Vilniaus „Ryto“ progimnazijos žaliosios edukacinės erdvės

Vilniaus „Ryto“ progimnazija yra Karoliniškėse. Šios mokyklos istorija prasidėjo 1976 m. rugsėjo 1 dieną – Vilniaus miesto Karoliniškių mikrorajone, Žaibo gatvės gale, duris atvėrus 43-iai vidurinei mokyklai. 1996 m. mokyklai buvo suteiktas Vilniaus „Ryto“ vidurinės mokyklos vardas. 2013 metais mokykla buvo reorganizuota į Vilniaus „Ryto“ progimnaziją.

Jau kelis dešimtmečius Vilniaus „Ryto“ bendruomenė puoselėja savo mokyklos aplinką bei ją turtina, džiaugiasi gamtos kaimynyste, kuria jaukias ir draugiškas edukacines, poilsio, žaidimų erdves.

Mokyklos bendruomenė aktyviai įsijungė į Vilniaus miesto savivaldybės Aplinkos apsaugos poskyrio inicijuoto ir Žirmūnų bendruomenės vykdomo aplinkosauginio projekto „Vilniaus miesto savivaldybės įmonių ir įstaigų žalioji aplinka – aplinkosauginio švietimo erdvė“. Ši veikla paskatino dar atidžiau pažvelgti į supančią aplinką, projektas tapo draugišku postūmiu tikslingai įveiklinti sukurtą gamtos lobyną bei atrasti puoselėjamų erdvių edukacinį potencialą. Tuo tikslu buvo inventorizuoti progimnazijos aplinkoje augantys medžiai ir krūmai (beržas, liepa, klevas, eglė, šermukšnis, magnolija, slyva, forsitija ir kt.) paruošti jų aprašai ir informacinės lentelės su medžių pavadinimais. Komponuojant gėlynuose dekoratyvinius augalus, išsiaiškinti jų pavadinimai, savybės, kilmė. Mokiniai patys rūpinasi augalais, ugdosi jų priežiūros įgūdžius, stebi augimo procesą, fiksuoja stebėjimų rezultatus piešiniuose ar kitaip. „Žaliojoje klasėje“ vyksta pamokos.

Progimnazijoje organizuojami aplinkosauginiai renginiai. Spalio 8 d. vyksta Gamtos dienos renginiai. Kovo trečia savaitė mokykloje paskelbta draugystės savaite. 1–8 klasių mokiniai kalbasi, skaito istorijas ir kuria klasės draugystės pievas, kurios sužaliuoja Parodų kampe. Kovo mėnesį dėmesys skiriamas atbundančiai gamtai, paukščiams, renginio ,,Pasitikime paukštelius‘‘ metu keliami inkilai. Progimnazijos žaliojo rūbo geresniam pažinimui vyksta konkursas ,,Ar pažįsti kiemo augalus“, akcija „Klasės augalas“. Puoselėjama tradicija pasodinti medį ir taip praturtinti mokyklos aplinkos žaliąsias erdves. Koridoriuose įrengti stendai taip pat supažindina su įstaigos aplinkoje augančiais augalais.

Progimnazijos bendruomenė, siekdama gyventi draugiškai su aplinka, rūšiuoja atliekas, gamina iš antrinių žaliavų naujus gaminius ir organizuoja jų parodas, renka makulatūrą. Mokyklos kiemo tyrimų erdvėje vykdomas eksperimentas – tiriama kiek ilgai išlieka į dirvą užkastos medžiagos (popierius, plastikas, medis ir kt.).

Pedagogai aplinkos tyrimams yra parengę metodinę medžiagą ir nuolat ją pildo naujomis metodikomis. Plėtojama partnerystė su Vilniaus miesto savivaldybės Aplinkos apsaugos poskyrio specialistais, kurie susitinka su mokiniais, pedagogais ir nagrinėja įvairius gamtos pažinimo, aplinkos apsaugos klausimus. Aplinkosauginė veikla vykdoma planingai, skatinant visus bendruomenės narius joje aktyviai dalyvauti, būti draugiškiems aplinkai.

Aplinkos apsaugos poskyris