Informacija apie kalio jodido tabletes ir
kaip elgtis radiacinės nelaimės atveju

 


Vilniečiai su e. receptais gali nemokamai pasiimti kalio jodido tablečių didžiosiose vaistinėse. Jos skirtos apsaugoti skydliaukę nuo žalingo radioaktyviojo jodo poveikio.

Tabletės vilniečiams dalijamos Sveikatos apsaugos ministerijos nurodymu kaip prevencinė priemonė dėl Baltarusijos Astravo atominės elektrinės (AE), saugantis galimos avarijos grėsmės.

Vartoti kalio jodido tabletes reikėtų tik įvykus branduolinei avarijai ir tik tada, kai tą rekomenduotų Sveikatos apsaugos ministerija.


DUK


Kodėl radiologinės nelaimės atveju gali būti reikalingas kalio jodidas?

Įvykus branduolinei avarijai, radioaktyvusis jodas gali pasklisti ore. Įkvėpus juo užterštą orą arba nurijus užterštą maistą (pieną, geriamąjį vandenį, lauke augančias daržoves, uogas ir kt.), radioaktyvusis jodas kauptųsi skydliaukėje ir ją žalotų – tai po kelerių metų galėtų lemti skydliaukės vėžinius susirgimus.

Nuo tokio žalingo radioaktyviojo jodo poveikio apsaugoti gali kalio jodido tabletės. Šiose tabletėse esantis stabilusis jodas kaupiasi skydliaukėje ir ją apsaugo nuo radioaktyviojo jodo patekimo.

Atkreiptinas dėmesys, kad kalio jodido tabletės apsaugo tik nuo radioaktyviojo jodo, tačiau ne nuo kitų radioaktyviųjų medžiagų, kurios pasklinda aplinkoje branduolinės avarijos metu. Dėl to būtina imtis ir kitų apsaugos priemonių, kurias tuomet rekomenduotų už situacijos valdymą atsakingos institucijos.


Kas gali gauti kalio jodido tabletes?

Šiuo metu kalio jodido tabletes galės gauti visi asmenys, deklaravę gyvenamąją vietą Vilniaus mieste nuo 2021-01-01  iki  2022-07-31.


Kaip atsiimti kalio jodido tabletes?

Viešoji įstaiga Centro poliklinika“ yra įpareigota iš anksto išrašyti e. receptą kalio jodido tabletėms visiems gyventojams, deklaravusiems gyvenamąją vietą Vilniaus mieste.

Turėdami receptą, vaistinėje pateikę asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, kalio jodido tabletes galite atsiimti viename iš keturių didžiųjų vaistinių tinklų: „Camelia“, „Gintarinė vaistinė“, „Norfos vaistinė“, „Benu vaistinė“ ir „Eurovaistinė“.

Kartu su tablečių pakuote gausite informacinį lapelį, su vartojimo instrukcija lietuvių, rusų, lenkų ir anglų kalbomis. Čia bus nurodyta, kokiu atveju, kaip ir kada tabletes reikėtų vartoti

Informaciją taip pat galite parsisiųsti iš čia Instrukcija


Ką daryti tiems, kurie negali nuvykti iki vaistinės atsiimti kalio jodido tablečių?

Jeigu pacientas dėl objektyvių priežasčių (pavyzdžiui, negalios) negali pats nuvykti iki vaistinės, jam priklausančias kalio jodido tabletes gali pasiimti paciento atstovas, vaistinėje pateikęs atstovaujamo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.


Kada reikia vartoti kalio jodido tabletes?

Kalio jodido tabletės skydliaukės apsaugai vartojamos tik tada, kai aplinkoje pasklinda radioaktyviojo jodo, ir tik tada, kai jas vartoti rekomenduoja Sveikatos apsaugos ministerija ar kitos kompetentingos valstybės institucijos, kurios tokiu atveju būtų atsakingos už susidariusios situacijos valdymą.

Kalio jodido tabletes rekomenduojama vartoti likus mažiau nei 24 val. iki galimo radioaktyviojo jodo įkvėpimo ar patekimo su maistu. Blokuoti skydliaukę kalio jodidu dar yra veiksminga praėjus 2 valandoms nuo radioaktyviojo jodo įkvėpimo ar patekimo su maistu, bet ne vėliau nei praėjus 8 valandoms. Naudoti kalio jodido tabletes kitu, nei nurodyta, laiku gali būti žalinga.


