Dokumentinis filmas apie Antrojo pasaulinio karo pabėgėlių vaikus

Lapkričio 25 dieną, pirmadienį, 17:30 val. Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Valstybingumo erdvėje vyks olandų režisierės Helgos Merits dokumentinio filmo „Greit sugrįšim namo. Geislingeno pabėgėlių vaikai“ („Coming Home Soon. The Refugee Children of Geislingen“) peržiūra. Naujausias režisierės filmas pasakoja apie estų vaikus, kurie kartu su tėvais, o kartais tik vienu iš tėvų arba giminaičiais, buvo priversti pasitraukti iš Estijos 1944 metais. Tokio likimo sulaukė ir tūkstančiai lietuvių, Antrojo pasaulinio karo pabaigoje traukęsi nuo Lietuvą antrą kartą užplūdusios sovietinės okupacijos.

Nepaisant jautrių pabėgėlių likimą patyrusių žmonių liudijimų apie sudėtingas karo ir pokario sąlygas ir apie patirtas traumas, pasak režisierės H. Merits, filmas yra ir apie viltį bei įkvėpimą. Ir nors filmas pasakoja apie estų vaikus, nuo 1945 iki 1950 metų gyvenusius Geislingeno pabėgėlių stovykloje Vokietijos pietuose, jame nesunku įžvelgti paralelių ne tik su lietuvių ir apskritai Rytų Europos istorija Antrojo pasaulinio karo metais ir pokariu, bet ir su šių dienų pabėgėliais ir jų padėtimi Europoje. Filmas jau parodytas 11 šalių ir 24 Europos miestuose.

Tai jau penktasis estų kilmės režisierės dokumentinis filmas. Visi jos filmai pasakoja apie savo namus turėjusius palikti žmones, mėginančius susikurti naują gyvenimą jiems menkai pažįstamose ir svetimose vietose. Daugiau apie filmą ir režisierę: https://geislingen.estdocs.com/.

Filmas bus rodomas anglų kalba. Renginyje dalyvaus režisierė, kuri mielai atsakys į susirinkusiųjų klausimus ir padiskutuos filmo temomis. Viešnią kalbins LNB Lituanistikos skyriaus tyrėja dr. Dalia Cidzikaitė.

Daugiau informacijos socialiniame tinkle „Facebook“:

https://www.facebook.com/events/543362699829357/