2018-ieji Naujosios Vilnios atviroje jaunimo erdvėje: kokie jie mums buvo?

Metų pabaiga – geras laikas atsigręžti ir „suskaičiuoti viščiukus“. Kokie mums buvo šie metai? Dinamiški, įvairūs, pilni pokyčių.

Nuo metų pradžios bene svarbiausias uždavinys buvo surinkti ir sulipdyti darbuotojų komandą. Nuo 2017-ųjų vidurio iki 2018-ųjų vidurio darbuotojai visiškai pasikeitė. Su „Mes“ centro vadove išsigryninome, kokios komandos norime, ir nutarėme darbinti žmones mažesnėmis etato dalimis bei atskirti koordinatorių. Jaunuoliai matydavo vis naujų žmonių – naujų darbuotojų, savanorių, ir ta kaita neprisidėjo prie abipusio pasitikėjimo kūrimo. Galiausiai surinkome puikią darbuotojų komandą. Darbuotojams viskas buvo nauja, tad reikėjo suprasti, kaip čia viskas veikia, apšilti, įsibėgėti…

Komandos atsinaujinimas davė pliusų – nauji žmonės galėjo „šviežiomis“ akimis pamatyti erdvės gyvenimą ir pasiūlyti idėjų, senus įpročius pakeisti naujais. Porą kartų per metus – organizavome „Komandos dienas“, kuriose gryninome savo darbo principus, atsakinėjome į neatsakytus klausimus, planavome sezoną. Net vasaros stovyklą panaudojome ne tik kaip paslaugą jaunuoliams, bet ir kaip komandos formavimo užsiėmimą. Sezono metu vis gryninome savo komunikacijos ir savirefleksijos būdus: kassavaitiniai susirinkimai, atvejų analizės, supervizijos, FB susirašinėjimai, dienos protokolai… Viskas dar tobulintina, tačiau jau jaučiamės įsibėgėjantys, jau galime eiti dar toliau – dar didesnės kokybės link.

Nuo pat metų pradžios vis ieškojome, kaip stiprinti santykį su jaunuoliais, kaip įnešti į jį daugiau pasitikėjimo, nuoširdumo ir smagumo. Atidarėme „Barą“ (žaidimo forma, kuria bandėme įtraukti erdvės lankytojus):  kiekvieną savaitę sudarinėjome meniu – iššūkius, veiklas, galimybes, savaitės žaidimus. Tokia žaidimo forma bandėme įtraukti lankytojus į mūsų veiklas. Iki šių metų turėjome „kreditų sistemą“ (jaunuoliams skaičiavome taškus (kreditus) už patalpų tvarkymą, maisto paruošimą ir pan. Jaunuoliai buvo skatinami kurti ir švarinti mūsų erdvę, o ne tik būti jos vartotojais.

Inicitiviausius jaunuolius kviečiame veikti kaip „Aktyvą“ – inicijuoti ir organizuoti jiems įdomias veiklas. Šiemet laimėję ir įgyvendinę Jaunimo reikalų departamento „Atvirų jaunimo erdvių“ projektą kvietėme jaunuolius į  motyvacinius išėjimus – įvairią įdomią veiklą už centro erdvės ribų. Išėjimai buvo naudojomi kaip paskata jaunuoliams įsitraukti, mokytis organizuoti, imtis atsakomybės. Šiemet išbandėme nuotykių parką, batutų centrą, dažasvydį, vandens parką. Kitiems metams jau yra suderintas apsilankymas kartodrome ir airsoft dažasvydžio centre. Tardamiesi su jaunuoliais, ieškosime ir kitų veiklų. Mūsų erdvėje vis dar yra populiariausi – aktyvūs žaidimai ir jų turnyrai. Jaunuoliai organizavo stalo teniso, smigio ir kitus turnyrus. Visus metus veikė ir varžybose daugybę apdovanojimų surinko kovos menų klubas „Pankratos“. Taip pat, populiarūs šiemet buvo ir stalo žaidimai. Veikė „NFE klubas“, kurio dalyviai įvairiais būdais išbandė ir mokėsi pažinti save, nagrinėjo jiems aktualias temas. Dalyvavome akcijoje „Darom“.  Šiemet atidarėme, o kitais tobulinsime erdvę/virtuvėlę, kurioje jaunuoliai gali lavinti savo kulinarinius įgūdžius.

Džiaugiamės turėję galimybę jaunuoliams teikti nemokamas profesionalaus psichologo konsultacijas. Individualiame santykyje mūsų erdvės lankytojai gali saugiai atsiverti, išsakyti slegiančius dalykus, gauti pagalbos sprendžiant sunkumus. Taip pat ir kitais metais ši veikla liks viena iš prioritetinių sričių.

Daugybę įspūdžių suteikė vasaros stovyklos. Šiemet jas organizavome dvi: dienos stovyklą vaikams (joje vadovais buvo mūsų erdvės jaunuoliai, padedami darbuotojų) ir nuotykių/savęs pažinimo stovyklą Antalieptėje.

Auginančio santykio kūrimą įvardijame kaip kitų metų prioritetą. Ieškosime, kaip jaunuolius labiau įtraukti į erdvės kūrimą. Pirmaisiais 2019-ųjų mėnesiais vėl gryninsimės tikslus ir kokybės kriterijus, planuosime sezoną ir atnaujinsime siūlomas veiklas. Šiemet norime aktyviau įtraukti savanorius. Atnaujinsime patalpas: virtuvėlė, darbuotojų kambarys, sporto zona. Daug dėmesio skirsime individualiam darbui.

Taigi, nusimato aktyvūs metai! Daug veiksmo, atradimų ir įsiklausymo 2019-aisiais! To linkime ir Jums 🙂