Garažai

Vilniaus miesto savivaldybė pradėjo teisminį procesą dėl metalinių garažų

Nelegalių metalinių garažų nukėlimo procesas pasiekė naują etapą. Vilniaus miesto savivaldybė pradėjo teisminį procesą dėl savininkų, kurie delsia ar atsisako iškelti savo garažus iš valstybei priklausančios žemės. Tikimasi, kad dalis savininkų dar paskubės savo garažus nusikelti geranoriškai ir taip išvengs teismo išlaidų bei baudų.

„Iš seniūnijų jau esame gavę informacijos apie 1400 atvejų, kai savininkai delsia ar atsisako nukelti garažus. Todėl šios situacijos sprendimo neišvengiamai tenka ieškoti teismo keliu. Civilizuotas susitarimas su garažų savininkais yra neabejotinai patrauklesnis variantas nei bylinėjimasis teisme, tačiau šiuo metu nematome kito kelio, kuris paskatintų juos įvykdyti savivaldybės nurodymą“, – sako Administracijos direktoriaus pavaduotoja Danuta Narbut

Ieškiniai nelegalių garažų savininkams ar valdytojams teikiami pasitelkus gautą informaciją iš seniūnijų ir Vilniaus miesto savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus. Garažų savininkams paraleliai siunčiami raginimai nusikelti garažus ne teismo tvarka.

„Vis dar raginame metalinių garažų savininkus suskubti nusikelti garažus į savo žemę arba priduoti metalo laužui. Kitu atveju garažų nukėlimas vyks priverstine, teisės aktų nustatyta tvarka, o tai garažų savininkams ar jų naudotojams reikš papildomas išlaidas. Jiems teks apmokėti priverstinio nukėlimo, saugojimo ir bylinėjimosi teisme išlaidas“, – teigia D. Narbut.

Garažų nenusikėlusiems savininkams taip pat gresia administracinė bauda už savavališką žemės užėmimą (naudojimąsi ja neturint teisinio pagrindo). Tokia bauda siekia nuo 300 iki 1200 eurų.

Šią vasarą Vilniaus miesto savivaldybė įpareigojo metalinių garažų savininkus nusikelti garažus iki rugsėjo galo. Tiems, kurie sutiko tai padaryti, Savivaldybė organizavo pagalbą tvarkant garažuose susikaupusias atliekas ir teritoriją. Vietoje nukeltų garažų bus kuriamos viešosios poilsio erdves, tiesiami nauji keliai automobiliams, pėstiesiems bei dviratininkams.

Metalinių garažų nukėlimo procesas vyksta ar jau įvyko ir kitose Lietuvos savivaldybėse. Teisminė praktika šiuo klausimu yra aiški ir nuosekli – metaliniai garažai privalo būti nukelti. Į teisminius procesus bus traukiamas kiekvienas metalinių garažų savininkas.

Laikini metaliniai garažai Vilniuje ir kituose Lietuvos miestuose pradėjo kurtis dar sovietmečiu. Tuomet šiems garažams buvo leista valstybinėje žemėje įsikurti laikinai – 3–5 metams. Tačiau dešimtmečiams stovėti valstybinėje teritorijoje likę garažai ilgainiui tapo sąvartynais ir ėmė kelti grėsmę aplinkai.

Vilniuje šiuo metu nukelti 4647 metaliniai garažai – tai yra daugiau nei 43 proc. visų nelegaliai valstybinėje miesto žemėje stovėjusių garažų. Sparčiausiai nukėlimo darbai organizuojami Karoliniškių ir Pilaitės seniūnijose. Intensyviai procesas vyksta ir Lazdynų (Bukčių g.) bei Rasų seniūnijose. Kaip ir planuota, šiuo metu iškeliami paskutiniai garažai iš Liepkalnio-Žirnių g. teritorijos prie Vakarinio aplinkkelio.

