Liepos 6-ąją – muzikinė kelionė laiku su G. Gelgotu

Muzika – neatskiriama lietuviško identiteto dalis. Tai rodo jos populiarumas pasaulyje, protėvių liaudies dainos,  profesionali šių dienų lietuvių autorių muzika. Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo dienai paminėti kompozitorius ir dirigentas Gediminas Gelgotas sukūrė vientisą muzikinę struktūrą (angl. „medley“), kurioje klasikinės muzikos aukso archyvas apjungiamas su šiuolaikine lietuviška klasikine muzika, M. K. Čiurlionio harmonizuotų lietuvių liaudies dainų fragmentais bei liaudies dainų motyvais. Klausytojus taip pat džiugins išskirtinis, pasaulyje lietuvišką kultūrą plačiai atstovaujančių, atlikėjų būrys:  Lietuvos kamerinis orkestras, Vilniaus m. savivaldybės choras „Jauna muzika“, Naujų idėjų kamerinio orkestro NIKO solistai, mecosopranas Justina Gringytė. Pusvalandžio trukmės kompoziciją – profesionalų įrašą, užikfsuotą Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje, kulminuos Tautiškos giesmės atlikimas ir giedojimas.

Nors lietuviška muzikinė kultūra ir lietuvių tautos charakteris neretai gretinami su lyriškumu, santūrumu, pasak G. Gelgoto, tai nėra tikslu. „Dažnai muzikoje save pristatome kaip melancholišką, lyrišką tautą, nors iš tiesų esame kur kas daugiau, nei vien tai. Įvairiose srityse dominuojame inovacijomis, esame temperamentingi ir veržlūs“, – svarsto kompozitorius.

Gelgoto kompozicija kupina kontrastų, puikiai žinomų ir rečiau girdimų melodijų. „Kurdamas šią kompoziciją ypatingai progai norėjau per muziką atskleisti, atspindėti platesnį mūsų tautos portretą, todėl kompozicija pilna kontrastų. Atrinkau ritmiškesnius, temperamentingesnius savo kūrinius, juos jungiau su genialiomis paties Čiurlionio lietuvių liaudies dainų aranžuotėmis, o visą kompoziciją užbaigiau galbūt kiek veržliau nei įprastai atliekama Tautiška giesme.“, – mintimis apie kompozicijos išskirtinumą dalijasi G. Gelgotas.

Pasak kūrėjo, nebuvo lengva visus šiuos elementus sujungti į vientisą kompoziciją, kadangi jie skiriasi ir laikmečiu, ir stilistika, tačiau visi jie suvienyti giliai prasiskverbusio lietuviškumo. „Tai galima gan aiškiai jausti, ir tai buvo raktas, visgi leidęs suformuoti būtent tokią vientisą muzikinę kompoziciją. Viliuosi, kad ši muzikinė kelionė – nuo senojo Lietuvos skambesio iki šiandieninio – muzikos mylėtojams bus tarsi galimybė pasidžiaugti švente ir apskritai, mūsų tautiškumu, lietuviškumu, per muzikos kalbą“, – kalba G. Gelgotas.

Vienybė šiandien kaip niekad svarbi. Oriai švęskime valstybę būdami kartu skambant muzikai – koncerto įrašą kviečiame stebėti liepos 6 d. 21.30 val. LRT Plius ir LRT Lituanica kanalais.

Renginys Facebook.

Projektą dalinai finansuoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.