Vilniečiai matuojasi savanorystę

Vasara yra toks laikas, kai pagaliau galima pailsėti nuo mokslų ir darbų, džiaugtis puikiu oru, susitikti su seniai matytais bičiuliais, keliauti ir atrasti ką nors naujo. Kodėl gi neatradus savęs kaip savanorio?! Kodėl nepabandžius dalintis vasara su kitais, susipažinti su naujais žmonėmis, išmokti įdomių dalykų, įgauti patirties ir jaustis naudingu?

Šią vasarą kartu su „Eurodesk Lietuva“ ir jų regioniniais partneriais „Šiaulių jaunimo centru“, „Rokiškio jaunimo centru“, „Kuršėnų Vytauto Vitkausko biblioteka“ „VšĮ Vilniaus neformaliojo ugdymo ir savanorystės centras“ ir „Vilniaus jaunimo informacijos centras“  vykdo vasaros projektą „Pasimatuok savanorystę – savanoris 2 savaitėms“. Projektas skirtas jauniems žmonėms, kad jie galėtų išbandyti savanorystę organizacijose, įstaigose, susipažinti su miesto visuomeniniu gyvenimu, įsitraukti į ilgalaikę savanorystę ir suprasti jos reikšmingumą. Savanoriška veikla gali trukti nuo kelių valandų iki 2 savaičių, pagal tai, kokią vietą pasirinka savanoris, o atradus tinkamiausią vietą, yra galimybė pasilikti ir ilgesniam laikui.

Projektu siekiama skatinti jaunimą savanoriauti, griauti bet kokius mitus apie savanorišką veiklą bei parodyti jos įvairumą. Projektas akcentuoja svarbią mintį, kad savanorystė yra prieinama kiekvienam ir norint savanoriauti nereikia turėti ypatingų kompetencijų, specifinės patirties ar gebėjimų. „Pasimatuok savanorystę – savanoris 2 savaitėms” programa sudaryta taip, kad jaunuoliai susipažintų su savanorystės galimybėmis, suprastų, kas apskritai yra savanoriška veikla, susikurtų neformali platforma, kurioje jauni žmonės, ypač kurie dar niekada nėra savanoriavę ar mažiau savimi pasitikintys  jaustųsi palydimi, galėtų dalintis savo patirtimi su kitais ir kartu spręstų kylančius iššūkius. Nors ir projektas yra trumpalaikis, tačiau jis padeda suvokti savanorystęs specifiką, moko savarankiškumo bei prisiimti atsakomybę, kadangi jaunuoliai patys išsirenka savanorystės vietą, susisiekia su priimančiomis organizacijomis ir savanoriauja susitartą laikotarpį.

Šiuo metu projektas jau įpusėjo ir kai kurie savanoriai jau baigė savanoriai, kiti dar tik pradės, o dar vieni yra pačiame savanorystės įkarštyje. Šia proga Vilniuje buvo surengtas šiame mieste savanoriaujančių piknikas, kurio metu projekto dalyviai dalinosi savo lūkesčiais, ko tikėjosi iš savanorystės ir ką gavo, kas juos nustebino ir nudžiugino. Susitikę jaunuoliai taip pat stengėsi geriau vieni kitus pažinti, žaidė įvairius žaidimus, tokiu būdu buvo kuriama savanorių bendruomenė, kurią vienija vienas tikslas ir kurioje galima drąsiai kalbėtis su savanoryste susijusiais klausimais.

Niekas geriau už patį savanorį negali pasakyti, kodėl verta savanoriauti, tad dalinamės projekto „Pasimatuok savanorystę – savanoris 2 savaitėms“ dalyvės Godos (18 m.) mintimis:

„Savanorystė neriboja kūrybiškumo, leidžia žmogui „pajungti“ į darbą savo fantaziją, atsiskleidžia ir neeiliniai žmonių gebėjimai, išbandomos veiklos, su kuriomis niekada neteko susidurti, sukuriami ryšiai su kitais žmonėmis, randami nauji draugai, šis užsiėmimas leidžia pamatyti pasaulį. Man asmeniškai savanorystė – tai vieta, kur galiu išmėginti save, neturėdama įsipareigojimų darbdaviui, vienintelis dalykas, kurio privalai laikytis – visapusiška pagarba. Dalyvaudama maratonuose, organizuodama renginius ar atlikdamam kitus darbus turiu neribotą laisvę veikti, galiu kurti, kaskart praplečiu turimų draugų ratą. Tai puiki laisvalaikio praleidimo forma, gali rinktis iš plataus veiklų skaičiaus, kiekvienas žmogus tikrai ras vietą, į kurią norės grįžti vis iš naujo. Kiekvienam verta išbandyti savanorystę, jei patiks, galimą ją tęsti, jei ne, juk niekas nelaiko…“