Kalėdų miškas

VMS-kaledu-miskas


Kalėdinę eglutę pasodinkite

KALĖDŲ MIŠKE!

Šventės praeis, tačiau eglutėmis galime džiaugtis ir toliau! Jei šioms Kalėdoms puošėte vazone augančią eglutę, neišmeskite jos, saugokite iki pavasario ir pasodinkite Vilniaus kuriamame Kalėdų miške.


Kaip prižiūrėti eglutę iki pavasario?

 • Vazone pasodintą eglutę nuolat laistykite.
 • Nupuošę, pasirūpinkite, kad eglutė stovėtų lauke (atviroje vietoje arba atvirame balkone) ir nuolat gautų šviesos bei drėgmės.
 • Jei turite galimybę, nelaikykite eglutės įstiklintame balkone.
 • Eglutę reikėtų laistyti keletą kartų per mėnesį, jei temperatūra pliusinė. Jeigu temperatūra minusinė – medelis miega ir jo laistyti nereikia.
 • Pavasarį eglutes sodinsime Vilniaus kuriamame Kalėdų miške.
  Išsaugoti eglutę gyvą nelengvas darbas ir dalis pasodintų eglučių neprigis, tačiau kuo daugiau sodinsime, tuo daugiau jų ir prigis.

Vilniaus Kalėdų miškas ir kaip jame
pasodinti eglutę?

 • Kur? Kalėdų miškas kuriamas Verkių regioninio parko teritorijoje, netoli Verkių rūmų.
 • Kada? Šeštadienį, 2022 m. kovo 19 d., 10 val.
 • Kaip? Eglutes pasodinti padės Vilniaus parkų prižiūrėtojai.
  Sodindami eglutes išlaikykite 4–5 m atstumą nuo kitų augalų.

 

Tikslios Kalėdų miško koordinatės: 

 

 

 

 

 

 

Eglutę Kalėdų miškui geriausia pirkti vasarą 

Vilniaus Kalėdų miške netoli Verkių rūmų 2020-ųjų kovą sodinant pirmąsias gyventojų šventines eglutes, „Vilniaus miesto parkų“ specialistai prognozavo, kad prigis apie 30 proc. pasodintų medelių. Iš daugiau nei 160-ies medelių, pasodintų per kelias pavasario savaites, prigijo apie apie 20 proc.

„Galbūt prigijusių eglučių skaičius ir nėra didelis, tačiau Kalėdų miškas kasmet plėsis. Tokio miško kūrimas iškėlė reikšmingus tvarumo klausimus, privertė žmones susimąstyti – kas yra ekologiška ir draugiška gamtai“, – sako „Vilniaus miško parkų“ miškininkas Raimundas Ereminas.

Nuotr. Jauniaus Ambrazevičiaus

Nedidelį nupuoštų eglučių prigijimą lėmė profesionalų vadinama, „prasta sodinamoji medžiaga“. Kitaip tariant, miške pasodinti medeliai nebuvo skirti grąžinti į gamtą – buvo sužalotos jų šaknys, per ilgus persodinimo laukimo mėnesius buvo išsekusios eglučių gyvybinė energija. O šie metai sodinukams buvo labai palankūs – orai buvo tokie, kad sodinukų vėliau net nereikėjo laistyti, dirvožemis buvo derlingas, palaikantis drėgmę.

„Pardavėjai siūlo tai, ko nori pirkėjas, – komentavo R. Ereminas. – Norit nukirstos eglutės? Nukirsim. Norit eglutės vazone? Su šaknimis išplėšime iš žemės ir patupdysime į vazoną. Tačiau tai nebus tikslingai vėlesniam sodinimui augintas medelis su uždara šaknų sistema. Tai tiesiog eglutės, kurios, užuot jas nukirtus, išplėšiamos iš žemės ir patupdomos į vazonus papuošimui, bet ne sodinimui. Ta pati eglutė tik už didesnę kainą. Todėl jei šventėms puošiamą eglutę pavasarį norite sodinti,  nuvykite į medelyną – jau šiandien.  Įsigysite sodinimui tinkamą augalą su gerai išsivysčiusia, nepažeista šaknų sistema. Praėjus šventėms, tai galės būti medelis Vilniaus Kalėdų miškui“

„Vilniaus miško parkų“ miškininkas primena, kad išbandymas augalui bus ir tarpinė stotelė – namai, kuriuose eglutės iš pradžių laikomos šiltai, nebūtinai pareigingai laistant, po švenčių persodinimo laukia rūsyje, kieme ar palėpėje.

„Pirkdamas ar išsikasdamas eglutę, visą dėmesį skiriu augalo gerovei – šaknys turi būti drėgnos, stiebas, šakos neapdžiūvusios, nenulūžinėjusios. Išrautas medelis negali būti ilgai laikomas – iš karto skubu teisingai pasodinti“, – pasakoja R. Ereminas.

Miškininkas įsitikinęs, kad Vilniaus Kalėdų miškas augs ir kiekvienais metais didės.

„Smalsiai stebėjau Vilniaus Kalėdų miško sodinimo dieną atvykusius vilniečius. Pagrindinis klausimas buvo – „kaip manot, ar prigis?“ Tinkamai pasirenkant eglutes, kasmet jų miške prigis vis daugiau.“

Projektą įgyvendina Vilniaus miesto savivaldybė