Svarbi informacija
Ketvirtasis festivalis„EUREKA“ – nemokami filmai moksline tema
Jau ketvirtus metus Vilniaus tarptautinis kino festivalis „Kino pavasaris“ organizuoja mokslinių fantastinių ir mokslo populiarinimo filmų festivalį „Eureka“. Programos filmai skirti vyresnių klasių mokiniams ir studentams bei visiems, suinteresuotiems filmais moksline tematika, o įėjimas į filmus – nemokamas.
Programoje šįmet devyni tarptautinių kino festivalių ir žiūrovų patikrinti filmai. Visi apkeliavo ne po vieną festivalį, kai kurie net juos atidarė ir sulaukė žiūrovų ovacijų. Programoje keturi vaidybiniai filmai ir penki dokumentiniai. O temos labai įvairios: nuo gorilų išsaugojimo iki akies ištakų, nuo pasaulio pabaigos scenarijų iki meilės algoritmų.
Dokumentinis filmas „Meilės inžinerija“ (rež. Tonislav Hristov) sulaukė juoko bangos ir šurmulio per Tarptautinį Karlovi Varų festivalį ir tapo viena žiūrimiausių juostų. Žmones prajuokino Estijos programuotojų grupelė, nusprendusi sukurti meilės algoritmą ir taip padėti vienišiams vyrams susirasti gyvenimo moterį. Tačiau ar tai įmanoma padaryti, pasitelkiant formules, sužinosite peržiūrėję filmą.
Juostoje „Abejonių prekeiviai“ (re. Robert Kenner) kalbama apie turbūt ne vienam rūpimą temą – globalinį atšilimą. Režisierius, kaip ir ankstesniuose filmuose, domisi korporacijų formuojama propaganda ir poveikiu mūsų mąstymui. Mes net neįsivaizduojame jų veikimo mastelių. Filmas rodytas ne viename prestižiniame festivalyje, tarp jų ir Toronto. „Tas filmas apie cukrų“ (rež. Damon Gameau) buvo rodytas šiųmetiniame Berlyno kino festivalyje. Liksite šokiruoti, sužinoję, kiek cukraus suvartojate net nevalgydami saldumynų. O filmas „Virunga“ (rež. Orlando von Einsiedel) nukels į Kongo nacionalinį parką, kuriame gyvena gorilos. Nors parkas įtrauktas į UNESCO paveldo sąrašą, gyvūnai net ir ten negali ramiai gyventi, nes teritorija tapo konflikto zona.
Ne vienas vaidybinis filmas tiesiogiai ar ne gvildena pasaulio pabaigos temą. Juosta „Incidentas“ (rež. Isaac Ezban), rodyta prestižiniame Gvadalacharos festivalyje, ne tik veikėjus, bet ir žiūrovus įtrauks į užburtą gyvenimo ratą, iš kurio ištrūkti neįmanoma. Ar tai pasaulio pabaiga, ar mes tiesiog gyvename tokį gyvenimą? Roterdamo kino festivalyje rodytas „Parabellum“ (rež. Lukas Valenta Rinner) supažindins su grupele žmonių, kurie atsiriboja nuo visuomenės ir specialioje stovykloje mokosi, kaip išgyventi pasaulio pabaigą. Galbūt ne vienas ras naudingų patarimų. Pernai metais Berlyno kino festivalyje rodytas filmas „Po lemtingo vidurnakčio“ (rež. Fruit Chan) – taip pat apie pasaulio pabaigą. Įsivaizduokite, jei su atsitiktiniais žmonėmis atsiduriate maršrutiniame autobuse ir suvokiate, kad likote vieninteliai gyvieji. Šis komiškas siaubo trileris sukurtas pagal didelio populiarumo Kinijoje sulaukusį internetinį romaną. Savotiška pasaulio pabaiga gresia Sandanso kino festivalyje rodyto filmo „Uždraustas kambarys“ (rež. Guy Maddin, Evan Johnson) herojams. Jie užstringa nuskendusiame povandeniniame laive. Režisierių Guy Maddiną jau galima vadinti kino meistru, kuris gavo prestižinius apdovanojimus Toronto ir Roterdamo kino festivaliuose. Šis filmas išsiskiria vizualumu ir ne vieno kino kritiko vadinamas ode kinui. Vienintelis programos filmas analizuoja ne pasaulio pabaigą, o žmogaus akies ištakas, tai reiškia ir mūsų pasaulio. Tai juosta „Kilmė“ (rež. Mike Cahill), tapusi Karlovi Varų festivalio atidarymo filmu. Šis filmas ne vien apie mokslą, bet ir apie romantišką meilę, ryšį tarp žmonių, reinkarnaciją ir savo grožiu užburs ne vieną žiūrovą.
Įėjimas į visus festivalio „EUREKA 2015“ seansus yra nemokamas, tačiau grupes, didesnes nei 10 žmonių, kviečiame iš anksto registruotis el. paštu [email protected], telefonu +370 640 44461 arba užpildžius šią anketą.