Prometėjo mitas atgims šiuolaikiniame muzikiniame epe

Prometėjo mitas – vienas žymiausių Antikinės Graikijos pasakojimų, kurio idėjos apie pasiaukojimą, didvyriškumą, besąlyginį atsidavimą nestokoja aktualumo net prabėgus keliems tūkstančiams metų. Teatro kūrėjų grupė „WhaleDreams“ metą iššūkį nemariai klasikai ir siūlo į ją pažvelgti kitaip, pasitelkus šiuolaikinę muziką, lūkesčius, aktualijas ir interpretacijas. Naują žvilgsnį į Antikos kūrinį ir jo subrandintas idėjas  „WhaleDreams“ komanda pristatys gruodžio 2 d. „Kablys+Kultūra“ muzikinio epo „Prometėjas“ premjeroje.

,,WhaleDreams“ (liet. ,,Banginio sapnai“) – aktorinio meistriškumo studijas baigusių artistų grupė, kurianti savitą muzikinį ir aktorinį braižą, kuriuos bene geriausiai apibūdina pačių aktorių sukurtas „teatrinių nardymų“ terminas. „WhaleDreams“ siekia nevaržyti žiūrovų minčių, kūrybos laisvės ir kviečia publiką žvelgti į kelis pasaulius per muzikos prizmę. „Žmogus žiūri ir viską jungia pats, ne aktoriai diktuoja konkretų suvokimą, interpretaciją“ , – pristatydamas kūrybos siekius svarsto  režisierius, muzikos kūrėjas Gabrielius Zapalskis.

Pirmieji teatriniai nardymai įvyko 2017 m. Premjera buvo ypatinga, nes bandant išlaikyti tolygų muzikos ir vaizdo santykį buvo sukurta savita burbulo atmosfera, žiūrovui suteikiant galimybę pasinerti į savo apmąstymus, scenoje regimą veiksmą ir  atlikti lyginamąją analizę. 2018 m. startavo į vaizdinę plotmę kryptingai orientuotas spektaklis ,,Vilnius–Palanga“, vykęs tikrame autobuse, kuris tapo kelionės simuliatoriumi iki šalies kurorto. Į spektaklį atėję žiūrovai gavo atsitiktines roles ir tapo populiaraus maršruto keleiviais, todėl istorijos kaskart keitėsi ir atnešdavo įdomių netikėtumų ar malonių sutapimų. Neseniai vaikų literatūros festivalyje „Vaikų knygų sala“ knygos „Marmiai“ motyvais pristatyti vaikiški teatriniai nardymai.  „Prometėjas“ – tai jau ketvirtieji „WhaleDreams“ teatriniai nardymai. Po spektaklio autobuse ir istorijų vaikams, kūrybinė grupė grįžta į pradžių pradžią ir šį kartą kviečia į herojaus pagerbimo šventę.

Prometėjas dažnam žinomas senovės graikų didvyris, vienas iš titanų, pasipriešinęs Dzeuso valiai dėl žmonijos išlikimo ir dėl to pasmerktas amžinoms kančioms. „WhaleDreams“ komanda į antikinį mitą apie herojų žvelgia naujai, suteikdami įdomią ir novatorišką sceninio kūrinio formą. Pagal Aischilo antikinę dramą ,,Prikaltasis Prometėjas“ sukurtoje vienos dalies ceremonijoje aktoriai pasitelks tik savo balsus ir atkurs Prometėjo dialogą su choru kančia, viltimi ir svajone.

Aktorius, muzikos kūrėjas Gabrielius Zapalskis atskleisdamas pasirengimo pasirodymui užkulisius svarsto, kad šiame pasirodyme nebus perdėto patoso, būdingo skaitymams, o didžiausias dėmesys bus sutelktas į muziką. „Pasirodyme vyrauja minimalizmas, nėra perdėtų režisūrinių sprendimų. Vieną kartą aktoriaus daugiau, kitą – mažiau. Stengiamės išlaikyti vaizdinį ir garsinį balansą, viskam vykstant vienu metu. Norime, kad tekstas kalbėtų kiek įmanoma organiškiau, be patosų, perdėtos vaidybos, hiperbolizuotų poezijos skaitymų. Epo muzikoje nemažai melancholiškų ir minorinių natų. Tai savita herojaus pagerbimo šventė, tačiau muzika žiūrovą veda į šviesą. Mūsų nardymuose nėra dramų. Tik tai, kas paimta iš gyvenimo “,  – pasakoja G. Zapalskis.

