Žalioji edukacinė erdvė – „Jovarėlio“ Pažintinis medžių takas

Vilniaus lopšelio-darželio „Jovarėlis“ bendruomenė 2020 metais įgyvendino Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės aplinkosauginio švietimo projektą „Medžių pavėsyje“. Projekto vadovė Audronė Boikovienė, koordinatorė – Fausta Gutauskienė. Aktyviai ir kūrybingai į naujos edukacinės erdvės kūrimą ir naudojimą įsijungė visos pedagogės, kartu darbavosi vaikai ir tėveliai.

„Jovarėlio“ Pažintinis medžių takas.  Medžių sodinimas – 2020-09-15/18. Kiekvienos grupės vaikai pasodino po vieną medelį ir pasižadėjo jį prižiūrėti bei globoti. Sodindami medžius vaikai apžiūrėjo medelių šaknis, sužinojo kam jos reikalingos ir kaip svarbu, kad niekas jų nesužalotų. Iš viso buvo pasodinta 9 medeliai: liepa, beržas, ąžuolas, šermukšnis, eglė, pušis, klevas, riešutas ir kriaušė. Dalyvavo 9 grupių vaikai, tėveliai, pedagogai. Prie medžių yra informacinės lentelės, kurių pagalba sužinome svarbiausią informaciją apie medžius. Smagu visiems dirbti kartu. Vaikai išmoko sodinti medelius, išsiaiškino kaip juos reiks prižiūrėti ir įsipareigojo tai daryti.

Patirtys:

Obuoliukų gr. vaikai sodino pušį

Medelio sodinimas Žirniukų grupė

Drugelių grupė

Medžio sodinimas. Voveriukų grupė

Siekiant saugoti medžių sveikatą buvo organizuota akcija „Stop medžių šaknų mindžiojimui“. Medžių šaknų dengimas.

Vaikai kalbėjosi, aiškinosi ir sužinojo, kad atviros medžių šaknys gali būti pažeistos gamtos reiškinių bei kenkėjų, ir prasčiau aprūpinti medį mineralinėmis medžiagomis bei vandeniu, todėl jas naudinga uždengti, kad medis nesusirgtų. Be to rudenį uždengus šaknis jos turės papildomą „antklodę“ ir  lengviau ištvers žiemą. Visą 2020 m. rugsėjo mėnesį darželio vaikai uoliai dirbo prie kieme augančio beržo, kurio šaknys labiausiai buvo atviros ir mindžiojamos. Vieni vaikai vežė gamtinę medžiagą, kiti ją pylė ant šaknų, treti dėliojo ornamentus, o patys mažiausieji atėjo pasižiūrėti, pasigrožėti ir šaknų patyrinėti. Šalia beržo buvo įkurta šaknų studija, kur vaikai iš arti galėjo pro padidinamąjį stiklą tyrinėti, pačiupinėti, suskaičiuoti, išmatuoti šaknų pavyzdžius. Vaikai ne tik sužinojo, bet ir pamatė, pačiupinėjo požeminę medžio dalį. Jie tapo tikri medžių žinovai.

Sukurti ir 6 filmukai apie medžius: https://aplinka.vilnius.lt/metodines-priemones-vaiku-supazindinimui-su-medziais/

Tokių prasmingų veiklų dėka auga sąmoningi mūsų piliečiai – medžių puoselėtojai.

Žaliųjų edukacinių erdvių kūrimo ir naudojimo klausimais konsultuoja ekologė doc. dr. Ona Motiejūnaitė: Ona.Motiejunaitė@vilnius.lt

Aplinkos apsaugos ir želdinių tvarkymo poskyris