Kokią dozę kalio jodido tablečių reikia vartoti nelaimės atveju?

Kalio jodido tablečių po 65 mg vienkartinė paros dozė įvairioms žmonių amžiaus grupėms:

Amžius  Kalio jodido tablečių vienkartinė paros dozė, mg
Naujagimiai iki 1 mėn. 16 (ketvirtis tabletės)
Kūdikiai nuo 1 mėn. iki 3 metų 32 (pusė tabletės)
Vaikai nuo 3 iki 12 metų 65 (viena tabletė)
Vaikai nuo 12 metų ir suaugusieji 130 (dvi tabletės)

Vienkartinė kalio jodido tablečių paros dozė apsaugo skydliaukę nuo radioaktyviojo jodo poveikio 24 valandas.

Naujagimiams iki 1 mėnesio amžiaus, nėščioms ir krūtimi maitinančioms moterims bei vyresniems nei 60 metų amžiaus žmonėms rekomenduojama vartoti tik vieną kalio jodido tablečių paros dozę.

Kitoms gyventojų grupėms, esant nepalankiai avarinei situacijai (užsitęsus radioaktyviųjų medžiagų išmetimui į aplinką, kai nėra galimybių saugiai evakuoti žmones, kt.) ir valstybės institucijų rekomendacijoms, gali reikėti vartoti dar vieną paros dozę.

Patartina kalio jodido tabletes gerti po valgio. Tabletes galima ištirpinti vandenyje ar skystuose vaikų maisto produktuose. Ištirpintos tabletės vartojamos nedelsiant, nes greitai suskyla veiklioji medžiaga.


Ar galima vietoj kalio jodido tablečių vartoti spiritinį jodo tirpalą?

Spiritinis jodo tirpalas yra skirtas tik išoriniam vartojimui – tepti ant odos. Jo veiklioji medžiaga yra ne kalio jodidas, o tiesiog jodas, kuris yra stipriai oksiduojasi ir yra toksiškai veikianti medžiaga, galinti sukelti cheminių audinių nudegimų ir apsinuodijimą. Todėl jokiu būdu jo negalima gerti, net ir skiedžiant vandeniu.


Kodėl Vilniaus miesto savivaldybė dalina miestiečiams kalio jodido tabletes?

Astravo AE nuo Vilniaus miesto yra už 45 kilometrų. Tai reiškia, kad Vilnius patenka į 100 km spindulį, kuriame esantiems gyventojams radiacinės nelaimės atveju galimai reikėtų jodo terapijos.

Tam, kad gyventojai galėtų laiku suvartoti jų skydliaukės apsaugai skirtas kalio jodido tabletes, jos dalijamos iš anksto.


Kaip vilniečiai būtų informuojami apie radiacinę nelaimę ir būtinybę vartoti kalio jodido tabletes?

Jeigu Baltarusijoje esančioje atominėje elektrinėje įvyktų branduolinė avarija, Lietuva apie tai gautų informaciją iš tarptautinių organizacijų.

Vilniaus gyventojai apie įvykusią branduolinę avariją būtų įspėjami sirenomis, žinutėmis į mobiliuosius telefonus, per radiją, televiziją ir kitais informacijos sklaidos būdais.

Apie būtinybę vartoti kalio jodido preparatus gyventojus informuotų valstybės lygio institucijos, tokios kaip Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Sveikatos apsaugos ministerija ir pan.


Kaip reikėtų elgtis gavus informaciją apie įvykusią branduolinę avariją Baltarusijos atominėje elektrinėje?

Iš valstybės institucijų gavus informaciją apie įvykusią branduolinę avariją kaimyninėje valstybėje, reikėtų vykdyti visas valstybės institucijų pateiktas saugaus elgesio rekomendacijas. Kokios būtų rekomendacijos, priklausytų nuo susidariusios situacijos masto ir kylančios grėsmės gyventojams.


Kokios yra apšvitos jonizuojančia spinduliuote grėsmės?

