekologinio-svietimo-programos-projekta-vilniaus-visuomenes-ekologines-savimones-ugdymas-tir/;

Agrotechnologijų fakulteto internetinėje svetainėje –

http://atf.viko.lt/ivyko-seminaras-pedagogams-aplinkos-bioindikaciniai-tyrimo-metodai-igyvendinant-ekologinio-svietimo-programos-projekta-vilniaus-visuomenes-ekologines-savimones-ugdymas-tir/

Agrotechnologijų fakulteto facebook’o paskyroje – https://www.facebook.com/vikoatf/photos/pcb.834648056638578/834647503305300/?type=3&theater

https://www.facebook.com/vikoatf/photos/pcb.825822664187784/825822384187812/?type=3&theater

https://www.facebook.com/vikoatf/photos/pcb.839471112822939/839470912822959/?type=3&theater

Vilniaus miesto savivaldybės internetinėje svetainėje:

http://aplinka.vilnius.lt/lt/index.php/ekologinio-svietimo-seminare-kuriamos-floristines-kompozicijos-is-gamtines-medziagos-ir-atlieku/

http://aplinka.vilnius.lt/lt/index.php/ekologinio-svietimo-seminare-pedagogai-nagrinejo-aplinkos-tyrimo-metodikas/

http://aplinka.vilnius.lt/lt/index.php/mokytojo-diena-pedagogai-pazymejo-tobulindami-gamtamoksline-kompetencija/

http://aplinka.vilnius.lt/lt/index.php/ekologinio-svietimo-seminare-pedagogams-aptarti-edukaciniu-erdviu-kurimo-klausimai/

13

„Ornitologiniai takai ir paukščiams ir vilniečiams“

2016-08-26

Nr. A-72-1304/16(3.1.36-TD2)

Lietuvos ornitologų draugija, Gediminas Petkus

Ugdomoji veikla

1.Paskaita apie paukščius Vilniaus lopšelyje-darželyje „Gintarėlis“, 2016-10-12. 1 val. 20 dalyvių. Lektorius Gediminas Petkus.

2.Paskaita „Paukščių globa žiemą“. 2016-11-22. 1 val. Lektorius Gediminas Petkus. Paskaita buvo tiesiogiai transliuojama socialiniame tinkle Facebook. Sulaukta daugiau nei 700 peržiūrų.

Ekskursijos

Vilniečiams pravestos 6 ornitologinės ekskursijos Vilniaus miesto gamtoje: Vilniaus Pilių, Verkių ir Antakalnio spalvotųjų šaltinių teritorijose. Vilniau Pilių parko ekskursijoje vilniečiai susipažino ne tik su gamtinėmis, bet ir su kultūrinėmis parkų vertybėmis. Vilniaus pilių kultūrinio rezervato darbuotojas Stasys Patkauskas ekskursijos dalyviams papasakojo apie parkų kultūrinius objektus. Verkių parke 20161-10-12, 2016-11-07 ir 2016-11-11, 80 dalyvių. Vilniaus pilių parke (Gedimino pilies papėdė) 2016-11-22, 60 dalyvių. Verkių parko ornitologiniame take 2016-12-03, 80 dalyvių. Antakalnio sveikatingumo – ornitologinis take 2016-12-13, 30 dalyvių.

Ornitologinių takų kūrimas.

1.Verkių parko ornitologinis takas. Sukurtas interaktyvus žemėlapis kuriame atvaizduotas ornitologinio tako maršrutas ir jame esantys objektai. Žemėlapyje GPS ir interneto pagalba galima sekti savo buvimo vietą maršrutuose ir lengvai surasti lankomus objektus. Nuoroda: https://arcg.is/2fjtuFo. Lietuvos ornitologų draugija.

2.Antakalnio ornitologinis takas. Sukurtas interaktyvus žemėlapis kuriame atvaizduotas ornitologinio tako maršrutas ir jame esantys objektai. Žemėlapyje GPS ir interneto pagalba galima sekti savo buvimo vietą maršrutuose ir lengvai surasti lankomus objektus. Nuoroda: https://arcg.is/2gfOBsc .

http://www.birdlife.lt/ornitologiniai-takai

Kita aplinkosauginė veikla

1.Projekto įgyvendinimo metu iškelta 30 inkilų ir įrengtas 1 dirbtinis lizdas skirtingoms paukščių rūšims. Inkilai iškelti – didžiosioms, mėlynosioms zylėms, margasparnėms musinukėms, karklažvirbliams, klykuolei, baltosioms kielėms, pilkosioms musinukėms, lipučiams, paprastiesiems varnėnams. Taip pat iškeltas ir įrengtas dirbtinis lizdas.

2.Metodinės medžiagos – ornitologinių maršrutų Vilniuje (žemėlapių-skrajučių) parengimas ir išleidimas. 1000 egz.

