Svarbi informacija
Vilniuje pristatyta unikali paroda – Lukiškių kalėjimo nuteistųjų kūryba
Rugsėjo 9 d. vilniečiams ir miesto svečiams Art cafe Saulės galerijoje kavinėje (Odminių g. 3, Vilnius) buvo pristatyta unikali paroda – Lukiškių kalėjimo kalinių meno darbai. Dalies darbų autorių jau nėra gyvų arba jie nuteisti iki gyvos galvos.
Visai neseniai (lieos 2 d.) Lukiškių tardymo izoliatorius-kalėjimas buvo uždarytas, tad dabar jis pagaliau atveria savo storas spygliuotas sienas ir dalinasi su visuomene tuo, ką per kiek daugiau nei šimtmetį užgyveno. Vienas tokių turtų – įvairūs nuteistųjų meno kūriniai: didžiąją parodos dalį sudaro paveikslai bei įspūdingas iš medžio pagamintas Harley-Davidson motociklas.
Menas harmonizuoja nuteistųjų gyvenimą, jis yra resocializacijos dalis. Parodoje eksponuojamuose darbuose matyti daug vienatvės, tačiau ir daug šviesos bei spalvų. Pasak Kalėjimų departamento patarėjos ryšiams su visuomene Simonos Banėnienės, paveiksluose atsispindi šviesioji nuteistųjų pusė. „Visi nuteistieji, kurie dalyvauja mūsų meniniuose projektuose, labai stengiasi būti ne pasmerkti, o išgirsti“, – teigė ji. S. Banėnienė parodos lankytojams linkėjo išsinešti jausmą, kad žmogus turi teisę į naują gyvenimą.
Tai ne tik paroda, bet ir socialinis projektas. Tai akcentavo ir vienas iš parodos sumanytojų – Vilniaus neformaliojo ugdymo ir savanorystės centro darbuotojas Paulius Bukelis. Jo nuomone, šios parodos pagrindinė idėja yra ta, kad visuomenė į bausmę atliekančius žmones pažiūrėtų kiek iš kitos pusės. „Tikimės, kad visuomenė pakeis požiūrį į nuteistuosius ir supras, jog visi mes klystame, bet visgi esame žmonės su skirtingais likimais ir skirtingomis istorijomis, o menas mus vienija“.
Parodos atidaryme dalyvavęs Vilniaus pataisos namų direktorius Viktoras Davidenko teigė, kad per 4 dešimtmečius darbo kalinimo įstaigoje kito jo požiūris į kalėjimą ir kvietė ir kitus pradėti žvelgti kitaip nei įprasta į šią įstaigą. Anot jo, kalėjimas nepaverčia žmogaus blogu, nes nuteistasis į šią įstaigą nepatenka būdamas geras.
Tačiau kalėjimas suteikia resocializacijos galimybę. Lietuvos pataisos įstaigose laisvės laukia daugiau nei 6 000 žmonių. Bausmės atlikimo vietose jie skatinami keistis, taikant nuteistųjų pataisos programas, teikiant psichologinę pagalbą, lavinant socialinius įgūdžius bei pozityvaus užimtumo priemones.
Visi susidomėję parodą gali aplankyti iki spalio 9 d.