Įdomi ir nesavanaudiška pasirodymo idėjinė ašis. Muzikinis epas ,,Prometėjas“ sukurtas siekiant įkvėpti žmones ieškoti savojo herojaus. Pasak muzikinio epo idėjinio lyderio G. Zapalskio, šis pasirodymas žiūrovams nepateiks konkrečių atsakymų, o skatins būti savarankiškais ir kelti klausimus sau bei patiems ieškoti į juos atsakymo. „Šiame spektaklyje reikia daugiau savarankiškumo. Mes pripratę, jog yra konkretus atsakymas arba klausimas, o čia to nėra. Šis epas – tai pagerbimo šventė, ne ritualas. Svarbu išbūti ir pajausti. Persvarstyti ne tik savo vertybes, įsitikinimus, bet ir algoritmą. Kiek tu esi įkalintas, kiek tu pasiryžęs rizikuoti, dalyvauti“, – pasakoja G. Zapalskis.

Nors Antikos epai, dramos atspindi nemarias bendražmogiškas idėjas, imtis naujo klasika tapusių kūrinių interpretavimo – nelengva ir drąsos reikalaujanti užduotis. G. Zapalskis atvirauja, jog, nors susidurta su nemažai iššūkių, kūrybinė grupė rado raktą į kokybišką klasikinio kūrinio interpretaciją. „Visi bijo Antikos, nes tai sudėtinga medžiaga. Tačiau mes į tai pažiūrėjome paprastai, net pragmatiškai. Prometėjas yra visi išradėjai ir autoritetai. Tėtis taip pat yra herojus. Norime galvoti, kas iš tikrųjų yra herojus?“,  – svarsto G. Zapalskis.

Kūrybinė komanda ilgai diskutavo, kas kiekvienam iš jų yra herojus, kokios savybės įkūnija herojiškumą ir herojiškus poelgius, tačiau esminiu ir neginčytinu kriterijumi pripažintas vienas aspektas. „Pagrindinis po diskusijų išryškėjęs kriterijus liko vienas: arba griaunu gyvybę, arba ją kuriu. Galiu vogti, tačiau padėti vargšams, tarsi koks Tadas Blinda. Repeticijų metu aktoriai patys surašė savo herojus, nes norisi nebėgti nuo komandos asmeniškumo, to, kaip jie mąsto. Buvo laikas, kai vyravo antiherojiška banga, tačiau vis grįžtama prie atsakymo, kad herojaus reikia.  Skirtingoms aplinkoms gali imponuoti skirtingi herojai. Norisi, jog žiūrovas, išgirdęs spektaklį, atrastų kažką savo ir prie didelio lapo užrašytų savo herojų“, – mintimis dalijasi G. Zapalskis.

Kūrybinės grupės pasirinktų herojų amplitudė plati ir spalvinga tiek laiko, tiek profesijų atžvilgiu. Tai John Lennon, Jacque Fresco, Phil Ochs, Jah9, Harvey Milk, Edvardas Gedvilas (Martynos tėtis), Jon Stewart, Michal Kali Griks, Romas Kalanta, J. K. Rowling, Stephen Hawkings, Greta Thunberg, Saulius Mykolaitis, Robert Kiyiosaki, Dalai Lama, kurie savitai atsispindės muzikinio epo garsuose, prologe, dialoguose.

Kūrybinė grupė: Dominyka Budinavičiūtė, Martyna Gedvilaitė, Eglė Grigaliūnaitė, Karolina Elžbieta Mikolajūnaitė, Danguolė Petrikaitė, Gabrielius Zapalskis, Edgaras Žemaitis.

Daugiau informacijos apie renginį:

https://www.facebook.com/events/426601364669712/