Vilniaus Verkių mokyklos-daugiafunkcio centro bendruomenė dalyvauja 2023 metų Vilniaus švietimo įstaigų žaliųjų edukacinių erdvių konkurse

Vilniaus Verkių mokyklos-daugiafunkcio centro aplinkoje įrengtos lauko klasės, sukurtas ir edukacijai naudojamas pažintinis gamtos takas, kuriame yra  10 stotelių (mokyklos istorijos, miško, pievos, paukščių, medžių, kūdros ir kt. Visa įstaigos teritorija paskirstyta zonomis: sporto, įvairios pažintinės erdvės, muzikinė (Eolo arfos melodijos), daržo ir sodo, kompostavimo, gėlynų, poilsio ir kt. Kiekvienoje edukacinėje erdvėje yra metodinė medžiaga su užduotimis. Pamokoms lauke įrengtos lauko klasės.

Matematikos erdvėje susipažįstama su geometrinėmis figūromis, atliekami matavimai (matuojama medžių skersmuo, aukštis, plotai, lapų dydžiai ir kt.).  Vabzdžių pažinimas vyksta stebint vabzdžių viešbučio gyventojus. Voro namuose susipažįstama su vorų įvairove ir gyvenimu, kuriami minčių žemėlapiai (voratinkliai). Mokiniai sakė, kad jiems labai patinka erdvė „Bičiulystė (medaus kelias)“, kurioje yra edukacijai skirtas avilys, informacija apie bičių sandarą ir gyvenimą, mokiniai džiaugiasi galimybe ne tik sužinoti ir pamatyti kokie yra bičių produktai, tačiau ypač smalsu ir smagu jų paragauti.

Pojūčių gėlyne augalai tyrinėjami pasitelkiant visus pojūčius. Mokiniai, padedami pedagogų, sodina ir prižiūri ekologinio daržo augalus. Lysvėse ir šiltnamyje auginamos daržovės (kopūstai, agurkai, pomidorai, burokėliai, morkos, cukinijos, moliūgai), įvairūs prieskoniniai, aromatiniai, vaistiniai augalai. Mokiniai darže įgyja augalų auginimo, priežiūros įgūdžių, sužino koks yra daržovių kelias „iš daržo iki stalo“. Darže yra vieta skirta ir 2023 metų Vilniaus edukacinių erdvių augalui – mėtai. Žaliosios atliekos kompostuojamos, su mokiniais aptariama kompostavimo reikšmė.

Prie mokyklos, ryškus žalias akcentas – galingas ąžuolas, kurio pavėsyje ypač smagu mokytis. Auga daug įvairių medžių: liepos, klevai, beržai, šermukšniai, pušys ir eglės. Prie medžių yra informacinės etiketės, parengtos užduotys jų tyrimui, mokiniai sužino apie medžių sandarą, jų reikšmę gamtai ir žmogui. Šalia mokyklos žaliuoja sodas. Sode auga brandūs vaismedžiai, o taip pat sodinami ir nauji. Todėl sodas vis atjauninamas ir yra viena iš edukacinių erdvių. Mokiniai mėgsta pavaikščioti pojūčių takeliu, sužino kokios medžiagos jam įrengti naudotos, kokia šio tako reikšmė sveikatai.

Edukacinėje erdvėje „Lietuvos naudingosios iškasenos“ mokiniai turi galimybę sužinoti kokie yra Lietuvos gamtos turtai, kokios jų naudojimo aplinkosauginės problemos. Įdomi veikla ir kitose stotelėse: „Gamtosaka miške ir gamtos pėdsakai“, „Gamtos pasakojimas“, „Orų stotelė“ ir t.t. Pedagogai puikiai įgyvendina „mokykla be sienų“ siekius, padeda mokiniams mokytis gamtoje ir iš gamtos. Mokiniams mokytis gamtoje sudaryta „Gamtos kuprinė“, kurioje sudėtos reikiamos tyrimams ir užduotims atlikti priemonės. Mokiniai gamina medžių žievės ir lapų atspaudus, barometrus (iš kankorėžių), mena mįsles, tiria vandens pH ir atlieka daug kitų veiklų.

Patirtinės ir tiriamosios mokinių veiklos planingai organizuojamos mokyklos edukacinėse erdvėse ir šalia esančio Verkių regioninio parko teritorijoje. Birželio 1-14 dienomis jau tradiciškai organizuojamos „Patyriminio mokymosi savaitės“. Šiuo laikotarpiu visų klasių mokiniai mokosi, tyrinėja aplinką lauko edukacinėse erdvėse.

2021 metais buvo sudaryta darbo grupė, kuri parengė strateginį planą edukacinių erdvių kūrimui. Ši grupė koordinuoja plano įgyvendinimą ir veiklas edukacinėse erdvėse, apibendrina siūlymus dėl jų naudojimo ir naujų kūrimo, užtikrina erdvių dinamiškumą ir funkcionalumą. Informacija apie mokyklos erdukacines erdves internete: https://verkiumokykla.lt/edukacines-erdves/.

Pedagogai organizuoja ir vykdo projektinę veiklą: tęstinį projektą „Žemės draugai“, „Vilniaus miesto oro kokybės, vizualios ir triukšmo taršos tyrimai“, Vilniaus miesto savivaldybės finansuojamus aplinkosauginio švietimo projektus, aktyviai dalijasi patirtimi organizuojant ugdymo procesą edukacinėse erdvėse, pedagogai tobulina kompetencijas seminaruose ir konferencijose.