Sostinėje jau nebeliko 40 proc. metalinių garažų masyvų

Vilniuje jau nukelta 4300 metalinių garažų – tai yra apie 40 proc. visų nelegaliai valstybinėje miesto žemėje rugpjūčio pradžioje stovėjusių garažų. Prašymus apie nukėlimo termino pratęsimą yra pateikę dar 600 garažų savininkų. Dviejuose garažų masyvuose jau visiškai atlaisvinta teritorija.
Vilniaus miesto savivaldybė rugpjūčio pradžioje informavo nelegalių metalinių garažų savininkus, kad jie turi nusikelti garažus ir atlaisvinti valstybinę žemę. Taip siekiama dabartinę užimama teritoriją atiduoti miesto gyventojams ir ją paversti viešosiomis erdvėmis.
„Nors iššūkis iškelti metalinius garažus buvo didžiulis, labai aiškiai matome, kad Vilniuje sparčiai artėja metalinių garažų masyvų eros pabaiga. Milžiniški kiekiai atliekų, padangų ir kito nebenaudojamo turto yra išvalomi ir išvežami miestą darant švaresniu, o buvusią teritoriją panaudojant miestiečių reikmėms“, – sako Vilniaus miesto vicemeras Vytautas Mitalas.
Daugiausia, 8700 garažų, rugpjūčio pradžioje buvo Rasų, Naujosios Vilnios, Pašilaičių, Pilaitės, Karoliniškių seniūnijose. Sparčiausiai nusikėlimo procesas juda Pašilaičių, Karoliniškių ir Pilaitės ir Rasų seniūnijose. Vien šiose seniūnijose nukelta 3700 garažų ir pateikta 450 prašymų pratęsti nukėlimo terminą. Šiose seniūnijose Savivaldybė su partneriais organizavo rūšiuotų atliekų ir padangų surinkimą. Per rugpjūtį, rugsėjį ir spalio pradžią buvo išvežta 1600 padangų ir 52 t rūšiuotų atliekų (metalo, autodetalių ir pan.).
 
Visiškai nukelti garažai Skroblų g. ir Riovonių g.
Pastebėta, kad greičiau tvarkosi mažesni garažų masyvai. Pirmoji baigta sutvarkyti nukeltų garažų teritorija Vilkpėdės seniūnijoje, Skroblų g. Šalia jos, kita teritorija su nukeltais garažais Riovonių g., kur jau bus galima užbaigti tvarkyti teritoriją. Trylikoje seniūnijų šiuo metu „Grindos“ jau tvarkomos 34 pavienių garažų teritorijos.
„Sklandų procesą užtikrino tiek Savivaldybės ir seniūnijos tarpininkavimas, tiek geranoriškas garažų bendrijos pirmininko nusiteikimas, bendravimas, kalbėjimasis su žmonėmis. Galima pasidžiaugti, kad bendradarbiaujant tikrai galima pasiekti puikių rezultatų ir tikiuosi, kad visame Vilniaus mieste taip pat sėkmingai įvyks garažų demontavimo darbai“, – pasakoja Raimundas Rimašius, Vilkpėdės seniūnas.
Kaip ir žadėta, iki numatyto termino savininkams išsikėlus metalinius garažus, Savivaldybė nemokamai padės sutvarkyti teritoriją. Šiuo metu Skroblų gatvėje jau pradėti tvarkymo darbai – lyginamas paviršius bei tvarkomos duobės. Iš viso šiame masyve nukelti 42 garažai.
Iki lapkričio mėnesio vidurio turėtų nebelikti ir Naujininkų seniūnijos Liepkalnio-Žirnių g. teritorijoje esančių garažų. Vietoje nukeltų garažų bus kuriamos viešosios poilsio erdves, tiesiami nauji keliai automobiliams, pėstiesiems bei dviratininkams.
Savivaldybė primena, kad laikini metaliniai garažai Vilniuje ir kituose Lietuvos miestuose pradėjo kurtis dar sovietmečiu. Tuomet sprendimą, leidžiantį laikinai – 3–5 metams – statyti ir eksploatuoti metalinius garažus laisvoje valstybinėje žemėje priėmė Liaudies deputatų tarybos Vykdomasis komitetas. Po vietos savivaldos reformos vykdomųjų komitetų funkcijos perėjo vykdomosioms vietos savivaldos institucijoms.

