Svarbi informacija
„Raganų piršteliai“, skaptuoti moliūgai ir filmų peržiūros atvirame jaunimo centre
Vilniaus atviras jaunimo centras „Mes“ kartu su Vilniaus Antakalnio atviru jaunimo centru 2015 m. vykdė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansuotą atvirų jaunimo centrų projektą „Sveikas protas – sveikas kūnas“.
Šešis mėnesius penktadieniais Vilniaus atviras jaunimo centras „Mes“ dirbdavo valanda ilgiau – ne iki 19, bet iki 20 val. vakaro. Tą valandą darbuotojai kartu su jaunuoliais kartu gamindavosi maistą arba žiūrėdavo filmus. Eglė Ona, jaunimo darbuotoja, pasakoja, kad vakarai tikrai neprailgdavo, jaunuoliai laukdavo penktadienių, visada klausinėdavo, ką veiksime šį kartą.
Iš pradžių žiūrint filmus jiems būdavo be galo sunku ramiai išsėdėti ir netrukdyti kitiems, laikui bėgant tai tapo daug paprasčiau. Jaunuoliai išeidavo iš bendros ervės kalbėtis telefonu, tarpusavyje tik šnabždėdavosi arba žiūrėdavo tylomis. Filmai, kuriuos žiūrėjo jaunuoliai, buvo labai įvairūs: tiek mažai jiems žinomi jaunų lietuvių režisierių filmai, tiek jau klasikia tapę užsienietiški. Projekte dalyvavę jaunuoliai išskyrė du filmus, kurie jie labiausiai patiko: „Gerasis Vilas Hantingas“ ir „Kuždesių sala“. Viena mergina minėjo, kad filmų peržiūrų metu buvo ramu ir tylu, malonu kartais susikaupti ir nurimti.
Maisto gaminimo užsiėmimai taip pat tapo paprastesni, kai jaunuoliai suprato, kad svarbu kūrybiškumas, o ne brangūs maisto produktai. Jiems teko paragauti tokių patiekalų, kurių nebuvo girdėję. Jaunuoliams ypač įsiminė ir per Helovyną kepti sausainiai „raganų piršteliai“ bei moliūgų skaptavimas. Viena iš jauniausių centro lankytojų sakė kad švęsti šventes centre jai labai patinka. Du vaikinai, skaptavę moliūgus, prisipažino, kad tai jiems irgi buvo netikėta ir įdomi veikla. Vieną kartą jaunuoliai kepė dviejų rūšių bandeles, vienos buvo su dešrelėmis, kitos su šokoladu. Jie minėjo, kad būtent gaminant šį patiekalą įsitraukė daugiausia žmonių, buvo jaučiamas komandinis darbas. Jaunuoliai skirstėsi darbus ir atsakomybes, vieni gamino maistą, kiti serviravo stalą, treti tvarkėsi. Projekto įkvėpti centro lankytojai pasiprašė organizuoti maisto gaminimo savaitę, kai kiekvieną dieną vis kiti gamino maistą ir vertino vieni kitų patiekalus. Savaitės pabaigoje laimėtojų laukė prizai. Viena mergina dalijosi, kad iš pradžių buvo baisu, kad nieko nesigaus ir bus neskanu, tačiau jos pagamintą patiekalą visi valgė ir gyrė, galiausiai ji suprato, kad nebuvo dėl ko jaudintis.
Ne visada veiklas organizuoti buvo lengva, tačiau pažanga matyti. Jaunuoliai buvo įpratę, kad penktadieniais laukia sutruktūruota veikla, net ir pasibaigus veikloms, po to teko gaminti maistą dar ne viena kartą ir žiūrėti filmus kartu.