Jonizuojančiosios spinduliuotės apšvita nėra užkrečiama, tačiau žmogus gali užsiteršti radioaktyviosiomis medžiagomis ir tapti pavojingu sau ir aplinkiniams. Išorinis užterštumas radioaktyviosiomis medžiagomis gali plisti kontakto metu, lemti aplinkos ir kitų žmonių užterštumą. Reikia prisiminti, kad neužterštas radioaktyviosiomis medžiagomis, o tik apšvitintas iš išorės žmogus jonizuojančiosios spinduliuotės nespinduliuoja ir nėra pavojingas kitiems.

Žmogus gali patirti ne tik išorinę, bet ir vidinę apšvitą. Išorinė apšvita tai – apšvita, kurią žmonės patiria, kai juos veikia jonizuojančioji spinduliuotė iš aplinkos. Vidinę apšvitą žmogus patiria, kai į jo organizmą kvėpuojant, su maistu arba tiesiogiai per kūno odą ar žaizdas patenka radioaktyviųjų medžiagų.

Per trumpą laiką gavus didelę apšvitos dozę išsivysto nulemtųjų jonizuojančiosios spinduliuotės sukeltų reiškinių, pavyzdžiui, ūmus radiacinis sindromas, radiaciniai nudegimai, audinių ir organų pažeidimai.

 

Kiek kalio jodido preparatų yra skirta Vilniaus miesto gyventojams?

Iš Sveikatos apsaugos ministerijos yra gauta 215 503 pakuotės (2 155 022 tabletės). Papildomai nuo 2022 m. birželio gautas 85800 tablečių papildymas naujai registruotiems Vilniaus miesto gyventojams.


Po kiek kalio jodido preparato tablečių yra dalijama?

Vaikams iki 12 metų bus dalinama po 2 tabletes, vaikams nuo 12 metų ir suaugusiems – po 4 vnt. tablečių.

Nors skirtingo amžiaus vaikų iki 12 metų ir vaikų nuo 12 metų bei suaugusio žmogaus paros norma yra mažesnė, tačiau dviguba norma dalijama tam, kad esant valstybės institucijų rekomendacijoms būtų galima suvartoti papildomą preparato dozę.


Kur galima neatlygintinai gauti kalio jodido preparatus?

Kalio jodido preparatus pagal elektroninius receptus bus galima gauti šiose Vilniuje esančiose vaistinėse:

Camelia vaistinėse
Gintarinėje vaistinėse
Norfos vaistinėse
Benu vaistinėse
– Eurovaistinėse

 

Ar galima nuolat vartoti kalio jodido preparatus?

Kalio jodido tabletės skydliaukės apsaugai vartojamos tik tada, kai aplinkoje pasklinda radioaktyvusis jodas. Naudoti kalio jodido tabletes kitu, nei nurodyta, laiku, gali būti žalinga.


Ar galima suvartoti didesnę nei rekomenduojama kalio jodido preparato dozę?

Gerti didesnes nei rekomenduojamas dozes nerekomenduojama.

Naujagimiams iki 1 mėnesio amžiaus, nėščioms ir krūtimi maitinančioms moterims bei vyresniems nei 60 metų amžiaus žmonėms rekomenduojama vartoti tik vieną kalio jodido (KI) paros dozę.

Kitoms gyventojų grupėms, esant nepalankiai avarinei situacijai (užsitęsęs radioaktyviųjų medžiagų išmetimas į aplinką, kai nėra galimybių žmones saugiai evakuoti, kt.), gali būti rekomenduojama suvartoti dar vieną paros dozę.

 

Gyvenu Vilniuje, bet nesu deklaravęs gyvenamosios vietos Vilniuje?

Nedeklaravusiems gyvenamosios vietos Vilniuje, receptai kalio jodido tabletėms neišrašomi. Vilniaus miesto gyventojai ir svečiai kalio jodido tablečių galės nusipirkti vaistinėse savo lėšomis.


Kodėl e. receptą išrašė būtent Centro poliklinika? Iš kur gavo mano asmens duomenis?