 

 

PRAŠYMŲ ATIDĖTI METALINIO GARAŽO NUKĖLIMĄ EL. FORMA

 

Turintieji argumentuotų motyvų prašyti garažo nukėlimo termino, turi kreiptis į seniūnus ir užpildyti prašymą – https://paslaugos.vilnius.lt/service-list/prasymu-pratesti-metaliniu-garazu-nukelimo-termina-priemimas

Daugiau informacijos apie atsiradusią galimybę atidėti nukėlimo terminą rasite čia – https://vilnius.lt/lt/2020/09/24/vilnieciai-jau-nukele-penktadali-beveik-2-000-metaliniu-garazu/

 

INFORMACIJA DĖL ATLIEKŲ SUTVARKYMO

Vilniaus miesto savivaldybė, siekdama padėti greičiau atlaisvinti metaliniais garažais nelegaliai užstatytą valstybinę teritoriją, garažų bendrijoms organizuoja patogesnį atliekų sutvarkymą. Metalinių garažų savininkams nereikės patiems vežti atliekų – pastarųjų surinkėjai į garažų bendrijas atvažiuos patys.

Vilniaus miesto savivaldybės administracija įpareigojo iki rugsėjo 30 d. metalinių garažų savininkus išsikelti garažus į savo pačių žemę arba priduoti juos kaip metalo laužą bei sutvarkyti likusias atliekas. Pašalinus garažus, atlaisvinta 51 ha ploto valstybinė teritorija bus panaudota plėtojant patogesnę infrastruktūrą vilniečiams.

Norėdama garažų savininkams palengvinti išsikėlimo procesą, sostinės administracija susitarė su atliekų supirkimo įmone „EMP Recycling“ ir Vilniaus bendrijose įsikurs mobilios atliekų supirkimo stotelės. Jose bus galima priduoti įvairias atliekas, kurios susikaupė metaliniuose garažuose. Kadangi garažų savininkams nereikės niekur vežti atliekų, tikimasi, kad savininkai bus geranoriški ir pasinaudos šia galimybe. Už kai kurių atliekų pridavimą savininkams bus primokėta.

Garažų savininkai mobiliose atliekų supirktuvėse galės priduoti tokias atliekas, kaip statybos, remonto ir griovimo atliekos, asbesto turinčios atliekos, baterijos ir akumuliatoriai, automobilių remonto atliekos, rūgštys, šarmai, dažai ir t.t. (Daugiau informacijos – lentelėje).

Ateityje mobiliosios atliekų supirktuvės atvyks ir į kitus metalinių garažų masyvus.

Savivaldybė primena, kad iškėlęs metalinį garažą jo valdytojas privalo išvežti ir daiktus, atliekas, sutvarkyti garažu užstatytą ir jo eksploatavimui naudotą teritoriją. Iki rugsėjo 30 d. Savivaldybės administracija siūlo pagalbą – tiems savininkams, kurie metalinius garažus išsikels patys, bus padėta sutvarkyti teritoriją nemokamai. Tie, kurie garažus iškelti vėluos, turės teritoriją sutvarkyti patys arba sulauks reikalavimo atlyginti teritorijos tvarkymo išlaidas.

Vilniaus miesto savivaldybė toliau derasi dėl nemokamo atliekų išvežimo ir su kitomis atliekų priėmimo organizacijomis, kad būtų kuo greičiau atlaisvinta valstybinė teritorija.

Šiuo metu Vilniuje stovi apie 10 700 nelegalių metalinių garažų. Masyvų užimamas plotas prilygsta maždaug 71 futbolo aikštei arba beveik trečdaliui Vingio parko teritorijos. Didžioji dalis metalinių garažų yra apleisti, aplink juos mėtosi šiukšlės, garažai trūnija ir kelia grėsmę asmenų sveikatai, aplinkai bei turtui.

Taip pat garažų masyvai trukdo plėtoti trūkstamą miesto infrastruktūrą – kurti viešąsias poilsio erdves, tiesti naujus kelius automobiliams, pėstiesiems ir dviratininkams.

