Vilniaus Šilo mokyklos žaliosios edukacinės erdvės

Šilo mokyklos pedagogai savo įstaigos aplinką kūrybingai ir atsakingai taiko mokinių ugdymuisi. Šioje mokykloje mokosi mokiniai, turintys specialiųjų  poreikių, todėl jiems padedama pažinti aplinką visais pojūčiais: stebint, uodžiant, ragaujant, klausant, veikiant. Daug dėmesio skiriama įvairaus ir  tinkamo edukacijai augalų asortimento mokyklos aplinkoje parinkimui – turi būti žydinčių, aromatinių, spalvingų, tinkančių ragauti, liesti augalų. Sukurtas 5 pojūčių sodas. Rugsėjo mėnesį dar galima aptikti derančių žemuogių, aviečių, bruknių ar spanguolių, raudonais obuolėliais pasipuošę šermukšniai, vešliai žaliuoja kvapūs vaistiniai šalavijai ir bazilikai, įvairiaspalviais žiedais žydi jurginai, žydrūniai, šalavijai, medetkos, serenčiai, savo galvas į saulę tiesia saulėgrąžos. Šiltnamyje mokiniai su pedagogais augina daržoves, tuo pačiu gilina žinias apie augalų morfologiją ir biologiją, įgyja daržininkavimo įgūdžių.

Pasodinta sumedėjusių vaismedžių ir vaiskrūmių: dygliuotasis ožerškis, lazdynas, skirtingų veislių obelaitės. Įdomiai mokiniai supažindinami su įstaigos teritorijoje augančiais medžiais – ant jų kamienų yra pritvirtinti užrašai su medžio genties pavadinimu, liaudies posakis ar patarlė apie šiuos medžius ir palikta vieta mokiniui pačiam įrašyti medžio vardą (paviršius lengvai valomas, galima rašyti daug kartų).

Žaliosios edukacinės erdvės mokyklos teritorijoje tik pradėtos kurti, bet jos jau dabar yra įvairios ir naudojamos gamtos pažinimo, ekologinės savimonės ugdymo pamokoms. Žaliosios edukacinės erdvės atviros ir prieinamos savarankiškai mokinių veiklai. Veiklai šioje aplinkoje yra parengti užduočių lapai. Mokyklos bendruomenė jau keli metai vykdo tęstinį Vilniaus miesto savivaldybės aplinkosauginį projektą ,,Mokomės gamtoje”. Mokslo metų eigoje ir vasaros edukacinės stovyklos metu mokytojų planuojami ir vykdomi gamtos pažinimo, mokinių, turinčių specialiųjų ugdymosi poreikių, pojūčių lavinimo projektai.

Artimiausioje aplinkoje gyvenančių vabalų stebėjimui įrengtas ,,Vabalų viešbutis”. Vaikščiojimo basomis takas iš gamtinių medžiagų.

Kiekvienoje mokyklos klasėje ir erdvėje yra popierinės šiukšlių rūšiavimo dėžės, mokiniai mokosi rūšiuoti. Organizuojamos mokinių darbų iš antrinių žaliavų parodos – antrasis daiktų gyvenimas. Siekiama atsisakyti vienkartinių plastiko gaminių.

Džiugu, kad Vilniaus miesto savivaldybės aplinkosauginio švietimo organizavimo iniciatyvos šioje įstaigoje įgyvendinamos ir plėtojamos.

 

Aplinkos apsaugos poskyris