Žalioji edukacinė erdvė ,,Mano vaiskrūmiai“

Santariškių lopšelio-darželio bendruomenė 2020 metais vykdė Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės aplinkosauginio švietimo projektą „Mažieji gamtos saugotojai“. Vykdant projektą įstaigos aplinkoje buvo įrengtos trys edukacinės erdvės. Skatinant vaikus geriau pažinti augalus, kuriuos žmonės augina ir vartoja maistui, ugdytis jų priežiūros įgūdžius, buvo nutarta pradėti nuo vaiskrūmių.

Žalioji edukacinė erdvė ,,Mano vaiskrūmiai“ įkurta 2020 m. rugsėjo mėnesį. Įstaigos teritorijoje kartu su vaikais buvo pasodinta 10 vaiskrūmių: šilauogės, baltieji krūminiai serbentai, raudonieji krūminiai serbentai, kanadinė sedula, gervuogė, avietė, kanadinė medleva. Kiekvienam vaiskrūmiui pagaminta atskira pažintinė kortelė bei kortelė fiksuoti vaiskrūmio augimo, vaisių brendimo parametrams, nurodyti QR kodai. Vaikai šioje erdvėje nuo pat ankstyvo pavasario galės stebėti augalų gyvenime vykstančius procesus (sulapojimas, žydėjimas, vaisių brendimas), tyrinės augalo savybes, derlingumą, lygins rezultatus ir kt.

Pažintinės veiklos apie vaiskrūmius. Įdomi ir prasminga veikla sudomino projekto partnerius –Vilniaus lopšelio-darželio „Pakalnutė“ bendruomenę, kuri taip pat vykdė tokias veiklas kaip ir Santariškių l/d bendruomenė.

Interaktyvioje lentoje vaikai stebi pristatymą apie vaiskrūmius, diskutuoja apie sodo augalus (pristatymas rodomas pakartotinai, kol vaikai įtvirtina žinias).

Organizuota praktinė veikla – loto žaidimas su vaiskrūmių paveikslėliais. Užduotis grupėse: užpildyti lentelę su pavaizduotais atitinkamais augalais, jų žiedais, vaisiais. Pvz.: Vaiskrūmis – Raudonasis serbentas. Ieškoma paveikslėlio su tinkamu krūmu, žiedu, žaliais ir sunokusiais vaisiais/uogomis. Laimi ta grupelė, kuri greičiau ir be klaidų užpildo vaiskrūmio kortelę.

Po veiklos visi skanauja serbentų ar aviečių (pasirinktinai) uogienę.

Ši veikla vaikams padeda atpažinti sode auginamus vaismedžius: raudonus ir baltus serbentus, gervuoges, avietes, šilauoges ir kt. Vaikai dalinasi įspūdžiais, savo patirtimi apie vaiskrūmių žiedus, vaisius, jų savybes ir naudą, auginimą ir priežiūrą.

Projekto metu atliktas prasmingas darbas. Jeigu ne projektas, nežinia kada tokia edukacinė erdvė būtų įkurta. Žaliuoja, auga vaiskrūmiai. Tinkamai prižiūrimi jie atsidėkos skaniais ir vitaminingais vaisiais, o vaikai tyrinės augalus visais pojūčiais, ugdysis gamtamokslinę kompetenciją, įgis praktinių įgūdžių.

Žaliųjų edukacinių erdvių kūrimo ir naudojimo klausimais konsultuoja ekologė doc. dr. Ona Motiejūnaitė: Ona.Motiejunaite@vilnius.lt

Aplinkos apsaugos ir želdinių tvarkymo poskyris