Laikini metaliniai garažai Vilniuje ir kituose Lietuvos miestuose pradėjo kurtis dar sovietmečiu. Tuomet metaliniams garažams buvo leista valstybinėje žemėje įsikurti laikinai – 3–5 metams. Tačiau garažai liko dešimtmečiams stovėti valstybinėje teritorijoje.

 

INFORMACIJA DĖL METALINIŲ GARAŽŲ NUKĖLIMO

Iki rugsėjo 30 d. visi nelegaliai stovinčių laikinų metalinių garažų savininkai raginami geruoju nusikelti garažus ir atlaisvinti valstybinę žemę, reikalinga vilniečių bendriems interesams tenkinti – kurti patogesnę infrastruktūrą.

Kodėl garažus reikia nukelti?

 • Metaliniai garažai valstybinėje žemėje stovi neturėdami galiojančio teisinio pagrindo.
 • Metalinių garažų užimama valstybinė žemė yra reikalinga siekiant plėtoti vilniečiams patogesnę infrastruktūrą – kurti viešąsias poilsio erdves, tiesti naujus kelius automobiliams, pėstiesiems, dviratininkams.
 • Dalis metalinių garažų masyvų yra virtę savavališkais sąvartynais. Pavyzdžiui, šių metų pradžioje iš Karoliniškėse esančio garažų masyvo buvo išgabenta 521 t mišrių atliekų, 29 t padangų, 114 kub. m statybinių atliekų bei likvidavo 635 kub. m išplovų.

Kaip vyksta metalinių garažų nukėlimo procedūra?

 • Garažus su juose esančiu turtu savininkai ar naudotojai turi nusikelti patys ir išsivežti į savo turimą sklypą arba priduoti juos kaip metalo laužą. Tiems savininkams, kurie tai padarys iki šių metų rugsėjo 30 d., Vilniaus miesto savivaldybė suteiks pagalbą sutvarkydama paliktą teritoriją.
 • Apie jau nukeltą garažą ar pradėtą garažo nukėlimą garažų savininkai ar naudotojai turi informuoti seniūnijos, kurioje yra jų garažas, seniūną. Seniūnijų kontaktus galima rasti ČIA. Kreipiantis į seniūną reikia nurodyti savo vardą, pavardę, kontaktinį tel. numerį, garažo sklypo vietą, jeigu yra galimybė – garažo numerį, garažo nuotrauką.

Kokia gresia atsakomybė, jeigu garažas nebus nukeltas?

 • Už savavališką žemės užėmimą (naudojimąsi ja neturint teisinio pagrindo) gresia administracinė bauda nuo 300 iki 560 eurų, o už pakartotinį nusižengimą – nuo 550 iki 1200 eurų.
 • Taip pat teisės aktų nustatyta tvarka bus organizuojamas priverstinis garažų nukėlimas, todėl garažų savininkams ar naudotojams teks atlyginti ir priverstinio nukėlimo, saugojimo bei bylinėjimosi išlaidas.
 • Pavyzdžiui, Karoliniškių garažų bendrijai po daugybės raginimų nesutikus pačiai susitvarkyti atliekų, Savivaldybė už atliekų išvežimą garažų savininkams išrašė 123 tūkst. eurų sąskaitą.

Kaip Vilniaus miesto savivaldybės administracija padės garažų savininkams?

 • Tiems garažų savininkams, kurie garažus nusikels iki rugsėjo 30 d., Savivaldybė padės sutvarkyti paliktą teritoriją. Įprastai iškėlęs metalinį garažą jo valdytojas pats privalo išvežti paliktus daiktus ir atliekas bei sutvarkyti garažo eksploatavimui naudotą teritoriją.

Kiek metalinių garažų yra Vilniuje?

 • Iš viso Vilniuje stovi apie 10.700 metalinių garažų, o jų masyvai užima 51 hektarą valstybinės žemės. Masyvų užimamas plotas prilygsta maždaug 71 futbolo aikštei arba trečdaliui Vingio parko teritorijos.

