Svarbi informacija
Jaunimo centras – vieta, kur jaunuoliai atranda save
Šventinio laikotarpio šurmulys jaučiamas ir jaunimo centruose, kur pro didžiulius langus sklinda jauki šviesa, o jaunimo darbuotojai kartu su jaunuoliais puošia erdvę kalėdiniais papuošimais. Patalpose girdisi džiaugsmingi paauglių balsai – jie drauge su jaunimo darbuotoja žaidžia stalo žaidimą „Exploding Kittens“. Fone skamba metalinė muzika, čeža užkandžių pakelis – įprastas vakaras Vilniaus atviro jaunimo centro „Mes“ padalinyje „Kimaro“. Iš žaidžiančių jaunuolių išsiskiria Danieliaus – aktyvaus ir smalsaus šešiolikmečio – nuoširdus juokas.
Danielių į jaunimo centrą nukreipė Socialinių paslaugų centro Pašilaičių skyriaus pagalbos šeimai socialinė darbuotoja Jelena Urbanovič. Ji žinojo, kad Vilniaus atviras jaunimo centras „Mes“ vykdo projektą „Jungtys“, kuris padeda jaunuoliams siekti asmeninių tikslų, ieškoti darbo, savanoriauti ar atrasti mokymosi galimybes.
Susipažinusi su Danieliumi ir įsigilinusi į jo situaciją, „Jungčių“ jaunimo darbuotoja, atvejo koordinatorė Jurgita Pocevičienė, išsiaiškino, kad vaikinas domisi maisto gamyba. Jis jau buvo mokęsis sušių gamybos ir net savanoriavo siekdamas ilgiausio šašlyko rekordo. Atsižvelgusi į šiuos pomėgius, jaunimo darbuotoja pasiūlė Danieliui įsitraukti į atviros jaunimo erdvės maisto gaminimo veiklas.
„Gurmaniška Kimaro vasara“ jau buvo įsibėgėjusi, kai Danielius prisijungė prie ketvirtadienio maisto gaminimo vakarų. Jo idėjos, entuziazmas ir noras gaminti tiesiog pavergė visų dėmesį! Savo debiutui jis pasiūlė drauge gaminti suši. Neturint kaitlentės, tai galėjo pasirodyti sudėtinga, tačiau jaunuoliai iššūkį įveikė – paaiškėjo, kad ryžius galima išvirti net mikrobangų krosnelėje. Dar svarbesnis buvo supratimas, kad kūrybinėms idėjoms ribų nėra! Sušiai, burgeriai, aštri vištiena ir kiti gardumynai kiekvieną savaitę džiugino lankytojų gomurius. Šių kulinarinių užsiėmimų finansavimą užtikrino Vilniaus miesto savivaldybės projektas „Mes kartu“.
Maisto gaminimo veiklų metu atsiskleidė Danieliaus gebėjimai planuoti, organizuoti, spręsti problemas, komunikuoti ir, žinoma, gaminti. Aplinkiniai juokavo, kad jis būtų ne tik puikus virtuvės šefas, bet ir charizmatiškas kulinarinės televizijos laidos vedėjas.
Sakoma, kad kai mokinys pasiruošęs, atsiranda mokytojas – Danieliui pasitaikė galimybė tobulinti savo įgūdžius Amatų mokykloje „Sodžiaus meistrai“, kur iš Prancūzijos atvykusi šefė Muriel Travert mokė veganiškos virtuvės subtilybių. Projektas „Jungtys“ sujungė entuziastingą paauglį su patyrusia šefe. Amatų mokykla „Sodžiaus meistrai“ noriai priėmė Danielių į dviejų dienų mokymus, iš kurių jis išsinešė ne tik vertingos patirties, bet ir užmegztas naujas pažintis bei galbūt svajonę, kur tęsti savo mokslus ateityje.
Dabar Danielius kartu su jaunimo darbuotoja Jurgita tikslingai žvelgia į savo patirtis ir didžiuojasi savo CV, kuris pasipildė vertingais įrašais. Jis ir toliau lankosi „Kimare“, tyrinėdamas ir kitus Vilniaus atviro jaunimo centro „Mes“ padalinius. Jis kviečia ir kitus pradėti savęs atradimų kelionę: „Jei nori kur nors dalyvauti, turi ir pats pajudėti – tada dalykai vyksta, nes aplinkiniai pasiruošę tau padėti.“
Cituojant Danielių: „Esu lankstus žmogus, mėgstantis bendrauti, keliauti, gaminti ir valgyti. Kartu su Jelena atėjome į „Kimarą“, kur jaunimo darbuotoja Jurgita supažindino mane su projektu „Jungtys“ ir pasiūlė jame dalyvauti. Iškart sutikau, nes man patiko atmosfera, o iš Jurgitos tikėjausi pagalbos ieškant darbo – nebuvau parašęs CV ir nelabai žinojau, nuo ko pradėti. Kai pradėjome pildyti mano gyvenimo aprašymą, supratau, kokias patirtis verta kaupti ir į ką atkreipti dėmesį. Labai apsidžiaugiau, galėdamas savanoriauti maisto gaminimo vakaruose – kūrybos laisvė ir aplinkinių palaikymas leido šią veiklą paversti malonumu. Tikrai turėjome daug smagių ir skanių akimirkų. Jau ilgiuosi šių vakarų.“
Danielius ypatingai šiltai prisimena kelionę į Rūdiškėse esančią Amatų mokyklą „Sodžiaus meistrai“. Nors oficialiai jo dalyvavimas projekte „Jungtys“ jau baigėsi, ši patirtis tapo impulsu naujiems geriems dalykams jo gyvenime.
Socialinės darbuotojos ir artimųjų įvertinimas
Vilniaus miesto socialinių paslaugų centro pagalbos šeimai skyriaus socialinė darbuotoja Jelena Urbanovič: „Ačiū, kad esate! Danieliaus sėkmės istorija įkvepia mus veikti. Ačiū, kad projekte „Jungtys“ pastebėjote jo talentą ir padėjote jam atsiskleisti. Kartais mums taip trūksta šilto bendravimo ir palaikymo. Žinau, kad „Kimare“ dirba būtent tokie žmonės, kurie kuria pasitikėjimo ryšį ir padeda jaunuoliams siekti savo tikslų.“
Danieliaus mama Daiva: „Nuoširdžiai dėkoju mūsų socialinei darbuotojai Jelenai – ji nuostabi. Jei ne ji, Danielius nebūtų atradęs „Kimaro“ ir projekto „Jungtys“. Ten dirba nuostabūs žmonės, o atmosfera – jauki, tarsi namuose. Mano sūnus čia atsiskleidė, susirado bendraminčių ir draugų.“
Apie projektą „Jungtys“
Jaunimo reikalų agentūra ir 34 partneriai įgyvendina projektą „Jungtys“ laikotarpiu nuo 2024-03-06 iki 2028-02-29. Projekto tikslas – mažinti neaktyvių jaunų žmonių skaičių, dirbant su mažiau galimybių turinčiais jaunuoliais bei NEET (nedirbančiais, nesimokančiais) grupės asmenimis. Projekto priemonės padeda jaunuoliams grįžti į darbo rinką ar švietimo sistemą, taip mažinant socialinę atskirtį.
Bendra projekto finansavimo suma – 13 365 750,21 Eur. Projektas finansuojamas Europos socialinio fondo ir nacionalinio biudžeto lėšomis.