Vilniaus jaunimo CV | Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas


▶️ Prisistatykite! Papasakokite apie organizaciją ir vystomą veiklą.

Esame Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas – Lietuvos Respublikos Vyriausybės įstaiga, dalyvaujanti formuojant subalansuotą valstybės politiką narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės ir vartojimo prevencijos srityse, organizuojanti ir koordinuojanti jos įgyvendinimą.

Departamento veikla apima daug sričių: psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevenciją, ūkio subjektų veiklos priežiūrą, licencijavimą, stebėseną, kuriose remdamiesi moksliniu požiūriu ir kitų šalių gerosiomis praktikomis rūpinamės žmogaus ir jo aplinkinių sveikata nepriklausomai nuo konteksto. Be to, Departamentas užtikrina Lietuvos pozicijų atstovavimą tarptautiniu lygmeniu bei yra Europos narkotikų ir narkomanijos informacinio tinklo nacionalinis koordinatorius Lietuvoje, todėl glaudžiai bendradarbiaujame su kitomis Europos ir pasaulio šalimis. 🙂🤝😎

▶️ Kaip ir kodėl nusprendėte užsiimti tokia veikla?

Viena iš pagrindinių Departamento veiklos sričių – vaikų ir jaunimo psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencija 😵🚭 Remiantis nuosekliai Lietuvoje atliekamo Alkoholio ir kitų narkotikų tyrimo Europos mokyklose duomenimis nuo 1995 m. narkotikų vartojimo vidurkis tarp 15–16 metų mokinių išaugo beveik 6 kartus. 😮 Tai patvirtina, kad psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencija nėra pakankamai efektyvi – jauniems žmonėms sudėtinga priimti atsakingus sprendimus dėl minėtų medžiagų vartojimo. Taip pat, tai sąlygoja ir nuolat besikeičiantis psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo reiškinio kontekstas.

Departamentas, reaguodamas į šias problemas bei įvertinęs geriausią kitų šalių patirtį, sukūrė naują, interaktyvią interneto svetainę jaunimui nuo keturiolikos metų – www.askritiskas.lt ( Aškritiškas.lt ) 👈😏 Jos turiniu siekiama tinkamai informuoti jauną žmogų, suteikiant žinių apie psichoaktyviąsias medžiagas, jų vartojimo poveikį ir rizikas. Taip pat skatinti būti atviru, bendrauti, veikti, nebijoti iššūkių ir atsakomybės, o svarbiausia – sveikai ir įdomiai gyventi, pasitikėti savimi.

▶️ Kodėl savo veiklą plėtojate Vilniuje?

Departamentas būdamas dalyviu ir partneriu tarptautinėse organizacijose, darbo grupėse ar projektuose akcentuoja užsienio ekspertų išvadas, rekomendacijas bei skatinimą įtraukti savivaldybių administracijas kaip itin svarbų vaidmenį atliekančias įstaigas, siekiant ne tik informuoti, didinti jaunų asmenų sąmoningumą, padėti jiems suprasti psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo rizikas, bet ir realiai plėtoti atsakingo, inovatyvaus ir savo gyventojų sveikata besirūpinančio miesto įvaizdį. 🤗🏡

Vilniaus miesto savivaldybės administracija yra orientuota į labiausiai besivystančio miesto įvaizdį, o pakankamos apimties ir savalaikės prevencinės priemonės yra svarbi visos miesto politikos formavimo sudėtinė dalis. Todėl sujungus šiuos du dalykus valstybės sostinės, kaip miestai, kuriuose telkiasi didžiausias skaičius jaunų šalies gyventojų, gali būti laikomi pavyzdžiu tokioms iniciatyvoms ir idėjoms plisti valstybės mastu.

▶️ Kaip manote, ar Vilnius draugiškas jaunimui?

Taip, manome, kad Vilnius yra draugiškas ir galėtų būti laikomas geru pavyzdžiu kitiems Lietuvos miestams. Galima pasidžiaugti, kad Vilniuje yra kuriamos atskiros erdvės jaunimui, aplinka yra pritaikyta jaunų žmonių poreikiams 🤸‍♂️🏊‍♂️🚴‍♀️ , sudarytos sąlygos tobulėti! 🏆

▶️ Ar turite Vilniuje savo mėgstamiausią organizacijos vietą?

Konkrečios Vilniaus vietos neturime 🤷‍♀️🤷‍♂️ , tačiau savo gyvumu ir jaunų žmonių gausa visada galima žavėtis Vilniaus miesto centru ar senamiesčiu.

▶️ Ko palinkėtumėte vilniečiams ir miesto svečiams?

Vilniečiams palinkėtume puoselėti savo miestą, rūpintis juo ir jo žmonėmis, duoti miestui tai, ką gali geriausia ir džiaugtis kiekvienu žingsniu tobulumo link. Na, o miesto svečiams – grožėtis tiek pačiu Vilniumi, tiek jo žmonėmis ir visuomet čia sugrįžti!