Kas atsiras nukeltų garažų teritorijoje?

 • Atlaisvinta valstybinė žemė bus panaudota įvairiems vilniečių patogumui skirtiems viešiesiems projektams. Kai kuriuose masyvuose jau projektai yra suplanuoti, kituose – dar planuojami.
 • Karoliniškėse iš Sietyno gatvės patraukus garažus bus nutiesta trūkstama 250 m ilgio gatvės atkarpa tarp V. Maciulevičiaus ir R. Jankausko gatvių. Dviejų eismo juostų gatvėje su pėsčiųjų šaligatviu ir automobilių stovėjimo vietomis bus taip pat įrengtas naujas apšvietimas bei sutvarkytos dvi sankryžos.
 • Šnipiškėse, nukėlus 80 arų sklype įsikūrusius garažus tarp Giedraičių ir Kintų g. gatvių, atsiras aikštė renginiams, pėsčiųjų takai, mažosios architektūros elementai, apšvietimas, vaikų žaidimų ir sporto aikštelės. Vilniečiai neformalaus balsavimo metu nusprendė, kad ši erdvė bus pavadinta Šnipiškių aikšte.
 • Šiuo metu Kernavės g. esantys nelegalūs metaliniai garažai trukdo įvykdyti Širvintų g. rekonstrukciją. Dėl valstybinėje žemėje esančio garažo masyvo nėra įmanoma sujungti šalia Širvintų ir Kernavės gatvių besidriekiančių dviračių takų. Šiuo metu vyksta garažų masyvo iškėlimo procesas, kurį užbaigus Vilniaus dviratininkai galės džiaugtis sklandžia dviračių trasa.

Kaip Vilniuje atsirado nelegalūs metaliniai garažai?

 • Vilniuje, ir daugelyje kitų Lietuvos miestų, laikini metaliniai garažai atsirado dar sovietmečiu. Tuomet laikinus metalinius garažus laisvoje valstybinėje žemėje buvo leista statyti ir eksploatuoti laikinai 3 metus (kai kuriais atvejais 5 metus) Liaudies deputatų tarybos Vykdomojo komiteto sprendimais.

Kas turi teisę priimti sprendimus dėl metalinių garažų?

 • 1992-07-07 Lietuvos Respublikos įstatymu „Dėl Lietuvos Respublikos Laikinojo Pagrindinio Įstatymo pakeitimo ir papildymo ir Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios valstybinės valdžios institucijos pavadinimo pakeitimo“ vietinės liaudies deputatų tarybos Lietuvos įstatymuose buvo pervadintos į savivaldybių tarybas, todėl Liaudies deputatų tarybos Vykdomojo komiteto funkcijų vykdymą iš esmės perėmė vykdomosios vietos savivaldos institucijos, t. y. savivaldybių administracijų direktoriai.
 • Kadangi laikinai statyti ir eksploatuoti metalinius garažus laisvoje valstybinėje žemėje Vilniaus mieste buvo leista Liaudies deputatų tarybos Vykdomojo komiteto sprendimais bei Vilniaus miesto valdybos potvarkiais, o po vietos savivaldos reformos vykdomosios valdžios funkcijos buvo priskirtos naujai įsteigtai vykdomajai vietos savivaldos institucijai – savivaldybės administracijos direktoriui, reikalavimo teisė atlaisvinti laikinam naudojimuisi skirtus žemės plotus priklauso Administracijos direktoriui, kuris priėmė sprendimą, numatantį metaliniais garažais užstatytų plotų atlaisvinimą iki tokiame sprendime numatyto termino pabaigos.

Ar kituose miestuose vyksta metalinių garažų nukėlimo procesas?

 • Taip, kitose Lietuvos savivaldybėse taip pat vyksta metalinių garažų iškėlimo procesas. Pavyzdžiui, Kaune, Neringoje, Klaipėdoje.

Atliekas Vilniaus mieste tvarkančių įmonių sąrašas


Metalinių garažų masyvų dydžio palyginimas su Vilniaus viešosiomis erdvėmis

 

Metalinių garažų masyvų žemėlapis