Vilniaus šilumos tinklai užsitikrino dujų tiekimo diversifikavimą vasariui ir kovui

AB Vilniaus šilumos tinklai įsigijo 335 000 MWh dujų šilumos gamybai – tai pirmas tiesioginis didžiausio šalyje centralizuotos šilumos tiekėjo sandoris su dujų tiekėju UAB „Ignitis“. Šio kiekio dujų vilniečių būstams bei vandeniui šildyti iš dalies turėtų užtekti vasario bei kovo mėnesiams. Kitą dalį, poreikiui esant bei reaguojant į esamą lauko temperatūrą, bendrovė įsigis biržoje arba iš to paties tiekėjo, pagal sutartyje numatytą papildomo kiekio įsigijimo galimybę.

„Šiuo metu tarp Europos ir Rusijos tvyro geopolitinė įtampa, todėl rusiškų dujų tiekimas į Europą yra nepastovus. O svyruojant dujų pasiūlai, nuolat kinta ir pati kaina. Įsigydami didesnį dujų kiekį, patiektą importuojant per Klaipėdos suskystintų gamtinių dujų terminalą, Vilniaus šilumos tinklai gali minimizuoti rizikas, susijusias su šiais svyravimais“, – aiškina Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas.

Energetikos ministerijai peržiūrėjus esamus teisės aktus, reglamentuojančius energijos gamintojams galiojančią gamtinių dujų įsigijimo tvarką, sausio 8 dieną įsigaliojo galimybė dujas įsigyti skubos tvarka dvišaliais sandoriais taip iš dalies minimizuojant aukštų dujų kainų grėsmę bei tiekimo nutrūkimą.

„Bendrovė kiekvieną dieną perka dujas Get Baltic biržoje vienkartiniais sandoriais, už kuriuos atsiskaito avansu. Kainų stabilizavimo pasirinkimų iki šiol beveik nebuvo. Dar praėjusių metų vasarą stebėdami nuoseklų dujų kainų augimą, norėjome nusipirkti dujų į priekį, tačiau prieš šildymo sezoną neturėjome jokių galimybių greitai sudaryti ilgalaikį dujų sandorį taip fiksuojant kainą į priekį dėl tuo metu buvusio teisinio reguliavimo. Dirbome su ministerija prašydami esamą reguliavimą keisti ir labai gerai, kad pagaliau atsirado teisinė galimybė įsigyti dujas skubos tvarka, tad ja iš karto ir pasinaudojome,“ – sako AB Vilniaus šilumos tinklai generalinis direktorius Gerimantas Bakanas.

Atsižvelgiant į Nyderlandų gamtinių dujų kainos indekso (toliau – TTF) ir Baltijos šalių ir Suomijos dieninių sandorių rinkos dujų kainų indekso (toliau – BGSI) dinamikos neapibrėžtumą, daugiau nei 220 000 klientų turinti bendrovė neskelbiamų derybų metu iš UAB „Ignitis“ įsigijo tik dalį šilumos gamybai reikalingo poreikio, tuo pat metu užsitikrindama šaltinių diversifikavimą, tiekimo saugumą bei mažindama kainų svyravimo riziką.