Informacijos apie projektą sklaida:

14

„Projekto „CoolŪkis“ tvaraus gyvenimo būdo ir sodininkavimo mieste pamokėlės“

VšĮ „Socialinių idėjų dirbtuvė“,

Austė Černiauskaitė

Ugdomoji veikla. Sodininkavimo ir tvaraus gyvenimo būdo pamokėlės, po 1,5 val.

1.Derliaus nurinkimas ir naudojimas, žalieji kokteiliai. 2016-09-07. 20 dalyvių.

2.Vabzdžių namelių dirbtuvės. 2016-10-24. 26 dalyviai.

3.„Coolūkio žiemos dirbtuvės“, daržovių auginimas namuose žiemą. 2016-11-23. 14 dalyvių.

Konkursai

1.Nuotraukų ir istorijų konkursas „Mano ekologiškas sprendimas“. 2016 m. lapkričio 19 – gruodžio 4 d. Išrinkti 2 konkurso nugalėtojai, ir trys dalyviai paskatinti.

Leidiniai

1.Plakatai „Daržovių suderinamumas sodinant jas darže“, 20 vnt.

2.Lankstinukas „Žalieji kokteiliai“, 230 vnt.

3.Lankstinukas „Žaliųjų atliekų kompostavimas“, 230 vnt.

15

„Ąžuolai Karoliniškių seniūnijos teritorijoje“

Karoliniškių bendruomenė,

Kęstutis Turonis

1.Karoliniškių seniūnijos teritorijoje atlikta ąžuolų inventorizacija. Ąžuolai nufotografuoti, surinkti pasakojimai apie šių ąžuolų sodinimą ir augimą. Aprašyti 72 ąžuolai.

2.Ąžuolų sodinimas. prie Vakarinio aplinkkelio su Savivaldybe suderintame plote pasodinta 17 ąžuoliukų.

3.Konferencija ,,Ąžuolai Karoliniškių seniūnijos teritorijoje“. 2016-11-29. 3 val. 55 dalyviai.

4.Parengtas ir išleistas Karoliniškių bendruomenės laikraštis „Karoliniškių balsas“, A3 formatas, 4 psl., 3000 vnt.

16

„Miesto regioniniai parkai – edukacinė aplinka gyventojų ekologinės savimonės ugdymui“

Pavilnių ir Verkių regioninių parkų direkcija,

Jolanta Radžiūnienė

Ugdomoji veikla

1.Aplinkos pažintiniai žygiai gamtoje. Žygiai skirti didinti gyventojų informuotumą, skatinti pažinti ir tausoti savitą Vilniaus kraštovaizdį, gamtos vertybes. Jų metu dalyviai supažindinti su vietovės kraštovaizdžio išskirtinumu, reljefo susidarymo ypatybėmis ir jų įtakotų gamtinių vertybių susiformavimu. Žygius vedė profesionalūs geografai. Žygiai sulaukė didelio visuomenės susidomėjimo. Juose dalyvavo virš 500 žmonių.

  • Žaliųjų ežerų ir Riešės apylinkės. 2016-11-06.
  • Antakalnio apylinkės. 2016-11-13.
  • Ribiškės. 2016-11-19.
  • Pūčkoriai-Tuputiškės. 2016-11-27.

2.Paskaitos. Užsiėmimai vyko Pavilnių bendruomenės namuose ir parko direkcijos patalpose. Viso užsiėmimuose dalyvavo per 100 žmonių.

  • „Naudingosios šaknelės – ir maistas, ir vaistas“. 2016-10-22;
  • „Vaistingieji augalai mūsų buityje. Atsakingas augalų rinkimas“. 2016-11-19;
  • „Augalų galia žmogui. Aromaterapija. Streso valdymas“. 2016-11-26;
  • „Pavojai gamtoje – kaip saugoti ir apsisaugoti“. 2016-12-03.
  • „Paukščių apsauga žiemą“. 2016-12-06.

3.Praktinis seminaras „Paukščiai LOD atnaujintame ornitologiniame take Verkiuose“. 2016-12-06. 70 dalyvių.

17

Vilniaus miesto savivaldybės administracijos 2016 metų visuomenės aplinkosauginio švietimo projektų atspindėjimas savaitraštyje „Žaliasis pasaulis“

VšĮ „Ekologinio švietimo centras“,

Augustas Uktveris

1.Vilniaus miesto mokyklų, darželių-mokyklų bibliotekoms, atskiriems kitiems adresatams įteikta po 190 „Žaliojo pasaulio“ kiekvieno tiražo numerių (gimnazijų – 16, vidurinių mokyklų – 48, pagrindinės mokyklos – 16, pradinės mokyklos – 16, lopšeliai-darželiai – 100 ir kt.).

2.Nacionaliniame savaitraštyje „Žaliasis pasaulis“ išspausdinta 16 publikacijų (bendra apimtis – 12536 kv. cm), kuriose pristatomos aplinkosauginių projektų veiklos Vilniuje.

Turite idėjų, siūlymų? Kreipkitės: Ona Motiejūnaitė, 8 5 211 2461, Ona.Motiejunaite@vilnius.lt

Aplinkos apsaugos poskyris