Vilniaus miesto savivaldybės administracija, vykdydama Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2020 m. gegužės 20 d. įsakymu Nr. 1237 ,,Dėl stabiliojo jodo preparatų paskirstymo savivaldybėms ir gyventojams tvarkos aprašo patvirtinimo“ patvirtinto Stabiliojo jodo preparatų paskirstymo savivaldybėms ir gyventojams tvarkos aprašo 6 punktą,  2020 m. spalio 9 d. su viešąja įstaiga Centro poliklinika sudarė Asmens duomenų teikimo sutartį, pagal kurią minėta įstaiga gaus Vilniaus mieste gyvenamąją vietą deklaravusių asmenų duomenis su tikslu centralizuotai jiems išrašyti elektroniniu receptus dėl stabiliojo kalio (toliau – kalio jodido)preparatų.


Tvarkomų duomenų sąrašas –
Vilniaus mieste gyvenamąją vietą deklaravusių asmenų vardas, pavardė ir asmens kodas.


Duomenų tvarkymo tikslai –
Išrašyti elektroninius receptus dėl kalio jodido Vilniaus mieste gyvenamąją vietą deklaravusiems asmenims.  


Duomenų tvarkymo pagrindas –
Reglamento (ES) 2016/679 6 straipsnio 1 dalies c punktas – tvarkyti duomenis būtina siekiant įvykdyti teisinę prievolę.


Duomenų valdytojas –
Vilniaus miesto savivaldybės administracija (kodas Juridinių asmenų registre 18871006, Konstitucijos pr. 3, LT-09601 Vilnius, el. p. savivaldybe@vilnius.lt, tel. (8 5) 211 2000).


Duomenų gavėjai –
Duomenys bus pateikti viešajai įstaigai Centro poliklinikai, kurį vadovaudamasi 2020 m. spalio 8 d. Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu Nr. 30-2373/20 patvirtintu Stabiliojo jodo preparatų išdavimo Vilniaus miesto savivaldybės gyventojams tvarkos aprašu, centralizuotai išrašys elektroninius receptus dėl kalio jodido Vilniaus mieste gyvenamąją vietą deklaravusiems asmenims. 


Duomenų saugojimo laikotarpis –
Duomenys bus saugomi ne ilgiau negu būtina tikslui pasiekti, t. y. 30 dienų (kol galios elektroninis receptas).


Jūsų teisės, susijusios su Jūsų duomenų tvarkymu:

 • žinoti (būti informuotu) apie savo asmens duomenų tvarkymą (Reglamento (ES) 2016/679 12–14 straipsniai);
 • susipažinti su tvarkomais savo asmens duomenimis (Reglamento (ES) 2016/679 15 straipsnis);
 • reikalauti ištaisyti netikslius su Jumis susijusius asmens duomenis (Reglamento  (ES) 2016/679 16 straipsnis);
 • reikalauti ištrinti su Jumis susijusius asmens duomenis („teisė būti pamirštam“) (Reglamento  (ES) 2016/679 17 straipsnis), jei tai galima pagrįsti viena iš šių priežasčių:
  1.  asmens duomenys nebėra reikalingi, kad būtų pasiekti tikslai, dėl kurių šie duomenys buvo surinkti ar kitaip tvarkomi;
  2.  asmens duomenys buvo tvarkomi neteisėtai;
  3.  asmens duomenys turi būti ištrinti laikantis Europos Sąjungos arba nacionalinėje teisėje nustatytos teisinės prievolės.
 • apriboti duomenų tvarkymą (Reglamento (ES) 2016/679 18 straipsnis);
 • pateikti skundą Valstybinei duomenų apsaugos inspekcijai (L. Sapiegos g. 17, 10312 Vilnius, tel. (8 5) 271 2804, 279 1445, el. p. ada@ada.lt).


Duomenų apsaugos pareigūno kontaktai –
Konstitucijos pr. 3, LT-09601 Vilnius, duomenuapsauga@vilnius.lt.


Ar galima duoti jodo tabletes augintiniams?

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (toliau – VMVT) nerekomenduoja naudoti kalio jodido gyvūnams. VMVT pažymi, kad Lietuvos Respublikos veterinarinių vaistų registre kalio jodidas nėra registruotas.

 

Kur rasti daugiau informacijos apie pasirengimą galimoms branduolinėms ar radiologinėms avarijoms?

Ką reikia žinoti apie pasirengimą branduolinei avarijai, skaitykite čia: http://www.rsc.lt/index.php/pageid/1075

Vaistinių sąrašas