Archeologinės avalynės paroda: istorijos ir apie žmones, ir apie batus

Ar kada pagalvojote, kad mūsų istoriją gali pasakoti… batai? Batai, kuriuos avime, saugome, dovanojame ar jais puikuojamės. Ką jie sako apie mus ar anksčiau gyvenusius žmones, jų darbus, nuostatas ir pomėgius, vyravusią politiką?

Lietuvos nacionalinis muziejus kartu su Gdansko archeologijos muziejumi surengė tarptautinę parodą „200 batų – 700 metų“, kurioje bandoma atsakyti į visus šiuos klausimus.

Vilniaus gynybinės sienos bastėjoje jau veikianti paroda atskleidžia, ką nuo XII iki XVIII amžiaus avėjo miesto aukštuomenė ir eiliniai gyventojai, kokios buvo avalynės mados, iš kur jos atėjo, kas darė joms įtaką? Kiekvienas eksponatas pasakoja apie to laikmečio Gdansko, Vilniaus, Kauno, Klaipėdos ir Kernavės gyventojų įpročius ir pomėgius, statusą, sunkius laikus ir meilės istorijas.

Autentiški batsiuvių įrankiai ir rekonstruoti batai pristato batsiuvystės amatą ir jo evoliuciją. Kita, itin ryški šios parodos tema – vaikų avalynė, archeologinių kasinėjimų metu aptinkama ypač retai.

„Per unikalius archeologinius radinius pasakojame septynių šimtų metų, penkių skirtingų miestų ir jų gyventojų istoriją, kurioje avalynė liudija, kaip keitėsi laikmetis, technologijos, žmonių savimonė ir požiūris į kasdienį apavą – batą“, – parodos sumanymą apibūdino Lietuvos nacionalinio muziejaus archeologas Valdas Steponaitis.

Parodos lankytojas pagal archeologinius radinius atkurtą, rekonstruotą avalynę gali ne tik apžiūrėti ar čiupinėti, bet ir matuotis ja specialių užsiėmimų metu.

„200 batų – 700 metų“ – tai didžiausia tarptautinė archeologinės avalynės paroda Lietuvoje. Jos pagrindas – vertingiausi archeologiniai radiniai iš Gdansko archeologijos muziejaus ir Lietuvos nacionalinio muziejaus. Šio muziejaus eksponatai – ankstyviausia vilniečių avalynė – specialiai šiai parodai atrinkti, restauruoti ir eksponuojami pirmą kartą.

Kiekvieną šeštadienį nuo spalio 26 iki gruodžio 14 d. į parodą atvykę ir bilietą įsigiję lankytojai galės pasirinkti nemokamas veiklas: 11 val. – pažintiniai užsiėmimai šeimoms batų tema arba 15 val. – ekskursijos-užsiėmimai suaugusiems.

Parodą „200 batų – 700 metų“ remia Lietuvos kultūros taryba. Parodos draugai – Vilniaus miesto savivaldybė, UAB „Media Traffic“, „Salamander“, „Caffeine“, Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Valdovų rūmai, Kernavės archeologinės vietovės muziejus, Mažosios Lietuvos istorijos muziejus.